Доступність посилання

ТОП новини

У Києві тривають українсько-американські переговори щодо утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет SS-24 на Павлоградському хімзаводі.


Сергій Кисельов У Києві тривають українсько-американські переговори щодо утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет SS-24 на Павлоградському хімзаводі.

Київ, 18 березня 2004 - У Києві тривають українсько-американські переговори про утилізацію запасів твердого ракетного палива, яке зберігається на Павлоградському хімічному заводі, що на Дніпропетровщині. Паливо це залишилося після ліквідації всіх міжконтинентальних балістичних ракет SS-24, які Україна дістала у спадок від Радянського Союзу. Згідно з попередніми офіційними домовленостями, гроші на знищення твердого ракетного палива (а це мільйони доларів) пообіцяли виділити Сполучені Штати. Однак торік фінансування цього процесу американською стороною було призупинене. Тим часом 2007 року добігає кінця термін зберігання твердого ракетного палива з ракет SS-24.

У лютому 2002 року останню українську міжконтинентальну балістичну ракету SS-24 було урочисто демонтовано. Процес ядерного роззброєння, який включав у себе знищення всіх шахтно-пускових установок та ліквідацію всіх елементів SS-24 фінансували Сполучені Штати. Вони брали на себе й виділення грошей на утилізацію п’яти тонн високотоксичного палива із 54 ракет цього класу на Павлоградському хімічному заводі. Однак ,за словами директора цього підприємства з безпеки та з програм по утилізації твердого ракетного палива Володимира Львова, "рік тому, у вересні, було призупинені роботи та фінансування підготовки пілотної установки по утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет SS-24. І ось уже протягом семи місяців відбувається лише фінансування збереження корпусів та триває переговорний процес щодо відновлення робіт з утилізації та підготовки пілотної установки, а потім – побудови заводу з утилізації".

З''ясувалося, що в самій методології процесу утилізації твердого ракетного палива є суттєві розбіжності між американською та українською технологіями. І кожна сторона наполягала на впровадження своєї. Аргументи українських експертів такі: тверде ракетне паливо слід утилізувати методом гідророзмиву, перетворюючи його на промислові вибухові речовини. Виходячи із цього, спеціалісти Павлоградського хімзаводу розробили, як вони стверджують, унікальну технологію гідромеханічного вилучення палива з корпусів двигунів SS-24, коли протягом двох років можна буде перетворити 5 тисяч тонн ракетного палива на 30 тисяч тонн емульсійної вибухівки для промислових потреб.

Тим часом американські експерти наполягають на застосуванні іншого методу – відкритого спалювання та відкритої детонації твердого ракетного палива. Це, по-перше, гарантує, що паливо навіть теоретично ніколи не зможе бути вдруге використаним за своїм прямим призначенням у інших ракетах , скажімо, в третіх країнах. А, по-друге, цей метод дешевший від запропонованого в Павлограді. Українська сторона висуває контраргументи: запровадження американської технології на теренах України є і еконебезпечним, і не економічним.

Як сказав в інтерв’ю для радіо "Свобода" заступник Державного секретаря США у справах Європи і Євразії Стівен Пайфер, "щодо Павлограду існують деякі технічні питання з приводу цієї української пропозиції – гідророзмиву твердого ракетного палива. І виникає питання: чи буде працювати технологія так, як пропонує українська сторона. Стоїть також питання і про те, скільки це буде коштувати. Але ми розвіяли деяке занепокоєння українського уряду. І цього тижня в Україні тривають дискусії з українськими технічними експертами щодо вирішення всіх цих питань, які пов’язані з утилізацією твердого ракетного палива в Павлограді. І на основі цих технічних дискусій ми вийдемо з таким рішенням, яке буде прийнятне для обох сторін".

Я попросив прокоментувати ситуацію, яка склалася довкола утилізації твердого ракетного палива в Павлограді, голову Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони, комуніста Георгія Крючкова. "Я думаю, що довести нам треба до кінця домовленість, що американці нам допомагають утилізувати методом гідророзмиву. Інакше це ще одна екологічна катастрофа, масштаби якої зараз просто важко обговорювати. Але це катастрофа. Думаю, що це не тиск на Україну. Це просто нам показують, що ми з вами маємо справу доти, доки ви для нас можете являти якусь потенційну загрозу. Зараз з цими ракетами вже ніякої загрози немає, ми їх розрізали, випотрошили. Ми можемо вас скинути, тим паче, що нікуди ви не дінетесь. Так що це такі людські відносини. Але порядність повинна бути, адже була домовленість. Була офіційна домовленість, і угоди є", – сказав Георгій Крючков, голова парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони, член фракції комуністів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG