Доступність посилання

ТОП новини

Зустріч міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка з послами держав-учасниць ГУУАМ та США у зв’язку із закінченням роботи групи експертів ГУУАМ.


Сергій Кисельов Зустріч міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка з послами держав-учасниць ГУУАМ та США у зв’язку із закінченням роботи групи експертів ГУУАМ.

Київ, 28 листопада 2003 року.

Націлена на членство в Європейському Союзі, у Світовій організації торгівлі та в Північноатлантичному альянсі, Україна, тим не менше, прагне підтримати існування й такого міждержавного об''єднання як ГУУАМ. Останнім часом інтерес до цієї організації виявляють і Сполучені Штати Америки, які надають країнам-учасникам фінансову, технічну та консультативну підтримку в розробці довготермінових програм – скажімо, антитерористичних. У Києві відбулася зустріч міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка з послами держав-учасниць ГУУАМ та США у зв’язку із закінченням роботи групи експертів ГУУАМ.

ГУУАМ – це витвір п’яти пострадянських держав: Грузії, України, Узбекистану, Азербайджану та Молдови. Перед загрозою імперських амбіцій Росії, 1997 року вони вирішили об''єднатися. Ініціатором виступила Україна, яка саме о тій порі ділила з Москвою Чорноморський флот. Тим не менше, на думку спостерігачів, і тоді, і сьогодні ГУУАМ всіляко демонструє своє надшанобливе ставлення до Росії . Cкажімо, попри те, що вона не є членом ГУУАМ і її спостерігачів не було на зустрічі в Міністерстві закордонних справ України, тим не менше, єдиною робочою мовою тут оголосили саме російську , міністр Костянтин Грищенко пояснив, що всі дипломати, включаючи й американського амбасадора Джона Гербста, добре цією мовою володіють.

Учасники зустрічі в МЗС, спираючись на думку групи експертів, підкреслювали, що нині ГУУАМові слід шукати новий зміст, щоб реально наповнити ним смисл існування цього об''єднання. Зокрема міністр закордонних справ Костянтин Грищенко сказав про "реальний рух у розробці нового проекту ГУУАМ, який здійснюється силами країн-учасниць при підтримці США та країн Південно-Східної групи ініціативи співробітництва. Це створення міждержавної інформаційно-аналітичної системи та віртуального центру ГУУАМ з боротьби з тероризмом. Радує, що на кінець грудня ми вийдемо на фінішну пряму щодо реалізації цього проекту. У даному контексті я хотів би відзначити вагому й різнопланову допомогу американської сторони у просуванні нашої рамкової програми співробітництва ГУУАМ – США, яку було ухвалено в грудні 2002 року".

Посол США в Україні Джон Гербст додав до цього: "Я просто хотів би сказати, що від самого початку США підтримували розвиток ГУУАМу. Наша підтримка триватиме. Ми вітаємо роботу над створенням віртуального антитерористичного центру. Дякую". А на запитання журналістів про те, чи не мають Сполучені Штати на меті дістати статус спостерігача в ГУУАМі, американський дипломат зауважив: "Я цього не виключаю, але гадаю, що це не є на сьогодні найважливішою проблемою. Ми хочемо побачити подальший розвиток цієї організації".

Річ у тім, що, на думку спостерігачів, упродовж тих 6 років, які існує ГУУАМ, особливо нічим він не прославився й особливо ніяк себе не проявив. Надто вже далеко одне від одного проходять кордони країн- учасниць, за винятком хіба що українсько-молдавського кордону – та й там тепер існують свої проблеми... Нині ж, як зазначалося під час зустрічі, проекти ГУУАМ по сприянню торгівлі та роботі транспортованих коридорів, а також по створенню віртуального антитерористичного центру практично підготовлені, їх слід лише узгодити між країнами-учасницями й можна приступати до імплементації. Міждержавним об''єднанням узято курс саме на розвиток економічних зв’язків у межах ГУУАМ, причому з виходом на світовий рівень. Як повідомив глава МЗС України Костянтин Грищенко, ще в кінці нинішнього року ГУУАМ дістане статус спостерігача на Генеральній Асамблеї ООН, зроблено також "перші реальні кроки в напрямку активізації співробітництва ГУУАМ з Європейським Союзом: 4 та 21 листопада в Брюсселі вперше відбулися переговори у форматі ГУУАМ—США—ЄС, що засвідчили потенційний інтерес Євросоюзу до участі в реалізації проектів країн-учасниць".

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG