Доступність посилання

ТОП новини

Україна має намір вчити афганських військових, вкладати гроші в економіку Афганістану, а також проводити гуманітарне розмінування території цієї країни на комерційній основі


Сергій Кисельов Україна має намір вчити афганських військових, вкладати гроші в економіку Афганістану, а також проводити гуманітарне розмінування території цієї країни на комерційній основі

Київ 5 квітня 2004 – Україна має намір взяти участь у відбудові Афганістану. Про це міністр закордонних справ Костянтин Грищенко минулої неділі розмовляв у Кабулі з президентом Афганістану Хамідом Карзаєм. Це був перший офіційний візит керівника українського МЗС після повалення режиму талібів. Пан Грищенко передав керівникові Афганістану особисте запрошення президента Леоніда Кучми відвідати Україну. Сторони обговорили на майбутнє потенційні можливості українських підприємств щодо участі у реанімації економіки Афганістану та у відбудові цієї країни. З подробицями — наш київський кореспондент Сергій Кисельов.

Відбудова Афганістану стає світовою проблемою. Такого висновку дійшли учасники міжнародної конференції держав "Групи сприяння Афганістану", що минулого четверга завершила свою роботу в Берліні. Країни–донори, — а це 15 держав, куди входять Росія, США, Канада Великобританія, Японія, Німеччина та інші — виділили на відбудову Афганістану на найближчі три роки понад 8 мільярдів доларів.

Україна також братиме участь у відбудові Афганістану. Як підкреслив під час офіційного візиту до цієї країни міністр закордонних справ Костянтин Грищенко, Україна має значний досвід і можливості у багатьох сферах, які становлять інтерес для Афганістану. Він наголосив, що Київ зацікавлений у реалізації потужних спільних економічних проектів у Афганістані, які сприяли б створенню тут нових робочих місць, підвищенню добробуту громадян і загалом — економічному відродженню афганської держави. Йдеться про спільні проекти в царині вищої освіти, зокрема підготовки афганських офіцерів, розвитку торгівлі тощо. Україна також має плани відкрити в Афганістані своє дипломатичне представництво.

Ось як на прохання радіо "Свобода" прокоментував перспективи співпраці України з Афганістаном президент Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова Анатолій Гриценко: "Україна дійсно має економічний і освітній та інші потенціали, які могли б допомогти вирішити складні проблеми, які зараз стоять перед Афганістаном. Ми вже надавали свого часу на безоплатній основі військову техніку, озброєння, обмундирування для становлення Збройних Сил Афганістану. Це робилося не публічно, але це був якраз наш внесок у стабілізацію ситуації в цій країні. Ми дійсно могли б узяти участь у підготовці військових фахівців. Свого часу військові навчальні заклади, які були розташовані на території України ще колишнього Радянського Союзу, готували фахівців із Афганістану. Я сам, працюючи викладачем, готував військових. Що стосується економічних проектів, я думаю, що вони будуть вигідними для України, але лише за однієї умови. Якщо вони фінансуватимуться в рамках програм підтримки відновлення Афганістану. Тобто, якщо вони йтимуть із західних джерел, або з країн, які вкладатимуть гроші у відновлення Афганістану. Якщо ж це будуть гроші самого Афганістану, то недостатні їх обсяги можуть обмежити нашу участь у відновленні цієї країни", — вважає Анатолій Гриценко, президент Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко також повідомив президентові Афганістану Хаміду Карзаю про перспективи участі України у розмінуванні афганських територій.

Ось що сказав з цього приводу в інтерв’ю для радіо "Свобода" керівник Центру досліджень армії та конверсії Валентин Бадрак: "Переважна більшість озброєнь, переважна більшість цих підходів у військовій сфері — вона є радянського типу. І тому Україна може надати тут компетентні послуги, починаючи з навчання офіцерів і можливості ремонту та модернізації військової техніки і — до проведення гуманітарного розмінування. Особливо важливим для України є останній момент, оскільки Україна має надзвичайно великий досвід гуманітарного розмінування у Південному Лівані. Але вона не спромоглася виграти там тендер, тому що за політичних умов це зробили інші західні структури, які були там раніше й проводили таку роботу. А Україна, перевівши всю роботу з гуманітарного розмінування на комерційні рейки, вона сьогодні має відповідну систему, вона має відповідні сертифікати. І спроможна на світовому рівні надавати таку послугу".

До цього керівник Центру досліджень армії та конверсії Валентин Бадрак додав, що в Південному Лівані українські військові проводять роботи з розмінування як частина місії ООН. Тобто, це здійснюється безкоштовно. Тим часом деякі фірми, зокрема, за словами експерта, британські, діставали за аналогічну роботу гроші. Тепер Україна в Афганістані також має можливість проводити гуманітарне розмінування на комерційній основі. Скажімо, знешкодження однієї протипіхотної міни коштує приблизно 300 доларів.

Сергій Кисельов. Для радіо "Свобода". Київ.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG