Доступність посилання

ТОП новини

За евтаназію в Угорщині судять, але не всі громадяни з цим згодні.


Василь Плоскіна За евтаназію в Угорщині судять, але не всі громадяни з цим згодні.

Угорщина, 4 листопада 2003 – Угорські прихильники евтаназії, або ще як її називають милостивої смерті, знову дискутують зі своїми опонентами щодо доцільності застосування кримінального покарання до тих, хто свідомо чи мимоволі хотів би полегшити страждання тяжко хворих, прискоривши їхню смерть за допомогою медичних засобів. Поштовхом до цього послужила заява адвоката засудженої в цій справі жінки, колишньої медсестри. Він закликає угорське правосуддя зменшити термін покарання засудженій, посилаючись на її нібито суперечливі покази під час проведення слідства. Якщо захисник досягне успіху у цьому ділі, то це стане чималим стимулом для тих, хто продовжує вести боротьбу за легалізацію евтаназії в Угорщині.

Цими днями будапештський суд другої інстанції знову займається справою колишньої медсестри Тімеї Фалуді на основі поданої апеляції адвоката засудженої. Згідно з присудом, вона повинна відбути 9 років ув’язнення через дії, які спричинили смерть кількох десятків тяжко хворих однієї зі столичних лікарень.

Адвокат цієї жінки переконаний, що коли суд уважно розгляне його обґрунтування, викладене на 60 сторінках, і поставиться до нових фактів більш об’єктивно, то можна сподіватися пом’якшення наявного вироку. Колишню медсестру угорські газетярі нарекли Чорним Янголом. Зараз її судовий оборонець доводить, що правосуддя ухвалювало рішення, спираючись тільки на покази засудженої, які буцімто суперечать свідченням працівників і начальства лікарні, ба навіть самій же Фалуді. Від деяких попередніх своїх тверджень вона відмовилася після завершення процесу слідства. Хоча в поліції ця жінка зізналася, що допомогла піти з життя від 30 до 40 тяжко хворим пацієнтам лікарні в період між травнем 2000-го та лютим 2001-го роками. Даними цифрами оперував і прокурор, на думку якого колишня медсестра не діяла в інтересах пацієнтів, тому що давала смертельні ін’єкції зі вмістом каліуму не з відома ургентного лікаря, а таємно, причому найчастіше робила це вночі без зайвих свідків. У перебігу слідства затриману піддали тестуванню психологів, які написали в своїй експертизі, що 27-літня жінка вважає себе, цитую, “коли лікарем, коли богом”. Отож на початку судового процесу її звинувачували в заподіянні смерті семи особам: з них трьом безпосередньо, решті – через професійну халатність.

У своєму апеляційному обґрунтуванні адвокат намагається заперечити доказову базу офіційного обвинувача. За цим судовим процесом дуже уважно спостерігають ті громадські організації, які упродовж останніх років активно виступали за легалізацію евтаназії в угорських медичних установах, так як це практикують в деяких західних країнах. Активісти руху, зокрема, стверджують, що аморальним у даному випадку є не прискорення смерті пацієнту, а радже продовження його страждань. Тим не менше конституційний суд Угорщини не підтримує цієї позиції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG