Доступність посилання

ТОП новини

Чи Україна розділяє європейські тривоги стосовно потенційних загроз?


Ірина Халупа, Ганна Стеців Віталій Шибко - народний депутат України, СПУ; Юрій Павленко - народний депутат України, “Наша Україна”.

Київ-Прага, 4 листопада 2003 року.

Ірина Халупа

Добрий вечір, Україно! Говорить радіо “Свобода”!

Сьогодні вівторок, 4 листопада, 20-та година. З вами передача “Вечірня Свобода”. Вітаємо всіх, хто нас слухає. В Празі з вами Ірина Халупа, а в Києві – Ганна Стеців та наші гості.

Сьогоднішня тема така: “Хто становить найбільшу загрозу стабільності у світі, яка країна?”

Європейці такою країною вважають Ізраїль, а українці? Це ми з’ясуємо сьогодні у “Вечірній Свободі” за допомогою гостей: Віталія Шибка, народного депутата України від СПУ; Юрія Павленка, народного депутата України від блоку “НУ”, та інших опитаних політиків і громадян.

Вітаємо вас, шановні гості, і дякуємо за участь в сьогоднішній “Вечірній Свободі”.

Більшість мешканців країн ЄС вважають Ізраїль країною, що складає найбільшу загрозу стабільності в світі. Так показали дослідження соціологічної служби ЄС “Євробарометр”. В кожній із 15 країн-членів ЄС служба опитувала 500 осіб. 59% опитаних на першому місці поставили Ізраїль, на другому місці Північну Корею, Іран та США (так сказали 53% опитаних), а Ірак – на третьому місці (52%).

А кого українці вважають загрозою для світової стабільності та миру? Ми вирішили провести своє, може, не дуже наукове, але все ж таки репрезентативне опитування. На 15 країн-членів ЄС ми звернулися до 15 членів парламенту, народних депутатів різних мастей. Їх записала Марина Пирожук. Думки українських політиків дещо збігаються з думками європейців. Давайте послухаємо їх. | Борис Олійник

Борис Олійник, народний депутат України, письменник.

Як на мене, персоніфікувати країни, які спричиняють найбільшу загрозу, не зовсім продуктивний варіант, одначе треба все ж таки зупиняти нинішніх владців наддержави, ім’я якій США.

У нас такий стан, що ми втратили будь-які орієнтири, і ми вже нічого не боїмося, тому ми буваємо небезпечні для світового співтовариства.

Степан Гавриш

Степан Гавриш, голова депутатської групи “Демократичні ініціативи”, координатор парламентської більшості у ВР України.

Я вважаю, що найбільш загрозливою країною для демократичного розвитку світу, країною, яка сьогодні виконує надмірні поліцейські функції, є США. Якщо ця логіка силового перерозподілу світових балансів не буде припинена. Хоча одночасно ця країна є однією із демократичних країн.

Що стосується України, то найсильніші загрози можуть виходити виключно від однієї держави – РФ.

Анатолій Матвієнко

Анатолій Матвієнко, УРП “Собор”.

Я думаю, що монополізм є найбільш небезпечний для світу, а й, власне, для тієї держави, яка ним володіє. І тому абсолютно свідомо говорю, що якщо не позбавлять себе США того монопольного права жандарма, то це є найбільша загроза і для світу, і для США.

Стосовно ж України, то я думаю, що сьогодні таким жандармом на терені СНД прагне бути Росія.

Микола Томенко

Микола Томенко, голова Парламентського комітету з питань свободи слова та інформації.

Я думаю, що загрозою для світу є всі держави, які намагаються діяти, як світові жандарми або великі імперії. Серед таких я бачу Росію, США, Китай і до не давнього часу Ірак.

А для України, я думаю, найбільшою загрозою є нинішня непрофесійна, бандитська і корумпована Україна.

Борис Андресюк

Борис Андресюк, Комітет з питань національної безпеки та оборони.

Безумовно, на сьогоднішній день викликає найбільшу загрозу, потенційну загрозу Близький Схід, країни Близького Сходу: Палестина, Ізраїль, Ірак.

Сьогодні я не можу сказати однозначно, що якась країна є одна, яка визначає найбільшу загрозу для України.

Петро Симоненко

Петро Симоненко, перший секретар ЦК Компартії України.

Найбільш гострі у такому плані - це Близький Схід, це Афганістан, Ірак, конфлікт між Ізраїлем і Палестиною. В цей котел втягуються й інші країни.

Найбільшу загрозу для України складає ось та ситуація, яка сьогодні утворилася на території України.

Сергій Соболєв

Сергій Соболєв. Я вважаю, що країнами, які несуть найбільшу загрозу для миру і порядку в світі, є Північна Корея та інші диктаторські режими такого ж плану.

Для України я вважав би, виходячи із наших геополітичних інтересів, є країни, які зазіхають на територіальну цілісність України, маючи до неї претензії, - Румунія, РФ.

Юрій Ключковський

Юрій Ключковський, заступник голови НРУ.

Щодо країн, які несуть найбільшу загрозу для світу, то я думаю, що це, в першу чергу, такі країни, як Північна Корея та Ірак.

Що ж стосується країн, які найбільше загрожують Україні, то це одна – це РФ.

Тарас Чорновіл

Тарас Чорновіл, фракція “НУ”.

Не країна несе, а правлячий режим несе загрозу. Я поставив би акценти приблизно так: режими, які підтримують масовано міжнародний тероризм або дуже відверто погрожують ядерною зброєю : Північна Корея, до останнього часу це був Ірак, а зараз ця тема розмита, і країни, в яких поставлено певний шовіністичний підхід, в даному випадку – це Росія.

У випадку України, то тут Росія, мабуть, має тут пріоритетне значення.

Оксана Білозір

Оксана Білозір, фракція Віктора Ющенка “НУ”.

З огляду загрози безпеки миру для України на сьогоднішній день, враховуючи ті зовнішньополітичні дії стосовно України, які проводила Росія, то ми можемо однозначно стверджувати, що це може бути Росія. І ми бачимо підтвердження цьому неодноразове.

Стосовно того, якими можуть бути джерела загрози безпеки миру для цілого світу, то ясна річ, що сьогодні це є Близький Схід.

Мустафа Джамілєв

Мустафа Джамілєв, голова меджлісу кримськотатарського народу.

Єдина загроза для цілісності і незалежності України є його північний сусід.

Які країни несуть загрозу для світу? Це важко сказати. Я думаю, що амбіції Росії до відновлення тієї імперії, яка була, є головною загрозою.

Андрій Шкіль

Андрій Шкіль, БЮТ.

Найбільшу загрозу для України складає з огляду на останні події, звичайно, Росія. Росія – це основний фактор нестабільності і для України, і для цілого регіону.

Говорити про світові подразники, то я не сказав би, що зараз є одна держава або група держав, які каламутять воду в цілому світі або створюють загрозу для когось. Кожен відстоює свої інтереси, і дуже рідко ці інтереси пересікаються з інтересами іншої держави. Думаю, що остання імперія, яка є сьогодні у світі, - це імперія під назвою Російська Федерація. Звідти може виходити загроза навіть світові.

Василь Онопенко

Василь Онопенко, голова УСДП, депутат, голова комітету з питань правової політики, член Вищої ради юстиції.

Я вважаю, що найбільшу загрозу для миру і порядку в світі несуть ті країни, які розпочинають війну. Сьогодні немає таких країн. Я думаю, що небезпека завжди знаходиться в тій країні, але це питання, власне, народу, він повинен вирішувати долю своєї країни. Україні ніхто не загрожує. Можна говорити з натяжкою сьогодні, в зв’язку з останніми подіями, про Росію, але все залежить від самої України і від влади в Україні.

Олександр Мороз

Олександр Мороз, голова фракції СПУ у парламенті.

На мій погляд, треба сьогодні проблему і першу, і другу розглядати в комплексі, як проблему, котра вимагає вирішення питання про створення системи безпеки, співробітництва в світі. На тих засадах, які прийнятні для всіх країн. Сьогодні для України найбільшою загрозою є влада, система влади в Україні.

Олександр Турчинов

Олександр Турчинов, фракція БЮТ.

Я вважаю і переконаний в тому, що загрозу світу не може нести та чи інша країна. Загрозу світу можуть нести байдужість, амбіції і безсоромні дії політиків, які базуються на безвідповідальності. Щодо України, то так само загрозу нам не несуть інші держави. Загрозу Україні несе байдужість наших громадян.

Ірина Халупа

Ось таке опитування 15 народних депутатів різних фракцій і різних партій. Шановні гості, реагуючи на європейське опитування, ізраїльське посольство в Брюсселі висловило обурення з приводу його результатів і оприлюднило заяву. В заяві зокрема було сказано: “Ми сердиті не на європейських громадян, а на тих, хто несе відповідальність за формування громадської думки”. Враховуючи цю заяву ізраїльського посольства, давайте подивимось на результати нашого українського депутатського опитування. Четверо депутатів сказали, що найбільшою загрозою стабільності у світі, це є Сполучені Штати, три народні депутати на цьому місці поставили Близький Схід. Також Корея – найбільша загроза світовому миру і стабільності (три народні депутати). А далі пішла Росія і невизначеність у відповідях. Тобто байдужість, диктаторські режими і т.д.

Пане Шибко, чи Ви бачите паралелі між європейськими думками і думками українських політиків?

Віталій Шибко

Ви знаєте я, доброго вечора шановні слухачі, доброго вечора студія в Празі.

Ірина Халупа

І Вам.

Віталій Шибко

Я хотів би сказати так. Маючи відношення до соціології, чи коректно взагалі поставлене питання. Ну як може країна загрожувати країні? Я все-таки гадаю, що коректніше було поставити, що може в тій чи іншій країні, загрожувать іншій країні?

Ганна Стеців

Це Ви ЄС скажіть, оскільки ЄС ініціював.

Ірина Халупа

Багато опитаних народних депутатів, яким не подобалося формулювання. Ми їм поставили так, для швидкої реакції, а взагалі у опитування ЄС було названо кілька країн і відповідачі, опитувані, мали їх ставити за шкалою, так би мовити.

Ось на цьому списку є Афганістан, Iрак, Північна Корея, Саудівська Аравія, Сомалі, Сирія, Іран, Пакистан, Індія, Лівія, США, Китай, Росія, ЄС і Ізраїль. Тобто питання було в дещо іншому.

Віталій Шибко

Давайте все-таки я наведу приклад для того, щоб була ясніша моя думка. Давайте візьмемо Ізраїль. Я все ж таки гадаю, що більшість країн, які зазначили, що саме Ізраїль є якоюсь країною, яка загрожує миру чи іншим країнам, то мали на увазі ситуацію в Ізраїлі. Вона дійсно вибухова, тому що конфлікт, який там існує, перманентний конфлікт, на мій погляд, бо я жив деякий час у країнах Близького Сходу, буде мати дуже довге продовження. Там поки що немає рішення цього, і ніхто не береться за конкретне рішення. Так от ця ситуація дійсно вибухова. Вона може розповзтись по всій країні. А щоб Ізраїль комусь, якійсь країні конкретно загрожував, ми не можемо це відзначити. Я все-таки гадаю, ті люди, які опитувалися в Україні, то вони мали сенс, коли казали, що дійсно, вірніше, взагалі не згадували Ізраїль, тому що країна начебто далеко.

Ганна Стеців

А чи по вашому, це не свідчить про те, що в Україні просто немає антисемітських якихось настроїв, і вони дуже дружньо ставляться до Ізраїлю?

Віталій Шибко

Ну, можливо і так. Чого ми не відчуваємо, тим більше, що наші громадяни там, багато на сьогоднішній день проживає, єсть якісь зв’язки, щоб казати якесь, щоб було напруження, то це було б недоцільно.

А з іншого боку, давайте подивимось, Росія. Чи можемо ми казати, що взагалі Росія загрожує Україні? Я думаю, що певні кола можуть загрожувати в економічному плані. Або візьмемо конкретне питання: бачите, там декілька наших депутатів казали про те, що загрозою є режим український. Дійсно, так. От коли створилася штучна ситуація навколо Тузли, коли наше керівництво недержавницьки себе поводило, коли воно не звернуло на це увагу, а може (є у мене підозри) домовилося там про щось. Тобто, створилася там загроза Україні щодо її кордонів і тому подібне з боку відповідних кіл Росії. Тут теж, я гадаю, що некоректно якось поставлене питання щодо Росії і відповіді саме. Росія існує як держава, вона є сусідом України. Я не можу сказати, що якісь там селяни з Вологодської чи з якої там, значить, губернії щось там загрожують нашій Україні. Вони взагалі не підозрюють про те, що вона існує. А ось як режим створив таку ситуацію, то виникла загроза, і бачите, як воно розв‘язувалося. Створив штучно, тоді приїхав “отець нації”, вибачте за це порівняння, і вирішив це питання. А до цього що робилося? Чому розвідка не працювала? Чому до цього не велися переговори? Чому мовчати треба було? Чому треба було спостерігати, як цю дамбу дотягнуть до чогось і т.п.? І дійсно, виникла така ситуація.

Ірина Халупа

До речі, пане Шибко, пробачте, я Вас другий раз переб‘ю. На рахунок Росії у цьому європейському опитуванні 21% опитуваних вважають Росію загрозою світовій стабільності.

Віталій Шибко

Ну, я все-таки гадаю, що можливо вони думають, що це не якась там цілеспрямована політика, загроза може, а якась там безалаберність, яка може створитися в самій країні, щось там вибухне...

Ганна Стеців

Добре, але цікаво, що Україна навіть у списку такому не була. Значить, Україна нікому на сьогодні не загрожує?

Віталій Шибко

Слава Богу!

Юрій Павленко

На жаль

Ганна Стеців

Чому “на жаль”, пане Павленко?

Юрій Павленко

Я вважаю, що якщо ми нікому не загрожуємо і якщо нас взагалі не розглядають як суб‘єкта міжнародної політики, якщо ти займаєшся активною міжнародною політикою, значить ти в любому випадку комусь “наступаєш на хвіст” чи наступаєш на горло. І, таким чином, те, що нас взагалі не було в списку, говорить про те, що у нас слабка зовнішня політика, що ми є слабкою, на жаль, сьогодні державою. З цього треба робити висновки у першу чергу Україні і активніше заявляти про себе.

Віталій Шибко

Я хотів би сказати моєму колезі, що Німеччина теж країна, яка має свої амбіції, і яка має свої можливості, яка “наступає на хвіст”, але сьогодні ніхто нічого у цьому опитуванні про Німеччину не сказав, тим більше, що Німеччина має свою історію. Можна було б по аналогії щось там і сказати з цього приводу.

Юрій Павленко

Я думаю, що вона є в списку.

Ірина Халупа

Вона є у списку в рамках ЕС, і, власне, 8% опитуваних вважають, що ЕС може бути певною загрозою світовому миру і стабільності. Вони на останньому місці. Європейці, ЄС - на останньому місці.

Юрій Павленко

Це, власне, було опитування для країн ЄС. Вони визначали для себе, хто є загрозою. Тому очевидно, що країни ЄС не могли набирати якогось достатнього відсотка.

Ганна Стеців

І все-таки наше бліц-опитування депутатів ВР України, політиків українських свідчить про одну таку річ, з якої можна зробити висновок, що якщо сьогодні хтось скаже, що в Україні присутні якісь антисемітські настрої, то це однозначно можна вважати наклепом.

Юрій Павленко

Я думаю, що це дуже швидко треба передати в Держдепартамент США, у відділ з прав людини для того, щоб у наступному звіті вони написали, що в Україні немає антисемітизму і нарешті ми були б позбавлені Джексона-Вєніка і інших небезпек.

Віталій Шибко

Мало того, у нас є організація – Антифашистський комітет – який об‘єднує декілька наших єврейських організацій. Вони інколи піклуються, що хтось загрожує, якісь є антисеміти сьогодні в Україні. Я все-таки гадаю, що його не повинно бути, тому, що його немає.

Ганна Стеців

Цікаво, Ірино, чи Ізраїль згадувався (в цьому нашому опитуванні середньостатистичних громадян), як потенційна загроза?

Віталій Шибко

Я з Вашого дозволу ще хотів би....

Ірина Халупа

Пробачте. Тут я би хотіла уточнити все ж таки про європейське це опитування. Отже, я швиденько перекладу з англійської мови як звучить це питання. Це питання звучить приблизно так:

“Нижче подані країни. Скажіть будь ласка, на Вашу думку, чи ця країна становить (або не становить) загрозу світовому миру?

Варіанти відповіді:

1.Так, абсолютно. 2.Так, може. 3.Ні, не зовсім. 4.Ні, абсолютно ні.”

Так що, там були певні нюанси і певні відтінки (у людських поглядах) коли йшлося про власне встановлення , хто найбільше загрожує, а хто найменше загрожує. І мені здається, що воно віддзеркалює, власне, те, що Ви згадували, пане Шибко, що Ізраїль – країна, де немає спокою, і де цей неполагоджений конфлікт ізраїльсько-палестинський народжує все нові і нові нестабільні ситуації не лише в цьому регіоні, але й ситуації, які розгалужуються по всьому світі, певною мірою.

Віталій Шибко

Я можу тут продовжити свою думку. Ви ж знаєте, що є на сьогоднішній день звинувачення на кшталт США щодо Іраку. Звинувачення зводиться до того, що коли розв’язувався іракський конфлікт, то це було направлено на те, щоб угамувати конфлікт на Близькому Сході (мається на увазі Ізраїль і Палестина). Це теж потрібно взяти до уваги.

Але те, що стосується США. Я все-таки гадаю, що тут цей процент, який ми сьогодні маємо щодо думки європейців, то він традиційний. Це можна відчувати, будучи в Європі, коли, знаєте, в деяких країнах відповідне ставлення до США. Це перше.

І друге те, що стосується останніх подій в Іраку. Це не приймається. Ось я був на XXII Конгресі Соцінтерну. Там якраз віддзеркалилася ця політика США. Коли обговорювали, кому бути віце-президентом Соцінтерну, то там була одна із кандидатур Тоні Блера. І там була ціла дискусія: чи обирати його, чи ні. І обирати не тому, що Блер поганий політик у своїй країні, а тому що він був причетний до цієї війни, яка сталася в Іраку. Ось відношення європейців навіть до своїх сусідів (до своєї країни), які входять в Європейську спільноту, якщо вони підтримали оці дії американців в Іраку. Я думаю, що тут якраз ця є подія, яка сталася...

Юрій Павленко

Я хотів би ще на одну особливість звернути увагу. От опитування українських політиків по країнам, якщо взяти чотирьох, які назвали найбільшою небезпекою США. Якщо ви візьмете по прізвищам – це представники більшості, починаючи від координатора і закінчуючи членами СДПУ(о). Якщо ми візьмемо Близький Схід, диктаторський режим і підтримку країн, які підтримують тероризм – це “Наша Україна”, Соціалістична партія і Симоненко...

Ірина Халупа

Комуністи.

Юрій Павленко

Комуністи, так. Цікава особливість : чому представники більшості вважають за найбільшу небезпеку США? Я можу знайти єдину відповідь: тому що це якраз є країна, де є певні еталони демократії, громадянського суспільства. І вони бояться перенесення цього на українську територію.

Чому “Наша Україна”, наприклад, називала диктаторські режими і терористичні режими, так? Тому що якраз навпаки – ми сьогодні фактично виступаємо і основне протистояння у нас іде з людьми, які є носіями подібних речей (тобто диктаторства, тоталітаризму, тероризму) в Україні.

Ганна Стеців

Ви хочете сказати, що ті політичні партії, які десь асоціюють США зі словом “демократія”, не вважають США потенційною загрозою для миру у світі, і навпаки?

Юрій Павленко

Так.

Ганна Стеців

Так? А цікаво, Ірино, а що думає пересічний українець?

Ірина Халупа

Ми зараз послухаємо пересічних українців. Я би хотіла ще деякі деталі представити нашим слухачам на рахунок США, оскільки так дискусія точиться навколо них. Звичайно ж, що оцінка поодиноких країн ролі США у світовому мирі і стабільності дещо відрізняється. Ось, наприклад, Греція : 88% опитаних вважають, що США є небезпечними щодо стабільності, на другому європейському місці стоять Нідерланди (64% опитаних), на третьому – Фінляндія, і на четвертому – Іспанія.

Щодо пересічних громадян України, ми також провели опитування, і воно ще більш яскраве, я б сказала, ніж опитування народних депутатів. Перехожих і взагалі різних українців розпитувала Наталка Мусієнко. Давайте послухаємо голос народу.

Пан Руслан

Руслан, 25 років, киянин, вчитель

Найбільшу загрозу в світі являє така країна як, я думаю, Сполучені Штати, так як ведуть зовсім не здорову політику по відношенню до інших держав, лобіюючи свої якісь певні питання.

А для України, виходячи з останніх подій, Росія – це єдина країна, яка може дестабілізувати ситуацію миру в Україні.

Лайма Гейдар

Лайма Гейдар, 35 років, співробітниця Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД

(переклад з російської) Я думаю, що все-таки ця саме ця американська машина пригнічення. Для України це може бути, перш за все, конфлікти з найближчими сусідами ,тобто Російською Федерацією. Острів Тузла, який ми спостерігали всі , яскравий тому приклад. Хоча можливо, що це запланована піар-акція напередодні виборів в Україні.

Пан Олександр

Олександр, 46 років, з Черкащини, малює картини

Найбільшою загрозою є ортодоксальне мусульманство ,таке войовниче, зараз. Для України, мені здається, взагалі нічого не загрожує, тому що у неї якесь таке політичне положення: з однієї сторони Росія ,вона така, як буфер, вона дуже зацікавлена в Україні; з іншого боку – Західна Європа ,вона також. як буфер. Тому нічого Україні взагалі не загрожує.

Пан Тарас

Тарас, 23 роки, львів’янин, юрисконсульт

Напевне, найбільшу загрозу для миру у світі несуть США, Північна Корея, Ірак, Ліван. В більшості цих країн є ядерна зброя. Для України єдиною країною є Росія. Під президентством пана Путіна, котрий намагається відновити імперські традиції, Росія завжди намагалася загарбати Україну.

Пан Олег

Олег, 34 роки, харків’янин, провізор в аптеці

(переклад з російської) Я все-таки думаю, що це Америка, тому що вони вмішуються в політику інших держав. А де гарантія, що в майбутньому і ми не опинимося на місці тих самих держав? Ми не є настільки сильними, наскільки сильною є Америка.

Пан Тарас

Тарас, 28 років, військовий, з Київщини

Для миру в світі загрозливі Ірак, Іран, США, тому що в них найбільше ядерної зброї, а Іран і Ірак підпільно її виготовляють. Також Китай зараз набирає потенціалу, як економічно, так і у воєнних питаннях. Для України – Росія.

Галина Федорівна

Галина Федорівна, 55 років, вчитель історії

Такою країною є США. От аналізуючи з 9 серпня 1945 року, як вони скинули атомну бомбу, от так їх “похід військовий” не закінчується. А взяти зараз сучасність – скрізь їхні “щупальці”. Під виглядом добра й демократії вони сіють бомби, кров. Скрізь вони диктують свою владу. Аналізуючи відносини сучасні (міжнародні) з Україною, мені здається, що немає такої країни, яка б загрожувала Україні.

Тамара Іванівна

Тамара Іванівна, 60 років лікар, вінничанка

Я вважаю, що для світу великою загрозою є Америка, а для України – Росія.

Пані Людмила

Людмила, 32 роки, киянка, підприємець

Це є Америка, тому що вона безцеремонно втручається в справи різних держав. Для України, я думаю, зараз є найбільш загрозливою Росія, тому що майже у всіх сферах бізнесу, діяльності, влади – все за російські гроші.

Пані Ірина

Ірина, 34 роки, вчителька

Країни, в яких іде війна, а зокрема це в Іраку, Ізраїлі, Лівані.

Наталка Мусієнко

Як ти думаєш, яка країна може зробити так, що в усьому світі буде війна?

Діма

Діма, 12 років, з Київщини

Америка, тому що вона дуже агресивна, на всі країни нападає.

Наталка Мусієнко

А як ти вважаєш, яка країна в світі може зробити війну в Україні?

Діма Не знаю.

Пан В’ячеслав

В’ячеслав, 34 роки, одесит, моряк дальнього плавання

Для світу країною, яка дестабілізує мирну обстановку, являються США, тому що вони втручаються у внутрішню політику різних країн. Для України, я вважаю, це Росія.

Пані Наталя

Наталя, 31 рік, киянка

Я думаю, американці. Для України яка країна? Росія. Згадайте Тузлу!

Петро Ілліч

Петро Ілліч, лікар, 67 років

Загрозливими в світі є арабські країни. Для України – Росія.

Катерина Петрівна

Катерина Петрівна, працює в лікарні, 60 років

Я вважаю, що Америка. Тому, що вона скрізь втручається. Для України теж може бути Америка ,тому що вона дуже багато нам чого вказує.

Ірина Халупа

Ось таке опитування, яке провела сьогодні Наталка Мусієнко (15 українських громадян і маленьких громадян, в тому числі 12-літній хлопець). Шановні гості, ось опитувані наші громадяни досить різко висловилися. І крім 3, всі інші вважають Америку агресивною країною, яка може створити в світі дискомфорт (це м’яко кажучи), створити певний дисбаланс у світі. Якщо 12-літній хлопець вважає Америку агресивною, яка на всіх нападає ,я тут не хочу виступати як захисник США, але звідки створюється така громадська думка? Пане Шибко.

Віталій Шибко

Ви знаєте, для мене взагалі думка та, що прозвучала, зараз вона є жахливою. Жахлива тому, що можна так зрозуміти, що в Україні є така стала думка про те, що на сьогоднішній день США є тією країною, яка загрожує миру. Мені, як громадянину України, не хотілося б мати думку і не хотілося б, щоб всі мої громадяни або більшість мали таку думку. Я міг би якось це відіслати на те минуле, що було в нашій думці.

Ганна Стеців

А 12-річний хлопчик?

Віталій Шибко

Але 12-річний хлопець збив мене з пантелику. Тому що дійсно, або це якось так виховується дитина в сім’ї, де ці розмови ведуться, або якась така інформація на неї вплинула щодо останніх подій в Іраку.

Юрій Павленко

Я думаю, що ми просто включимо телевізор, включимо радіо, послухаємо, то просто переповнений ефір інформацією про Америку, про конфлікт в Іраку, про конфлікт там, там - скрізь американські солдати. Тому зрозуміла насправді позиція. З іншого боку, у нас дуже мало інформації щодо якихось позитивних речей Америки і її дій позитивних, навіть по відношенню до України.

Якщо навіть ми візьмемо новітню історію України і стосунків Україна-США, то просто я не можу назвати жодного прикладу, коли Америка відповіла б за свої слова, дотрималася б домовленостей, починаючи від того, як ми позбавилися ядерної зброї. Розумію, що багато в чому тут є наша проблема, але, знову ж таки, вони не дотримуються свого слова.

Це теж є проблема. З іншої сторони, мені теж цікаві ті... От Тузла. Я думаю, що якби це опитування було до Тузли, то Росія не називалася б.

Ганна Стеців

Пане Павленко, Ви сказали...

Ірина Халупа

Я хотіла до Вас звернутися з тим, майже всі одноголосно, крім одного, який вважає, що ніщо Україні не загрожує, і ця остання пані, яка вважає, що Америка теж може загрожувати Україні, майже одноголосно всі наші опитані громадяни назвали Росію найбільшою загрозою Україні. Чи це є наслідки Тузли? Чи це може щось глибше?

Юрій Павленко

Я думаю, що це теж був сколихнутий інформаційний привід, який зайшов до кожного і пройшов через серце насправді. І те, що люди серцем відчули небезпеку і називають Росію, вважаю, що це говорить, що Україна формується як держава. Якби це було до Тузли, то я думаю, що такого відсотка не було б.

Сьогодні ці 100 % створені в першу чергу Тузлою.

Ганна Стеців

Я хочу звернути увагу ,вибачте, будь ласка, на цю думку пана Павленка, коли він говорив, що представники більшості, парламентської більшості, провладних партій вважають США потенційною загрозою. І от зараз ми бачимо, що думки народу співпадають з думками партій провладних парламентської більшості. Як це може вплинути на майбутні вибори в Україні? Чи це не пояснюється тим, що медіа знаходяться в руках провладних партій, і , очевидно, можливо вони ведуть відповідну політику, відповідну пропаганду.

Юрій Павленко

Це, знаєте, думки зараз народжуються. Чесно кажучи, для себе я ніколи це не дивився і не порівнював. Але я не виключаю, що можливо ця ситуація антиамериканізму, який нагнітається в громадській думці українців, я не виключаю, що це якась довгограюча стратегія для того, що коли прийдуть президентські вибори, коли будуть якісь результати незалежних спостерігачів, то просто довести людей до того, що американського спостерігача будуть самі ж виборці виганяти з виборчих дільниць.

Я думаю, що американцям сьогодні треба подумати. І я переконаний, що це треба донести тим фондам, інституціям, які працюють в Україні за американські гроші. Я переконаний, їм треба переглядати сьогодні стратегію, тактику роботи в Україні, переглядати програми.

Ірина Халупа

Пане Павленко, я Вас перерву, бо час летить, а ми хочемо надати останнє слово панові Шибкові. Будь ласка.

Віталій Шибко

Ви ж знаєте, що тільки недавно власноручно президент віддав посвідчення, які зареєстрували NDI і Республіканський інститут. Вони довго не мали цього посвідчення, не мали права. Це є політика. Бачите, як міняється іноді думка. І вся пропаганда якраз направлена проти Америки тому, що вони колись якось не підтримали, не зустріли і не побачили нашого Президента, особливо після того, як розгорівся у нас скандал з Гонгадзе. І вся пропаганда була.

А те, що стосується росіян, то я все-таки гадаю, що, знаєте, тут не тільки Тузла. Я казав про цю Тузлу. А ось якось недавно на “Свободі слова” (є така передача в Росії, я там приймав участь), я побачив, як все-таки нахабно до нас ставляться деякі депутати. Я просто назву свого колегу по Раді Європи Рогозіна. У нього таке зверхнє ставлення: “Що ви там вирішуєте, ми всі повинні”. Ще й вони самі таку формують думку, правлячі кола Росії.

Ірина Халупа

Пане Шибко, дякую, але тут ми мусимо завершувати, бо наш час вичерпаний. Дякую вам, шановні гості, народні депутати. З нами сьогодні були Юрій Павленко і Віталій Шибко.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG