Доступність посилання

ТОП новини

Конфлікт довкола церкви УПЦ КП в Херсонській області.


Тарас Марусик Конфлікт довкола церкви УПЦ КП в Херсонській області.

Київ, 13 жовтня 2003 - Нещодавно радіо “Свобода” вже розповідало про конфлікт, який виник довкола церкви Святого Архистратига Михаїла в селищі Калінінське Великоолександрівського району Херсонської области. У цьому конфлікті, як у краплі води, відбилася все зростаюча напруга в міжконфесійному житті України, що спостерігається в останні місяці. Мабуть, сфера релігії такою самою мірою піддається тенденціям у розвитку суспільства, пов’язаним із майбутніми президентськими виборами, як і інші суспільні сфери. Не найкращу роль у цьому зіграв указ Президента України про повернення релігійним організаціям культового майна, оскільки неписаними привілеями, на думку більшости релігійних конфесій, які діють в Україні, користується одна церква - Українська православна церква Московського патріярхату.

Про конфлікт у селищі Калінінське Великоолександрівського району Херсонської области розповідає наш київський колега Тарас Марусик.

Ситуація довкола церкви Святого Архистратига Михаїла, яку почали споруджувати в 1991 році методом народної будови, була спокійною до липня цього року, коли громада вирішила перейти з-під юрисдикції Московського патріярхату в Київський патріярхат. Після цього селище зазнало кількох, образно кажучи, марш-кидків з боку священиків Московського патріярхату. В першій такій акції взяли участь 6 отців, пізніше близько півсотні, а 3 серпня в селище приїхало зо 200 священиків. Всі ці акції не були мирними. Була спроба штурмом зайняти храм, а один із мешканців селища навіть ударив в обличчя отця Віталія, настоятеля церкви Святого Архистратига Михаїла.

Цікаво, що громада Української православної церкви Московського патріярхату не зареєстрована, а отже, за законом не має права ні на новозбудований храм, ні на колишній молитовний будинок. Однак, за підтримки херсонської влади і, зокрема, начальника обласного управління внутрішніх справ Сергія Семківа та керівників міліції Великоолександрівського району доступ до обох церковних споруд громаді Української православної церкви Київського патріярхату перекритий.

Говорить староста релігійної громади церкви Святого Архистратига Михаїла в селищі Калінінське Великоолександрівського району Херсонської области Дмитро Квецко: “Преамбула така : підполковник Слісаренко, начальник нашої районної міліції вручив постанову нашому священику з тим, що в зв’язку із протистоянням між КП і МП заборонити доступ громадян на територію храму, як малого, так і великого. У цієї постанови немає номера, не вказано саме яких громадян, віруючих якої конфесії МП чи КП, чи обох патріархатів. Просто написано “громадян”. Спираючись на цю постанову, уже на протязі двох тижнів місцева міліція обмежує доступ прихожан КП, як до великого, так і до малого храму”

Дмитро Квецко продовжує: “Двадцять восьмого минулого місяця, генерал Семків, сам особисто попросив, щоб не нагнітати ситуацію, попросив, щоб віруючі КП відправили службу Божу не у самому новому храмі, а біля храму . Ми його послухались, тоді 5-го, 12-го і по нинішній час нас взагалі не допускають до обох храмів. Наприклад, учора, в неділю, ми правили біля воріт на території нашого храму”.

Говорив староста релігійної громади церкви Святого Архистратига Михаїла в селищі Калінінське Великоолександрівського району Херсонської области Дмитро Квецко.

До розмови підключився настоятель церкви Святого Архистратига Михаїла отець Віталій: “Ситуація дуже дивна, тому що пан генерал коли тут був у нашому селі, то вже була видана та постанова, але він не казав, що це нам забороняє. Просто він нас попросив, щоб не нагнітати ситуацію. А тепер, коли нам забороняє місцева міліція, коли ми хочемо до нього додзвонитися, він просто кидає трубку. Коли ми приїжджаємо в Херсон( були наші секретарі на прийомі в нього), то він каже :будь ласка, служіть, ніхто вам не забороняє. А місцева міліція нас не допускає. Я думаю, що самі ці виконавці, тут рядові міліціонери, вони не можуть самі від себе це чинити і не пускати нас. Значить, є наказ не допускати нас, хоча нам кажуть, будь ласка, служіть, коли ми приїжджаємо в Херсон”.

Це був настоятель церкви Святого Архистратига Михаїла отець Віталій.

Я звернувся до начальника Херсонського обласного управління внутрішніх справ Сергія Семкова і виконувача обов’язків начальника міліції Великоолександрівського району Віталія Капшина за коментарем, однак ні один, ні другий не погодилися, причому Сергій Семків все звернув на адміністрацію, а його підлеглий у районі виявив сумнів, чи йому телефонує кореспондент радіо “Свобода”. Такий прийом давно відомий і свідчить лише про те, що чиновник не бажає скористатися з наданої йому можливості висловити погляд на проблему.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG