Доступність посилання

ТОП новини

Архієпископ Константинополя, Всесвітній патріарх Вартоломей Перший закликав Папу Римського Івана Павла II не надавати статус патріархату Українській Греко-Католицькій Церкві.


Галина Терещук Архієпископ Константинополя, Всесвітній патріарх Вартоломей Перший закликав Папу Римського Івана Павла II не надавати статус патріархату Українській Греко-Католицькій Церкві.

Львів, 10 лютого 2004 року.

Галина Терещук

Архієпископ Константинополя, Всесвітній патріарх Вартоломей Перший закликав Папу Римського Івана Павла II не надавати статус патріархату Українській Греко-Католицькій Церкві.

У листі сказано: “Якщо Ватикан ухвалить рішення про надання УГКЦ статусу патріархату, це спровокує різку реакцію з боку православних церков, поверне нас в атмосферу ворожості, що існувала кілька десятиліть назад”.

Сьогодні Глава Української Греко-Католицької Церкви кардинал Любомир Гузар дав чітку негативну оцінку звернення Вселенського Патріарха Вартоломея Першого до Папи Римського і заявив, що це образа гідності УГКЦ.

А львівська інтелігенція сприйняла лист Вартоломея Першого як погрозу щодо чергового знищення греко-католицької церкви.

Кардинал Любомир, котрий днями повернувся з Риму, заявив, що у Ватикані вражені категоричністю про життя УГКЦ, висловленою в листі Вартоломея Першого. Кардинал Любомир Гузар каже:

Любомир Гузар

Дуже трудно зрозуміти цей лист і його властиву ціль. Єдино, що він там дуже виразно і, можна сказати, в гострій формі каже, що якби Папа відважився визнати чи створити український католицький патріархат, що це був би кінець будь-яких зв’язків між Римом і православним світом.

Це свого роду, я б це називав, шантаж. Так що трудно розібратися, що він властиво хоче осягнути. Щось, якась ціль за ним є, бо ж то не є дитина, але за нагоди нелегко побачити бажання прямо образити, докучити, допекти.

Галина Терещук

У своєму листі до Папи Римського Вартоломей Перший пише, що “присутність УНІЇ в Західній Україні не стала б міцнішою внаслідок надання патріархату, водночас подібне рішення може активізувати напружені стосунки недавнього минулого, і вони можуть загостритися до непередбачених масштабів, а тому своєчасне запобігання цьому може виявитися ціннішим від пізніших втручань терапевтичного характеру”, ці слова із листа Вартоломея І до Святішого Отця у львівській митрополії та й вірні церкви розцінюють як погрозу.

Я поцікавилась у глави УГКЦ чи раніше Константинопольський патріарх так різко і негативно висловлювався про надання статусу патріархату УГКЦ.

Любомир Гузар

Такого гострого не було.

Галина Терещук

Доцент Львівського університету імені Івана Франка релігієзнавець Андрій Юраш зауважує, що від початку 90-х позиція Вселенського православного патріарха була досить екуменічною і відкритою до контактів із західною церквою.

Втім, пан Юраш каже, що визнавати реальне існування УГКЦ це одне, а її патріархального статусу - це вже цілком інше. Андрій Юраш

Я не думаю, що це непорозуміння, це просто гра на обидві сторони в цьому діалозі Московської патріархії і Константинопольської. Так вони просто натискають на один і той самий мозоль. Але це не свідчить про те, що вони порозумілися між собою.

Комплекс проблем, які були, думаю, і залишаються. І попри якісь робочі, ділові контакти, наприклад, приїзд митрополита Мил’їтона до Москви, який був нещодавно.

Галина Терещук

Ця “гра” ще раз підтверджує, якщо не можна шляхом діалогу знищити УГКЦ, то можна вдатися до відомого мешканцям Західної України, за словами Вартоломея Першого, “терапевтичного методу”, як це було в 1946 році.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG