Доступність посилання

ТОП новини

Іран погрожує припинити співпрацю з МАГАТЕ.


Михайло Мигалисько Іран погрожує припинити співпрацю з МАГАТЕ.

Прага, 10 березня 2004 - Офіційні представники Ірану сьогодні виступили з погрозами припинити співпрацю з МАГАТЕ - агентством ООН, яке стежить за нерозповсюдженням атомної зброї та технологій її вироблення. Після обвинувачень у таємних програмах виготовлення атомної зброї та після візитів міжнародних експертів ООН офіційний Тегеран погодився підписати додаткові протоколи про нерозповсюдження. Торік Іран підписав також окрему домовленість з Великобританією, Німеччиною та Францією щодо співпраці з МАГАТЕ.

Міністр закордонних справ Ірану Камал Харразі після засідання кабінету міністрів у середу в Тегерані сказав журналістам, що Іран співпрацює з МАГАТЕ, однак домагається, щоб ця співпраця була обопільною. «Якщо одна зі сторін не дотримується зобов’язань, то співпраця припиняється», - наголосив Харразі і додав, що агентство ООН повинне виконувати свої зобов’язання перед Тегераном і не піддаватися впливу з боку США. Представники 35 країн, які входять до складу МАГАТЕ, у Відні на цьому тижні мали б оприлюднити резолюцію у справі співпраці Ірану з цим міжнародним агентством ООН. Згідно з пресовими повідомленнями, у проекті резолюції міститься критика офіційного Тегерана за те, що не вповні дотримується домовленостей щодо надання прозорої інформації про теперішню та минулу діяльність в атомній галузі.

Посол Ірану при МАГАТЕ Піроз Госейні заявив, що представники Великобританії, Німеччини та Франції не достатньо протистояли тискові з боку США.

«Три європейські держави доклали усіх зусиль, на мою думку, однак ми очікуємо більшого від наших європейських колег. На жаль, надмірний тиск, неконструктивний тиск з боку американців створив перешкоди на шляху співпраці Ірану з агентством», - заявив у середу у Відні іранський дипломат.

Голова Міжнародного агентства з Атомної Енергетики Могамед Ель Барадей, вказавши на високий рівень співпраці Тегерана з МАГАТЕ, однак зауважив: «Іран порушував зобов’язання впродовж багатьох років і нам необхідно будувати довір’я. А довір’я вимагає часу, й на мою думку, факт припинення збагачення урану є важливим елементом, щоб продовжити розбудовувати довір’я».

Домовленість про припинення збагачення урану була досягнута торік за сприяння Великобританії, Німеччини та Франції, які пообіцяли в обмін надати Тегеранові технології мирного використання атома. Речник МАГАТЕ Мелісса Флемінг в інтерв’ю радіо “Свобода” сказала, що найважливіше питання тепер - це вияснити справу зі знайденими експертами МАГАТЕ на закритому іранському атомному об’єкті слідами збагаченого урану, який використовується для виготовлення атомної зброї. Крім того, експерти вказують ще на іншу проблему: підписані Тегераном додаткові протоколи про нерозповсюдження не стали законно чинними, тому що досі їх не ратифікував іранський парламент. Влада поки що не подала цей документ на ухвалення до законодавчого органу. А на початку цього тижня Гассан Кашкаві, консервативний представник впливового парламентського комітету з питань безпеки, заявив, що Іран може відступити від договору про нерозповсюдження у випадку, якщо погіршиться ситуація співпраці з МАГАТЕ.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG