Доступність посилання

ТОП новини

В мiжетнiчних заворушеннях, що розпочалися у середу, у Косовi загинуло бiльше 20 осiб, поранень зазнало щонайменше 500 громадян. Мiж загиблими та пораненими є й полiцейськi та вiйськовослужбовцi зі складу миротворчих сил в провiнцiї.


Михайло Рамач В мiжетнiчних заворушеннях, що розпочалися у середу, у Косовi загинуло бiльше 20 осiб, поранень зазнало щонайменше 500 громадян. Мiж загиблими та пораненими є й полiцейськi та вiйськовослужбовцi зі складу миротворчих сил в провiнцiї.

Белград, 18 березня 2004 – Йдеться про найбiльшi заворушення вiд 1999 року, коли в провiнцiї розташували миротворчi сили ООН. Вночi етнiчнi албанцi, за твердженнями сербських джерел, пiдпалили три православних церкви у Призренi, а також монастирi, десятки будинкiв в мiстах Косово Полє, Косовська Митровиця, Липлян, Штрпце, Чаґлавиця та iнших. Бiльшiсть сербiв покинули мiстечка Обiлич, Липлян, Ґнiлане та Племетина, що неподалiк Приштини. Сербськi джерела повiдомляють, що в них етнiчнi албанцi пiдпалили церкви та житловi будинки.

Албанськомовнi ЗМI повiдомляють, що загинуло щонайменше 17 етнiчних албанцiв, сербськi стверджують, що загинуло вiсiм сербiв. Мiжнародна адмiнiстрацiя пiдтвердила смерть 22 осiб. За досi непiдтвердженими даними, загинули 6 миротворцiв. Десятки людей безвiсти щезли. Сербське населення покинуло чимало селищ, оточених албанцями. Iншi анклави захищають озброєнi серби за допомогою миротворцiв.

Мiжетнiчнi сутички розпочалися з приводу поранення невiдомими юнака сербської нацiональностi та загибелi за нез''ясованих умов трьох албанських дiтей.

Минулої ночi сталися масовi заворушення у Белградi та iнших мiстах Сербiї, в яких зазнали травм десятки осiб, в тому числi щонайменше 20 полiцейських. Сутички мiж демонстрантами й полiцiєю, яка застосувала сльозогiнний газ, тривали упродовж кiлькох годин. В Белградi й Нишi манiфестанти, очолювані сербами з Косова, пiдпалили мечетi, численнi об''єкти, власниками яких є несерби та десятки машин. Православний митрополит Амфiлохiй марно звертався до сп’янiлої маси з проханням не руйнувати мечетей. Учасники протестiв вимагали вiд уряду вiдповiсти силою на насильство у Косовi. Вони найчастiше вигукували: “Хочемо зброю!” та “Смерть албанцям!”

Мiнiстр внутрiшнiх справ Сербiї Драган Йочич заявив, що у зв’язку з iнцидентами у Белградi досi затриманi 90 осiб.

Вночi вiдбулися надзвичайнi сесiї Верховного вiче оборони Сербiї i Чорногорiї та Кабiнету мiнiстрiв Сербiї. Президент державного об''єднання Светозар Марович апелював до генерального секретаря ООН Кофi Аннана вжити заходiв для призупинення насильства над сербським населенням у Косово. Мiнiстр оборони Борис Тадич заявив, що Белград, у разi якщо з цим погодиться Мiжнародна адмiнiстрацiя, готовий направити до Косова пiдроздiли армiї й полiцiї для захисту сербського населення. Вiн додав, що Сербiя не буде робити будь-яких одностороннiх заходiв. На думку белградських урядовцiв, Мiжнародна адмiнiстрацiя та миротворчi сили неспроможнi гарантувати безпеку косовським сербам.

Мiжнародна полiцiя тим часом заблокувала шляхи з центральної Сербiї до Косова, оскiльки групи сербiв рушили на допомогу своїм землякам. А в Белградi та iнших мiстах Сербiї проходять масовi протести. Манiфестанти вимагають вiд влади вжити енергiйних заходiв для захисту сербiв у Косовi. Неподалiк будинку посольства Албанiї белградська полiцiя розiгнала хулiганiв, якi викликали iнцидент.

Прем’єр-мiнiстр Сербiї Воїслав Коштуниця апелював до громадян не вiдповiдати насильством на насильство. Вiн зазначив, що сербське населення в провiнцiї зазнало гуманiтарної катастрофи. Коштуниця каже, що Кабiнет мiнiстрiв виступає за полiтичне врегулювання драматичної ситуацiї у Косові, а саме за децентралiзацiю та за надання автономiї мiсцевим сербам. Напади на сербiв у Косовi Коштуниця назвав заздалегiдь запланованими та координованими.

Вулицями Белграда пiдвечiр пройшла процесiя, очолювана патрiархом Павлом та прем’єром Коштуницею. Вони закликали манiфестантiв запалити бiля храму св. Сави свiчки в пам’ять загиблих у Косовi. Метою церковно-державної процесiї було показати, що провiднi iнституцiї виступають за мирне врегулювання кризи. Окремi з них висловлювали незадоволення надто м’яким, на їхню думку, реагуванням Белграда на страждання сербiв у Косові. Тисячi манiфестантiв у сербськiй столицi нинi вимагали вiд уряду надати їм зброю й направити до Косова Збройнi сили та добровольцiв.

Парламентськi партiї косовських албанцiв виступають за незалежнiсть провiнцiї. Драматичну ситуацiю в Косовi можливо врегулювати лише проголошенням незалежностi. Про це мовиться у повiдомленнi, яке розповсюдили три найбiльшi партiї в автономiї: Демократична спiлка Iбрагiма Ругови, Демократична партiя Хашима Тачi та Альянс для майбутностi Косова Рамуша Харадиная. На думку оглядачiв, албанськi лiдери таким чином пiдтримали масовi протести своїх землякiв і заохотили манiфестантiв продовжити напади на мiсцевих сербiв та миротворцiв.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG