Доступність посилання

ТОП новини

Лауреатка Нобелівської премії миру непрямо критикує США за напад на Ірак.


Марія Щур Лауреатка Нобелівської премії миру непрямо критикує США за напад на Ірак.

Прага, 10 грудня 2003 – У Норвезькій столиці у Всесвітній день прав людини найвищу нагороду за свою правозахисну діяльність отримала Ширін Ебаді. Вперше в історії Нобелівську премію миру отримала жінка-мусульманка за її роботу із захисту прав жінок та дітей в Ірані. Під час церемонії нагородження іранська правозахисниця виступила з промовою, в якій йшлося про те, що права людини порушують не лише у неї на батьківщині.

Консервативні критики в Ірані Ширін Ебаді, яка отримала Нобелівську премію м иру цього року, називають «американською Ширін», агенткою Сполучених Штатів та Ізраїлю. Але це не завадило 56-літній адвокатці під час церемонії нагородження в Осло виступити з різкою критикою США, хоча вона і не згадала Америку прямо. «Протягом останніх двох років деякі країни порушують загальні принципи та закони про права людини, використовуючи події 11 вересня та війну з міжнародним тероризмом як привід».

Іранська активістка критикувала американську зовнішню політику і під час вчорашньої прес-конференції, коли згадала умови ув’язнення американських бранців на кубинській базі Ґвантанамо. «Сотні людських істот, яких заарештували під час бойових дій, ув’язнені в Ґвантанамо протягом місяців. Ïм недоступні людські права, які б мала забезпечити Міжнародна Женевська конвенція, Загальна декларація прав людини та Міжнародна угода об''єднаних націй про права людини».

Мужня іранка стала першою в історії мусульманською жінкою, яка отримала Нобелівську премію миру. Вона була першою жінкою-суддею в Ірані, перед тим, як її змусили піти з цієї посади після Ісламської революції 1979 року. Найвищою нагородою Нобелівський комітет відзначив її багатолітні зусилля у боротьбі за права жінок і дітей в Ірані. Ця відзнака перетворила Ширін Ебаді на приклад для багатьох молодих іранців. Деякі оглядачі очікують, що сам факт нагородження її Нобелівською премією заохотить реформаторський рух в Ірані та змусить міжнародну спільноту уважніше придивитися до сумного стану з правами людини у цій країні.

Ширін Ебаді, яка з’явилася на церемонії в Осло без традиційної для мусульманських жінок хустки, заявила, що присвячує свою нагороду іранським жінкам та всіх мусульманським жінкам світу, які борються за свої права: «Ця нагорода дозволить жінкам в Ірані та поза його межами повірити у себе. Патріархальна структура та дискримінація супроти жінок, особливо в ісламських країнах, не може тривати вічно».

При цьому Ширін Ебаді наголосила, що природа дискримінації не в ісламській релігії. «Деякі мусульмани під приводом того, що демократія та права людини несумісні з ісламським ученням та традиційними структурами ісламського суспільства, виправдовують деспотичні уряди. Насправді зовсім не так легко правити людьми, які знають свої права, використовуючи традиційні патріархальні та патерналістські методи».

Від часу оголошення вибору Нобелівського комітету нова лауреатка отримала вже кілька погроз життю, але Ширін Ебаді заявила, що вона і надалі продовжуватиме свою справу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG