Доступність посилання

ТОП новини

Огляд західної преси: Близький схід.


Василь Дарчук Огляд західної преси: Близький схід.

Прага, 31 жовтня 2003 – Серед інших актуальних подій західна преса коментує також ситуацію на Близькому сході. Хоча більшість оглядачів утримуються від оптимістичних прогнозів, деякі з них наводять нові спроби в пошуках вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту.

Поки обидві сторони звинувачують одна одну у дальшому провокуванні конфлікту, у неспроможності поставити під контроль палестинські екстремістські організації, окремі ентузіасти і групи з обох сторін продовжують пошуки вирішення кризи і відновлення близькосхідного мирного процесу. Газета «Нью-Йорк таймс» наводить спільну неофіційну заяву колишнього шефа ізраїльської таємної служби Шин Бет Амі Аялона і ректора Палестинського університету Сарі Нуссайбе, у якій вони представляють концепцію створення палестинської держави і дальшого її співіснування з Ізраїлем. Цей документ, який підписали сто тисяч ізраїльтян і 70 тисяч палестинців, порушує чи не найчутливішу проблему, яка досі стоїть на перешкоді миру на Близькому сході. Заява передбачає визнання Ізраїлю, поділ Єрусалима на дві частини і право повернення палестинців лише на палестинські території, проте не до Ізраїлю.

Далі газета повідомляє про іншу, теж поки що неофіційну політичну ініціативу. Провідні політичні особи з обох боків, у тому колишні міністри теж ведуть переговори у справі поділу Єрусалима, повернення палестинських біженців і визнання держави Ізраїль. Ці пошуки шляхів вирішення кризи, підкреслює «Нью-Йорк таймс», відображають реальний стан речей: більшість ізраїльтян і палестинців бажають такого вирішення, проте дальша ініціатива тепер залежатиме від керівників у Єрусалимі, Рамаллі й Вашингтоні. Газета критикує також виступ президента Буша на вівторковій прес-конференції, де він звинуватив лише палестинську сторону за неспроможність поставити під контроль екстремістські організації, які продовжують терор проти ізраїльського мирного населення, не згадавши надто жорстоких відплатних акцій на палестинських землях, від яких теж страждає передусім цивільне населення.

Тим часом європейські газети, зокрема «Інтернешанел геральд трібюн» і «Файненшл таймс» коментують недавні опитування у країнах ЄС у справі близькосхідного конфлікту. Згідно з результатом опитувань, який у четвер оприлюднила Європейська комісія, майже 60 % із семи з половиною тисяч опитаних європейців вважають Ізраїль найбільшою загрозою миру у світі. Друге місце займає Північна Корея, а далі йде Афганістан.

Іспанська газета «Ель Паїс» наводить деякі деталі результату опитувань, хоча опрацювання даних поки що не закінчене. Так, найбільшою загрозою миру у світі вважає саме Ізраїль переважна більшість опитаних в Австрії, Голландії і Люксембургу і дещо менше у Франції.

Остаточні результати опитувань, які включають запитання щодо США й Іраку, стануть відомі наступного понеділка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG