Доступність посилання

ТОП новини

“Марічка” відзначає 50-літній ювілей.


Оксана Пеленська “Марічка” відзначає 50-літній ювілей.

Прага, 14 листопада 2003 - Цими днями “Марічці”, популярній свого часу в Україні пісні, виповнюється півстоліття. Однак мало хто знає, що між часом створення “Марічки” та її першим виконанням пролягла відстань у довгих 10 років і що дорогу пісні проклали чеські музиканти. Першим виконавцем пісні став не український, а чехословацький оркестр Міністерства внутрішніх справ і його соліст Ян Соумар.

У 60-х – 70-х роках “Марічка” легко перемагала в усіх музичних конкурсах, її виконували хори і солісти, симфонічні оркестри і естрадні ансамблі. Автори - композитор Степан Сабодаш і поет Михайло Ткач - створили пісню, котра на довгі роки стала музичним символом України. Але це було потім. На початку, в 1953 році Степан Сабодаш, молодий композитор, до того ж не член Спілки композиторів радянської України, не міг знайти виконавця. Тобто пісня подобалась, її співали, але далеко від столиці, а через те “Марічку” чуло обмежене коло слухачів.

Та, видно, пісня народилась під щасливою зіркою. У жовтні 1960 року “Марічку” вперше в Києві для українських слухачів виконав головний духовий оркестр Міністерства внутрішніх справ тодішньої Чехословаччини. Як все відбувалось, про це розповіли двоє учасників події, яких через півстоліття мені вдалось розшукати в Чеській Республіці. Один з них – Павел Станєк, сьогодні живе в місті Острава. У жовтні 1960 року він був диригентом головного духового оркестру, який приїхав на гастролі до Києва. Там тоді відбувались дні чехословацької культури. Павел Станєк згадує, що грали на виставці народного господарства просто неба.

П.Станєк: “Це не була зала. Все відбувалось на виставці. Там був подіум, а над ним дах на випадок поганої погоди. Тобто все проходило просто неба, ми грали двічі на день. Там були лавочки, відвідувачі собі сідали і слухали нас. Там постійно було повно людей”.

Павел Станєк особливо зворушливо згадує соліста оркестру Яна Соумара, баритона, одного з найпопулярніших співаків тодішньої Чехословаччини. Саме він першим виконав “Марічку” й записав її на київському радіо. Згадує ще один учасник події, пражанин Станіслав Горак:

С.Горак: “Як я собі це пригадую, то в Києві, здається, десь у пресі, в якійсь газеті надрукували ноти, мелодію цієї пісні, був і текст. З нашим оркестром у Києві було двоє солістів. Один з них соліст празького радіо Ян Соумар. Якраз Соумарові пісня дуже сподобалась, та й написана вона була для чоловічого голосу, для баритону. Словом, наш тодішній диригент пан Станєк, виконуючи прохання соліста Яна Соумара, дуже швидко розписав музику для інструментів. Ми вивчили пісню, і там же в Києві її вперше виконали перед публікою. Якщо я не помиляюсь, то ми заграли цю пісню і на телебаченні в Києві.

Соліст оркестру і перший виконавець “Марічки”, на жаль, уже помер. Залишився запис пісні в його виконанні. Я усвідомлювала, що минуло 40 років від виступу оркестру в Києві. І все ж наважилась запитати пана Станіслава Горака, чи пам’ятає він “Марічку”. Замість відповіді, ні миті не вагаючись, 68-річний чеський музикант заспівав мелодію відомої пісні.

Долаючи відстані й роки, історичні зміни й людські драми, “Марічка” не забулась, вона продовжує жити. Ювілей пісні відзначатимуть в Україні. В Києві відбудеться свято пісні, спеціальну програму, присвячену “Марічці”, готує Зоя Коробова на хвилях “Радіокультури” Національної Радіокомпанії України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG