Доступність посилання

ТОП новини

Смерть колишнього президента Азербайджану Гейдара Алієва (політичний та людський портрет цієї суперечливої постаті).


Петро Кагуй Смерть колишнього президента Азербайджану Гейдара Алієва (політичний та людський портрет цієї суперечливої постаті).

Прага, 15 грудня 2003 року - Сьогодні у Баку відбулося поховання колишнього президента Азербайджану Гейдара Алієва.

Як кажуть у народі, про покійника говорять або хороше, або взагалі нічого не говорять. І вже ж Гейдар Алієв був непересічною постаттю, спершу в колишньому СРСР, а вже потім у пострадянському Азербайджані.

З одного боку, його сприймали як одіозну особу, яка зробила успішну кар’єру по лінії КДБ і увійшла до керівництва тодішнього СРСР, а пізніше стала авторитарним правителем Азербайджану.

А з іншого боку, навіть запеклі політичні опоненти Алієва з повагою ставилися до цієї особистості, дивуючись його силі волі та мужності.

У 1999 році в інтерв’ю радіо «Свобода», згадуючи про своє радянське минуле, Гейдар Алієв сказав: «Я, в принципі, був переконаним комуністом. Коли Радянський Союз став хитатися, я пам’ятаю, що деякі особи, які день і ніч служили комуністичній партії, Радянському Союзові, почали критикувати недоліки... Я таких людей не поважаю», – заявив тодішній президент Азербайджану Гейдар Алієв, який свого часу був членом політбюро ЦК КПРС. А розпочинав свою кар’єру Алієв у КДБ. Починаючи з 1944 року він працює в МГБ Азербайджану, а в 1967-69 роках він вже очолював республіканське КДБ.

Після цього Гейдар Алієв 13 років був першим секретарем ЦК Комуністичної партії Азербайджанської Республіки. Займав і низку інших високих посад, як у Москві, так і у себе на батьківщині.

У 1993 році Гейдар Алів в результаті силового протистояння у державі став президентом Азербайджану. А у 98-му – переобраний на черговий президентський термін. І вже на цьогорічних виборах, перебуваючи у лікарні, зняв свою кандидатуру на користь свого сина Ільхама.

А зараз кілька слів про особисте життя Гейдара Алієва. Його біографія, як і життя багатьох працівників КДБ, покрита таємницями і міфами. Офіційно записано, що батько Гейдара був азербайджанцем за національністю. Щоправда, в останні роки все частіше говорили, що насправді Алієв по лінії батька походив із курдів, а по лінії мами у нього були навіть вірменські корені. Однак Алієв волів не звертати уваги на такі публікації.

«Я змолоду готувався стати політиком, а це означає, що у мене не могло бути друзів», - заявив одного разу Алієв перед телекамерою. Подібне він сказав і в інтерв’ю радіо «Свобода», щоправда, це стосувалося його роботи у політбюро: “Я «білою вороною» не був. Там у нас в політбюро така система була: ніхто ні з ким не був відвертим. Я там пропрацював 5 років, у мене жодного друга, жодного товариша по роботі немає”,– зауважив Гейдар Алієв. Відсутність друзів уже багато говорить про людину.

Дружина Гейдара Алієва була відомим лікарем-окулістом, вона померла у 85-му році. Після першої операції на серці у 99 році Гейдар Алієв ще тоді розпорядився, що коли він помре, щоб його поховали поряд із дружиною. В Алієва залишилися донька, син та шестеро онуків.

Про Гейдара Алієва писали чимало як про диктатора, називаючи його режим алієвщиною. Писали про родинний клан династії, звинувачуючи у багатьох гріхах. Водночас багато оглядачів сходяться на тому, що Алієв як президент Азербайджану проводив більш незалежну від Москви політику в порівнянні з його колегами по СНД. До того ж Азербайджан почав тісно співпрацювати зі Сполученими Штатами і став стратегічним партнером США на Кавказі.

Деякі опозиціонери, критикуючи Алієва, все ж визнавали його як сильного політика, сильну особистість, чого не кажуть про його сина Ільхама, якому Гейдар фактично передав владу на цьогорічних президентських виборах. Спершу тяжко хворий Гейдар Алієв звернувся до парламенту з проханням призначити сина Ільхама прем’єр-міністром, і вже в розпалі передвиборчої кампанії 2 жовтня зняв свою кандидатуру на президентське крісло і закликав громадян Азербайджану проголосувати за його сина.

У зв’язку зі смертю Гейдара Алієва в Азербайджані оголошена семиденна загальнонаціональна жалоба. Більшість оглядачів вважають, що смерть Гейдара Алієва не позначиться на нинішній політичній ситуації у державі та реґіоні загалом, чого аж ніяк не можна було сказати, якби тяжкохворий Алієв помер півроку тому.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG