Доступність посилання

ТОП новини

“Права людини”. 1. У Криму невідомі побили сина місцевого громадського діяча. Останній пов’язує напад зі своєю громадсько-політичною діяльністю; 2. Європейська спільнота вимагає від України дотримання прав і свобод громадян; 3. Луганець Сергій Мельничук судиться з місцевою владою за право користуватися державною мовою; 4. У Львові мешканці 6-ох відомчих будинків залишились без опалення, а деякі без води та світла.


Надія Шерстюк “Права людини”. 1. У Криму невідомі побили сина місцевого громадського діяча. Останній пов’язує напад зі своєю громадсько-політичною діяльністю; 2. Європейська спільнота вимагає від України дотримання прав і свобод громадян; 3. Луганець Сергій Мельничук судиться з місцевою владою за право користуватися державною мовою; 4. У Львові мешканці 6-ох відомчих будинків залишились без опалення, а деякі без води та світла.

Київ, 24 лютого 2004 року.

Надія Шерстюк

На хвилях української служби радіо “Свобода” ви слухаєте передачу “Права людини: українська реальність”. Перед мікрофоном у київській студії Надія Шерстюк. Звукооператор Артем Мостовий.

Ми вітаємо всіх слухачів радіо “Свобода” і пропонуємо такі теми у сьогоднішньому випуску передачі:

- У Криму невідомі побили сина місцевого громадського діяча. Останній пов’язує напад зі своєю громадсько-політичною діяльністю;

- Європейська спільнота вимагає від України дотримання прав і свобод громадян;

- Луганець Сергій Мельничук судиться з місцевою владою за право користуватися державною мовою;

- У Львові мешканці 6-ох відомчих будинків залишились без опалення, а деякі без води та світла.

Днями у Симферополі побили сина відомого кримського опозиційного громадського діяча, президента Спілки підприємців і роботодавців Криму Олександра Дудка.

Він стверджує, що син постраждав від рук правоохоронців, і це помста за оприлюднення ним компрометуючих матеріалів про керівників кримської міліції.

Подробиці знає Володимир Притула.

Володимир Притула

Олександр Дудко каже, що останнім часом йому постійно погрожували невідомі. І це вже другий напад на членів його родини. Кілька місяців тому невідомі жорстоко побили його старшого сина. Тепер до лікарні з важкою травмою голови потрапив його середній син.

За словами Олександра Дудка, його з друзями затримали представники Київського райвідділу міліції Симферополя й усіх трьох жорстоко побили.

Син перебуває у нейрохірургічному відділенні республіканської лікарні і лише на другу добу прийшов до тями.

Розповідає Олександр Дудко, який останнім часом досить жорстко та аргументовано критикував і кримський уряд, і республіканську міліцію.

Олександр Дудко

Я однозначно пов’язую усі ці справи і факти зі своєю громадською діяльністю з двох причин.

Перше, у мене немає, як зазвичай кажуть, економічних конкурентів. Я не беру участь у якихось “розборах”. Я займаюся виключно громадсько-політичною діяльністю. А бізнес у мене побудований у тих нішах, де немає конкуренції: консалтинг і тому подібне.

І друге, я однозначно пов’язую з тим, що всі ці події були після погроз або ж напередодні якихось важливих громадсько-політичних подій. І після всього правоохоронні органи не вживали абсолютно жодних заходів для розслідування. Абсолютно. Тобто повна бездіяльність.

Володимир Притула

Заявив президент Спілки підприємців і працедавців Криму Олександр Дудко.

За його словами, ексцес із його сином стався якраз після того, як Спілка та особисто він виступили організаторами мітингу-протесту дрібних підприємців проти тиску на малий бізнес у Криму, а також після того, як він передав до Генпрокуратури України матеріали про тиск на дрібний підприємців з боку різноманітних фондів, пов’язаних із правоохоронцями.

У Центрі громадських зв’язків МВС України в Криму повідомили, що там Олександра Дудка розуміють і йому співчувають, а його заява буде ретельно розслідувана.

Надія Шерстюк

Слова офіційного Києва про курс на євроатлантичну інтеграцію України залишаються “добрими намірами при поганій грі”. Так стверджують експерти з держав Європейського Союзу і США, учасники міжнародної конференції у Києві.

На їхню думку, для успішного просування до Європейського дому Україна повинна здійснити реформування судової системи і правоохоронних органів з тим, щоб захистити права та свободи своїх громадян.

Думки учасників конференції “Україна в Європі та у світі” збирала Богдана Костюк.

Богдана Костюк

Міністр юстиції України Олександр Лавринович ознайомив учасників представницького форуму з першими результатами і проблемами реформування судової системи.

Олександр Лавринович

Шляхи реформування судової системи в Україні були закріплені Конституцією. Модель, яка закладена, відповідає всім тим принципам, які застосовуються в більшості країн Європи. Це поєднання галузевого і територіального принципів. Принципи, які заклали, були реалізовані протягом п’яти років.

Найголовніший з них - це те, що принцип певності чи громадянина, чи іншого суб’єкта юридичної особи в рішенні, який був відсутній в Україні в зв’язку з наявністю можливості в будь-який момент перегляду будь-якої судової справи в порядку нагляду (це те, що, зрештою, навіть було відзначено в першому рішенні Європейському суді з прав людини, де Україна була відповідачем) по Україні відсутня система апеляційного розгляду, яка була відсутня як явище в Україні.

На превеликий жаль, на сьогоднішній день я не взяв би на себе сміливість сказати, що вона в повному обміні функціонує, власне, як апеляційний розгляд.

Богдана Костюк

Але, на думку пана Лавриновича, існує ще одна проблема – неготовність усього українського суспільства до ЄС-івських вимог.

Проте, як стверджує державний секретар міністерства закордонних справ Угорщини Андраш Баршоні, справа не у суспільстві, а у скорумпованому українському чиновництві.

Андраш Баршоні

Існує різниця між проголошенням політичної волі до інтеграції і реальною готовністю держави до цього процесу.

У Києві я помітив, що серед української політичної еліти поняття “євроатлантична інтеграція” – це модне словосполучення. А насправді, це має бути жорстка боротьба з корупцією і свавіллям бюрократії, зі старою системою судочинства. Насправді, це має бути захист прав і свобод кожного окремого громадянина України і підтримка демократичних змін у суспільстві.

Богдана Костюк

Провідний експерт американського Фонду Карнегі Андерс Аслунд вважає, що, якщо нинішня українська влада нехтуватиме правами громадян, міжнародна спільнота повинна вдатися до економічних і політичних санкцій стосовно України.

Андерс Аслунд

Рада Європи має реальні санкції, котрі матимуть реальні економічні наслідки для України. Інша організація, яка може завдати шкоди нинішній українській владі – це Організація з безпеки і співробітництва в Європі.

Європейський Союз теж має механізми ухвалення санкцій. Тому дуже важлива оцінка подій в Україні з боку ЄС і США.

Богдана Костюк

Каже професор Аслунд, маючи на увазі порушення прав і свобод громадян в Україні.

Учасники конференції дійшли висновку, що корупція і незахищеність українських громадян від свавілля влади – головні перешкоди на шляху євроатлантичної інтеграції України.

Надія Шерстюк

У Луганську півтора роки триває безпрецедентний судовий процес за позовом підприємця Сергія Мельничука.

Радіо “Свобода” вже розповідало, що у серпні 2002-го року Сергій Мельничук звернувся до Управління транспорту Луганського міськвиконкому зі скаргою щодо незадовільної роботи транспорту.

На його лист, написаний державною мовою, представники влади дали відповідь російською. Пан Мельничук звернувся до суду. Він вважає, що чиновники порушили Конституцію України і закон про мову.

Натомість у Луганському міськвиконкомі стверджують, що більшість луганчан є російськомовними. Відтак, на думку чиновників, вони можуть використовувати російську мову поряд з українською.

Сергій Мельничук звернувся також до Луганської міської прокуратури з вимогою порушити кримінальну справу проти держслужбовців. За його словами, у такий спосіб влада “здійснює дискримінацію українців за мовною ознакою”. Але прокуратура відмовила пану Мельничуку у задоволенні його скарги.

Про нові подробиці цієї справи розповідає Василь Соколенко.

Василь Соколенко

С.Мельничук намагався домогтися в суді скасування прокурорської постанови, але йому поки що це не вдалося. За те він довів в Апеляційному суді Луганської області, що чиновники луганського міськвиконкому порушили закон, надавши йому відповідь російською мовою.

Окрім цього, С.Мельничук вимагав морального відшкодування, а саме: зобов’язати луганський міськвиконком офіційно вибачитися у письмовій формі. Але суд вирішив, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки “сам по собі факт порушення вимог законодавства відповідачем, тобто чиновниками міськвиконкому, не дає підстав вважати, що позивачу була спричинена моральна шкода”.

Не погодившись з цим висновком, С.Мельничук ще раз звертається до Ленінського районного суду міста Луганська. Тепер він вимагає визнати неправомірним рішення Луганської міської ради про використання російської з українською мовою.

Сергій Мельничук

Оскільки в місті Луганськ росіяни не складають національної більшості населення, то такі рішення є неправомірними. Про це я заявив на суді, але Олена Таранова заявила, що 56% населення Луганська спілкуються російською мовою.

Я зауважив, що можливо і так, але цей факт не надає їй права спілкуватися зі мною російською мовою.

Це обурило суддю Таранову, і вона почала мені загрожувати викликати міліцію і продовжувала спілкуватися російською мовою. На мої вимоги припинити ці провокації і перейти на українську державну мову спілкування, Таранова відмовилася.

Василь Соколенко

Слід зазначити, що саме суддя Олена Таранова у серпні минулого року розглядала скаргу Мельничука, в якій він прохав скасувати постанову прокуратури про відмову у порушенні кримінальної справи проти чиновників Луганського міськвиконкому, які, на думку позивача, винні у дискримінації українців за мовною ознакою.

Сергій Мельничук нещодавно звернувся до керівництва Луганської обласної адміністрації з запитом, у якому він прохає пояснити, чому один із службовців викликав міліцію, коли він звернувся українською мовою в державній установі.

Сергій Мельничук

На жаль, така ситуація про ущемлення прав на спілкування державною українською мовою спостерігається навіть в обласній держадміністрації Луганської області.

26-го січня я звернувся до облдержадміністрації з приватних причин. Службовці в облдержадміністрації, коли почули від мене українську мову, почали вимагати від мене, щоб я перейшов на російську мову спілкування. Одна з працівниць навіть викликала міліціонера.

27-го січня я звернувся зі скаргою до голови облдержадміністрації. У своїй скарзі я зауважив, що таке зневажливе ставлення державних службовців до державної мови – це є кримінальний злочин.

Василь Соколенко

Коментуючи цю ситуацію, головний спеціаліст прес-служби Луганської обласної адміністрації Наталія Яценко зауважила, що керівництво регіону веде цілеспрямовану роботу серед працівників установ щодо неухильного використання державної мови. Про це нещодавно заявив і заступник голови обладміністрації Володимир Просін при зустрічі з активістами національно-демократичних сил краю.

Надія Шерстюк

Одним із спадків радянської системи, що залишилися Україні, є відомчі будинки і гуртожитки. Права їхніх мешканців найбільш незахищені. Цієї зими вони потерпають від холоду у своїх помешканнях.

Уже тиждень у Львові мешканці 6-ох відомчих будинків залишились без опалення, а деякі навіть без води та світла.

Незадоволені люди, котрі замерзають у своїх квартирах, погрожують пікетами та акціями протесту.

Опалення і гарячу воду майже тисячі львів’янам вимкнули у найсуворіші морози, коли температура сягала мінус 20.

Найбільш прикро тим мешканцям, які справно платять за комунальні послуги, але їх не отримують.

Тему продовжує Галина Терещук.

Галина Терещук

Мешканці деяких відомчих будинків та гуртожитків навіть вдаються до чергування біля електричних та газових приладів, щоб не допустити до них працівників комунальних підприємств.

Сім’я Островських, яка мешкає у гуртожитку виробничого об’єднання “Полярон”, що на вулиці Угорській, показала мені у своїй кімнаті відро з питною водою, яка від температури повітря у кімнаті перетворилась у суцільний лід.

До слова, родина оплачує за послуги щомісяця на рахунок підприємства, за рік виходить 270 гривень за ліжко. Тому ніяк не може погодитись із тим, чому вона мучиться без опалення, води і світла уже 7 день.

І таких мешканців у гуртожитку 100, котрі не мають боргів за оплату послуг.

Список зі 70 осіб –боржників ще із середини 90-х років, коли їм завод не виплачував зарплату, висить при вході у гуртожиток.

Комендант аргументує відімкнення опалення великими боргами перед тепловиками.

Запитую у дітей, а як вони готуються до уроків?

Дівчинка

Холодно. При свічці робимо.

Галина Терещук

А ось що розповіли мешканці гуртожитку на вулиці Угорській:

Мешканка 1

Я пропрацювала на “Поляроні” 20 років, а чоловік 10 років. Його скоротили на заводі.

Мешканка 2

Ходимо по сусідах і варимо їсти. Щоб зігрітися, то двома ковдрами вкриваємося.

Мешканка 3

За весь минулий рік проплачені всі рахунки. Якщо навіть і є заборгованість, то лише за 1992-1993 роки, коли розпочалася перебудова, коли люди не мали роботи, коли були скорочені.

Галина Терещук

Однак, по суті, люди стали заручниками власників відомчих будинків та гуртожитків, котрі отримують від них гроші, але, як повідомив директор “Львівтеплокомунерго” Ігор Марчак, не перечислюють кошти тепловикам.

Так директор Полярону пан Чаус за два роки не проплатив жодної копійки за теплопостачання, борг сягає 235 тисяч гривень.

Ігор Марчак каже, що опалення не буде ввімкнене доти, доки підприємство не проплатить бодай частину боргу.

Керівництво теплопостачання погоджується із думкою, що неповинні страждати люди, котрі справно проплачують за послуги, але нічого не вдієш із українськими законами.

Скажімо, у сусідній Польщі комунальники не мають права взимку позбавити людину опалення, води чи світла, навіть якщо вона щось заборгувала. Усі відносини із клієнтами комунальні служби з’ясовують до початку зиму. І жодним чином не страждає людина, яка оплачує за всі комунальні послуги.

Надія Шерстюк

Шановні слухачі, це була програма “Права людини: українська реальність”, яку сьогодні для вас уклала і провела Надія Шерстюк. Мені допомагав у київській студії звукооператор Артем Мостовий.

Ми з вами прощаємося. Слухайте радіо “Свобода”!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG