Доступність посилання

ТОП новини

Люблинське перехрестя ім. Омеляна Ковча.


Володимир Павлів Люблинське перехрестя ім. Омеляна Ковча.

Варшава, 17 лютого 2004 - У вівторок у польському місті Люблині розпочалися урочистості з нагоди 120-ї річниці народження та 60-ї річниці смерті українського греко-католицького священика Омеляна Ковча. Омелян Ковч загинув у конц-таборі Майданек за те, що рятував євреїв. У 2001-му році його було беатифіковано Папою Римським. У програмі урочистостей низка доповідей про життя і діяльність Омеляна Ковча, екуменічне богослужіння за участю ієрархів католицької церкви західного та східного обрядів, а також ім’ям Омеляна Ковча буде назване перехрестя двох вулиць у Люблині.

Греко-католицький священик з галицького містечка Перемишляни потрапив до гітлерівського концентраційного табору “Майданек” на околицях Люблина, через те, що послідовно допомагав переслідуваним фашистами євреям. Навіть умовою звільнення священика з концтабору було підписання ним зобов’язання не допомагати більше євреям, але Омелян Ковч відмовився і помер у гітлерівській неволі. У 2001-му році Омелян Ковч з іншими греко-католицькими священиками-мучениками був причислений до лику святих Папою Римським Іваном-Павлом Другим під час його перебування у Львові.

А в рік 120-ліття народження та 60-ліття смерті Омеляна Ковча і влада міста Люблина вирішила вшанувати ім’я “Блаженного отця Омеляна Ковча”, надавши його одному з міських перехресть. Однак ця, здавалось би, місцева подія набрала насправді міжнародного розголосу.

В урочистостях 17-18 лютого у Люблині беруть участь ієрархи Української греко-католицької церкви з України, Польщі, США, Франції, а також представники інших конфесій, представники Міністерства закрдонних справ Польщі, керівництво Люблинського воєводства та міста Люблина, а також делегації міст-побратимів Люблина.

Частину урочистостей пердбачено провести також на місці гибелі Омеляна Ковча, на території концтабору Майданек, котрий зараз функціонує як музей. Там у середу доповіді на тему “Слідами Омеляна Ковча” виголосять директор музею Едвард Белевайдер та віце-міністр внутрішніх справ Польщі Адам Ротфельд. Учасники урочистості також покладуть квіти і запалять свічки біля пам’ятника жертвам концтабору Майданека.

Урочистості планується завершити Архієрейською Божественною Літургією у римо-католицькому катедральному соборі у Люблині, яку проведуть голова Греко-католицької церкви, кардинал Любомир Гузар та Люблинський митрополит, архиєпископ Юзеф Жицинський.

Ця урочистість, як і сама постать Омеляна Ковча, має неоціненне значення для справжнього українсько-польського поєднання. Як сказав один з учасників урочистості, “Шукаючи в наш час спільних цінностей, які б змогли об’єднати українців, поляків та євреїв, вказуємо на постать Омеляна Ковча, яка є особливо цінним прикладом діяльності, яка поєднує ці народи”.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG