Доступність посилання

ТОП новини

В Брюсселі розпочався саміт ЄС, присвячений Європейській Конституції.


Славко Волинський В Брюсселі розпочався саміт ЄС, присвячений Європейській Конституції.

Брюссель, 12 грудня 2003 року.

Cьогодні в Брюсселі розпочався саміт глав держав країн-учасниць ЄС та країн кадидатів у Євросоюз. 25 глав держав та урядів здійснюють третю спробу ухвалити Європейську Конституцію. Старт був досить оптимістичним. Сильвіо Берлу сконі, прем`єр-міністр Італії, яка нині головує в Євросоюзі, зазначив, що учасникам саміту вдалося досягти консенсусу з 82 питань. Невирішеними залишилось два, і впевненості, що вони будуть ухвалені цими днями, поки що немає.

Початок саміту був дуже насиченим та динамічним, і вже пополудні, що буває дуже рідко, керівництво ЄС було готове поділитись з журналістами про перші досягнення переговорів під час саміту. Сильвіо Берлусконі повідомив, що перша частина форуму пройшла блискуче і сторони зуміли домовитись про те, щоб в Європейській конституції була чітко зафіксована рівність усіх релігійних конфесій, бо донині кілька країн домагались, щоб у Європі християнство було визнане як основна релігія. Берлусконі наголосив на тому, що в Конституцію внесене доповненння про боротьбу з антисемітизмом та ксенофобією. А найголовніше те, що врешті- решт попри опір Великобританії було ухвалене рішення про формування Європейських збройних сил з незалежним від НАТО штабом командування. З цього приводу верховний представник ЄС у справах зовнішньої політики і оборони Хав’єр Солана заявив: “Сьогодні вперше в історії Європейського Союзу ми ухвалили європейську стратегію безпеки. Це означає, що Європейський Союз має нові можливості відігравати в світі стратегічну роль. Я ще раз наголошую, що ухвалення Європейської стратегії безпеки є дуже важливим історичним рішенням. Ми матимемо свої збройні сили і штаб, але це не означає, що в сфері безпеки ми не співпрацюватимемо з НАТО ”.

Журналісти поцікавились у Сильвіо Берлусконі, чи сподівається він, що під час нинішнього форуму вдасться домовитись стосовно кількох інших проблематичних питань, а саме: якою буде структура Європейської комісії після розширення Євросоюзу, це перше, і друге: за яким принципом здійснюватиметься в ЄС голосування та ухвалення рішень, чи за принципом звичайної більшості без застосування права вето, чи за принципом подвійної більшості, тобто щоб резолюціїї ухвалювались не лише більшістю країн в ЄС, але й щоб ці країни налічували понад 50% населення від усіх громадян ЄС. Це питання стало справжнім гордієвим вузлом, і Сильвіо Берлусконі з цього приводу сказав: “Польща та Іспанія проти ухваленння рішень за принципом подвійної більшості. Ми будемо проводити цими днями різносторонні та двостороннні переговори і готові працювати в Брюсселі в суботу і навіть у неділю, аби завершити з цим. Але якщо ми не досягнемо домовленостей цього разу, то продовжимо пошуки консенсу в наступному році вже за ірландського головування в Європейському Союзі.”

Щодо структури Європейської комісії то, приміром, її голова Романо Проді за те, щоб кожна країна, яка долучиться до ЄС, мала свого комісара, а не одного комісара на кілька країн, як пропонував керівник проекту Європейської конституції Жискар Дестен. “Інакше це не демократія”, - сказав Романо Проді журналістам. Чимало тутешніх фахівців вважають, що Романо Проді вдасться переконати лідерів країн ЄС у доречності своєї позиції, а от щодо питання про подвійну більшість в ухваленні резолюцій, то тут експертам і політикам ще доведеться добряче попотіти, щоб його розв’язати.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG