Доступність посилання

ТОП новини

“Тиждень реґіонів”


Тарас Марусик “Тиждень реґіонів”

Київ, 27 березня 2004 року.

Тарас Марусик

Ви слухаєте оглядову програму “Тиждень реґіонів”. З київської студії радіо “Свобода” вас, шановні слухачі, вітає ведучий Тарас Марусик. Оператор у студії Михайло Петренко.

Розпочнемо програму з етнополітичної ситуації в Криму, яка залишається все ще напруженою. Всю ніч з середи на четвер у Симферополі тривала нарада, в якій брали участь Генеральний прокурор України Геннадій Васильєв, голова Ради національної безпеки та оборони Володимир Радченко, представники керівництва МВС та СБУ і перші особи кримської автономії.

А напередодні в зв’язку з масовою бійкою, вчиненою групою молодих кримських татарів в одному із симферопольських барів, кримська міліція була переведена на особливий режим несення служби. Міліційні патрулі в Симферополі посилені бійцями внутрішніх військ.

Детальніше про це в четвер розповів наш кримський кореспондент Володимир Притула.

Володимир Притула

Тривають мітинги кримських татар у Симферополі. Періодично перекриваючи рух на центральному проспекті міста, вони вимагають, щоб правоохоронці звільнили затриманих напередодні співвітчизників, а також вжили радикальних заходів для припинення діяльності скінхедів, представників неформального профашистського молодіжного руху, який популярний останнім часом у Росії і звідти проник спершу до Севастополя, а потім до Симферополя.

Саме на скінів кримські татари покладають головну вину за інцидент, що стався в ніч на вівторок.

Нагадаю, що 23-го березня близько 22-ї години в центрі Симферополя кілька невідомих напали на кримського татарина, завдавши йому ножове поранення. Постраждалий стверджує, що зазнав нападу саме скінхедів. За декілька годин зібралося близько 50 молодих кримських татар, які, щоб помститися, напали на бар “Котон-клаб”, де начебто перебували скінхеди.

У масовій бійці постраждало 9 відвідувачів, 3-х із них з важкими ножовими пораненнями госпіталізовано. Вони отримали проникаюче поранення легенів і перебувають у реанімації.

Тим часом представники центру громадських зв’язків кримського главку міліції заперечують, що напад на кримського татарина влаштували скінхеди, організації яких, за даними правоохоронців, у Симферополі немає.

Водночас прем’єр-міністр Криму С.Куницин заперечив це, заявивши, що є ознаки існування в регіоні цього радикального молодіжного руху. Голова кримського уряду заявив в інтерв’ю журналістам, що ситуація в автономії спровокована з-за меж Криму і навіть з-за меж України. Він також звинуватив деякі кримські і російські ЗМІ у нагнітанні міжетнічного протистояння в регіоні.

Скінхедівську версію підтримують і в Меджлісі кримськотатарського народу. Зокрема, заступник його голови Ремзі Ільясов повідомив, що протягом останніх місяців регулярно надходили скарги від кримських татар про напади скінхедів. Останній такий випадок стався місяць тому, коли бритоголові юнаки у шкіряних куртках скинули 12-літнього кримськотатарського хлопчака у річку Салгир.

Меджліс неодноразово звертав увагу на цю проблему правоохоронних органів у Криму, але їхньої адекватної реакції на це не дочекався.

Член президії Меджлісу Еміне Вамілова вважає, що події у Симферополі є результатом бездіяльності правоохоронних структур на численні звернення Меджлісу з приводу провокацій скінхедів. За її словами, органам міліції необхідно було проводити відповідну роботу.

В інтерв’ю журналістам вона також не виключила, що останні події у Симферополі – це спланована акція. На її думку, всі напади на кримських татар “кимсь систематично організовуються, прикриваються, фінансуються і підтримуються”.

За повідомленням правоохоронців, за фактом нападу на кримськотатарського юнака і масової бійки в барі “Катон-клаб” порушено дві кримінальні справи, затримані дві особи.

Крім того у середу був затриманий один із учасників інциденту у Симеїзі, коли 5-го березня з боку репатріантів зазнала нападів знімальна група російського “Першого каналу”.

К.Абдулаєва звинувачують, що він організував напади і в Симеїзі, і в симферопольському барі.

Тим часом у колишній столиці Криму, місті Бахчисараї, що за 30 км від Симферополя, теж зберігається напружена ситуація. Тут в середу в група кримських татар зруйнувала торговий павільйон розміром 30 на 4 метри, споруджений напередодні монахами Свято-Успенського монастиря УПЦ Московської патріархії.

Раніше міськрада Бахчисараю наклала мораторій на комерційне будівництво в цьому районі, оскільки поруч розташоване старовинне кримськотатарське медресе. На цю землю претендують як кримські татари, так і московські монахи. Проте настоятель монастиря, отець Ілан проігнорував цю заборону.

Міліція Бахчисараю теж переведена на посилений варіант несення служби.

Тим часом Генпрокурор України Г.Васильєв заявив, що сподівається на здоровий глузд цього населення Криму і на правове розуміння останніх подій в регіоні. “Сьогодні незалежно від національності осіб, які здійснили злочин, підхід має бути один, який визначається законодавством України”.

Тарас Марусик

Коли програма готувалася до етеру, стало відомо, що в п’ятницю до Криму мав повернутися Мустафа Джемілєв, який скликає надзвичайне засідання Меджлісу, представницького органу кримськотатарського народу.

Після 10-ти днів підпілля знову запрацювала Мукачівська територіальна виборча комісія і зареєструвала кандидатів від опозиції на посаду Мукачівського міського голови. Але в Мукачевому побоюються, що, незважаючи на це, вибори мера визнають недійсними або ж у день перед виборами опозиційних кандидатів знімуть з виборчих перегонів.

Подробиці в матеріалі нашої закарпатської кореспондентки Анастасії Осадчук.

Анастасія Осадчук

Впродовж 10-ти днів двері Мукачівської територіально-виборчої комісії були зачиненими, і комісія відмовлялася визнавати рішення Мукачівського міського суду про реєстрацію кандидатів від опозиції на посаду мукачівського міського голови.

Цього тижня Мукачівська територіально-виборча комісія таки зібралася на своє засідання і розглянула рішення судів. Після проведеної ними комісії члени тервиборчкому зареєстрували кандидатами на посаду мукачівського мера В.Балогу та З.Лендєла, а щодо рішення суду про скасування постанови Мукачівської виборчої комісії про реєстрацію кандидата від влади Е.Нусера, це рішення не розглядалося на засіданні.

Як відомо з коридорів мукачівського міськвиконкому закарпатська влада наказала залишити у виборчому бюлетені прізвище пана Нусера. Також передбачається за день до виборів зняти з виборчих перегонів кандидатів від опозиції, а саме: В.Балогу, Г.Іваницьку, В.Бурнадзе, В.Шевченка та З.Лендєла.

Про вибори без виборів говорить і заступник голови Мукачівської райради С.Сікора.

Степан Сікора

Не знаю, хто писав це, але в “Ріо” була стаття “Вибори без виборів”. Це чітко відповідає тому, що зараз в Мукачевому... Те, що зараз зареєстрували Віктора Івановича, Золтана Золтановича, і, мабуть, Петьовку зареєструють, але це не означає, що завтра буде спроба її зняти з реєстрації.

Логіка тут дуже проста. Навіть ті, які вперто за Нусера, то там все ясно. Але говориться за рядових людей: якщо люди йдуть на вибори, і якщо буде один Нусер, то буде просто бойкот виборів.

Анастасія Осадчук

Тим, що повторні вибори в Мукачевому можуть не відбутися, занепокоєні і народні депутати України: Іван Мигович, А.Матвієнко та Ю.Оробець, які звернулися із депутатським запитом до Генерального прокурора України Г.Васильєва, якому вказали, що з вини закарпатського керівництва виконання указу Президента України щодо Мукачевого знаходиться під загрозою зриву, що компрометує главу держави в очах тисячі громадян.

“У Мукачевому робиться все для того, щоб за будь-яку ціну привести до влади проездеківського кандидата Е.Нусера або, у випадку його поразки, зірвати вибори 18-го квітня,” - йдеться у запиті.

Тому з метою забезпечення конституційних прав мукачівців депутати просять Генерального прокурора України негайно втрутитися у ситуацію.

А про думку закарпатської влади і що робить нині влада, аби забезпечити правомірність обрання мера Мукачевого, слухайте у наступних репортажах.

Тарас Марусик

В п’ятницю після обіду в присутності народного депутата України, голови тимчасової парламентської комісії з виборів міського голови Мукачевого Юрія Оробця Мукачівська територіальна виборча комісія прийняла від кур’єра міського суду рішення від 13-го березня, яке скасовує постанову тервиборчкому про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови Ернеста Нусера та зобов’язує тервиборчком вказати вмотивовану відмову в реєстрації кандидатом Василеві Петьовці.

Крім того вибори міського голови Мукачевого мають проводити старі територіальна та дільничні виборчі комісії. Таке рішення було прийняте Колегією суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Закарпатської области, на якому розглядалося рішення Ужгородського міського суду від 27-го лютого цього року.

Голова Львівської обласної ради Михайло Сендак заявив у понеділок, що йому погрожують люди з оточення колишнього керівника податкової адміністрації Львівщини, а нині першого заступника голови податкової адміністрації України Сергія Медведчука. 19-го березня ввечері Михайла Сендака попередили про арешт у найближчі дні

Докладніше в матеріалі нашої львівської колеги Галини Терещук, який прозвучав у понеділок.

Галина Терещук

Як розповів голова Львівської облради М. Сендак, 19-го березня о 19-й годині він вийшов з автомобіля біля свого будинку у Дрогобичі, і до нього підійшли двоє молодих людей, які спокійно попросили з ним порозмовляти. Вони сказали, що діють як посередники за дорученням оточення С.Медведчука і зауважили, що проти Сендака порушена кримінальна справа.

Втім справа порушена щодо керівництва Дрогобицького автотранспортного підприємства. Цим підприємством М.Сендак керував 2 роки тому. Тоді він у робітників придбав акції і мав контрольний пакет. Усі акції, коли пан Сендак був обраний головою облради, він передав колективу.

Люди, які назвалися з оточення С.Медведчука, запропонували М.Сендаку добровільно написати заяву на звільнення і перейти працювати у Київ, в іншому разі у вівторок, середу чи четвер його заарештують згідно з порушеною кримінальної справою, оскільки він може впливати на хід слідства.

Михайло Сендак

І тому я звертаюся до вас, до громадськості, що я не боюся, я не змінюю свою позицію, вона в мене залишається твердою. Я не бачу за собою ніякої вини. І мене будь-який суд, який він не був би, він все-таки не зможе мене звинуватити, тому що я ніяких акцій примусово не брав.

Я як кожний керівник підприємства (а це дозволяє закон) звернувся з оголошенням: “Хто бажає продати мені акції, я готовий купити”. В кожного, хто мені продавав, я платив гроші. Це засвідчував представник народних реєстрів.

Галина Терещук

У понеділок до Львова прибули 16 працівників з Генеральної прокуратури. Як повідомив М.Сендак, перед ними поставлене завдання кинути його за грати. Вони вже забрали документи щодо кримінальної справи у слідчих МВС області. Адже, як тільки С.Медведчук обійняв посаду першого заступника голови ДПА України, він в інтерв’ю зазначив, що зробить все, аби Сендака, представника “НУ”, до 1-го квітня не було на посаді керівника Львівської облради.

Заступник голови облради А.Парубій зауважує:

Андрій Парубій

Сьогодні обласну раду хоче змістити та політична сила, яка в області не має жодної політичної підтримки, яка має підтримку 2,2% населення області.

Галина Терещук

М.Сендак звернувся через мас-медіа до С.Медведчука та депутата облради нинішнього директора Дрогобицького АТП І.Думи, щоб вони привели свою групу депутатів на сесію і поставили на розгляд питання про висловлення недовіри голові облради.

За словами Сендака, зараз правоохоронці їздять по помешканнях працівників автотранспортного підприємства, які свого часу продали йому акції, і змушують людей писати заяву про те, що буцімто Сендак під тиском забирав у них акції.

М.Сендак зазначив, що він має близько 20 заяв робітників АТП, які розповідають йому, як на них чиниться тиск з боку правоохоронців і податківців Дрогобича, людей звільняють з роботи лише через їхні політичні симпатії.

Фракція “НУ” звернулася до голови обласної адміністрації О.Сендеги з вимогою вплинути на ситуацію в області і довкола обласної ради з вимогою забезпечити явку депутатів від групи “Ділова Львівщина”, а це переважно чиновники обладміністрації на сесійне засідання 30-го березня. Якщо ж він відмовиться впливати на ситуацію, то “нашоукраїнці” вимагатимуть дострокового припинення повноважень голови адміністрації.

Натомість О.Сендега на пресовій конференції зауважив, що він не любить, якщо на нього тиснуть, і діятиме лише згідно чинного законодавства, тобто, за вказівкою АП.

30-го березня сесія облради, якщо вона таки відбудеться, адже представники СДПУ(О) планують її зірвати, проходитиме під численні вигуки протестувальників, яких “нашоукраїнці” закликають прийти під стіни облради.

Тарас Марусик

26-го березня на прес-конференції у Львові координатор представництва блоку “Наша Україна” у Львівській області, народний депутат Петро Олійник заявив, що інформація про запланований арешт голови Львівської обласної ради Михайла Сендака, розповсюджена у ЗМІ, “не дозволила владі піти на такий крок”. Він подякував засобам масової інформації, які “об''єктивно та оперативно висвітлили інформацію і не допустили арешту голови обласної ради”.

Голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Борис Холод, перебуваючи в Харкові, заявив про те, що переважна більшість із 56-ти зареєстрованих телерадіокомпаній не лише не виробляють власний продукт, але й ведуть мовлення мовою сусідньої держави, ретранслюючи програми російською мовою.

Послухайте понеділковий репортаж нашої харківської кореспондентки Вікторії Маренич.

Вікторія Маренич

“Російські телерадіоорганізації вдалися до інтервенції власних програм на приграничні області. Це є небезпекою для українських електронних ЗМІ,” – заявив на зустрічі з керівниками телерадіоорганізації Харківщини голова Національного ради з питань телебачення та радіомовлення України Б.Холод.

Крім того телерадіокомпанії Харківщини, за словами Холода, готують власний продукт недержавною мовою, тим самим не виконуючи умов ліцензування.

Більш-менш виконує цю умову Державна телерадіокомпанія, проте їх власний продукт дуже низької художньої якості. Крім цього Державна ТРК, маючи ліцензію на 18 годин мовлення на добу, мовить лише 7-8. Це також є небезпекою для умов ліцензування, адже тоді стає незрозумілим, навіщо ТРК ці 18 годин?

Борис Холод

На сьогоднішній день державне замовлення можна забезпечити обласні державні телерадіокомпанії на 3-4, інколи до 5-ти годин на добу. Все інше треба шукати керівнику телерадіокомпанії, в тому числі і обласної, шукати, ініціювати, запровадити.

Вікторія Маренич

Сьогодні головною проблемою для державних ЗМІ є створення обласної мережі телерадіомовлення, мережі, яка змогла б охопити найвіддаленіші райони Харківщини, чого не можуть приватні телерадіокомпанії.

До кінця року Національна рада з питань телебачення та радіомовлення України має укласти угоди про співпрацю з обласними державними адміністраціями.

Як повідомив Б.Холод, є вже домовленості про це у Львові та Одесі. Харківщина стане наступним регіоном для запровадження обласної мережі мовлення. Головне, що 56 телерадіокомпаній області мали якісний власний телерадіопродукт, який конкурував би із місцевими ЗМІ.

Тарас Марусик

І на закінчення розповідь про одну неймовірну, з погляду здорового глузду, ситуацію, яка склалася довкола української гімназії імени Тараса Шевченка в Кіровограді.

Ця гімназія знаменита тим, що в ній навчалися такі знамениті люди, як український письменник і політичний діяч Володимир Винниченко, польський письменник Ярослав Івашкевич, нобелівський лауреат Ігор Там.

З 1992-го року її очолює Віктор Громовий, визнаний в 2001-му році найкращим директором школи в Україні. В 1998-му та 2002-му роках обраний депутатом обласної ради.

З вересня минулого року ця українськомовна гімназія зазнає навали різних комісій, які постійно щось перевіряють. На початку березня тридцять учителів гімназії разом зі своїм директором розпочали голодування на знак протесту проти виснажливих перевірок, які все більше, на їхню думку, скидаються на терор.

Останньою краплею став рейд у шкільний медпункт опер-уповноваженого відділу боротьби з економічною злочинністю Ярошенка.

Як розповів Віктор Громовий, він узяв понятих, провів так званий “огляд місця події”, склав протокол і вилучив документацію медпункту.

До речі, протокол склав російською мовою, всупереч неодноразовим вказівкам свого міністра Миколи Білоконя.

Через якийсь час вчителі вирішили припинити голодування і позаминулого четверга створили Єлисаветградську лігу захисту прав людини. Всі необхідні документи вже подані в обласне управління юстиції.

Говорить директор української гімназії ім. Тараса Шевченка в Кіровограді Віктор Громовий.

Віктор Громовий

Ми ж коли зрозуміли, що йде відверта сваволя, коли зрозуміли, що нас спочатку нині діюча влада перетворила на жебраків, а зараз хоче зробити жебраків, які з протягнутою рукою просять милостиню, щоб функціонувала школа і сервісні служби, хочуть зробити злодіїв, то нас влада переконала в тому, що єдиний варіант, який в нас є: згуртуватися для того, щоб захищати свої права.

Тарас Марусик

Формальним приводом для перевірок стало створення в 2001-му році благодійного фонду підтримки гімназійної освіти за зразком функціонування фонду Київського фінансового ліцею.

Обрали правління, наглядову раду. Кожні півроку, як розповів мені Віктор Громовий, загальні збори приймають благодійну програму.

Директор гімназії переконаний, що вони змушені це робити, бо в нинішній економічній ситуації для того, щоб дати якісно вищий рівень освіти, потрібне матеріально-технічне забезпечення.

Віктор Громовий називає благодійний фонд легалізацією того, що в більшості шкіл України перебуває в тіні.

Понад піврічні перевірки не могли не завершитися нічим. Як повідомила мені прес-секретар Кіровоградської обласної прокуратури Наталя Алєксєєнко, 11-го березня прокуратура порушила кримінальну справу за фактом незаконного збирання грошей у гімназії.

Я попросив віце-президента національного університету “Києво-Могилянська Академія” Володимира Панченка, який на початку 90-их років минулого століття, будучи народним депутатом України 1-го скликання від Кіровограда, брав участь у заснуванні цієї гімназії, прокоментувати ситуацію.

Володимир Панченко

Гімназія ім. Тараса Шевченка в Кіровограді – це один із найцікавіших, я сказав би, з прогресивніших з точки зору педагогічної науки, інновацій педагогічних навчальних закладів цього міста.

Заслуга цього, передусім, я вважаю, директора гімназії В.Громового, який кілька років тому став переможцем всеукраїнського конкурсу на кращого керівника навчального закладу України. За це він став, зрештою, Заслуженим вчителем України.

Тарас Марусик

Прикметно, що гімназія ім. Тараса Шевченка в радянські часи залишалася однією з кількох українськомовних шкіл Кіровограда.

Володимир Панченко продовжує.

Володимир Панченко

В цій колізії, які розігралися тепер навколо гімназії з численними перевірками, які робляться до того ж дуже непрофесійно і тенденційно, вони великою мірою пов’язані саме з постаттю директора, оскільки він є депутатом, він є громадською людиною, яка не один раз критично висловлювалася про стан справ як депутат області.

Я вважаю, що причина всього того, що відбувається, полягає, зрештою, в усьому тому, що характерно для всієї нашої України: у вибірковому застосуванні законів, у використані правоохоронних органів для розправи з кимсь із неугодних владі керівників. Якщо мати на увазі дії місцевої обласної прокуратури – це, власне, імітація законності, і не більше.

Тарас Марусик

Свою думку висловив віце-президент національного університету “Києво-Могилянська Академія” Володимир Панченко.

А тим часом Віктор Громовий шле листи в різні інстанції, в тому числі і Генеральному прокуророві України Геннадієві Васильєву, й обласному прокуророві Олегові Левицькому.

22-го березня цю гімназію відвідав голова Парламентського комітету з питань освіти та науки Станіслав Ніколаєнко.

А дружина Віктора Громового розповіла мені про замах на її чоловіка в 1997-му році, внаслідок якого загинула ні в чому не винна їхня сусідка, а сам Громовий був поранений.

Це була оглядова програма “Тиждень реґіонів”. Її підготував і провів Тарас Марусик. Зі мною в студії працював Михайло Петренко.

На все добре, шановні слухачі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG