Доступність посилання

ТОП новини

Як поповнити український бюджет, який називають "бюджетом зі сльозами на очах"?


Зиновій Фрис, Данило Яневський Валентина Семенюк - народний депутат України (СПУ); Борис Соболєв - генеральний директор "1-ї інвестиційної групи”, президент Київського банківського союзу, колишній 1-й заступник міністра зовнішніх економічних зв’язків і колишній заступник міністра фінансів.

Київ-Прага, 28 листопада 2003 року.

Зиновій Фрис

Говорить радіо “Свобода”.

П’ятниця, 28 листопада. "Вечірня Свобода", передача про найсуттєвіші українські події очима гостей київської студії.

Перед мікрофоном у Празі Зиновій Фрис, а в київській студії – колега Данило Яневський.

А поруч з ним наші гості: Валентина Семенюк, народний депутат України (СПУ); Борис Соболєв, генеральний директор "1-ї інвестиційної групи”, президент Київського банківського союзу, колишній 1-й заступник міністра зовнішніх економічних зв’язків і колишній заступник міністра фінансів.

Вчора Верховна Рада ухвалила бюджет України на 2004 рік. "Бюджет зі сльозами на очах" – так відгукуються про нього журналісти. Видатки нового бюджету складають близько 60 мільярдів гривень або трохи більше 11-ти мільярдів доларів.

Для порівняння: бюджет сусідньої Польщі (приблизно з таким же ж населенням, як в Україні) – більше 50 мільярдів доларів.

Російський бюджет складає приблизно 90 мільярдів доларів. А з американським краще не порівнювати : 1 трильйон 700 мільярдів доларів. Важко навіть збагнути одразу, скільки там нулів. Український бюджет на цьому тлі - лише краплинка.

Втім, чи є реальні шанси збільшити український бюджет? Як можна цього досягти? В цьому контексті ми спробуємо дізнатися, що таке Державне управління справами (в народі – ДУСя) на чолі з Ігорем Бакаєм.

Нинішні гості київської студії добре знаються на темі бюджету і пропонуватимуть свої варіанти поповнення бюджету України. Поповнення принаймні настільки, щоб громадянам країни жилося бодай трішечки краще, щоб і пенсія була більша, щоб діти не ходили голодними і щоб українські вояки частіше бачили на своїх столах шматочок м’яса.

Можливо, цікаві і якісь несподівані пропозиції, як наповнити український бюджет, мають наші слухачі? Тоді, будь ласка, телефонуйте нам: 490-29-05. Дякую вам.

Отже, новий український бюджет – трохи більше 11 мільярдів доларів. У Польщі при такому ж практично населенні – понад 50 мільярдів.

Шановний пане Соболєв, чи можемо сказати, що поляки, грубо кажучи, живуть в 5 разів краще? А чи бюджет – це не той показник, щоб говорити чи стверджувати навіть щось подібне? Пане Соболєв, будь ласка, Вам першому слово. | Борис Соболєв

Добрий вечір.

Зиновій Фрис

Добрий вечір.

Борис Соболєв

По-перше, поляків, здається, на 10 мільйонів менше. Так що я хотів би трішечки поправити.

Зиновій Фрис

Я сьогодні на сайті дивився.

Борис Соболєв

37.

Зиновій Фрис

Добре. Тоді неправильну дають інформацію.

Борис Соболєв

Я перепрошую. А по-друге, бюджет – це все ж таки та частина ВВП, яка обслуговує державні потреби насамперед. В Польщі більша частина, як кажуть, державних потреб уже приватизована. Мається на увазі та частина, яка у нас залишається на бюджеті, то вона в них уже відійшла. Можна сказати, що Польща, яка першою вибилася на дорогу економічного зростання, живе набагато краще, в тому числі, це виражається в показниках державного бюджету Польщі.

Зиновій Фрис

Якщо говорити про український бюджет, то наскільки він реальний для того, щоб бодай якось відносно добре задовольнити Україну, народ в потребах тих чи інших, пане Соболєв?

Борис Соболєв

Уряд нинішній подає собі як заслугу велику, пише, що вперше дохідна частина загального фонду державного бюджету виконана в повному обсязі.

По-перше, в минулому році ми, консультуючи Бюджетний комітет ВР, наполягали на тому, щоб уряд взяв на себе зобов’язання і прийняв прогноз ВВП на рівні 7%, навіть 6%. А вони захотіли і взяли плюс 4% ВВП. Спланували всі витрати і прибутки бюджету, виходячи з плюс 4. Зараз ми маємо плюс 7, очікується 9. То де ж ті зусилля уряду? Сама економіка, сам народ напрацював цей приріст.

Зараз було б очевидним, щоб депутати зібралися й індексували витрати відповідно до приросту реального ВВП. Тоді подивилися б, чи справді цей уряд виконує бюджет, чи він його недовиконує. За моїми розрахунками, він його недовиконує.

Данило Яневський

А що це для людини...

Борис Соболєв

Для конкретної людини...

Данило Яневський

...яка тепер слухає, це означає?

Борис Соболєв

Для конкретної людини це означає, скажімо, по місцевих лише бюджетах плюс 2 мільярди гривень. А також це означає плюс зарплата тим же вчителям, тим же лікарям, тим же бібліотекарям і так далі, тобто всім тим 5 мільйонам людей, які утримуються на так звані бюджетні зарплати.

Данило Яневський

Тобто іншими словами, їм недоплачують заробітну плату? Я Вас правильно зрозумів?

Борис Соболєв

Їм зараз недоплачують у зв’язку з тим, що економіка зростає на 8%, а заплановано на 4%. 255 мільярдів гривень – це наш ВВП. Візьміть 4% і порахуйте, скільки це буде.

Данило Яневський

Я це зрозумів, пане Борисе. Якщо цим людям недоплачують, то куди ж йдуть гроші? Вони ж не зникають в повітрі.

Борис Соболєв

Гроші не зникають, а уряд недобирає ці кошти до бюджету, тобто недобирають у зв’язку з такими показниками. Вибирають лише те, що заплановано на плюс 4...

Данило Яневський

Так.

Борис Соболєв

І говорять: “Ми дуже добре виконуємо”. Але, шановні, це не ваша заслуга, а це заслуга людей, які працюють.

Данило Яневський

Тобто іншими словами, із-за того, що вони недобирають гроші, вони недоплачують працівникам бюджетної сфери? Я правильно Вас зрозумів?

Борис Соболєв

Якби було поставлене питання, справедливо поставлене питання... Знаєте, якщо економічні розрахунки, які ми прийняли за основу бюджетного планування, невірні, то зібрали б, депутатам пояснили б, чому це так сталося в тому році. А тому, що вони не схотіли приймати прогноз, наш реальний прогноз Бюджетного комітету. Індексували, по суті, прибутки, тобто привели їх в реальність до тих відповідних прибутків, які ми отримуємо сьогодні до того ВВП, і сказали, що на такі-то показники ми збільшуємо свої зобов’язання по асигнуванню...

Данило Яневський

Перед людьми.

Борис Соболєв

Насамперед бюджетну сферу, яка у нас найбідніша. Тоді можна було б подивитися, чи справді виконується цей бюджет чи ні.

Данило Яневський

Зиновію...

Валентина Семенюк

Пане Даниле, я тут хотіла доповнити пана Соболєва.

Зиновій Фрис

Будь ласка, пані Валентино.

Валентина Семенюк

Я хочу сказати, що тут хочуть перед виборами показати, що перевиконується бюджет, тобто показати ще раз окозамилювання.

Якщо подивитися, з яких статей зняли і яким добавили, то це просто жах. От я вам можу привести такий приклад. Ветеринарна медицина, сільські працівники культури, фельдшерсько-акушерські пункти, амбулаторії, тобто знято з сільської інтелігенції 200 мільйонів гривень. Знято 400 мільйонів гривень для виконання статті 57 “Закону про освіту”. Тобто вчителям за зошити, за класне керівництво, за різну гурткову роботу, за позакласну роботу гроші зняті. За комунальні платежі сільським працівникам знято. Медикам зняли гроші.

А куди ж добавили? Добавили 600 мільйонів гривень для закінчення “будинку з химерами”, який знаходиться навпроти ”будинку з потворами” (я маю на увазі Банківську 6).

Данило Яневський

Ми повинні пояснить, вибачте пані Валентино, що це будинок Городецького.

Зиновій Фрис

“Будинок з потворами”, уточніть будь ласка, пані Валентино.

Валентина Семенюк

Це банк, де знаходиться Адміністрація Президента...

Данило Яневський

Яка планується під офіційну резиденцію Глави держави.

Валентина Семенюк

Так, тобто саму...

Зиновій Фрис

Ну, Ви у Києві, Вам це відоміше.

Валентина Семенюк

Так. Дальше, доповнили податкові адміністрації – 600 мільйонів. Для чого? Тому що даним законом “Про бюджет” передбачається введення ще декларування у селян. Тобто, коли ми колись критикували 1933 рік, голодомор, що людям доводилось вирізати яблуні, вишні, колоти поросят.

Данило Яневський

Ну, зрозуміло, про селян що?

Валентина Семенюк

Колоти поросятко у погребі. Чому це тоді люди робили, тому що накладалися податки. Зараз цим же самим законом “Про бюджет” передбачається введення декларування і оподаткування всього підсобного господарства. Тобто, якщо моя мама утримує корівчину, то вона повинна заплатити за це відповідні податки. Вона повинна показати в декларації, скільки вона викопала картоплі, скільки вона виростила моркви і ще й заплатити за все це податки.

Зиновій Фрис

Це що будуть люди заповнювати? Пані Валентино, дозвольте уточнити, бо людей цікавить, не всі про це знають.

Валентина Семенюк

Будуть всі заповнювати такі декларації і потім в кінці року повинні платити з цього всього відповідно податки. Це все офіційний виступ, який зроблений паном Порошенком і підтверджений Бюджетним комітетом.

Данило Яневський

Стоп, так виходить з Ваших слів, що пан Порошенко винен?

Зиновій Фрис

Це відколи почнеться?

Валентина Семенюк

Ні, це не пан Порошенко, просто сказав, що цього приймать не можна. З 1 січня 2004 року.

Данило Яневський

Тобто за півтора місяці.

Валентина Семенюк

За півтора місяці це все повинні зробити. А для того, щоб хтось виконував цю функцію, збільшили фінансування для представників силових структур і, зокрема, податкової адміністрації. Тобто тепер фінагенти колишні будуть ходити по селах і вимагати сплати податків, по душовий, такий, як колись був в 1933-1937 роках. От і все. Тобто, оце називається полегшили людям життя.

Зиновій Фрис

Це дуже цікаво і наші слухачі, особливо сільські, мають це якось оцінити і якось думати про це, що їм доведеться вже це робити з нового року.

Пані Валентино, я ось тут прочитав таку точку зору незалежного експерта пана Сороки, імені його, на жаль, тут немає. Він пише: ”Не секрет, що головним козирем влади під час майбутніх виборів стане владний ресурс, який зручніше використати саме на місцях за однією умовою: місцева влада має бути приборканою, готовою виконати будь-яку команду, підтримати будь-якого кандидата, забезпечити необхідну кількість голосів”.

Ви говорили про оті 600 мільйонів для податкової, чи можна це назвати отим владним ресурсом, який собі влада готує вже на наступні вибори, пані Валентино?

Валентина Семенюк

Я думаю, що це якраз той ресурс, коли прийшов до хати фінагент і каже: “Або ти зараз заплатиш такі податки або ти підеш проголосуєш за того, за кого ми тобі скажемо”.

Це уже було не раз і я думаю, що цей адмінресурс, який сьогодні силовики використовують, він буде використаний саме в цей особливий період.

Данило Яневський

У нас уже вибори - особливий період.

Валентина Семенюк

Якщо адмінресурс так діятиме, як він сьогодні уже планує, то я думаю, що це особливий період для зґвалтування. Цей раз зґвалтували парламент.

Зиновій Фрис

Особливий.

Валентина Семенюк

Так, особливий.

Зиновій Фрис

Пані Валентино, особливий, але ще не надзвичайний?

Валентина Семенюк

Я думаю, що все буде залежати від тих громадян, які сьогодні і нас слухають і проявлять свою принципову громадянську позицію. Це саме сьогодні залежить від людей.

От Ви згадайте 2001 рік. Я на Майдані Незалежності вийшла разом із журналістами з людьми. От Ви згадайте, який борг по зарплаті, по пенсіях був. 5, 7, 8, доходив у певних регіонах доходив до 9 місяців. Як тільки мої житомиряни, рідні мої житомиряни вийшли із Житомира пішим ходом на місто Київ, щоб протиставити своє слово “ні” цій банді. Зразу пішли туди, можна взяти, це по зведеннях Міністерства фінансів і казначейства перевірити. Як тільки люди починали йти, зразу їм кидали, погашували борг по зарплаті, по пенсії. Тільки аби вони не йшли і не піднімалися.

Як тільки пішли з Черкас, тоже пішки люди, зразу туди відповідно погашення заборгованості. Це говорить про що? Що коли говоримо про погашення боргів в 2001 році зарплати, пенсії, то це зробили саме ті громадяни, які заявили свою громадянську позицію і вийшли на Майдан Незалежності, йшли пішим ходом в сніг, в дощ і вони прийшли сюди і вони допомогли навіть тим, хто не зміг сюди йти. Але туди влада вимушена була давати гроші. Тобто припинили менше красти, просто вирішили чуть-чуть поділиться.

Данило Яневський

Припинили менше красти – це цікава українська формула. А я хотів запитати Вас таке, пані Валентино чи пана Бориса. Я правильно Вас зрозумів, що Ви закликаєте тепер людей просто ці податки не платити явочним порядком?

Валентина Семенюк

Ви знаєте, я перш за все хочу сказати, що той бюджет, який прийнятий...

Данило Яневський

Так або ні?

Валентина Семенюк

Я вважаю, що такий не потрібно платити.

Данило Яневський

Пане Борисе, Махатма Ганді колись перевернув британську владу в Індії тим, що він закликав людей до двох речей: ненасильство і неспівробітництво. Вони в масовому порядку (індійці) відмовилися платити податки британській короні. Ви вважаєте це ефективним шляхом в умовах України? Де тут розв’язка проблеми з Вашої точки зору?

Борис Соболєв

Ну, Ви знаєте, у нас, на жаль, можна сказати, що у нас є цілі території або цілі підприємства, які мають такі привілеї, як несплата податків.

Данило Яневський

Наприклад.

Борис Соболєв

Ну, візьмемо так звані території пріоритетного розвитку і вільні економічні зони, особливо, які квітнуть на Донеччині. От, коли порахувати, скажімо, один показник лише, щоб не втомлювати слухачів. Якщо взяти, ПДВ у нас складає 20%, так? Якщо взяти реально сплачене на ПДВ, тобто те, що фізично отримуємо в бюджет, то ми виходимо аж на 2,7%.

Що це значить? Це значить, що хтось платить і його перевіряють, хтось не платить і не буде платити.

Я хочу просто сказати, що це конституційний обов’язок - платити податки. Податки мають бути обґрунтовані економічно, соціально насамперед.

Я хотів би повернутись все ж таки до теми мінімальної зарплати. Я зараз дивлюся на ту статистику і те, з чого ми почали нашу розмову, хочу ще раз зазначити, що уряд, держава має повні можливості забезпечити мінімальну зарплату з 1 січня, тобто з понеділка на 205 гривень. Якщо цього не буде зроблено, я вважаю, що це злочин.

Це справді. Я не політик, я зараз не виступаю від ніякої політичної партії. Я економіст, тому я зараз говорю про те, що закон прийнятий минулого року, так, про мінімальну зарплату?

Валентина Семенюк

Так. З 1 грудня буде 237 гривень.

Борис Соболєв

Так. Повна є можливість забезпечити виконання цього закону. Я не розумію, чому більшість пішла, як кажуть, на поводу у невідомо яких політичних сил. Це мабуть пані Валентина скаже, у яких саме.

Данило Яневський

А ми запитаємо зараз, пані Валентино, скажіть, будь ласка, у яких саме?

Борис Соболєв

Ви розумієте, що це значить ? Це не тільки зубожіння, це здавлення попиту внутрішнього.

Данило Яневський

Ну, очевидно, люди не можуть купувати товари.

Борис Соболєв

Здавлення попиту, це є гальмування ВВП і збільшення експорту. Розумієте, більша залежність наша від кон’юнктури зовнішньої, де нас і так не пускають.

Нам потрібно зараз навпаки перейти до того, щоб не просто збільшувати цю мінімальну. Більше того, відкрити молодим сім’ям споживчі позики, щоб дітей народжувати.

Данило Яневський

Зрозуміло. Пані Валентино, які політичні сили пан Борис запитав?

Валентина Семенюк

Перш за все, не проголосували за підняття мінімальної, вірніше, на зменшення мінімальної заробітної плати 1 грудня з 237 гривень до 205 не проголосували лише представники опозиції. Це соціалісти, комуністи, “НУ” і “Батьківщина”.

Данило Яневський

Тобто БЮТ.

Валентина Семенюк

Так. 235 голосів, це так званий “харчоблок”, який йшов на виборах 2002 року.

Данило Яневський

За ЄДУ, Ви маєте на увазі.

Валентина Семенюк

Мається, ті що доїдають. Так, так. Ті, що доїдають. І я б сказала ,доїдають не тільки в плані харчовому, а і “доїдають” всю економіку. Тому що фактично вся Україна працює тільки на харчоблок, тобто на цю відповідну фракцію. Саме вони стали ініціаторами того, щоб закон, який був ухвалений у минулому році, щоб з 1 грудня заробітна плата в Україні (це не тільки мінімальна заробітна плата, а це й нарахування пенсій, всіх інших соціальних виплат – і чорнобильським, і малосімейним, і одиноким, і діткам, які народилися – з цього все йде відповідно перерахунок) була зменшена до 205 гривень.

Це означає, що при зростанні, як сказав пан Соболєв, бюджету, ми зменшуємо доходи кожного громадянина. Тобто, залізли в кишеню. А 18% доходу кожного громадянина було забрано. Тобто, якщо порахувати, це виходить 32 гривні забрано, це десь порядку майже 21 буханка хліба, яку людина вже не зможе купити. Тобто, якщо подивитись по бюджету, то це якраз те, що могло би хоч якось підняти купівельні спроможності.

Данило Яневський

Ви торкнулись надзвичайно важливої теми. Зенику, я, з твого дозволу, ще одне запитання поставлю.

Зиновій Фрис

Будь ласка.

Данило Яневський

Цей бюджет, на вашу думку, пане Борисе і пані Валентино, буде сприяти підвищенню цін, пониженню цін на основні продукти харчування повсякденного попиту (про зошити ми вже зрозуміли) і на ліки, якщо можна?

Борис Соболєв

Цікаве питання. Ви знаєте, є фактор, скажімо так, монетарний, є фактор адміністративний. Насамперед, хочу сказати, що в цьому році при тому, що ми очікуємо приросту цін в 5%, навряд чи вдасться утримати 8 навіть. Тобто, це мінус з усіх показників. Наступного року уряд вважає, що може бути 6,7% десь.

Данило Яневський

Це рівень інфляції?

Борис Соболєв

Так. Буде більшим, тому що це спричиняють якраз, з одного боку, та ситуація, яка зараз складається у формуванні продовольчих цін (зерно насамперед). Друге – це те невміле, невдале зовсім адміністрування того зерна, яке було. Тобто невміння контролювати ціни не адміністративно, а економічно.

Данило Яневський

Зрозуміло.

Борис Соболєв

І з іншого боку, ця складова у кошику споживчих товарів досить важлива. Тому наступного року, я думаю, що досить великим буде цей фактор, плюс той фактор, про який ми вже говорили – це збільшення питомої ваги податків у цінах, які наступного року будуть введені. Я думаю, що збільшення таким чином оподаткування буде збільшувати приріст у цінах.

Данило Яневський

Пане Борисе, чи я Вас правильно зрозумів, що цей бюджет, який ухвалила ВР, для конкретної людини означає зменшення заробітної платні (реально вона менше буде купувати, тому що високий рівень інфляції), найголовніше, що будуть дорожчати продукти харчування, першої необхідності...

Валентина Семенюк

І ліки.

Данило Яневський

...і ліки? Я правильно Вас зрозумів?

Борис Соболєв

Фактор бюджетний тут, як кажуть, не дуже велику роль грає, але грає фактор податковий. Якщо ми зараз виключаємо деякі категорії зі споживчого кошику з нульових ставок, які діяли в цьому ракурсі, то я думаю, що це вплине таким чином, що 6,7%, які плануються в приріст цін наступного року, набагато перевищаться.

Данило Яневський

Ви погоджуєтеся з такою точкою зору?

Валентина Семенюк

Так-так. Крім того, я ще хочу сказати (от пан Соболєв сказав відносно фактору врегулювання держави ціни на хліб), що та пропозиція, як була зроблена Бюджетним комітетом в частині того, щоб відкласти 600 млн. грн. для закупівлі в держрезерв у селян хліб, який би гарантовано мали, що вони посіють весною, і в них влітку закуплять. І це буде, так би мовити, резерв, який зможе в разі катаклізм чи ще чогось врегулювати соціальний хліб. Цього зроблено не було.

Тобто, в селянина нема гарантії. І коли ще на селянина накладають податки, то буде виникати питання : а чи потрібно сіяти, щоб продавати? Тому що воно буде невигідно. І ти не будеш гарантований, що ти його реалізуєш чи продаси.

Крім того, якщо ще дивитися, що відмінена нульова ставка на ПДВ на м’ясну і молочну продукцію, яка діяла до прийняття відповідного сьогоднішнього закону (тобто, людина продала літр молока, і їй 20 копійок вертає держава у вигляді ціни), тим самим не буде підвищуватися відповідна ціна на продукцію для того, хто споживає.

Сьогодні ця схема повністю ліквідована. І найголовніше й прикре було те, що зробили це представники Аграрної партії. Бо від їхньої позиції все це залежить.

Данило Яневський

Тобто, і на молоко виростуть ціни, і відповідно на весь ряд молочних продуктів.

Валентина Семенюк

Так.

Данило Яневський

Тут люди просять вас уточнити, чи Порошенко зробив так, щоб були такі податки на селі.

Валентина Семенюк

Саме Порошенко попереджав, щоб не приймали такий бюджет, не можна сьогодні законом про бюджет вводити податкові закони. Це протирічить і рішенню Конституційного Суду, і Бюджетному Кодексу, і податковому всьому законодавству. Не можна цього робити. І він саме про це говорив, що цього робить не можна.

Про це говорили і Порошенко, і всі члени бюджетного комітету, хто входить в опозицію.

Данило Яневський

Зрозуміло.

Борис Соболєв

Я думаю, що тут...

Зиновій Фрис

Пані Валентино, дякую Вам. Ми зробимо (ми мусимо зробити, вибачте шановні гості) невеличку паузу, невеличку рекламу. Будь ласка.

А говоримо ми сьогодні про те, як наповнити український бюджет, який деякі журналісти називають “бюджетом зі сльозами на очах”. Цю тему обговорюють наші гості: Валентина Семенюк, народний депутат України (СПУ), і Борис Соболєв, генеральний директор ТОВ “Перша інвестиційна група”, президент Київського банківського союзу, перший заступник міністра зовнішньоекономічних зв’язків (колишній) і колишній заступник міністра фінансів. Я нагадаю, що передачу ведуть Зиновій Фрис і Данило Яневський.

Ми маємо слухача, який хоче висловити свою точку зору з приводу обговорюваної нами теми. Будь ласка, ми Вас слухаємо.

Слухач

Можна говорити?

Зиновій Фрис

Так, можна.

Слухач

Це Олег Георгійович із Києва. Як би уряд не пасував бюджет, яким би він не був великий, навіть коли він дорівнював бюджету США, все одно ми одержуватимемо по 205 гривень мінімальної зарплати і будемо мати по 350 гривень...

Данило Яневський

Пане Олеже, дякуємо.

Зиновій Фрис

Ми зрозуміли Вашу думку. Дуже дякуємо слухачеві. Пані Семенюк, ось щоб розвіяти оці сумні такі слова нашого слухача, все ж таки, що можна зробити, аби бюджет був більший, аби не було 200, а було значно більше гривень отієї мінімальної зарплати?

Пані Валентино, Ви, я знаю, хотіли сьогодні розповісти про оте (в народі називають ДУСя) Державне управління справами, чи справді це той один із шляхів, якщо розібратися з володіннями цього управління, можна серйозно поповнити український бюджет. Чому Ви так вважаєте, пані Валентино? Будь ласка.

Валентина Семенюк

Перш за все, я вам хочу сказати, так звана ДУСя – це Державне управління справами при Президенті. Тобто, в нас є декрет Кабміну, який говорить, що всім майном державним управляє Кабмін і галузеві міністерства. А це просто держава в державі. Тобто, це “президентська підсобка”. Так її сьогодні в народі називають.

Данило Яневський

З чого вона складається і скільки там грошей “крутиться”?

Валентина Семенюк

Перш за все, я хочу сказати що сьогодні на утримання так званої Адміністрації Президента у бюджеті закладено мільярд, по-моєму. Так, мільярд. 600 млн. гривень закладено на ремонт так званого “будинку”, якого я вже казала.

Державне управління справами сьогодні має 9 санаторно-курортних закладів. Якщо порахувати кількість працюючих і кількість ліжок в цих санаторіях, то це виходить по 15 ліжок на одного працівника Адміністрації Президента.

Данило Яневський

В Адміністрації Президента близько 600 осіб, наскільки я знаю, працює.

Валентина Семенюк

Помножте 9 санаторіїв на кількість ліжок (я, щоб не називати загальну статистику, скільки ліжок в кожному санаторії) можу сказати таку статистику. Друге – що сьогодні ще знаходиться? Драбівський кінний завод, Житомирський лікеро-горілчаний завод, Чуднівський спиртовий завод, Київська рибо-меліоративна станція, 7 ставків, інкубаторний цех, басейн, будинки рибалок, цілісно-майнові комплекси, які знаходяться у так званій Гуті Івано-Франківської області, військові містечка.

Данило Яневський

Цілий список Ви назвали.

Валентина Семенюк

Я можу сказати одне: якщо подивитися по кількості даних об’єктів, то тут можна їх назвати в додатку на 14 сторіночках. Тобто сама характеристика таких об’єктів.

Зиновій Фрис

Пані Валентино, що і як треба зробити, аби ті приміщення, ці будинки, це все перетворилися в якусь частину українського бюджету? Як це зробити, пані Валентино?

Валентина Семенюк

Перш за все, цими підприємствами, як це передбачено сьогодні Конституцією, повинна управляти не так звана “підсобка” Адміністрації Президента, а повинні управляти галузеві міністерства, гроші повинні йти до бюджету і ефективно управляти.

Друге питання – Чуднівський спиртовий завод. Це завод, який в переліку об’єктів, що не підлягають приватизації. Що зроблено було Президентом? Видається два укази, до речі, щоб люди ніхто нічого не знав, це 17 грудня 2002 року, яким затверджується положення про ДУСю.

Цим положенням дається право ДУСі проводити приватизацію них об’єктів, які сьогодні знаходяться у них. Разом з тим, розуміючи, що є об’єкти, які заборонені до приватизації, а на них уже є покупці, і хочеться купити чим подешевше, бо якби продали б подорожче, то наповнили б бюджет і збільшили б заробітну плату.

Що робиться цим наказам, який втаємничують від людей? Приєднується, наприклад, Чуднівський спиртовий завод, який в переліку, який не підлягається приватизації, приєднується як філіал лікеро-горілчаного заводу. А в сесійну залу подається документ, тобто зміни до закону про приватизацію, що всі лікеро-горілчані заводи вже йдуть на приватизацію.

Якщо подивитися загальну суму наповненості бюджету від виробництва і реалізації лікеро-горілчаних виробів, то це десь порядку 37 %. Тобто сьогодні, коли ці підприємства не тільки ефективно не управляються, а готуються до приватизації, або, я б сказала, доводяться фіктивно до банкрутства (до нас звертаються особливо люди, які працюють на цих підприємствах).

Тому можна сказати, що це “кормушка” неконституційної (тому, що Адміністрація Президента – це не є конституційний заклад, який визначений в Конституції), тобто це та частина майна, яка йде на обслугу того олігархічного клану, який знаходиться відповідно на Банковій. Ви можете подивитися...

Данило Яневський

Вибачте, пані Валентина, я бачу, тут написано на цьому документі, що він опублікуванню не підлягає, то є таємним. Правильно?

Валентина Семенюк

Так, я хочу сказати, чого мені коштувало отримати цей документ, я особисто...

Данило Яневський

Я не питаю, як.

Валентина Семенюк

...я зверталася з депутатським запитом до пана Медведчука, щоб можна було, тому що я, як депутат ВР, і підписали ще 90 депутатів. Я подала цей указ Президента до Конституційного Суду тому, що я буду з ними судитися. Тому, що цей указ є не конституційним, і він не може бути утаємниченим від людей.

Зиновій Фрис

Пане Валентино, скільки грошей, за Вашими підрахунками, крутиться в тій ДУСі?

Валентина Семенюк

Ви знаєте, це настільки утаємничено, що навіть, коли я зробила депутатський запит, що ще покійний пан Догаєв, а тепер нині пан Бакай видав розпорядження, теж під грифом “Секретно”, посилаючись на закон “Про мобілізаційну підготовку”, навіть Податкову адміністрацію туди не допустили до перевірки.

Тому це у страшенній таємниці, і ніхто не може узнати, скільки у підсобках у Президента знаходиться грошей.

Данило Яневський

Зиновію, я хочу запитати у пана Бориса...

Зиновій Фрис

Пані Валентино (Данило, вибач), ми маємо голос Сергія Соболєва з “НУ” якраз про ДУСю, і, власне, чому так все утаємничено, чому, зокрема, ним керує Бакай, людина Кучми. Отже, Сергій Соболєв.

Сергій Соболєв

ДУС – це досить великий монстр в системі державної поки що власності. Фактично, це орган, який володіє на сьогодні мільярдною власністю, нерухомістю, будинками, маєтками, дачами державними, санаторіями, житловим фондом, розподіляє величезні кошти, які забезпечують діяльність Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів. ВР лише змогла відстояти ті приміщення, які їй належать в досить запеклій боротьбі з указами Президента, який пробував все це підвести під ДУС.

Саме тому, на цій посаді завжди повинна бути людина, яка чітко виконує волю Президента. І я думаю, що всі останні кадрові призначення, які відбулися, так чи інакше пов’язані з тими рішеннями, які треба виконати.

Марина Пирожук

Пане Соболєв, яку роль цей орган може виконати на президентських виборах?

Сергій Соболєв

Я думаю, що виходячи з розкладів політичних, які на сьогодні є, це той орган, який буде прямо виконувати замовлення напередодні президентської кампанії.

Зиновій Фрис

Це був лише фрагмент інтерв’ю з Сергієм Соболєвим радіо “Свобода”. Пане Соболєв, тезка Сергія Соболєва, скажіть, будь ласка, справді це господарство, це управління справами – це той резерв, де можна знайти чи винайти ще так багато грошей. А чи не варто до цього так серйозно ставитися, пане Соболєв.

Борис Соболєв

Я думаю, що цих резервів дуже багато тому, що це, знаєте, залишок від того, що мала партноменклатура. Так звані розподільники, вони залишилися. Але, на жаль, так само неефективно використовується майно майже в усіх державних монополіях.

Данило Яневський

Що це значить?

Борис Соболєв

Це окрема тема.

Данило Яневський

Приклад.

Борис Соболєв

Залізниця, авіація, порти, телекоми і так далі. Ми плануємо в бюджеті 2-3 мільярди отримати щороку, отримуємо десяту частину і то “з кров’ю”, з битвою.

Данило Яневський

Отримати від приватизації?

Борис Соболєв

Від них, від прибутку. Прибуток розподіляється незалежно від нікого, самі розподіляють, як хочуть.

Валентина Семенюк

Пане Соболєв, я хочу уточнити. Від роботи підприємств державних до бюджету в минулому році, тобто цей рік за 9 місяців надійшло 500 мільйонів гривень – це безпосередньо дивідендів і 500 мільйонів від орендної плати. Це вся ціна надходжень. Чому? Тому, що сьогодні вони не тільки неефективно управляються, а і, я б сказала...

Борис Соболєв

Обкрадаються.

Валентина Семенюк

...обкрадаються в першу чергу. Де ви бачили, щоб Кабінет Міністрів сам собі заборонив втручатися в діяльність даних підприємств? Якщо сьогодні видається указ “опублікуванню не підлягає”, і податкова адміністрація не може зайти на Чуднівський спиртовий завод і подивитися, скільки спирту випущено, скільки акцизу сплачено. Чи в тому самому Житомирському лікеро-горілчаному заводі...

Данило Яневський

Як казав в таких випадках капітан Жиглов: “Це ж Клондайк”.

Зиновій Фрис

Як це не прикро, але час добігає кінця. І мені залишається тільки сказати, що гостями були Валентина Семенюк, народний депутат України, і Сергій Соболєв, генеральний директор Першої інвестиційної групи, президент Київського банківського союзу. Передачу вели Зиновій Фрис та Данило Яневський. Прощаємося з вами. Хай вам щастить! Хай щастить Україні!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG