Доступність посилання

ТОП новини

“Права людини”. 1. про припинення мовлення радіо “Континент”; 2. Про нове видання “Білої книги кримської журналістики”; 3. Про конфлікт навколо Кіровоградської гімназії; 4. Про судову справу про розголошення лікарської таємниці у Львові.


Надія Шерстюк “Права людини”. 1. про припинення мовлення радіо “Континент”; 2. Про нове видання “Білої книги кримської журналістики”; 3. Про конфлікт навколо Кіровоградської гімназії; 4. Про судову справу про розголошення лікарської таємниці у Львові.

Київ, 4 березня 2004 року.

Надія Шерстюк

На хвилях української служби радіо “Свобода” ви слухаєте передачу “Права людини: українська реальність”. Перед мікрофоном у київській студії Надія Шерстюк. Звукооператор Михайло Петренко.

Сьогодні у програмі мова піде:

- про припинення мовлення радіо “Континент”;

- про нове видання “Білої книги кримської журналістики”;

- про конфлікт навколо Кіровоградської гімназії;

- про судову справу про розголошення лікарської таємниці у Львові.

3-го березня о 13.15 за київським часом представники Укрчастотнагляду вимкнули ультракороткохвильовий передавач радіостанції “Континент”, яка транслювала новини “Німецької хвилі”, “Польського радіо”, “Бі-Бі-Сі”, ”Голосу Америки” та ”Громадського радіо”.

Нещодавно радіо “Континент” розпочало трансляцію програм Української редакції радіо “Свобода”.

Ситуацію довкола “Континенту” з’ясовував наш київський кореспондент Володимир Ляшко.

Володимир Ляшко

Для колективу радіостанції це було повною несподіванкою, оскільки справа про діяльність радіостанції знаходиться в Європейському суді з прав людини, і , як повідомили на радіостанції, “згідно з Конституцією України, до кінцевої ухвали суду радіостанція має повне право здійснювати мовлення”.

“Ніяких пояснень колективу редакції представники Укрчастотнагляду не давали,” - розповідає адміністратор Наталія Богуш.

Технічний представник радіо поїхав з ними та представниками міліції в якийсь ніби-то райвідділ міліції.

Наталія Богуш

Якийсь папір був, але вони його не віддали нікому.

Володимир Ляшко

Коли ж ваш представник з технічної служби повернеться?

Наталія Богуш

Я цього не знаю. Я ж кажу, що у нас немає з ним зв’язку. Ми взагалі не знаємо, що з ним, що з ним там роблять. Ми дуже хвилюємося за нього.

Володимир Ляшко

Заступник керівника Укрчастотнагляду Григорій Журавель пояснив те, що трапилося, так:

Григорій Журавель

Сьогодні були проведені заходи щодо припинення незаконно діючих передавачів. Рішенням Національної ради телебачення та радіомовлення термін дії ліцензії закінчується в 2002-му році.

На неодноразові звернення щодо припинення діяльності не було ніякої реакції.

Володимир Ляшко

На моє запитання, а як же всі ці роки вело мовлення радіо “Континент”, Григорій Журавель сказав, що все це робилося незаконно. Всі документи про протиправну діяльність будуть передані до суду, і він поставить у справі остаточну “крапку”.

Напередодні цих подій генеральний директор радіо “Континент” Сергій Шолох повідомив ЗМІ про те, що програми радіо почали “глушити” і в багатьох районах Києва його не чути.

Директор радіо пов’язує усі ці негаразди з рішенням про трансляцію на “Континенті “ програм радіо “Свобода”.

Перебуваючи у відрядженні, Сергій Шолох повідомив по телефону нашому радіо:

Сергій Шолох

Перед тим у мене була зустріч в середу з представниками партії СДПУ(О) (я поки що прізвищ не буду називати). Перше, що мені було заявлено, що якщо я почну транслювати радіо “Свобода”, то це для мене буде кінець. Мені сказали: або я буду співпрацювати з ними, або мене закриють в камеру, і там я погоджуся, або звідти не вийду взагалі.

Володимир Ляшко

Це був директор радіо “Континент” Сергій Шолох.

Надія Шерстюк

У Симферополі Комітет з моніторингу свободи преси в Криму презентував 4-й випуск щорічника “Біла книга кримської журналістики” за минулий рік.

У ньому зібрані матеріали, документи і думки експертів про стан свободи слова, свободи преси та дотримання прав журналістів в Автономній Республіці Крим у 2003-му році.

Автори “Білої книги” відзначають, що минулий, як і попередні роки, був непростим для кримських журналістів.

Детальніше про це розповідає наш кримський кореспондент Володимир Притула.

Володимир Притула

Тиск, залякування, напади, переслідування, затримання – з усім цим кримські журналісти зіштовхувалися у своїй роботі.

Втім, саме це і підштовхнуло їх до самоорганізації – у 2003-му році у Симферополі була створена перша в Криму незалежна медіа-профспілка. Крім того заснована Мережа неурядових громадських організацій на підтримку свободи слова в АРК, до якої увійшло близько 30 кримських об’єднань громадян.

За словами одного з укладачів “Білої книги” Миколи Семени, традиційно автори щорічника не претендують на всю повноту висвітлення теми. Цілком вірогідно, що деякі факти тиску на пресу і журналістів у Криму залишилися поза межами цього збірника, і, можливо, якісь оцінки ситуації виявилися занадто суб’єктивними.

Але журналісти, які об''єдналися в Комітет з моніторингу свободи преси в Криму, мають намір і далі докладати зусиль, щоб засоби масової інформації в Україні і, зокрема, в Криму стали гідним елементом громадянського суспільства, інформатором і виразником думки суспільства.

За його словами, у “Білій книзі” наведені факти і документи, й кожен може зробити свій висновок, не звертаючи уваги на коментарі.

Як відзначив юрист Комітету з моніторингу свободи преси в Криму Арсен Османов, починаючи з 2001-го року, в автономії не розслідуваний жоден випадок протиправних дій стосовно журналістів.

Досі не розслідувані випадки вилучення невідомими особами відеокасет у кореспондентів телекомпанії “Чорноморська”, побиття журналістів Олексія Єрмоліна та Андрія Іванця в Симферополі.

Невідомо, чим закінчилося розслідування ситуації з газетою “Керч — це ми”, коли будинок одного із засновників видання був закиданий пляшками із запалювальною сумішшю.

Невідомі результати розслідування факту перешкоджання роботі журналістів у Судацькому регіоні, коли правоохоронці силою не допустили телевізійників до місця події.

У “Білій книзі” наведені й інші факти цензури, тиску, погроз, нападів і переслідувань кримських журналістів.

Це вже 4-й випуск цього щорічника “Біла книга кримської журналістики”. І, як стверджують його автори, кількість матеріалів, що потрапляють до нього, щоразу збільшується.

Схоже, ця тенденція збережеться і цього року, року президентських виборів.

Надія Шерстюк

Вчителі кіровоградської гімназії імені Тараса Шевченка оголосили голодування, сподіваючись привернути увагу громадськості до конфлікту, який точиться між освітянами та місцевою владою.

Подробиці у репортажі Богдани Костюк.

Богдана Костюк

Спершу, слово директорові гімназії, депутату Кіровоградської облради Вікторові Громовому.

Віктор Громовий

Впродовж останніх півроку відбувається все те, що ми називаємо погромом нашої гімназії. Ведуться незаконні дії працівниками правоохоронних органів для того, щоб топтати нашу гідність, наші права людини.

Ми вичерпали всі можливості: зверталися, просили, ходили на прийоми для того, щоб владнати це питання мирним, спокійним шляхом.

А зараз єдине, що нам лишилося, - це оголосити голодування, щоб привернути увагу до того, що чиниться в нашій гімназії.

Богдана Костюк

Пане Громовий, у чому полягає конфлікт між владою та вашою гімназією?

Віктор Громовий

Конфлікт полягає у тому, що ми виступаємо як центр авангардної педагогіки, і як депутат чи директор є певним подразником, який багатьох не влаштовує. Не влаштовує й те, що ми відмовляємося, щоб над нашою гімназією встановили те, що тут на кримінальному жаргоні називають “криша”. Ми не хочемо, щоб хтось втручався в те, кого нам брати на роботу, як відбір конкурсний проводити, куди кошти витрачати і так далі.

У відповідь на це йде цілеспрямована кампанія. Спочатку йшли анонімні пасквілі, потім листи трудящих із скаргами були інспіровані. Останніх три місяці йдуть безкінечні перевірки з порушенням елементарних норм, з порушенням Кримінально-процесуального кодексу. Наприклад, остання крапля, яка змусила нас вдатися до голодування, - це “нальот” (я інакше це не можу назвати) на медпункт гімназії, який стався минулої п’ятниці.

Богдана Костюк

Тим часом прес-секретар Наталія Алексєєнко повідомила, що міський відділ освіти та управління внутрішніх справ Кіровоградської області перевіряють гімназію відповідно до законів України “Про права неповнолітніх” та “Про звернення громадян”.

Наталія Алексєєнко

До нас протягом тривалого часу надходять звернення батьків, діти яких навчаються в цій школі. Стосовно (я так скажу, можливо, це і грубо звучить, але, зокрема, це і в зверненні так сказано) тих поборів, які щомісячно стягуються адміністрацією цього навчального закладу, ми маємо звернення. Відповідно, на нього має бути реагування згідно до закону України “Про звернення громадян”.

Богдана Костюк

Перевірка триває. Голодування працівників гімназії також.

Надія Шерстюк

Уже два роки триває судова справа за позовом 15-річної Наталії Панчишин до колишнього начальника управління здоров’я Львівської міськради, а нині завідувача 2-ї міської поліклініки Зиновія Гузара.

Родичі Наталки вимагають матеріальну компенсацію у розмірі 50 тисяч гривень, через те, що пан Гузар, за їхніми словами, розголосив лікарську таємницю і цим завдав моральну шкоду хворому підліткові.

На пресовій конференції Зіновій Гузар оприлюднив діагноз дівчинки, а також результати її медичних досліджень.

Докладніше про те, як дитина бореться із дорослими за свої права, розповідає Галина Терещук зі Львова.

Галина Терещук

Вперше родина Панчишиних звернулась у міське управління охорони здоров’я у 2000-му році. Роком раніше помер годувальник сім’ї, батько Наталки, підполковник міліції.

Безробітна мама не мала грошей на лікування дівВ безрезультатно.

На одній із прес конференцій у 2000-му році журналісти поцікавились у тодішнього начальника міського управління здоров’я Зиновія Гузара, чому мерія не допомогла дитині?

Пан Гузар зауважив, що родина офіційно не зверталась по скерування на лікування за кордон. І зазначив, що дівчина обстежувалась у Києві, і у неї виявили бронхіальну астму ІІ ступеню, вроджений імунодефіцит, синдром Джоба, гнійний отит.

Це повідомлення дали місцеве телебачення і преса, її почули однокласники Наталки і перестали з нею спілкуватись, вирішивши, що у дівчинки СНІД.

Родина Панчишиних звернулась із позовом до Зиновія Гузара у суд, який, на їхню думку, завдав моральної шкоди дитині, розголосивши діагноз, чим порушив статтю Конвенції ООН про права дитини.

У 2003-му році рішенням Франківського суду м. Львова. Панчишиним у позові відмовили. Брат Наталки Роман оскаржив судову ухвалу. Справу скерували на новий судовий розгляд, але знову ж таки у Франківський місцевий суд, правда за головування іншого судді. І досі суд рішення у цій справі не ухвалив.

Відтак родина Панчишиних звертатиметься у Верховний Суд з проханням перенести розгляд своєї справи в суд іншої області, вважаючи, що львівські суди корумповані.

Розповідає Роман Панчишин, брат Наталки.

Роман Панчишин

Ви розумієте, Гузар є депутатом. Я розцінюю те, що він, як медик, зробив помилку. Тому що є прес-конференція Гузара, на якій він стверджує (коли журналісти наголосили, що те, що він розголосив, - це може стати завадою дівчинці в житті): “Я даю свої коментарі як медик і як управлінець”.

Тобто, я це розцінюю не як вину Гузара, а як те, що він ставить себе як депутат вище від простих людей.

Я вважаю, що те, як поступив Франківський суд, то для них, напевне, депутатський мандат важливіший, ніж здоров’я дитини.

Галина Терещук

Сьогодні родина очікує на остаточні результати медичного обстеження дівчинки у Варшаві.

На щастя, знайшлися підприємці, які профінансували цю поїздку дитини у Польщу, за умови, що не називатимуть їх імена у пресі, бо в іншому випадку, мовляв, від податківців не матимуть відбою.

Відтак багаторічна судова тяганина навколо цієї справи триватиме.

Надія Шерстюк

Шановні слухачі, це була передача “Права людини: українська реальність”. Випуск уклала і провела Надія Шерстюк. Мені допомагав Михайло Петренко.

На все добре!

Говорить радіо “Свобода”!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG