Доступність посилання

ТОП новини

Росія і Європейський Союз спілкуються на рівні ультиматумів.


Славко Волинський Росія і Європейський Союз спілкуються на рівні ультиматумів.

Брюссель, 23 лютого 2004 року.

Oстанні кілька тижнів стосунки між Європейським Союзом і Росією почали помітно охолоджуватись. Про це свідчили меморандуми і заяви прес-секретарів комісії Європейського Союзу. Причиною погіршення відносин між Росією і Євросоюзом став лист, надісланий з Кремля в Європейську Комісію. Росія вважає, що у зв’язку з розширенням Європейського Союзу вона понесе значні економічні і політичні збитки. Про це сьогодні в Брюсселі говорять міністри закордонних справ Євросоюзу.

Як стало відомо журналістам від представників Європейської Комісії, кілька тижнів тому офіційна Москва повідомила Брюссель, про те, що не визнаватиме договір про партнерство і співробітництво, підписаний між Росією і ЄС ще в 1994 році, якщо Європейський Союз не виконає чотирнадцять умов. Виконання Євросоюзом цих умов могли б компенсувати Росії її збитки від розширення Євросоюзу. Російські дипломати стверджують, що у зв”язку з розширенням ЄС Росія втрачатиме щонайменше 150 мільйонів євро щорічно.

Перелік вимог, представлений Кремлем Європейському Союзу, поділяється на дві частини: політичні та економічні. Для прикладу наведу кілька політичних вимог. Одна з них це спрощення процедури видачі громадянам Росії віз для в”їзду на територію країн Європейського Союзу. Другий етап цього питання передбачає взагалі скасування візового режиму жителям Російської Федерації. А ось деякі інші вимоги: надання російській мові офіційного статусу в Естонії та Латвії, скасування іспитів з естонської чи латвійської мов росіянам, які бажають одержати естонське або латвійське громадянство.

Щодо економічних вимог, то Росія домагається збільшення квот на експорт сталі, зерна, ядерних матеріалів, текстильних виробів, тощо...

Перелічені питання і сама позиція Росії стосовно розширення ЄС нині якраз стала основним предметом переговорів у Брюсселі міністрів закордонних справ країн- учасниць Європейського Союзу. ЄС вважає, що перелічені вимоги Москви до Євросоюзу не мають нічого спільного з договором про партнерство та співробітництво, і відмовляється виконувати вимоги Москви в контексті цього договору, навіть готова, як сказав журналістам речник Єврокомісії призупинити дію договору і переглянути стратегію відносин з Російською Федерацією.

Євросоюз у свою чергу має претензії до Росії. В першу чергу ЄС непокоїть зростання тиску з боку російської влади на незалежні засоби масової інформації. ЄС ставить під сумнів легітимність арешту директора нафтогазового підприємства “Юкос” пана Ходорковського. Євросоюз, який довго уникав діалогу стосовно становища в Чечні, вирішив тепер повернутися до цієї теми.

На думку багатьох коментаторів подібної кризи у відносинах між Росією і ЄС не було від 1999-го року, тобто від початку другої чеченської війни. Для пошуку компромісу міністри ЄС вирішили зустрітися із своїм російським колегою Ігорем Івановим на початку березня в Дубліні.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG