Доступність посилання

ТОП новини

Китай і космос: високі амбіції.


Марія Щур Китай і космос: високі амбіції.

Прага, 16 жовтня 2003 – Перший китайський космонавт сьогодні успішно повернувся з навколоземної орбіти. Таким чином Китай став третьою в світі країною, яка спромоглася відправити людину в космос. І хоча СРСР та США зробили це на 40 років раніше, китайський президент Ху Цзіньтао вважає, що це «історичний момент» для його країни.

Запуск космічного корабля «Шеньчжоу-5» відбувся вчора. Він облетів навколо Землі 14 разів і приземлився після 20 годин польоту. Невдовзі після приземлення на півночі Китаю підполковник військової авіації Ян Лівей, перший китайський космонавт, чи то пак «тайконавт», як він зветься китайською, дав свою першу прес-конференцію. «Я не нервував, - запевнив він журналістів. – Я маю за собою багато років тренувань і фізичних, і психічних».

Його начальник , директор китайських програм пілотованої космонавтики Сє Мінбао натомість наголошував на тому, що нинішній день буде вписаний в історію китайської космонавтики. «Сьогодні, 16 жовтня 2003 року, є днем, який китайці пам’ятатимуть і святкуватимуть завжди, бо це особливий день. День, коли ми успішно провели перший пілотований космічний політ».

Президент Китаю Ху Цзіньтао привітав увесь китайський народ з «історичним кроком». «Товариші, довгоочікуваний політ «Шеньчжоу-5» - це успіх. Космічний корабель, створений нашою країною, вивів на орбіту китайського космонавта. Китайський народ зробив значний історичний крок у підкоренні висот світової науки та технологій».

У світі повідомлення про успішне завершення космічної місії викликало бурхливу реакцію. Сполучені Штати та Росія привітали Китай. Говорить американський астронавт Майкл Фоал: «Ми можемо лише привітати Китай у сфері освоєння пілотованої космонавтики. Гадаю, це прекрасне досягнення. Думаю, ми всі відзначимо цю подію, яка відкриває нове століття в історії». Російський космонавт Александр Калері приєднався до привітань колеги: «Це така стара культура, що можемо лише радіти, що вони стали третьою країною, яка змогла досягти цього. Це свідчить про високий науковий та промисловий потенціал».

Маючи 8% зростання на рік, китайська економіка впевнено просувається до того, щоб незабаром стати найбільшою у світі. І враховуючи радянський досвід, Китай, на думку Роберта Каріола, аналітика з британського спеціалізованого видання “Jane''s Defense Weekly”, не хоче ув’язуватися у пряму конкуренцію зі США, а вибирає лише окремі пункти, де він не хоче відставати. «Вони не можуть іти нога-в-ногу з американцями у гонці озброєнь, в усьому спектрі зброї. Натомість вони вибрали стратегію так званих “чарівних куль”, тобто розвитку окремих напрямків. Серед них є і космічний».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG