Доступність посилання

ТОП новини

Американська газета закликає президента Буша захистити демократію в Україні.


Сергій Куделя Американська газета закликає президента Буша захистити демократію в Україні.

Вашингтон, 12 січня 2004 - Президент США Джордж Буш повинен разом із європейськими лідерами активно протидіяти спробам президента Кучми обмежити демократію в Україні – до цього його закликає провідний американський часопис “Вашингтон Пост” у своїй редакційній статті. На думку газети, наслідком спроб продовжити перебування Кучми при владі стане не лише ліквідація решти громадянських свобод у державі, але й втрата Україною перспективи євро-атлантичної інтеграції. Тому, як повідомляє наш кореспондент у Вашингтоні Сергій Куделя, серед осіб, найбільш зацікавлених у ліквідації української демократії, газета називає російського президента Володимира Путіна.

Майже усім колишнім радянським республікам, на думку редакторів газети “Вашингтон Пост”, загрозожує нова хвиля російського імперіалізму. За їхнім твердженням, спробам президента Путіна створити нову сферу впливу на пост-радянському просторі можна ефективно протидіяти лише зміцненням демократії у регіоні. Адже, як відзначає газета, держави, в яких проводять вільні і чесні вибори, зміцнили свою незалежність і підтримують добрі відносини із Заходом. На противагу їм лідери нестабільних авторитарних держав, до яких “Вашингтон Пост” відносить і Україну, йдуть на поступки Москві, шукаючи підтримки у президента Путіна.

На підтвердження своїх висновків газета нагадує, що в останні місяці президент Кучма дозволив росіянам взяти під контроль основну частину енергетичного сектору України та підписав договір про утворення спільного з Росією єдиного економічного простору. Ухвалення Верховною Радою законопроекту про зміну процедури обрання президента та рішення Конституційного Суду про можливість Кучми балотуватися втретє, газета розглядає виключно як кроки, спрямовані на збереження Леонідом Кучмою влади по завершенню його другого президентського терміну. Іншим наслідком цих кроків редактори “Вашингтон Пост” називають нейтралізацію найбільш популярного в українському суспільстві політичного лідера Віктора Ющенка, якого вони розглядають як найбільш імовірного переможця у випадку проведення в Україні вільних і чесних виборів. Причиною його високої популярності газета вважає бажання Ющенка зміцнити демократичну систему в Україні та реалізувати курс на європейську інтеграцію держави. Саме з цих причин, робить висновок газета, Путін підтримає дії Кучми щодо обмеження демократичних свобод у державі. Як пише “Вашингтон Пост”, Сполучені Штати, у свою чергу, повинні активно протидіяти цим спробам. У нещодавньому інтерв’ю для радіо “Свобода” другий заступник державного секретаря США Стівен Пайфер назвав два способи підтримки демократії в Україні:

“По-перше, через наш діалогу із українською владою. Ми розглядаємо стан демократії в Україні як свідченння того, які відносини вона хоче мати із НАТО та Європейським Союзом. У червні у Стамбулі відбудеться саміт НАТО, на якому одним з питань порядку денного буде статус відносин України та НАТО. В мене немає сумнівів, що вони звернуть увагу перш за все на стан демократії в Україні, а у цьому контексті йдеться про президентську кампанію, тобто що відбулося у перше півріччя 2004 року та які подальші перспективи проведення відкритої виборчої кампанії. Позитивна оцінка сприятиме покращенню відносин України та НАТО, а негативна оцінка ускладнить ці відносини. Ми також маємо низку програм державної допомоги для України, які спрямовані на розвиток партій, проведення моніторингу виборів громадськими організаціями, а також тренінг для незалежних журналістів. Це надасть українцям необхідні важелі для забезпечення проведення в Україні чесних виборів”.

У перший день нового року в американських газетах була опублікована стаття державного секретаря Коліна Павелла, в якій він пообіцяв сприяти зміцненню свободи у державах із слабкою демократією. Зараз редактори “Вашингтон Пост” нагадують держсекретарю його слова. Адже, на їхню думку, майбутнє свободи в Україні може залежати саме від того, чи виконає Павелл своє новорічне зобов’язання.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG