Доступність посилання

ТОП новини

Чи стане 23 грудня днем “ікс” для української перспективи?


Ганна Стеців Іван Плющ - народний депутат України (“Наша Україна”); Геннадій Руденко - народний депутат України (СДПУ(о)).

Київ-Прага, 23 грудня 2003 року.

Ганна Стеців

Добрий вечір, шановні слухачі. В прямому ефірі радіо “Свобода”! Перед мікрофоном Ганна Стеців.

Отже, день 23-го грудня, день “ікс” для України настав і вже, можна сказати, закінчується. А подія “ікс” відбулася чи ні? Про це зараз поговоримо з нашими гостями у прямому ефірі.

У київській студії - Іван Плющ, політик, якого всі знають, який є дуже популярний, який тепер входить до блоку Віктора Ющенка; Геннадій Руденко, молодий політик, який належить до СДПУ(О).

Ми хочемо, щоб ці два політики, можна сказати, політики різних поколінь: Іван Плющ, який належить до тих, хто стояв біля витоків української незалежності, і молодий, стильний, діловий Геннадій Руденко з парламентської більшості, поговорили про сьогоднішній день ”ікс”.

Але почати цю розмову я хочу посланням, яке надіслав нам дуже гарний чоловік: “Новий рік – це, напевне, і новий поріг вибору. Він, цей поріг, збігся в Україні з виборами Президента, і не я перший віщун: ледве чи що може зупинити той час, коли в Україні практично кожен буде відчувати, що й він чи вона - потенційні президенти цієї Великої країни. Він чи вона готові до праці і чуда. Підіть і зупиніть час. Це як зупинити серце”.

До нас приєднався Геннадій Руденко, який щойно з ВР і знає, що ж там зараз відбувається. Пане Геннадію Руденко, ми з Вас і почнемо. | Геннадій Руденко

Добрий вечір. Робочий день закінчився, можу так констатувати. Сьогодні процедура закінчилася так, що зібрали підписи, щоб голосувати бюлетенями. От і все, сьогоднішній фінал.

Ганна Стеців

Пане Плющ, а як Ви можете прокоментувати те, що сьогодні відбувалося у ВР України?

Іван Плющ

Мені здається, що підписи вже були. Це не було проблемою. Тому що, наскільки я знаю, цей узгоджений комісією варіант внесення проекту закону про внесення змін до Конституції підписали 233 народних депутати. Так що тут не проблема підписів...

Ганна Стеців

А давайте окреслимо для слухачів, про що так направду йдеться?

Іван Плющ

Проблема в тому, що ВР сьогодні працює у якомусь непередбачуваному режимі. Ще попередня ВР згадувала про те, що немає закону про регламент, і це дещо заважає у більш чіткій організації у ВР. Нинішня ВР...

Ганна Стеців

Скажіть для слухачів, що хотіли сьогодні зробити?

Іван Плющ

Я хотів сказати, а Ви мене перебиваєте. Тому Ви вже зі слухачами домовтеся.

Тому я хочу сказати, що, відкриваючи нинішню сесію, голова ВР зробив таку змістовну промову. Але я не чув там про той борг ВР, що до сих пір немає закону про регламент. А тепер мені сьогодні, коли я подивився таблицю, яку нам роздали, про внесення змін до Конституції, то він виявляється вже і не потрібен. У попередньому тексті Конституції було сказано, що закон про регламент, а вже у внесених пропозиціях по зміні вже слова “закон” немає, а вже “регламент ВР”. Я думаю, що це по визначенню професійного юриста, мого колеги Степана Гавриша, це була чи синтетична, чи синтаксична, чи юридична, це якась така невеличка правка.

Ганна Стеців

Пане Плющ, я все ж таки хочу слухачам коротко окреслити, що хотіли зробити сьогодні у ВР.

Геннадій Руденко

Давайте, я спробую прокоментувати...

Ганна Стеців

Прошу.

Геннадій Руденко

Що відбувається у ВР? У ВР відбувається процедура внесення законопроектів про зміни до Конституції, точніше їх голосування в першому читанні.

Ганна Стеців

Себто сьогодні йшлося про те, чи будуть обирати люди Президента всенародно, чи ні, так?

Геннадій Руденко

Так, мова йшла про те, що... В тому числі, я думаю, що багатьох слухачів цікавлять більш земні, приземленні питання, в тому числі, по голосуванню Президента в парламенті чи ні, в тому числі, термін 5 років, чи залишити 4 роки по депутатським повноваженням, вибори Президента в 2004 році на новій базі, пропорційний закон чи залишається змішаний закон. Це ці питання, які сьогодні в тому чи іншому виді в трьох законопроектах містилися. І при можливому варіанті нормального розгляду проектів було б проголосовано, і рейтингово депутати визначилися, який законопроект набирає найбільше голосів.

Ганна Стеців

Добре. Чим це закінчилося?

Іван Плющ

В мене є питання: з чого це все почалося? От мій колега Геннадій Руденко, коли він отримав проект цього закону? От він сказав, що це, на його думку, основні. А в проекті закону немає основних-неосновних.

Геннадій Руденко

Безумовно.

Іван Плющ

Так от, коли Ви отримали таблицю, за якою Ви побачили, що ми сьогодні повинні були голосувати?

Геннадій Руденко

Чесно кажучи, пізно я отримав.

Іван Плющ

Коли? Пізно – це коли?

Геннадій Руденко

Коли бути відвертим, то я багато цих законопроектів бачив десь за два дні.

Іван Плющ

Ні, Ви бачили...

Геннадій Руденко

А офіційно, якщо Ви кажете по регламенту, то по регламенту вони прийшли до мене. Я вчора їх забрав. Чесно Вам скажу, по службі вчора. А я бачив ці законопроекти раніше. Тим більше, що в мене є перший заступник по Комітету Іван Заєць, який працює в конституційній комісії. Тому мені було цікаво самостійно як депутату... Я не чекав, поки по регламенту до нас надійдуть законопроекти, Іван Степанович. Я продивився всі законопроекти. Таким чином ,у кожного з нас є своя точка зору. Давайте не повертатися до питання, коли отримали папір?

Іван Плющ

Ви знаєте, це може у вас, бо ви ж правляча партія сьогодні, правляча більшість, тому у вас ці документи могли бути і два дні. А я маю на увазі законослухняного громадянина і народного депутата. Так я Вам ставлю до відома, що всі сьогодні народні депутати, в тому числі й Ви, отримали ці документи при реєстрації. Це сьогодні ми отримали о 10-й годині ранку...

Ганна Стеців

Цей проект, за який ви мали голосувати?

Іван Плющ

Так.

Геннадій Руденко

Іване Степановичу...

Іван Плющ

І тому я, наприклад, не користуюся тим, що я бачив два дні назад чи три дні назад десь ці, а я сьогодні отримав офіційний документ. Я хочу сказати, коли це ми почали працювати в такому режимі, щоб зміни до Конституції приймати з коліна?

Геннадій Руденко

Я відповім.

Іване Степановичу, перш за все, повторюю, що я мажоритарщик і Ви теж мажоритарщик. Моїх виборців, перш за все, цікавить питання змін до Конституції, тому я не чекав. Я знаю, до речі, що служба ВР не зовсім досконало працює, і інколи законопроекти приходять, як і по бюджету, за півгодини до голосування. Але це ж ми голосуємо, незважаючи на те, що це теж дуже важливий проект. Так от, я як мажоритарник запитував і брав поради, брав законопроекти від ініціаторів.

Повторюю, що в мене є колеги, які працюють в конституційній комісії. А тому ті, хто цікавився проектами, то вони могли з ними ознайомитися. Я вважаю так, що кожен депутат має свою точку зору і має свої електоральні вподобання. І він може в нормальному регламенті шляхом голосування визначитися, чи він голосує, чи він не голосує.

Але якщо нам у вищому законодавчому органі все, що не подобається, супроводжувати свистом, лайками, брудом, блокуванням, то в нас ніякої пошани від виборців не буде. Давайте проявляти свій конструктивний підхід шляхом голосування.

Ганна Стеців

Чому так поспішають з ухваленням цього закону? Чому так важливо вже до нового року мати чи не мати його?

Іван Плющ

Мені здається, що Л.Д.Кучма чітко сказав на своїй прес-конференції в п’ятницю, на останній прес-конференції в цьому році, що йому вже набридла ця політична реформа, і він не буде втручатися. Якщо депутати проголосують...

Ганна Стеців

Я там була. Він не сказав, що йому набридло, але він сказав, що він не буде втручатися, що депутати зроблять, те і буде.

Іван Плющ

Я також думав, що все це депутатам віддано на відкуп, що нехай вже депутати ознайомляться з цими зведеними матеріалами спільними і скажуть, за який вони будуть голосувати, обговорять і висловляться. Але в суботу Леонід Данилович зібрав широку нараду за участю голови ВР, прем’єр-міністра і всіх керівників фракції “Більшість”, і активістів фракції “Більшість”. Вони протягом тривалого часу обговорювали, за що і в який спосіб вони повинні голосувати.

Ганна Стеців

Ви там були, пане Руденко, на цій нараді в Кучми?

Геннадій Руденко

Ні, я не був на цій нараді.

Ганна Стеців

Добре. Скажіть мені тоді, чим же закінчився сьогодні день для народу, щоб люди знали, чи будуть вони обирати Президента всенародно чи не будуть? Чим це все закінчилося? І чи закінчилося?

Геннадій Руденко

Моя точка зору, що такі правила, що те, що не подобається, супроводжується блокуванням, вони не йдуть на користь ні країні, ні виборцям, тому що головне для наших людей – це зрозуміти, хто як голосує. Тому теоретично, якби, чесно кажучи, вік був людини не 70-100 років, а 300, то я експериментував би, я зараз віддав би всі “бразди” правління, вибачте, в руки потенційним крикунам, багато хто з них взагалі не знає, що таке державне управління, і побачив би, що вони можуть зробити з держави за 4 роки. А так, як багато часу немає, тому це влада, а за владу потрібно боротися, за владу потрібно...

Ганна Стеців

Потенційно?

Геннадій Руденко

...коректно боротися. В даному випадку вищий законодавчий орган... Я, молодий депутат, вперше прийшов, в мене були такі відчуття, що от ми будемо правити закони, ми будемо діяти на благо України. І що я бачу? Якщо не набирає законопроект більшості голосів, то що ж, не набрали, будемо чекати. З порушенням, не з порушенням - вносимо по-новому. Але набираємо 226 голосів - законопроект діє. Якщо меншість ініціює законопроект, і він не набирає 226, починаються сварки, починаються свисти, блокування. Це не є коректним.

Ганна Стеців

Пане Руденко, Ви сказали потенційні крикуни. Ви що маєте на увазі “НУ”?

Геннадій Руденко

Я маю на увазі в даному випадку, сьогодні це є “НУ”.

Ганна Стеців

Ви маєтеся за потенційного крикуна, пане Плющ? Ви вважаєте себе потенційним крикуном?

Іван Плющ

Ви знаєте, я хотів сказати своєму колезі Геннадію Руденко, щоб він не спішив давати оцінку своїм колегам. Хто з їх потенційний крикун, а хто досвідчений парламентар. І хто з їх, так я к Ви хочете : з колеса, з наскоку працювати над законодавством, а хто вже має досвід із цих колег, які вже у четвертому парламенті. І вже мають величезний досвід не тільки крикунства, а й інших форм тиску на владу, якщо вона не виконує і не дотримується чинного законодавства.

Так от такий процес, пане Геннадію, проходить і у часі, і в формі, і в змісті. А от форма – це називається процедура. Так от на кожний із таких передбачена регламентна процедура. І якщо я отримав сьогодні зміну до Конституції, то я повинен дві неділі опрацювати за регламентом ці зміни і співставить це для того, щоб мені прийняти. А мені уже сказали за тиждень, що повинні ми проголосувати 23-го.

Ганна Стеців

Вас знають люди, як чоловіка щирого. Скажіть, Ви зараз були щирі? Ви хіба не знали, що готують на розгляд сьогодні? Ви ж знали, які законопроекти.

Іван Плющ

Я знав, що є три законопроекти. Я бачив висновки КСУ по цих законопроектах, але я не бачив... ВР створила узгоджувальну комісію для опрацювання 3 законопроектів і бажано напрацювання від комісії якогось законопроекту.

Я чув, що така комісія, працюючи, взяла за основу законопроект, який так в народі вже і за авторством Медведчука-Симоненка чи Симоненка-Медведчука (я не хочу кого на перший план, кого на другий). Але там було 292 підписи.

Ганна Стеців

Яка основна суть того законопроекту?

Іван Плющ

А суть цього законопроекту полягає в чому. Що якщо раніше в Конституції було записано про вибори Президента, там було чітко записано, коли і як вони проходять.

Зміни зараз, я не знаю, у цьому проекті 292, які взяті за основу, було, що вибори Президента парламентом будуть здійснюватися у 2006 році після виборів парламенту на пропорційній основі.

Ганна Стеців

А що буде в 2004 році?

Іван Плющ

А в 2004 році там не було. В 2004, як і передбачено Конституцією, всенародні вибори.

Ганна Стеців

Пане Руденко, Ви щойно вернулися з ВР. Що все-таки там відбулося? За який проект проголосували чи не проголосували?

Геннадій Руденко

Я ще раз повертаюся до того, з чого я почав нашу сьогоднішню зустріч. Сьогодні шляхом блокування ВР фактично змарнувала цілий день.

Ганна Стеців

Себто, нічого не сталося?

Геннадій Руденко

Себто, нічого не сталося, тому я ще раз хочу сказати точку зору. Чому я вважаю, що незалежно від того, яка там партія чи влада сьогодні при владі, чи завтра при владі. Головне, щоб люди зрозуміли, хто конкретно відповідає.

Я вважаю, що коли я казав про потенційних крикунів, я кажу про тих людей (Іване Степановичу, про вас я особисто не кажу, що Ви там десь на сцені дебатували). Але потенційно, я вважаю, ті люди, які входять у ту партію, яка представляє окремих там людей, яких я називаю крикунами, Ви або режисер цих подій і Ви елегантно сидите в кулуарах, а там за Вас хтось кричить, тому що це не по вашому статусу.

Вважаю, що потрібно визначатися зі своєю позицією. Шляхом голосування ми можемо, я представник мажоритарки, ще раз нагадаю, в мене є свої голоси. Я маю право висказати свою точку зору шляхом голосування і дайте мені це право. Не блокуйте, будь ласка, трибуну.

Ганна Стеців

Отже, сьогодні в ВР нічого не відбулося і народ України далі не знає, коли він буде голосувати, чи буде він голосувати, чи будуть президентські вибори чи не будуть.

Геннадій Руденко

Ще за один день задарма депутатам заплатили заробітну плату.

Ганна Стеців

Добре, відбувся такий певний спектакль, який вигідний усім, хто хоче аби виглядати десь там на телебаченні, і ті, і інші, і треті.

Іван Плющ

За режисурою з Банкової.

Ганна Стеців

Чи Вам не здається, що ця режисура з Банкової, як Ви кажете, Іване Степановичу, мала якійсь зміст подвійний і в основі того змісту могло бути те, аби відволікти увагу українців від того, що збирається президент Кучма підписати з президентом Путіним. Що збираються віддати те, за що так багато шуміли, говорили. Йдеться про Тузлу, про Керченський півострів. Але давайте послухаємо народного депутата України Ігора Осташа, який добре знає, що там відбувається і що, можливо, хочуть приховати від українського народу.

Ігор Осташ

Мені важко сказати, яку юридичну силу матиме така заява, тому що ясно, що коли йде питання такої державної ваги, то як говорить закон “Про міжнародні договори”, питання, пов’язані з такими економічними проектами, звичайно повинні бути зафіксовані в міжнародному договорі і відповідно ратифіковані ВР.

Заява – це може бути лише певним декларативним кроком, але все, що може стояти за цим, я думаю, якраз і буде підлягати дуже серйозному контролю з боку ВР, з боку нашої Тимчасової спеціальної комісії ВР по Тузлі. Наступне засідання нашої комісії відбудеться у четвер, і ми будемо розглядати цю ситуацію на засіданні нашої комісії.

Марина Пирожук

Пане Осташ, а чи можлива взагалі така ситуація, щоб цей канал використовували дві країни, передовсім з юридичної точки зору?

Ігор Осташ

Я думаю, що, перше, потрібно все ж таки розв‘язати всі питання, пов‘язані з делімітацією кордону, а вже потім говорити про якісь економічні проекти. В такому випадку, звичайно, ми можемо говорити, скажімо, про спільне використання Україною і Росією, наприклад, каналу Волга-Дон. Я думаю, теж подібна ситуація, тому що цей канал знаходиться на території Росії, а чому б ми не могли вкласти свій, так би мовити, внесок у розвиток цього каналу. Так чи інакше спільне використання передбачатиме в першу чергу створення або СП, або якоїсь іншої форми співпраці. Мені зараз важко прогнозувати, що буде завтра.

Ганна Стеців

Отже, про що йдеться? Завтра президент України і президент Росії хочуть підписати заяву про спільне використання Керч-Єнікальського каналу. Цей канал відокремлює Керч від Тузли. Зараз Україна сама використовує канал, оскільки вважає Тузлу своєю територією і, відповідно, кордон проходить по каналу. 13 тисяч російських суден у минулому році пройшло через цей канал і за це Україна отримала 1 млрд. 956 тисяч доларів. Зараз президент Кучма хоче, щоб ці гроші ділили з Росією, оскільки ,якщо підпишуть таку спільну заяву про спільне використання, Україна не буде отримувати сама ці гроші. Себто, вся ця боротьба за Тузлу, яка відбувалася, свідками якої ви теж були, шановні гості, виявляється нікому не була потрібна, бо президент Кучма за кулісами того спектаклю, який сьогодні відбувався у ВР, їде і буде підписувати такі речі. Що Ви тепер скажете, пане Геннадію Руденко?

Геннадій Руденко

Я вперше від Вас чую сьогоднішню інформацію щодо можливого підписання. З деяких пір я взагалі намагаюся перевіряти видання. Я взагалі останнім часом читаю пресу наступним чином: в мене є деякі сайти опозиційні...

Ганна Стеців

Але це офіційно заявив пан Осташ, який входить до складу комісії із закордонних справ ВР, це не є з опозиційних видань.

Геннадій Руденко

Я кажу про те, яким чином сьогодні з‘являються ті чи інші цифри. Я вперше чую про мільярд. Я чув цифри 70 млн., я чув цифри 3 млн. доларів, потім 1 млн. доларів. Сьогодні я почув цифру більше 1 мільярда доларів.

Ганна Стеців

А якщо навіть півмільярда чи півмільйона – треба то ділити з Росією

Геннадій Руденко

Я вважаю, що перш за все, я стояв на цьому завжди, потрібно, щоб фахово кожне міністерство відпрацьовувало свою роботу. Делімітація кордонів – це той борг ,який довгий час, на жаль, МЗС не вирішувало. Тому, безумовно, там, де страждають наші інтереси, ми будемо стояти на сторожі наших інтересів. Я про цю заяву, повторюю, я ще не знав.

Ганна Стеців

Отже Кучма підписує – МЗС винне. Що Ви скажете, пане Плющ, про це все?

Іван Плющ

Я хочу підтримати колегу Геннадія, що Ви знаєте, ну, сьогодні Ви бачили, який день у ВР, і я цілком вірю йому, що він міг не знати цю інформацію, якою Ви володієте.

Ганна Стеців

А може це спеціально так відбувалося, щоб за кулісами цього...

Іван Плющ

Тому я в цьому його підтримую. Але я не підтримую його в іншому. Президент має необмежені права, хоча вони виписані, і це справа президента як нашого, Леоніда Кучми, так і Володимира Путіна, в якій формі, де і що їм обговорювати. Але я підтримую Ігоря Осташа в тому, що такі питання не в компетенції президентів. Такі питання в компетенції ратифікації того чи іншого договору вищим законодавчим органом. І ми маємо вже гіркий досвід. Делімітація кордонів не тільки не проходить, але й не ратифікований договір основний російським парламентом посьогодні. І наші всі візити зводяться до того, що ми з большими ізвіненіями просим, почему ж ето не відбувається.

Ганна Стеців

І що Міністерство закордонних справ винне?

Іван Плющ

Я не хочу звинувачувати Міністерство закордонних справ, я хочу навести другу цитату з прес-конференції Леоніда Даниловича, де він сказав, що він радий тому, що відбулося на Тузлі. Тому що він заміряв температуру українського бомонду, довідався про реакцію у світі і внутрі держави про це. І сказав, що ми обов’язково цю проблему вирішим. В який спосіб, правда, не сказав.

Якщо він думає вирішувати в такий спосіб, що вони завтра зроблять спільну заяву, це їхнє право. Вони можуть зробити таку заяву. Але такі проблеми в такий спосіб не вирішуються, про що сказав Ігор Осташ.

Ганна Стеців

А Ви не вважаєте, що “НУ” можливо піддалася на дуже таку примітивну провокацію і пішла галасувати, зривати засідання, в той час, як Кучма спокійно їде і робить ту справу, яку він хоче. А може “НУ” варто було би звернути увагу на таку проблему, куди їде президент і що він там буде з Путіним підтримувати? Може, це було б для України більш значимим на сьогоднішній день?

Іван Плющ

Ні, пані Ганно. Я хочу сказати, що це справа президента, куди йому їхати і які робити заяви. Коли це робити і з ким це робити. Це його виключно справа, і він ні з ким не має погоджувати, ані з “НУ”, ані з правлячою партією, ані з другими. Я підтримую такий підхід, але сам факт, що зразу звучить заява. Ну, якщо це протокол намірів, якщо це щось, то його можна розглядати, але це питання потребує серйозного опрацювання і підготовки документів.

Геннадій Руденко

Не потрібно, мабуть, дійсно, виривати якісь цитати із глобального тексту. Взагалі може змінитися сутність. Теоретично, якщо питання вирішується одним підписом щодо втрати з боку України 500 мільйонів доларів, то, звичайно, ми скажемо “ні”. Ще раз кажу, я не впевнений, що ця цифра є правильною.

Друге питання, якщо це розглядається в контексті, можливо, якоїсь багатоходової комбінації, там, де, можливо, по енергоносіях буде узгодження. Ми стоїмо зараз на досить серйозних перехідних етапах, ми кажемо про європейську інтеграцію, ми кажемо про інтеграцію з країнами колишнього СНД, ми заявляємо про спільну роботу з американцями.

Ми маємо бути дуже такими багатополюсними. Я повторюю, якщо з росіянами – це один з елементів. Ми не втрачаємо нашу суверенність, а кажемо про економічні проблеми сумою. Якщо не компенсується іншим шляхом, шляхом енергоносіїв, то я скажу, так, тут є аргумент переконати населення, переконати депутатів для ратифікації.

Я, до речі, не виключаю, що цей договір, якщо він буде підписаний, ще раз повторюю, що я від Вас вперше чув, піде на ратифікацію ВР, і там народні депутати скажуть своє слово.

Ганна Стеців

Пане Руденко, ви мали рацію стосовно багатоходової комбінації. Комбінація справді багатоходова, бо друге питання, яке будуть розглядати Кучма і Путін завтра, це питання ЄЕП. До питання знову повернулися. Але щоб Вам ясніша була ситуація, оскільки ви справді політики першої руки, не маєте інформацію, яку мають всі.

Іван Плющ

На жаль.

Ганна Стеців

То ми зараз дамо слово політологам, Володимиру Полохалу. Пане професоре, поясніть депутатам, що відбувається.

Володимир Полохало

Загалом те, що торкається Тузли і стосунків двох президентів, російського і українського, табуйоване, і далеко не відомо все громадськості і загалу. Дуже багато було експертних оцінок, які зводилися до того, що сама проблема Тузли виникла через попередню домовленість і узгодження між Путіним і Кучмою.

Це означає, що Володимир Путін і його зовнішньополітичне відомство мало чіткий план відносно Тузли, використання цієї акваторії, взагалі зони свого контролю. І з цим планом, цілком вірогідно, був ознайомлений Кучма, згодився на цей план. Саме тому його запізніла реакція на піар блоку “Родіна”, партії “Родіна російская”, яка зробила собі, як мінімум, 5-6 % голосів на виборах Державної Думи, а також відносно всіх російських мас-медіа і більшості російських політиків про Тузлу, як про щось таке несуттєве в українсько-російських стосунках.

Запізніла реакція чинного Президента на це є закономірною і природною саме в цьому контексті. Я б сказав, утаємниченої домовленості між Путіним і Кучмою. Ця зустріч, яка має відбутися, передбачає певне компромісне рішення.

З одного боку, Володимир Путін має продовжити сьогодні ту лінію, ті домагання, які висловлювалися вже депутатами Державної Думи, типу Рогозіна і Жириновського. Він має відстоювати свої російські інтереси, не рахуючись із реакцією офіційної України і України суспільної. Це означає, що слабкість нинішнього Президента обумовлюється якоюсь попередньою домовленістю, а також його власною політичною слабкістю.

Водночас Володимир Путін має продемонструвати російським громадянам, що він продовжує ту лінію, яка реалізовувалася на рівні риторики і реальних дій російськими політиками напередодні виборів до російської Державної Думи. Отже, можна говорити, певною мірою, що національні інтереси України постраждають. Можна говорити про те, що сильний Путін і слабкий Кучма сьогодні не на користь національним інтересам України.

Ганна Стеців

А може, пане Плющ, у цьому сила Кучма, що він вдає, що він слабкий?

Іван Плющ

Я думаю по-іншому. Може, в тому, що Путін збирається йти в президенти і має дуже високий рейтинг, сподівається бути наступним президентом в Росії, а Леонід Данилович сказав, що він не збирається.

Ганна Стеців

На останній прес-конференції, про яку Ви сьогодні двічі згадували, на якій я була, Кучма сказав так, коли його в черговий раз запитали, чи ви будете балотуватися, він сказав: “Як ви будете так просити, то, може, і буду”.

Іван Плющ

Ні, він сказав так: “Якщо будуть так себе вести “НУ”, комуністи, ще там хтось стояв, то я може погоджуся”.

Ганна Стеців

Бачите, Ви не були – і знаєте, а я була...

Іван Плющ

Я не знаю, як Ви були, а я бачив по телебаченню, як передають. Тому мені здається, що це... Ви знаєте, я йшов, коли був цей конфлікт, я сказав, що я не допускаю, що президенти не знали про будівництво дамби. Це зараз нам кажуть: “Ну, подумаєш, ну, губернатор там надумався будувати дамбу, і він її майже трохи не завершив”, будівництво.

Тому мені здається, що це продовження переговорів, які започатковані на острові Бірючий. І це продовження цих переговорів. А нас за кого вважають шановні президенти? Це тут треба провести спеціальне дослідження.

Ганна Стеців

Ви тут перед програмою сказали за когось, але сказали, що не можете того в ефір повторити.

Іван Плющ

Я Вам скажу, що поділяю позицію Володимира Полохала про те, що такі справи так не вирішуються. Такі справи треба вирішувати, знову ж таки, на процедурі виписаній міждержавних відносин. Я б не хотів, колего Геннадію, щоб ми за рахунок здешевлення енергоносіїв розраховувалися каналами спільними чи територіями спільними. Це є всьому межа.

І я думаю, що якраз, коли виникла проблема Тузли, то не дивлячись партійної належності і віросповідання, українці сказали: “Ні територіальним притяганням Росії. Тузла була, є і залишиться українською”. І люди без мобілізації поїхали туди захищати Тузлу.

Геннадій Руденко

Саме цікаво, що ніхто не каже, що Ваші слова тут неправдиві. Безумовно, всі сказали: “Ні”. Повторюю, я вважаю, що коментар в цілому політолога, на то він і політолог, за це йому платять гроші, вибачте, тому він може коментувати...

Ганна Стеців

Професор Полохало... Не можна так казати, що йому за платять гроші. Це є доволі авторитетна...

Геннадій Руденко

Вибачте, я мав на увазі про те, що він вчився, що він знана людина, він професіонал. Він коментує, це його справа. Я вважаю так, що депутати не можуть бути фахівцями в усіх напрямках. Вони керуються своєю точкою зору по напрямку там, де вони більш фахові, мають точку зору своїх колег авторитетних, незалежно від політичних уподобань.

І щодо Тузли, я повторюю, це один із елементів сьогоднішніх відносин з Росією. Теоретично, що стосується громадян, якщо сьогодні... Що заважає сьогодні, вибачте, Росії зробити для України теоретично світову ціну на газ? І ми забудемо про Тузлу, про всі інші наші проблеми. Це буде жах.

Тому, безумовно, дуже складно з точки зору сьогоднішньої ситуації в Україні бути коректним і бути сильним, рівним партнером з Росією. Для цього треба самим ставати більш сильними.

Ганна Стеців

Пане Руденко, я відкрию Вам і нашим слухачам маленький секрет. Перед тим, як Ви там затримувалися, Іван Степанович вже був, він каже: “Казали Ви, що сьогодні зі мною пан Руденко. Хороший полтавський хлопець”. Де серце того полтавського хлопця, коли він говорить про Тузлу?

Геннадій Руденко

Що Ви маєте на увазі?

Ганна Стеців

Що Ви відчуваєте, коли Ви думаєте про небезпеку, що все-таки це віддадуть Росії?

Геннадій Руденко

Я ще раз кажу, давайте не будемо займатися інтерпретацією. Давайте займатися констатацією. Ми вже багато чого бачимо, що інтерпретується у ВР. Тому за цілість української території я, Геннадій Руденко з миргородського виборчого округу. Я проти того, щоб Україна віддавала якісь свої інтереси.

Ганна Стеців

І це позиція.

Геннадій Руденко

При цьому у нас депутатів вищого законодавчого органу для цього є всі важелі, але для цього треба просто конструктивно працювати.

Ганна Стеців

І Ваше слово.

Іван Плющ

Ви знаєте, пане Геннадію, я хочу Вам сказати, що нам уже цей дешевий російський газ не тільки в горлі, а в печінках.

Геннадій Руденко

На жаль.

Іван Плющ

За ці 12 років ми чуємо, що якщо Росія буде по світовій ціні відпускати... Мені здається, що ті, хто присосаний до цих газових структур, вже мають стільки коштів, що вони оплатили б не по світових цінах цей газ, який нам треба, а по значно більших цінах. І давайте ми забудемо, що... а згадаємо, що на цій же нашій рідній Полтавщині достатньо сьогодні газу, який би забезпечив побутові проблеми нашого населення.

Геннадій Руденко

А він і забезпечує.

Іван Плющ

А що стосується газу, який вживають енергетики, хіміки, металурги і так далі, то це вже їхня справа, почому і де купувати газ, бо вони сьогодні, ви знаєте, всі приватизовані. Я не хочу, щоб за дешевий газ наших, хто споживачі газу, і посередники на газу наживали такі капітали, які не вдавалося людям нажити за 100 років.

Ганна Стеців

Ми нагадаємо нашим слухачам, що в прямому ефірі радіо “Свобода” Іван Плющ і Геннадій Руденко. Ми говорили про день “ікс” в Україні, який сьогодні не відбувся, але який цілком може відбутися там завтра. Доживемо до ранку і побачимо. А поки що, шановні гості, по одній хвилині для вас передріздвяних побажань для українського народу, оскільки завтра , 24 грудня, увесь світ святкує Різдво Христове. Пане Плющ.

Іван Плющ

Користуючись нагодою, я хочу всіх привітати і з початком довготривалих святкових днів в Україні. Хочу сказати, що ми вже на рівні світовому з національною окраскою навчилися святкувати. Тому я бажаю, щоб усі отримали від цих свят задоволення, щоб всі знали, що після свят прийдуть трудні будні, як колись говорили, щоб люди були готові до вирішення проблем, які стоять перед нами.

Ганна Стеців

Пане Руденко.

Геннадій Руденко

Я бажаю всім українцям щасливого Різдва, перш за все, миритися між собою в сім’ях, на роботі. Я хотів би, щоб у людей вистачило грошей зустріти ці 7 святкових днів, які ще в нас будуть після Нового року. І взагалі, на Різдво бажано, щоб провели всі і депутати, і Президент в лоні сім’ї.

Ганна Стеців

З вами були Іван Плющ та Геннадій Руденко. Вела програму Ганна Стеців. Будьмо і здобудьмо!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG