Доступність посилання

ТОП новини

Росія припиняє постачання газу до Білорусі.


Юрій Свірко Росія припиняє постачання газу до Білорусі.

Мінськ, 23 січня 2004 - У ніч з п’ятниці на суботу Росія припинить усе транспортування газу до Білорусі. Компанія “Газпром” вже зробила це з 1 січня, проте Мінськ домовився купувати газ у незалежних постачальників – фірм “Ітера” й “Транснафта”. Тепер “Газпром” ліквідує і цей канал енергоносіїв, вимагаючи продати йому білоруські газоводи.

Білоруський президент Аляксандр Лукашенка подзвонив російському лідерові Володмиру Путіну навіть у Київ, щоб обговорити ситуацію напередодні припинення постачання російського газу. Про подробиці цієї телефонної розмови не повідомляється, речниця президента Білорусі лише поінформувала, що “досягнуте взаєморозуміння, що постачання природного газу до Білорусі забезпечуватиметься безперебійно та в повному обсязі ”.

Про це раніше заявив і перший віце-прем’єр білоруського уряду Володимир Сямашка: “Газ, електрична енергія будуть надходити в тому обсязі, як це було до цього, і жоден завод, жодна фабрика, жодна квартира, жоден будинок не залишаться без тепла, без світла та без газу”.

Інша справа, якою ціною дістануть білоруси цей газ. Міністр промисловості Білорусі Анатоль Русецький визнав: якщо відбудеться серйозне підвищення цін на енергоносії, це, природньо, зробить складною роботу підприємств. Але він додав, що не всі білоруські заводи споживають лише газ, є запаси мазуту, тому електроцентралі зможуть працювати.

Речник білоруського прем”єра Сергія Сидорського Євген Мялєшка взагалі сказав, що все в порядку: “Сидорський був у Москві, розмовляв з Касьяновим, вони домовилися. Ці всі домовленості ви знаєте, їх озвучено. Тепер суб”єкти господарювання повинні виконати волю урядів”.

Проте неофіційно білоруські урядовці кажуть, що погрози Москви припинити постачання газу не можна втілити в життя, оскільки неможливо припинити транзит російського газу через Білорусь. Контракту на транзит теж немає, тому Мінськ може брати цей газ і платити за попередньою ціною: близько 30 доларів за тисячу кубометрів газу. Але “Газпром” наполягає на тому, щоб йому продали половину акцій “Бєлтрансгазу” і не за ринковим, а за балансовим коштом.

Перший віце-прем’єр Білорусі Володимир Сямашка сказав з цієї нагоди: “Щодо переговорів, переговори йдуть складно, тяжко, але ось є добрі зрушення, і я сьогодні можу сказати з абсолютною впевненістю, що газ у Республіку Білорусь буде йти за цінами значно нижчими, ніж ті, за якими Російська Федерація постачає газ до України”.

Варто нагадати, що український тариф російського газу – 50 доларів за тисячу кубометрів. Незалежний фахівець у галузі енергетики Валентин Мацкевич сказав у інтерв’ю радіо “Свобода”, що ці заяви віце-прем’єра є нереальними, а Москва пропонує Мінську ціну 80 доларів за тисячу кубометрів газу.

Валентин Мацкевіч: “Звичайно, немає куди подітися – треба йти на ринкові відносини. Якщо від 80 доларів взяти польський транзитний тариф, отримається те саме: у середньому 40–50 % нашого споживання газу. Так і має бути, так і в Україні фактично. Треба переходити на ринкові відносини з нормальними польськими тарифами”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG