Доступність посилання

ТОП новини

Концепція Східного виміру: інтерв’ю з Юзефом Олекси.


Ганна Стеців Концепція Східного виміру: інтерв’ю з Юзефом Олекси.

Київ, 13 січня 2004 року.

У Києві з офіційним візитом перебуває Юзеф Олекси, відомий польський політик,колишній прем"єр Польщі, нині голова комітету Євросоюзу польського сейму, автор Концепції Східного Виміру - польського проекту відносин Європейського Союзу з країнами колишнього Радянського Союзу.У дискусіях з українськими політиками Юзеф олеси обговорює питання можливостей Польщі після її вступу в Євросоюз для підтримки євроінтеграційних прагнень України.

Ганна Стеців

Ваша концепція Східного виміру, пане Олекси, може, трохи випереджала час, бо в ній Ви подавали дуже цікаві перспективи щодо місця України на карті об’єднаної Європи. Чи Брюссель почув Ваш голос, голос, який Ви не раз подавали в Західних столицях стосовно нового Східного виміру і стосовно України?

Юзеф Олекси

Ні, хіба не почули. Польський документ, який має конкретні пропозиції для сусідів східних, які не будуть членами ЄС найближчим часом, але будуть з ЄС граничити, той документ не був прийнятий. Про нього згадують, так. Але вся дискусія точиться навколо документу брюссельського.

Так, є навіть ціла французька концепція прийняття до ЄС, наприклад, Єгипту. Я би сказав, що це на перспективу йдеться скоріше про Середньоземноморський вимір, а не про Східний. Польща є зацікавлена в становленні такого методу, як вимір Східний. Ми вважаємо, що не повинно виростати жодного бар’єру на східному кордоні і жодної нової завіси – ані залізної, ані голубої – не має там бути, що не можна Європі відгороджуватися від України, що критерії ЄС – то одне, а відкритість для сусідів на Сході – це те, чого Польща дуже хоче.

Ганна Стеців

Пане Олекси, на чому полягала б та відкритість стосовно України?

Юзеф Олекси

Наразі, бачите, на тому, що ми мусили запровадити для українців візи. Це була вимога Шенгену. Але Україна прекрасно відреагувала на це. Вона не запровадила віз у відповідь для поляків. Це є задокументована воля України до відкритості для Європи. Ми це бачимо і добре оцінюємо.

Ми очікуємо, що після 1 травня ми таки повернемося до питання Східного виміру, бо ЄС завжди буде змушений окреслювати свої зовнішні відносини. Ми будемо впиратися, щоб поряд з виміром Середньоземноморським був таки вимір Східний і була там Україна.

Тим паче, що є тепер тенденція до такого укладу, трохи такого двостороннього, я б сказав, Росія-ЄС, а це не справделиво, це не правильно. Є Україна, яку Польща трактує як пріоритет і яку Польща хоче бачити членом ЄС. І якщо мала постати така формула двох партнерів на континенті – Росії і ЄС, то це Польщу не влаштовує. Польща вважає себе компетентною країною, коли йдеться про стосунки ЄС зі Сходом. Польща не хоче, щоб справи і місце Польщі були поза Польщею вирішені двома партнерами – Росією та ЄС.

Ганна Стеців

Чи я Вас правильно зрозуміла, пане Олекси, український вимір, український фактор тут грав би на інтереси Польщі також?

Юзеф Олекси

Так, очевидно. Україна стала б певним продовженням відкритості Європи.

Ганна Стеців

Ви сказали, пане Олекси, що треба повернутися до Східного виміру стосовно України. Які б то були перші кроки в такому поверненні?

Юзеф Олекси

Ми хочемо помагати відбудовувати інституції в Україні, які допоможуть їй бути ближче до ЄС, хочемо, щоб цей план, цей екшн-план, я би сказав, був короткий. Якихось 2-3 роки вистачить, щоб екшн-план був закінчений. Потім – угода про співдружність. Умова про партнерство і співдружність давно в’яже Україну і ЄС. Далі тепер вже пора думати про іншу угоду. Треба докладати багато сил, щоб збудити в ЄС волю до такого кроку в стосунку України. Треба помагати Україні вишколювати кадри, економічні еліти, політичні. Треба дуже багато допомагати Україні.

Ганна Стеців

Пане Олекси, колись навіть йшла розмова про єдиний енергетичний, транспортний простір між Польщею і Україною. Чи це питання залишилося актуальним?

Юзеф Олекси

Це весь час актуальне питання. Ми від того не відмовилися. Сигнали про стабілізацію з України вже йдуть до нас, йдуть сигнали про боротьбу з корупцією. Вони йдуть і вони почуті у Польщі.

Ганна Стеців

А чи Ви самі під час нинішнього перебування в Києві почули такі сигнали? Якби Вам зараз довелося розмовляти в Брюсселі на тему України, які аргументи “за” її прийняття до ЄС Ви би винесли з сьогоднішнього свого перебування в Києві, а які аргументи “проти”?

Юзеф Олекси

Ну, “проти” може бути лише неповний стан імплементації копенгагських критеріїв. Ми знаємо, що це таке. Це єдиний аргумент проти. Більшість сигналів я побачив “за”. Я буду про це говорити в Брюсселі, буду говорити і наполягати.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG