Доступність посилання

ТОП новини

Грузинські студенти «рятують» православ’я.


Людмила Ваннек Грузинські студенти «рятують» православ’я.

Прага, 19 вересня 2003 - Сьогодні у центрі Тбілісі на проспекті Шота Руставелі пройшла масова маніфестація студентів, які протестували проти запланованого на сьогодні підписання угоди між Грузією та Ватиканом. Цей документ надавав би право католикам Грузії мати рівні права з православними. Студенти також провели маніфестацію на летовищі, куди для підписання угоди прилетів представник Ватикану архієпископ Жан-Луї Торан.

В результаті президент Грузії Шеварднадзе розпорядився скасувати підписання такого документу. Каменем спотикання в угоді були окремі пункти: про будівництво католицьких храмів і пам’ятників, відкриття єпархії, а насамперед те, що католицькі представництва у Грузії не обкладалися б митними податками.

Я попросила колегу з грузинської редакції радіо “Свобода” Окро Рукадзе пояснити, у чому саме суть проблеми, чому виступи такі масові?

Окро Рукадзе

Передусім, треба враховувати те, що 1-го листопада у Грузії вибори. А це означає, що всі політичні сили не гублять часу і щомиті, коли є можливість якусь масу людей зібрати і скерувати кудись, вони будуть це використовувати. Не виключаю, що ті студентські молодіжні групи, які зараз на вулицях виступають і змогли організовано поїхати на летовище, щоб там зустрічати представника Ватикану, хтось організував. Але! Саме в цьому і справа, що коли їх організовували, їм конкретно і ясно ніхто не казав, куди вони їдуть, чому і проти чого вони протестують. Гасла такі : "Губимо православ’я!" "Це проти православ’я". Насправді це якийсь договір між державами – Грузією і Ватиканом , теократною державою. І зрозуміло, що ця маса людей підготовлена так, щоб вони боролись проти чогось, що загрожує людям. А ця загроза йде від сили , у даному разі це уряди Грузії і Ватикану, які довірою не користуються.

Людмила Ваннек

Як багато у Грузії католиків порівняно з православними?

Окро Рукадзе

Дуже мало. Історично так склалося, що вони жили на півдні Грузії компактно, але сьогодні вони не являють собою великої сили. Інша річ, що католицька церква взагалі для якоїсь верстви населення є надією, що вона якось їм допомагатиме. Бо західні релігійні групи матеріально допомагають тим бідним людям, чого не може робити православна церква Грузії, тому часто люди продають себе і переходять на іншу віру. Православна церква при цьому бачить, що втрачає. Католиків мало, але потенційна підтримка їх сильна. Тому так голосно кричать про те, що, мовляв, католицизм загрожує.

Людмила Ваннек

Учора католикос Патріарх Всія Грузії Ілія Другий висловився проти угоди, оскільки, за його словами, вона може загострити відносини між православною та католицькою церквою. Сьогодні масові демонстрації. Чи католикос Ілія Другий користується справді такою великою популярністю серед громадян країни?

Окро Рукадзе

Дуже складне питання... Бо уявіть собі: від 1976-го року він патріарх Грузії. Він пройшов через усі школи. Злі язики кажуть, що у нього є якісь військові та інші звання. Тому дехто любить його, дехто поважає, дехто знає все погане про нього, але все одно кажуть: "Він зараз патріарх і тому його треба поважати як патріарха". Те, що було, можливо, було, а може й ні, але всі його гріхи він своїм існуванням, своєю справою зараз намагається спокутувати.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG