Доступність посилання

ТОП новини

Порушення прав людини у Білорусі у 2003 році (звіт правозахисників).


Петро Кагуй Порушення прав людини у Білорусі у 2003 році (звіт правозахисників).

Прага, 9 лютого 2004 року - Правозахисний відділ білоруської організації «Громадянська ініціатива Хартія-97» оприлюднив цими днями досить об’ємне, детальне дослідження про порушення людських прав у Білорусі в 2003 році.

За висновками білоруських правозахисників, режим Олександра Лукшенка у 2003 році продовжував методично знищувати два основні компоненти громадянського суспільства: незалежну пресу і недержавні, громадські організації.

Так, за даними Білоруської асоціації журналістів, протягом минулого року16 із 39 білоруських недержавних засобів масової інформації - припинили чи призупинили свою роботу. Здебільшого, типографії відмовляли у друці незалежним періодичним виданням за вказівкою адміністрації президента і міністерства інформації. Запроваджено цензуру над комерційним радіомовленням.

А протягом лише двох останніх місяців у Білорусі ліквідовані близько 20 громадських організацій, у тому числі і правозахисні. Утисків зазнали і профспілкові об’єднання.

У 2003 році Міжнародна конфедерація вільних профспілок включила Білорусь до списку 11 країн, котрі тотально порушують права профспілок, перешкоджають їхній діяльності і розвитку. Білорусь опинилася серед таких країн як Зімбабве, Гаїті, Конго, Венесуела, Бірма та Китай.

Протягом минулого року влада Білорусі фактично відновлювала стару радянську ідеологічну систему для контролю за громадською думкою, грубо придушувала прояви будь-якого інакодумства. У ВУЗах запровадили новий обов’язковий предмет – державну ідеологію. Було вирішено запровадити посади «ідеологів» на підприємствах, де працює понад 300 осіб, та в колгоспах із числом працюючих понад 150 осіб. Посилені репресії проти молоді (це і відрахування школярів і студентів з ВУЗів та шкіл; спроба вербування їх спецслужбами; залякування; арешти; штрафи та тиск на батьків);

У ділянці освіти показовим стало закриття Національного державного гуманітарного ліцею імені Якуба Колоса. Приміщення ліцею передали в комунальну власність міста і понад сто неповнолітніх ліцеїстів були позбавлені можливості продовжити навчання.

У звіті білоруських правозахисників зібрано чимало фактів щодо насильства над відомими діячами національної науки і культури.

Наступ влади тривав і на індивідуальну підприємницьку діяльність та дрібний і середній бізнес. Запровадження нових податкових та інших норм призвело до різкого скорочення кількості таких підприємств.

Влада, проводячи поетапну зачистку демократичного поля Білорусі, практично знищила незалежні засоби масової інформації і загнала легальний «третій сектор» (громадські організації) у підпілля, наголошують правозахисники. І цим самим режим Олександра Лукашенка підготував стартовий майданчик для проведення цьогорічних парламентських виборів за своїм сценарієм. Парламентські вибори заплановано провести у жовтні. «Аналізуючи президентські вибори 2001 року і вибори до місцевих органів влади у 2003 році, можна констатувати, що правлячий режим готує масштабну фальсифікацію результатів парламентських виборів 2004 року», - роблять висновки автори «Моніторингу порушень прав людини в Республіці Білорусь за період 2003 року».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG