Доступність посилання

ТОП новини

Підсумки року.


Зиновій Фрис Юлія Тимошенко - народний депутат України, лідер фракції БЮТ.

Київ-Прага, 26 грудня 2003 року.

Зиновій Фрис

Говорить радіо “Свобода”!

Добрий вечір, дорогі слухачі!

Раїса Карюк (співає)

В Єрусалимі рано задзвонили. Щедрий вечір, добрий вечір, Добрим людям на здоров’я.

Зиновій Фрис

Перед мікрофоном празької студії сьогодні та наступного вівторка Зиновій Фрис. “Вечірня Свобода” в прямому ефірі. Її відкрила наша слухачка Раїса Карюк з Миргорода. Це вона свого часу в одній з моїх передач сказала:

Раїса Карюк

Можновладці ніяк не можуть зламати тендітну і таку стійку жіночку, тепер депутата, Юлію Тимошенко. Піскун риється в томах, шукає компромату, і нічого, окрім мату. Я йшла на вибори з лозунгом “Хто Україну врятує мою? Тільки два “Ю”.

Зиновій Фрис

У нас в гостях одна з тих "Ю", про яке говорила слухачка Раїса Карюк: Юлія Тимошенко, народний депутат України, лідер фракції БЮТ, лідер партії "Батьківщина", колишній віце-прем’єр в уряді Віктора Ющенка.

Вітаю вас, пані Юлія, на радіо "Свобода", дякую за Вашу безвідмовність щодо участі в наших передачах.

Сьогодні випуск дещо особливий, бо виходить в ефір, коли римо-католики, протестанти і частина православних світу відзначають (чи закінчують відзначати) Різдвяні свята. Ми вітали вірних і ще раз вітаємо щиро й сердечно!

Сьогодні, пані Тимошенко, хотілося б, аби Ви спробували проаналізували рік, що за кілька днів увійде вже в історію. Яким був 2003-й для Вас особисто, для Вашої родини, для Вашої партії, для української опозиції, для народу України? І чого чекати цьому народу у рік президентських виборів? Було б цікаво почути про Вашу поїздку до Канади, яку Ви не так давно відвідали і зробили там кілька резонансних заяв.

Якщо Ви, пані Юліє, приймаєте такий варіант, такий план, то... | Юлія Тимошенко

Так. Доброго вечора. Безумовно приймаю. Це приємний план, але дуже насичений.

Зиновій Фрис

Дякую. Насичений? Постараємося втілити його в життя.

Пані Юліє, з досвіду ведення нашої передачі я знаю, що у нас практично ніколи не залишається часу на запитання приватного характеру. У наших слухачів може скластися враження, що гості "Вечірньої Свободи" – виключно політики, а все решта їх абсолютно не цікавить, що, звичайно, не так.

І ось-ось наступить Новий рік, а там Різдво Христове за старим календарем. Скажіть, пані Юліє, де Ви збираєтеся зустріти Новий рік 2004-й?

Юлія Тимошенко

Незважаючи на напруженість політичних подій, Новий рік ми все ж таки будемо зустрічати в теплому колі родини. Завтра до мене приїжджає мама, приїжджає вся наша велика сім’я, яка мешкає в Дніпропетровську. Ми з донькою будемо зустрічати їх у Києві і будемо разом святкувати Новий рік.

На жаль, так склалися обставини, і не останнє місце в цьому грає політика, що мій чоловік не буде мати можливості з нами святкувати, тому що він перебуває далеко від Києва. Ви знаєте, що він постійно в секторі переслідування прокуратурою України. Через чоловіка постійно намагалися тиснути на мою позицію політичну. Але ми будемо молитися за те, щоб він на Новий рік і на Різдво Христове був у такому настрої, який дозволив би йому також відсвяткувати. Хоча й далеко від нас.

Зиновій Фрис

Я пам’ятаю, пані Юліє, Ви колись розповідали про свою доньку, що вона десь навчалася. А Ви могли б сказати, закінчила вона вже вуз, в якому навчалася? Де Ваша донька зараз працює? Чи ще вчиться?

Юлія Тимошенко

Так. Моя донька закінчила навчатися в університеті. Освіту вона отримала на факультеті філософія, політика, економіка. Зараз вона в Україні. Вона працює разом з нами в аналітичному штабі. І, повірте мені, це є дуже патріотична людина, гідна людина, професійна людина. Я думаю, що вона багато користі принесе нашій Україні.

Зиновій Фрис

Дуже приємно це чути, пані Юліє. За східним гіроскопічним календарем Ви щур. Так, пані Юліє?

Юлія Тимошенко

Може.

Зиновій Фрис

Люди, що народилися у рік щура, мають неординарний зовнішній вигляд, цілеспрямовані, працелюбні, бережливі, але дещо педантичні, люблять похвалитися. Щоб компенсувати свої недоліки, здатні піти на інтригу. Ось таке я вичитав про щурів, пані Юліє. Що з цієї характеристики є абсолютною неправдою?

Юлія Тимошенко

Власне кажучи, я, як православна людина, не дуже вірю в усі ці речі, вони є досить символічними для справжніх православних християн. Тому щури і все інше – це добре...

Зиновій Фрис

Це не до Вас, так?

Юлія Тимошенко

...для того, щоб створити святковий настрій. Так. Але я дуже мало вірю в такі прогнози і більш вірю в себе, в нашу команду, в Україну і в те, що в нас все вийде в наступному році незалежно від того, чи дракони ми, чи щурі.

Зиновій Фрис

Пані Юліє, ось ми вже підійшли з Вами до політики. І давайте почнемо з кінця року. Ось те, що відбувалося днями в парламенті, на Вашу думку, за значенням, де Ви поставили б це, на яку сходинку: першу, десяту, двадцять п’яту?

Юлія Тимошенко

Дійсно, в цьому році, в 2003-му, була велика кількість кризових, критичних подій: і Тузла, і проект вступу України до ЄЕП. Завершився політичний рік в парламенті практично забуттям всіх законів, конституційних норм і перетворення роботи ВР в ситуативну групу людей, яка ухвалює рішення поза межами регламенту, поза межами Конституції.

Власне, вчора і позавчора відбулася визначальна подія, тому що перший раз частина політичної еліти переступила той бар’єр, за яким вже не існує принципу верховенства права, не існує верховенства закону, не існує нічого, щоб мало можливість відрегламентувати діяльність і дати можливість спрогнозувати цю діяльність. Тобто зараз це є хаос. Цей хаос довго тривати не може. Хаос завжди народжує порядок, і я теж на це сподіваюся.

Але що ж взагалі відбулося вчора і позавчора? Мені здається, що більшість людей (так, як я спілкуюсь з людьми) не розуміють навіть, що за подія відбулася. А подія відбулася достатньо прозора: вся владна команда зрозуміла, що вони не можуть виграти президентські вибори, навіть з фальсифікацією, з адмінресурсом, з телебаченням і радіомовленням, яке вони мають.

Вони вирішили зробити конституційну реформу практично в два етапи. Перший етап – це залишити Президента обирати суспільством на 2004-й рік, але практично без повноважень. Таку собі “пустишку”, яку люди в 2004-му році оберуть, але він нічого для них зробити не зможе, тому що на цей перший етап з 2004-го року до 2006-го року всі права по здійсненню виконавчої влади передаються прем’єр-міністру, який обирається саме цим складом парламенту, де у нас триста людей, які належать до кланів або кланами утримуються, або кланами контролюються. Це є катастрофа.

А на другому етапі – 2006-го року взагалі анулюється посада Президента, яка обирається загальнонаціонально, і передається цій “тусовці” парламентській право обирати вже й Президента країни. Практично народ відсторонюється від будь-якого впливу на події, які будуть відбуватися в політиці. Це страшна річ.

І вчора, і позавчора більшість пропрезидентська разом з комуністичною фракцією спробували, незважаючи на супротив, провести в першому читанні саме ці зміни до Конституції. Але ж так, як вони це провели, ігноруючи всі норми регламенту і закону, і так, як вони порахували голоси - підняттям рук...

У нас є відеозйомки, є фотокартки, є величезна кількість свідків, що в той момент, коли вони спонтанно поставили питання проголосувати за такі зміни до Конституції в першому читанні, в залі було 100 з невеличким піднято рук. І це зафіксували на відеоплівку. Це значить, що була не тільки сфальсифікована вся процедура, але ж були оголошені результати голосування (286) абсолютно відмінні від кількості рук, які були підняті в залі.

Це той випадок, коли ми повертаємося до радянського правила, що неважливо, як голосують, і не важливо, хто голосує, а важливо, як рахують. А рахував голова лічильної комісії, який є представником фракції комуністів. А поряд з ним з одного боку стояв Пінчук, зять Президента, з другого боку стояли керівники фракції СДПУ(О). З усіх сторін його під білі руки підтримували представники найпотужніших кланів України. Саме таким чином оголошувався результат.

Це є катастрофа, тому що парламентаризм просто розтоплювали. Розтоптали всі норми нормального людського життя. Але це їм з рук так не зійде. Так не буде, як вони хочуть, тому що існує достатньо можливих дій, які буде здійснювати опозиція, для того, щоб це не стало реальністю: те, на що вони сподіваються.

Зиновій Фрис

Пані Юліє, якщо вистачить часу, то які конкретні дії має намір вжити опозиція (якщо це, звичайно, не таємниця)? Я думаю, що Вам буде цікаво, пані Юліє, послухати точку зору координатора парламентської більшості Степана Гавриша. Він позавчора ось так розцінив події, що відбулися в парламенті 24-го грудня.

Степан Гавриш

Я не хотів би реагувати на політичну риторику, наповнену хутірським духом. Скажу, що в Україні відбуваються сьогодні пошуки власного національного шляху розвитку. Ми коливаємося між двома берегами: між берегом російським і берегом європейським. Поки не оберемо такий шлях, то нам надзвичайно важко буде шукати погодження тут, в Україні.

Небезпечним може бути лише те, що ми будемо знаходити правду не в самій Україні, не тут, в Києві, не в парламенті, а в Страсбурзі або в Москві. Тому ми сьогодні намагалися задекларувати свій власний шлях, попередньо схвалюючи законопроект про зміни до Конституції, над яким працювала опозиція з 99-го року. Саме її ідеї лягли в основу погоджувального законопроекту 41.05, який пройшов дуже складну експертизу і дискусію в тимчасовій спеціальній конституційній комісії, де я був співголовою.

Фактично, здавалося, що ми вийшли на масштабний компроміс для діалогу в сесійній залі, чого, на жаль, не відбулося. Не відбулося тому, що українська національна еліта ще не сформувалася, як еліта патріотична, яка здатна захищати державницькі позиції. Це еліта, яка прагне реваншу, прагне реставрації у владі. Саме це було головною проблемою “вою” сирен у сесійній залі, де ми були змушені голосувати шляхом підняття рук, зафіксувавши це письмовими заявами кожного народного депутата.

Зиновій Фрис

Отже, пані Тимошенко, все, що сказав пан Гавриш, я так розумію, стосується і Вас особисто. Отже, Гавриш каже, що відбуваються пошуки національного шляху розвитку, а Ви кажете про катастрофу.

Юлія Тимошенко

Я уважно вислухала Гавриша, намагалася вникнути в зміст того, що він каже. І я можу вам зараз абсолютно чітко сказати, що він зараз вимовив набір пустих слів. Це просто демагог, який складає такі невеличкі фрази, які за змістом не несуть абсолютно ніякого смислового навантаження. Тут просто він десь приблизно 5 разів спожив слово “важко” і я зрозуміла, що на підсвідомості йому взагалі важко говорити про це, важко коментувати, бо жодна нормальна людина знайти слів під те, що відбувається в парламенті, просто не зможе. Єдине, що я можу сказати, що ми будемо робити.

Зиновій Фрис

Так.

Юлія Тимошенко

Це є дуже важливим. Перше. Ми вже звернулися до Парламентської Асамблеї Ради Європи, де Україна є членом. І ми з вами знаємо, що як тільки Україна задекларувала своє бажання увійти в Раду Європи, ми відразу практично підпали під спеціальний моніторинг, який перевіряє, наскільки ми виконуємо ті умови, які маємо виконати при вступі в Раду Європи. Якраз у цьому контексті ми звернулися до Парламентської Асамблеї Ради Європи з проханням, щоб у січні в терміновій процедурі були проведені дебати на сесії Парламентської Асамблеї стосовно питань, які розгорталися в українському парламенті по змінах до Конституції. Ми будемо там виступати, ми будемо захищати свою позицію і будемо намагатися зробити так, щоб в резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи народилися певні визначення, які характеризують процес змін до Конституції як нелегітимний, тобто позазаконний, і результати теж нелегітимними. Як наслідок, можуть бути визнані органи, які будуть функціонувати на таких незаконних змінах теж нелегітимними. Це перше.

Друге. Ми вже підготували документи до українського суду загальної юрисдикції з відеоматеріалами, з усіма необхідними свідченнями і документами. Там є більше десяти пунктів, по яких це рішення має бути терміново скасоване. Просто щоб більшість відчувала, що коли б суд не зміг прийняти правове, справедливе рішення (не має значення коли – сьогодні суди залежні, завтра вони будуть незалежні), те рішення, які вони прийняли і те, що вони потім будуть приймати на основі цього рішення (може, Конституцію в цілому), воно буде в будь-який момент відмінене, коли прийде нормальний, розумний, чесний і справедливий президент в Україну.

Крім того, наша фракція пропонує не розблоковувати роботу парламенту.Тому що якщо ми зараз хоч перший раз натиснемо ці кнопки після того, як відбулися такі ганебні явища в парламенті, ми практично визнаємо те, що відбулося, за норму. З 12, 13, 14, 15 січня. Лютий, березень, квітень – скільки потрібно. Цей парламент не має права працювати, тому що він уже не є парламентом за ознаками, які має завжди цивілізований парламент.

Наступне, що ми будемо робити. Якщо вони будуть продовжувати це “шоу” ганебне, ми будемо звертатися до народу. Ми будемо робити так, щоб люди розуміли, що відбувається. І щоб не були такі “гавриші”, “петри симоненки”, які розповідають, що це влада передається в руки народу такими змінами до Конституції.

От зараз переді мною лежить заява Комуністичної партії, яка ініціює проведення референдуму про доцільність ліквідації взагалі посади президента. Ви розумієте, якщо Кучма, може, не дуже гарний президент, вони під цю сурдинку хочуть ліквідувати взагалі інститут президенства і віддати парламенту всю владу в країні. Я не буду коментувати з теоретичної точки зору, що це таке.

Але ж, не потрібно діяти так, як у відомому французькому анекдоті: “Коли є лупа, то її потрібно видаляти гільйотиною”. Це не потрібно робити. Президентська посада має бути такими функціями і контролем забезпечена, щоб просто не народжувалось кучм. Але скасувати президента і віддати кланам у парламенті владу в Україні – це абсолютно неукраїнський шлях. Україні потрібний сильний, справедливий, чесний президент, але ж який буде знаходитися під справжньою системою контролю і відповідальності, якраз чого сьогодні немає. Ми будемо це робити, якщо Бог дасть і прийдемо до влади.

Зиновій Фрис

Пані Юліє...

Юлія Тимошенко

Якщо можна, я ще дві хвилини витрачу на ці події, бо вони дійсно є знаковими в парламенті. Якщо ви спостерігали за ЗМІ, то пролунала така річ, що опозиція програла, що голосування відбулось. Так я хочу сказати, що це абсолютно не відповідає дійсності. Голосування не відбулось. Опозиція не програла. Вона виграла, тому що що не робить сьогодні АП, вона діє тільки зараз на благо України і на благо опозиції.

Чому? Ви розумієте, коли Медведчук почав ці ганебні дії в парламенті навколо конституційної реформи, ви бачите, що парламент чітко розділився на опозицію і провладні або підтримувані владними силами. Три опозиційні сили (“НУ”, соціалісти і блок, який я очолюю) які дійсно певний час не мали можливості домовитися, завдяки кризі, яку Медведчук створив у парламенті, ми об’єдналися, ми стали достатньо координованою і єдиною силою. Ми абсолютно зайняли чітку позицію, і це є заслуга саме цієї ганебної конституційної реформи.

Ви бачите, що Віктор Андрійович, який завжди був толерантною, спокійною, виваженою, компромісною людиною, навіть він не витримав такого явища, як конституційні зміни і став просто жорстким, достатньо радикальним, адекватним. Практично, українським Саакашвілі. Тому ми можемо за це теж подякувати Медведчуку.

Зиновій Фрис

Пан Ющенко, можливо, як найбільш зацікавлена особа, може, тому така реакція, пані Тимошенко?

Юлія Тимошенко

Реакція на те, що відбувається, просто адекватна у нормальних людей. Ющенко – нормальна людина і у нього нормальна, адекватна реакція. Але ж це не всі позитиви завдяки Медведчуку, які народились у парламенті. Ми зараз бачимо, що знову піднялась хвиля такого негодування проти АП, проти діючого Президента, що воно вже власне так було більш тихенько проходило.

Зараз і за межами України, і в Україні проти “боса” Медведчука підніметься таке цунамі незадоволення, що я думаю, що його керівник безпосередній Віктор Володимирович йому не подякує за це. І в кінці кінців комуністи, які були вагомою силою для АП в наступних президентських виборах, ви бачите, коли вони сьогодні зайняли чітку і визначену позицію на підтримку кланів і Медведчука, вони практично сьогодні крок за кроком втрачають своїх прихильників у суспільстві, то цими діями в парламенті навколо Конституції Медведчук зруйнував своїх стратегічних колег, я б сказала так, комуністів. Їхній електорат, мені здається,буде просто дорівнювати половині до президентських виборів.

І все це за що зробив він? Власне за те, щоб відбулась реформа. А реформи цієї не відбудеться. Тому потрібно замислитися, що як би вже не стріляли ці стріли : догори, в сторону, десь ще - але ж вони сьогодні (всі ці стріли) будуть потрапляти в “десятку”, саме в ту мету, яку сьогодні має Україна, яку ми всі омріяли і яка обов’язково стане реальністю. Тобто, і час, і обставини, і все, що сьогодні є навколо нас, воно вже нас рухає до одужання і до перемоги. Навіть такі ганебні явища, як зміни до Конституції.

Зиновій Фрис

Пані Юліє, а ось робітничий клас, зокрема шахтарі, обурюються діями опозиції. Про це надходять листи до канцелярії Президента і прес-служба Президента такі листи розповсюдила. Зокрема, в листах таких мовиться, що “Тбіліський варіант подій не для нас, поважаючи депутатський корпус України, ми закликаємо депутатів повернутися до нормальної конструктивної роботи і продовжити парламентські слухання. Поведінка депутатів 23 грудня є неприпустимою,” – заявляють шахтарі “Краснодон-вугілля”. Пані Юліє, якщо Ви не знаєте, то ось, будь ласка, і таких листів тут наводиться дуже і дуже багато, що надходять до Президента. І вочевидь, Президент повинен щось робити. Як Ви думаєте, зробить він щось? Як він буде реагувати надалі?

Юлія Тимошенко

Я думаю, нам всім не потрібно дуже перейматися такими листами, бо такі листи пишуться саме в АП, саме туди. Це листи “до себе” називається. А справжні шахтарі чорнову роботу виконують, а не листи пишуть. Вони просто не розуміють, що за сутолока і що за хаос в цьому парламенті відбувається. Саме тому я на радіо “Свобода” сьогодні знаходжусь, щоб трошечки прояснити, навколо чого іде весь “сир-бор”.

Я думаю, що якщо люди розберуться і якщо вони мали і час, і настрій написати листи, то всі ці листи були в підтримку того, щоб не передавати владу кланам, а все ж таки залишити можливість суспільству обрати президента, який, може, є останнім шансом для того, щоб виводити Україну вже з достатньо глибокої кризи, а головне – вивести Україну з невірного шляху, по якому ми сьогодні рухаємось. Не проблема тільки в кризі, а проблема і в тому, що шлях, практично, прокладений в діаметрально протилежному напрямку від того, що нам потрібно.

Зиновій Фрис

Пані Юліє, а, може, Леонід Кравчук має рацію, коли каже: “А яка різниця між всенародно обраним Президентом і Президентом, обраним парламентом?” Ось його аргументи на цю користь.

Леонід Кравчук

Я поясню просто: у всьому світі обирають президента або всенародно, або парламентом. І вони з цього не роблять проблеми. От у ЄС 9 країн обирають президента парламентом. Є проблеми там щодо демократії, щодо всього? Немає. Не в цьому суть. Суть, повторюю, в тому, яка система і які повноваження в президента, парламенту, уряду. Якщо ці повноваження збалансовані і між ними немає, що хтось стоїть над кимось, тоді влада працює ефективно, результати позитивні. А в нас головне – обрати. Народ що, не помиляється?

Зиновій Фрис

Отже, головне – результат, пані Юліє, каже Леонід Кравчук. А як обирають – не так суттєво.

Юлія Тимошенко

Власне, мене обурюють дві речі. По-перше, коли кажуть, що в Україні через такі зміни втілюються такий типовий собі європейський досвід, і вона стає такою собі типовою європейською країною, це просто, ви знаєте, абсолютно неінтелектуальні люди можуть казати. Тому що в Європі немає двох країн, які б мали однакову систему політичного устрою.

Франція обирає президента всенародно. Наприклад, посилаються на досвід Німеччини і Великобританії, але ж замовчують, що там ніхто не обирає канцлера або прем’єр-міністра “підковдрово”. Коли партія йде на вибори, вона йде на знамені, на прапорі з ім’ям свого лідера, який стане прем’єр-міністром або канцлером. І коли ідуть вибори, ми знаємо, що балотується Шредер і балотується Штойберг в Німеччині. Коли йдуть вибори у Великобританії, ми знаємо, що там Блер. І коли перемагає партія, одночасно народ обирає свого лідера виконавчої гілки влади. Потім, коли починає працювати парламент, не може бути такого, що якась там “тусовка” під столом змінить прем’єра і почне працювати по-новому. Ні. І Велика Британія, і Німеччина обирають керівника виконавчої влади всенародно разом з виборами партійними.

А що нам пропонують? Нам пропонують обрати знову якісь такі безликі партії і щоб ці партії по домовленостям і корупційним зв’язкам обирали собі керівника виконавчої влади, і щоб керівник виконавчої влади був підпорядкований трьомстам мільйонерам, які сидять в парламенті, як казав Петро Миколайович Симоненко. Мене взагалі, чесно кажучи, обурює, коли я чула на усіх мітингах – біля мене стояв Петро Симоненко і казав: “У парламенті працює 300 мільйонерів”. Тому у мене питання: чому в 2004 році саме цьому парламенту, саме з цієї кількістю мільйонерів Петро Симоненко і його фракція хочуть передати повну владу, щоб вони обирали прем’єра, президента, міністрів, силові структури?

Я не розумію, чому ми маємо такі подарунки робити і чому ми маємо назавжди дарувати владу кланам. Не може такого бути. Влада має бути між бізнесом і суспільством. Вона має бути гармонізатором цих стосунків. І тому те, що каже Кравчук, це, як завжди, від лукавого. Завжди.

Зиновій Фрис

Дякую. І я нагадаю, що в київській студії сьогодні в нас єдина гостя – Юлія Тимошенко, народний депутат України. І коротенька колядка.

...що Пречиста Діва- мати породила Сина. Що Пречиста Діва- мати породила Сина. А як породила, стала Йому співати: Люляй, люляй, мій синочку, Бо я вже йду спати. Люляй, люляй, мій синочку, Бо я вже йду спати.

Зиновій Фрис

Це був фрагмент колядки, яку виконує наша слухачка – Раїса Карюк з Миргорода. І ми продовжуємо нашу передачу. Пані Юліє, давайте все ж таки розглянемо деякі інші підсумки року, наприклад, економіка. Леонід Кравчук сказав з приводу економіки в Україні за цей рік.

Леонід Кравчук

Є реальний факт зростання української економіки.

Зиновій Фрис

Ваші коментарі, пані Юліє.

Юлія Тимошенко

Мені здається, що люди, які чують такі переможні реляції, вони мають рахувати зростання свого економічного рівня не по звітам статистики, не по заявам Кравчука, не по заявам Президента України, а саме по стану життя своєї родини. І якщо кожна родина може сказати, що вона відчула, що вона живе краще сьогодні, ніж вчора, тоді можна казати про таке зростання.

А що стосується статистики, а Кравчук говорить саме про ВВП, тобто що він там на декілька відсотків зріс, то в Україні взагалі таке поняття, як зростання ВВП, є достатньо сумнівним. Тому що в Україні 57 % всього ВВП знаходиться в тіньовій сфері. Скажіть мені, будь ласка, якщо 57 % знаходиться в тіньовій сфері, то зростання на 5-6 % як воно співвідноситься?

Звідки ми можемо знати, це зростання чи просто у нас скоротилася на 5-6 % тіньова сфера? Це є достатньо сумнівний показник. Це є просто маніпуляція певними складовими цього показника. Я думаю, що ми зможемо констатувати справжнє економічне зростання, коли ми запитаємо у нашого народу, і вони скажуть: “Так, ми стали жити краще”. Сьогодні по всім соціологічним опитуванням, по всім даним, які ми маємо сьогодні в листах, в зверненнях людей, ми бачимо, що, на жаль, фактично, цього зростання не відбулося.

І ще один такий цікавий факт, що нашвидкуруч, так, як і Конституція зараз приймається, нещодавно був прийнятий бюджет уряду. І цей бюджет, який нам тоді декларувався, як щось таке надзвичайно нове, надзвичайно ефективне, ідеально виважене і збалансоване, рівно через тиждень, сьогодні в парламент нам передали зміни та доповнення до цього бюджету знову ж від уряду.

І там 1300 з чимось поправок до цього бюджету. Ви розумієте, наскільки нефахово, наскільки глибоко не збалансовано випускаються такі ключові державні документи, як бюджет, як закони, які формують податкову базу. Я не хочу казати зараз про якісь професійні деталі, але ж можу просто зазначити, що по всім нашим даним, які ми маємо, справжнє, реальне життя людини економічне стало значно гіршим.

Тому що інфляція зараз через ціни на товари найпершого споживання, на жаль, перевершує ті мізерні прибутки, які вдається дати додатково людям. Тому, доки ми докорінно не змінимо податкову систему, поки ми докорінно не змінимо монетарну політику нашої країни, поки ми не побачимо іншу кредитну політику для дрібних, середніх підприємств, сільського господарства, поки ми не припинимо існування тіньової економіки, ні про які зростання мова просто не може йти.

Клани, які сьогодні при владі, вони ніколи не дадуть можливості зробити справжні реформи, бо їхні інтереси саме в тих 57 % тіньової сфери, і вони просто не дадуть можливості до них доторкнутися, а там і знаходиться все наше справжнє зростання.

Зиновій Фрис

Пані Юліє, про опозицію давайте трішки поговоримо. Скажіть, будь ласка, якою була опозиція в році, що минає.

Юлія Тимошенко

Якщо бути до кінця щирою, то опозиція, стан опозиції, її єдність, її активність не може задовольняти тих політиків, які працюють в опозиції. Мені здається, що ми, докладаючи велику кількість зусиль, все ж таки на якомусь етапі не допрацьовуємо. Мені здається, що в новому році ми маємо відкласти всі справи, які нам заважають для того, щоб сісти і спільно відпрацювати програму наших спільних дій і під час передвиборчої кампанії, і після того, як ми отримаємо перемогу.

Ми маємо вже сьогодні повністю скоординувати діяльність. І у мене є таке відчуття, що я просто у спільних опозиційних сил буду просити, щоб мені довірили якусь координаційну роботу, технічну, організаційну роботу. Щоб просто зробити рух опозиції міцним, потужним, наповненим, осмисленим. Я вірю, що в новому році опозиція не буде розчаровувати тих, хто в неї вірить.

Зиновій Фрис

Що Вас, як лідера “Батьківщини”, як одного з лідерів опозиції, найбільше роз’єднує з рештою опозиції взагалі і з “Нашою Україною” зокрема, пані Юліє?

Юлія Тимошенко

Я думаю, що це все ж таки є ще не остаточне усвідомлення кожною опозиційною силою, наскільки важливе наше об’єднання, наскільки багато від цього залежить. Мені здається, що є ще якась поверховість, є якась безвідповідальність в цьому процесі, тому цей процес не ініціюється тими, хто має його ініціювати. На жаль, так склалося на передвиборчій кампанії парламентській, що наша політична сила є практично втричі меншою, ніж політична сила, яку очолює Віктор Ющенко. І як би ми не намагалися навколо себе сконсолідувати, це є органічно неможливим, консолідація має відбуватися навколо “Нашої України”. Амбіції лідерів, амбіції команд не мають права заважати цьому процесу.

Я хочу, щоб ви знали мою чітку і щиру позицію, що я всі сили докладу до того, щоб опозиція була єдиною, щоб кандидат був єдиним, щоб опозиція йшла не авантюрно під перемогу на виборах президентських, а під ту програму, яку кожен з нас усвідомить, як програму перетворень після перемоги. І хто б що не говорив про кадрову політику, без узгодження кадрової політики задля того, щоб ця програма була виконана, навряд чи що у нас відбудеться в майбутньому.

В майбутньому після перемоги ми не маємо з вами жодного дня втратити на якісь непорозуміння, на якісь неузгодження, на якісь протистояння. Кожен день має бути тільки в позитивному русі вперед.

Зиновій Фрис

Пані Юліє, в Канаді Ви сказали, що не висуватимете свою кандидатуру, Ви готові підтримати єдину кандидатуру, себто Віктора Ющенка. За яких обставин Ви можете змінити свою позицію?

Юлія Тимошенко

Я сказала, що від об’єднаної опозиції має піти єдиний кандидат. Хто буде цим єдиним кандидатом, як буде складатися цей процес, це є результатом переговорів, які тривають і будуть тривати після нового року. Тому, я вірю в те, що єдиний кандидат народиться, але ж мені хотілося, щоб ми не поспішали з якимись заявами, а просто присвятилися зараз кропіткій роботі в цей час.

Зиновій Фрис

Дякую. І час, що залишився, пані Юліє, давайте трішечки поглянемо в рік наступний, рік президентських виборів. І на закінчення Ваші побажання Україні, українцям у новому році. Отже, рік наступний, яким він Вам бачиться?

Юлія Тимошенко

По-перше, щасливим. Я не можу наступний рік побачити іншим. Напередодні новорічних свят, мабуть, кожен політик прагне привітати перш за все націю, бо, очевидно, кожен політик вважає, що вже сам факт його привітання здатен ощасливити людей. Я хотіла б передусім подякувати всім слухачам радіо “Свободи” за те, що вони є, бо вже для того, щоб просто бути слухачем радіо “Свобода”, необхідно мати громадянську мужність.

Ви пам’ятаєте, як колись радіо “Свобода” слухали виключно в підпіллі? І мені здається, що майже цей час надходить. Тому я вітаю і дякую слухачів радіо “Свобода”, як окрему частину нашого суспільства з громадянською позицією, з відповідальністю, з жертовністю для майбутнього України. Бо для того, щоб по-людськи переживати за рідну нашу Вітчизну, щоб бути небайдужим до неї, також треба мати честь та гідність.

Я вважаю, що зараз саме такі люди знаходяться біля радіоприймачів. Говорять, що в нормальних, цивілізованих суспільствах нормальні люди не цікавляться політикою. Ми ж поки що позбавлені такої розкоші. Тому в наступний рік, я хотіла б, щоб ми особисто цікавилися політикою, щоб цікавилися нею з надзвичайним професіоналізмом.

Тому що ми в наступному році будемо творити своє життя. Тому я дуже вдячна і радіо “Свобода”, і всім слухачам радіо “Свобода” за вашу позицію, за вашу підтримку всіх демократичних процесів в Україні, за ваші переживання. Хочу сказати, що саме вони зігрівають мене щодня і щохвилини. Наступний рік – це рік особливий. Це, мабуть, єдиний рік. Коли не треба буде жалкувати за втраченими днями, бо кожен день наступного року невпинно наближає нас до нової України.

Тому щасти вам! З Новим роком! Зі світлим Різдвом Христовим! Я вас дуже люблю! І хочу сказати, що ця любов завжди буде міцною, і вона доведе нас до перемоги. І я хотіла б, щоб, коли ми піднімаємо наші келихи в день Нового року, щоб ми з вами підняли келихи за Новий рік, за Різдво Христове і за свободу, за нашу свободу, яку ми ще з вами маємо народити.

Зиновій Фрис

Дуже дякую Вам, пані Юліє, за Ваші такі чудові слова на адресу слухачів радіо “Свобода”. Я не сумніваюся, що слухачі також бажають Вам всього, всього найкращого. Ми долучаємося до тих привітань, побажань і бажаємо Вам ,звичайно ж, успіху у новому році. Я нагадаю, що сьогодні гостею радіо “Свобода” була Юлія Тимошенко, народний депутат України, лідер партії “Батьківщина”, екс-віце-прем’єр України. Передачу вів Зиновій Фрис. Дякую вам за те, що ви були сьогодні з нами. До зустрічі. Хай вам щастить! Хай щастить Україні!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG