Доступність посилання

ТОП новини

Проблеми з північно-корейськими й пакистанськими ядерними програмами набрали нових обертів.


Михайло Мигалисько Проблеми з північно-корейськими й пакистанськими ядерними програмами набрали нових обертів.

Прага, 4 лютого 2004 - Проблеми з північно-корейськими й пакистанськими ядерними програмами набрали нових обертів. Північна Корея погодилася поновити шестисторонні переговори у справі своїх ядерних програм. Однак Пхеньян й далі вимагає компенсацій від Сполучених Штатів Америки. Тим часом у середу Абдул Кадір Хан, «батько пакистанської ядерної зброї», у телевізійному зверненні попросив вибачення за те, що він нелегально продавав ядерні таємниці іншим країнам, серед яких, між іншим, і комуністична Північна Корея.

Голова північно-корейської делегації Кім Йон-Сон, виступивши на відкритті триденних переговорів з південнокорейськими представниками у середу у Сеулі, був категоричним щодо позиції Пхеньяна.

«Якщо надто важко для Сполучених Штатів Америки погодитися на принципи одночасних дій, то ми вимагаємо компенсації в обмін замороження ядерних програм», - наголосив представник комуністичного режиму у Пхеньяні, відкинувши при цьому пропозиції південнокорейської сторони про пошук діалогу у вирішенні ядерної кризи на корейському півострові. Офіційний Сеул домагається, щоб від ідеї замороження ядерних програм перейти прямо до процесу їхньої ліквідації. При цьому слід додати, що усього кількома годинами раніше офіційний Пхеньян повідомив про те, що готовий брати участь у новому раунді шестисторонніх переговорів. Згідно з планом зустріч розпочнеться 25 лютого у Пекіні за участі, крім північно- й південнокорейських делегацій, також Сполучених Штатів, Росії, Японії і Китаю.

Попри непослідовність заяв представників комуністичної влади у Пхеньяні, офіційний Вашингтон, Москва, Пекін та Сеул привітали той факт, що буде поновлено шестисторонні переговори. Речник державного департаменту США Ричард Баучер у вівторок заявив, що наступна зустріч може послужити приводом для просування вперед на шляху ліквідації ядерної зброї на корейському півострові. Водночас Баучер зауважив, що адміністрація США не пропонувала фінансових компенсацій, щоб привабити представників Пхеньяна до столу переговорів.

Тим часом у середу набрав нових оборотів скандал довкола продажу пакистанських ядерних таємниць, серед іншого й комуністичному режимові у Пхеньяні. Абдул Кадир Хан - багаторічний керівник ядерної програми Пакистану, якого вважають творцем пакистанської ядерної зброї, у телевізійному інтерв’ю повідомив про його участь у нелегальному розповсюджені ядерних технологій.

«Мої дорогі брати й сестри, я вирішив з’явитися перед вами й висловити мої найглибші вибачення моїй травмованій нації» - зауважив Хан, пояснюючи його нелегальний продаж таємниць виготовлення ядерної зброї Іранові, Лівії та Північній Кореї. Згідно з повідомленнями, він звернувся з проханням про помилування до президента Пакистану Первеза Мушарафа. У прес-релізі пакистанської влади зазначено, що під час зустрічі з Мушарафом Хан взяв на себе всю відповідальність про нелегальне розповсюдження ядерних таємниць. Як зазначають спостерігачі, пакистанські власті досі не вжили правових дій проти нього, оскільки він співпрацює з ними а влада сподівається викрити всіх учасників скандалу.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG