Доступність посилання

ТОП новини

У Хорватiї сьогоднi вiдзначають День незалежностi. У час проголошення незалежностi в країнi точилися бої, частина державної територiї була пiд владою сербських повстанцiв, яким допомагав Белград.


Михайло Рамач У Хорватiї сьогоднi вiдзначають День незалежностi. У час проголошення незалежностi в країнi точилися бої, частина державної територiї була пiд владою сербських повстанцiв, яким допомагав Белград.

Белград, 8 жовтня 2003 – Сесiя Сабору, тобто парламенту, на якiй було ухвалене рiшення про розрив державно-юридичних стосункiв з Югославiєю, 8 жовтня 1991 вiдбулася у секретному мiсцi в Загребi, оскiльки напередоднi лiтаки Збройних сил Югославiї обстрiляли ракетами примiщення уряду. За незалежнiсть проголосували й депутати вiд опозицiйних партiй, котрi наразi при владi.

Були це драматичнi днi. Майже одна третина державної територiї була пiд владою мiсцевих сербiв, якi проголосили так звану Республiку Сербська Країна. Повстанцям допомагала союзна армія, контрольована режимом Слободана Милошевича. Белград тим часом стверджував, що Збройнi сили лише зберiгають перемир’я. Бої в Хорватiї припинені лише у груднi. Хорватiю спершу визнала Нiмеччина, у сiчнi наступного року й iншi країни Європейського союзу. Слiд нагадати, що уряд Хорватiї визнав Україну вiдразу пiсля першогрудневого референдуму 1991 року.

Частину захопленої сербами територiї Хорватiя вiдвоювала 1995 року. Регiон Вуковара реiнтегрований пiсля досягнення домовленостi з Белградом.

Прем’єр-мiнiстр Iвиця Рачан на урочистостi з приводу Дня незалежностi зазначив, що основною метою країни наразi є приєднання до Європейського союзу. Рачан у четвер має передати керівникам ЄС офiцiйну вiдповiдь уряду на 4,5 тисяч запитань щодо спроможностi хорватської економiки й державних iнституцiй пристосуватися до європейських стандартiв.

По смертi батька хорватської незалежностi Франьо Туджмана, зоря котрого тим часом потемнiла, до влади у Загребi прийшла коалiцiя демократичних партiй, очолювана соцiал-демократами Iвиці Рачана, а главою держави став популярний Стипе Месич. Вони змiнили iмідж країни, яку у Європi вважали недемократичною. Урядовцi висловлюють сподiвання, що Хорватiя стане членом ЄС через чотири роки. Найбiльшою перешкодою на європейському шляху останнiм часом стало спiвробiтництво з Мiжнародним трибуналом у Гаазi, який вимагає вiд Загреба видати вiдставного генерала Анте Ґотовину. Влада стверджує, що їй невiдомо, де перебуває розшукуваний генерал. Саме в День незалежностi до Загреба прибув П’єр Ришар Проспер, американський посол з питань воєнних злочинiв. Правду кажучи, урядовцi не дуже зрадiли, що його вiзит збігся з урочистим святкуванням.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG