Доступність посилання

ТОП новини

Бахчисарай відзначає 500-ліття.


Володимир Притула Бахчисарай відзначає 500-ліття.

Симферополь, 26 вересня 2003 - У Бахчисараї в п’ятницю розпочалися офіційні урочистості з нагоди відзначення півтисячоліття від часу заснування цього міста. Святкування ювілею колишньої ханської столиці триватиме більше тижня.

У програмі урочистостей з нагоди 500-літнього ювілею Бахчисарая чимало заходів. Головні з них розпочинаються у п’ятницю всенародним святкуванням Дервізи – кримськотатарського свята урожаю, яке традиційно завершується хораном , спільним танком, що символізує єдність кримськотатарського народу.

Один з керівників Меджлісу, віце-спікер парламенту автономії Ільмі Умеров, сім’я якого походить з Бахчисарая, каже, що єдність кримськотатарського народу символізує і це місто:

„Бахчисарай для кримськотатарського народу – це не просто місто, не просто центр колишньої кримськотатарської великої і сильної держави - Кримського ханства. Це символ повернення, символ відродження, символ відновлення політичних прав, мови, культури. Бахчисарай – один з небагатьох куточків Криму, де зберігся кримськотатарський дух. Нехай у понівеченому і вкрай запущеному стані, але зберігся. Таких місць напевно мало або ж більш ніде в Криму вони просто не збереглися”.

Загалом історики сперечаються про справжній вік Бахчисарая. Деякі з них кажуть, що насправді цього року виповнюється 5 століть від часу заснування Бахчисарайського ханського палацу, а місто тут існувало задовго до того, як хан Менглі Герай на початку 16-го століття вирішив збудувати на річці Чурук-Су свою резиденцію, яка згодом отримала назву Палац садів, тобто Бахчисарай.

Втім, поки історики сперечалися, місцева влада підхопила ініціативу мерів деяких кримських міст про відзначення круглих ювілеїв своїх населених пунктів. Торік святкувала Керч, цього року Євпаторія, наступного Балаклава. Тож і бахчисарайські чиновники вирішили не відставати. Їхню ініціативу підтримав Президент України Леонід Кучма, який видав відповідне розпорядження. За словами Ільмі Умерова, бахчисарайський регіональний меджліс спочатку вирішив проігнорувати псевдоювілей, але потім змінив свою позицію, щоб не дати владі перетворити святкування в антитатарські вистави, як це сталося в Євпаторії.

Ільмі Умеров, який тривалий час очолював Бахчисарайський меджліс і був заступником глави райдержадміністрації, підмітив ще одну особливість цього міста:

„Навіть при тому, що Бахчисарай є таким же містечком, як і багато інших у Криму, але все-таки він є дуже впливовим. Чи через його географічне становище, чи через ту вагу або тиск історії, адже це місто є центром кримськотатарської культури, центром колишнього Кримського ханства, будь-які процеси, що відбуваються в Бахчисараї, зразу стають помітними. Оскільки кримські татари вважають його символом відродження, то дуже багато процесів зароджуються саме в Бахчисараї і, відверто кажучи, там живуть дуже активні люди, які борються за своє майбутнє”.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG