Доступність посилання

ТОП новини

Завдяки таланту Марка Захарова не лише режисера, але і дипломата, театр «Ленком» завжди був одним із найсміливіших театральних колективів радянської доби і залишається популярним і в нові часи.


Віталій Портников Завдяки таланту Марка Захарова не лише режисера, але і дипломата, театр «Ленком» завжди був одним із найсміливіших театральних колективів радянської доби і залишається популярним і в нові часи.

Москва, 13 жовтня 2003 – Ювілей відомого театрального режисера Марка Захарова не лише подія з мистецької точки зору, але й очевидна подія з точки зору громадської, адже театр «Ленком» (чи як він у радянські часи називався «Театр імені Ленінського комсомолу») завжди був одним із найсміливіших театральних колективів радянської доби. Саме цей театр порушував якщо не ідеологічні, то принаймні естетичні табу соціалістичної системи. Саме в цьому театрі завдяки Марку Захарову з’явилися п’єси, які стали знаковими для радянської епохи, які продемонстрували, що суспільство більше не погоджується з ідеологічними кліше, які нав’язувалися тодішніми керівниками культури. І, як не дивно, більшість цих вистав виходили в світ і тепло зустрічалися глядачами, хоча, здавалося б, у якомусь іншому театрі і гадки не могло бути, щоб, скажімо, дозволили продемонструвати рок-оперу «Юнона і Авось». Саме поняття рок-опери тоді було, можна сказати, забороненим для радянського суспільства і для адептів соціалістичної культури. А Марку Захарову вдавалося.

Вдавалося ще й тому, що він був не просто театральним режисером. Він був талановитим дипломатом, який знаходив своє місце в тодішній системі. Марку Захарову багато що дозволялося. Дозволялося, можливо, саме тому, що система не вважала його таким небезпечним, як головного режисера театру на Таганці Юрія Любимова. Сам Марк Захаров зазначає: «Більшість ідеологічних претензій відтягувалися саме театром на Таганці, а в інших московських театрах нам вдавалося робити щось таке, що на тлі вистав Юрія Любимова не вважалося таким уже й небезпечним». Звичайно, в цьому лише частина істини. І з виставами театру «Ленком» були свої проблеми.

Однак, що найважливіше, цей театр не загубився і в нові часи, залишається популярним. Знову таки, дякуючи таланту Марка Захарова не лише режисера, але і дипломата, адже Марк Захаров залишається людиною системи. Режисер, який поставив відому стрічку «Вбити дракона» про те, як у посттоталітарному суспільстві люди продовжують жити старими стереотипами і старими суспільними взаєминами, сьогодні довірена особа партії влади, партії «Єдина Росія». Напередодні 70-річчя Марка Захарова його можна було побачити разом з іншими російськими діячами культури у залі, куди запросили довірених осіб лідери партії «Єдина Росія» Борис Гризлов, Юрій Лужков і Сергій Шойгу. Звичайно ж, Марк Захаров мовчав, як завжди, на таких засідання, але він був присутній.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG