Доступність посилання

ТОП новини

Абетка демократії: Демократія по-російськи –фаворитизм без демократів.


Василь Зілгалов Абетка демократії: Демократія по-російськи –фаворитизм без демократів.

Прага, 8 грудня 2003 – У Росії право вибору вже не однин раз закінчувалося безправ’ям. Згадайте вибори до Установчих зборів Росії, коли матроси - жєлєзняковці за наказом більшовиків розігнали на початку 1918 року демократичну владу в Петрограді. Як не парадоксально, але й розвал СРСР і демократизація в Росії призвели врешті до монополізації влади в руках спецслужб і їхніх прихильників, котрі об’єдналися у нову бюрократію довкола свого фаворита. Не дарма на Заході відразу ж назвали недільні вибори до Державної Думи Росії перемогою «фаворитизму». Зокрема, про це сказав голова Парламентської асамблеї ОБСЄ Брюс Джордж. Як не парадоксально, але факт: сили, котрі сприяли тому, щоб Росія йшла шляхом демократії, не потрапили до парламенту цієї країни.

Офіційні особи на Заході відразу ж прореагували на результати вчорашніх парламентських виборів в Росії. Перемогою лише однієї особи назвали їх у Парламентській асамблеї ОБСЄ, а оглядачі популярної італійської газети «Ла Стампа» зауважили: «Путін іде вперед, а Росія дивиться назад». Той же голова Парламентської асамблеї ОБСЄ пан Брюс Джордж переконаний, що в Росії переміг «потужній бюрократичний ресурс і внаслідок цього вибори принесли спотворену картину політичного життя». Ще один парадокс цих виборів: комуністи Росії майже вдвічі скоротили свій парламентський ресурс і настільки ж виросли жириновці, але це нічого не змінює у загальному підсумку, бо той же Жириновський відразу заявив про підтримку Кремля.

Оглядачі також підкреслюють, що Володимиру Путіну і його прихильникам повністю вдався експеримент над Росією, котра, як виглядає, вірить більше не в «Єдину Росію», а в єдиного в Росії. Оглядач Надія Ветрова так і написала: «Нині Путіну немає з ким розділяти відповідальність за країну»...Бо в ній «немає внутрішньої політичної опозиції». Ранком 8 грудня російська Дума стала однобокою, без демократів , хоча б у меншості.

Але що стосується аналогій стосовно результатів російських парламентських виборів , можливого зовнішнього впливу, то тут розклад дещо інший. Відразу ж з’явилися прогнози про можливе, внаслідок слухняного для Путіна парламенту, наростання агресивності російської зовнішньої політики. Бо перемогли ж переважно великодержавні і націоналістичні сили, прихильники великої Росії. А можливе перекроєння Конституції цієї країни і продовження повноважень президента ще до наступних його виборів у Росії стане своєрідним прикладом для пострадянських сусідів і для України також, як вважають сьогодні відомі українські опозиціонери. Так, Микола Томенко заявив, що «Україна змушена буде мати справу з тим фактом, що всі серйозні політичні сили в Росії грають на полі ідей відродження імперії». А найхитріше про наслідки виборів у сусідів висловився Президент України Леонід Кучма, він був коротким: «ви знаєте, я скажу двома словами: Росія - не Україна, а далі висновки робіть самі». А чого у цих словах Президента більше: жалю за тим, що це не так, чи сподівань щодо власного політичного майбутнього- судіть також самі...

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG