Доступність посилання

ТОП новини

“Юрал Транс Газ” у польській пресі.


Володимир Павлів “Юрал Транс Газ” у польській пресі.

Варшава, 17 листопада 2003 - У польській пресі не вщухає інтерес до підписаної нещодавно угоди про постачання в Польщу газу. Угода була підписана польською державною фірмою “Польський Нафто- та Газовидобуток” і маловідомою угорською фірмою “Юрал Транс Газ”, діяльність котрої у міжнародній пресі пов”язують із так званою російською мафією. Третьою стороною цього договору, а відтак і персонажем загадкової історії, є українська державна фірма НАК “Нафтогаз України”. У польській пресі з”являються натяки, що саме “Нафтогаз України” і міг стати тим посередником, який запропонував Польщі такого сумнівного партнера, як “Юрал Транс Газ”.

У статті “Чи купуватиме Польща газ у мафії?” “Газета виборча” наводить низку фактів з міжнародної преси на тему угорського партнера - фірми “Юрал Транс Газ”. Із цієї публікації можна дізнатися, що засновник фірми Зеєв Ґордон зареєстрований як підприємець у Ізраїлі за тією ж адресою, де містяться фірми Ігоря Фішермана, якого вважають одним з лідерів російської мафії, а також співробітникoм іншого російського мафіозі Семена Могилевича. Обох їх розшукує американське ЦРУ як небезпечних злочинців.

Публікація у найвпливовішій польській газеті не могла залишитися поза увагою і тому 31 жовтня польська фірма видала офіційне повідомлення, у якому надійність фірми “Юрал” пояснюється, зокрема, її співпрацею з “Нафтогазом України” та прийнятими на себе українським концерном гарантіями щодо постачання угорською фірмою газу у Польщу. Неофіційно ж працівники польської фірми пояснювали журналістам, що партнера запропонувала українська сторона і польській стороні нічого не залишалося, як довіритися. На наше прохання до прес-служби польської фірми спростувати чи підтвердити цю інформацію відповіді не надійшло.

Чому поляки опинилися в такій ситуації, що потрібно було терміново підписувати угоду ще й із незнайомим партнером, пояснив 3 листопада щотижневий журнал “Впрост” у статті “Газоголіки”. Автори статті нагадують, що упродовж липня-серпня цього року “Польський Нафто- та Газовидобуток” провадив розмови із фірмою “Сінклар”(Sinclair) про постачання до Польщі у 2004 році понад 2 мільярдів кубометрів газу, необхідного для річних потреб цієї країни. Однак, вже у вересні стало відомо, що фірма “Сінклар” не спроможна виконати своїх зобов`язань і Польща, як пише журнал, опинилася під загрозою, що мільйони поляків та деякі підприємства залишаться без газу та ще й у зимовий період. Тому, як сказав журналові один з анонімних працівників польської фірми, серед її керівництва виникла паніка, котра призвела до того, що в останній момент 28 жовтня була підписана угода з НАК “Нафтогазом України” та угорською фірмою “Юрал Транс Газ”.

У згаданій заяві прес-служби “Польського Нафто- та Газовидобутку” сказано також, що керівництво польської фірми звернеться до угорського та українського партнерів з проханням спростувати скандальні факти, які описує преса.

Однак станом на сьогоднішній день жодної нової інформації у цій справі так і не з’явилося. З’явилися натомість чергові питання, на які немає відповіді , наприклад, скільки платитиме Польща за газ, куплений в угорської фірми? Все та ж “Газета виборча” на своїх сторінках подала неофіційну інформацію, що вартість одного кубометра газу у цьому контракті може коштувати 125 доларів. Для порівняння наводяться дані, що фірма “Сінклар” продавала Польщі газ по 82 з половиною долари за кубометр. Чи це правда, запитує газета, і якщо так, то звідки взялася така різниця у ціні? Поки що польські журналісти терпляче чекають на відповіді.

Але, як показує досвід, на запитання польської преси польській державній фірмі раніше чи пізніше таки доведеться дати відповіді.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG