Доступність посилання

ТОП новини

“Freedom House” привертає увагу до України


Сергій Драчук “Freedom House” привертає увагу до України

Прага, 7 квітня 2004 – Події 2003 року наводять на думку, що Україна віддаляється від справжньої демократії. Так починається присвячений Україні розділ у цілком новому звіті американської правозахисної організації «Фрідом Гаус» («Дім свободи»), оприлюдненому в середу.

Таких звітів під заголовком «Країни на перехресті» раніше не робили. Їхня мета – привернути увагу міжнародної спільноти до країн, що потребують допомоги в здобутті демократії чи в її поліпшенні. І в Україні її нинішній шлях від демократії ще не є незворотним, мовиться в звіті.

Звіт «Дому свободи» досліджує діяльність влади в галузях громадянських свобод, верховенства закону, прозорості й боротьби з корупцією , підзвітності влади й можливістю для суспільства сказати своє слово. В Україні в усіх цих чотирьох галузях словесні й юридичні зобов’язання країни не втілені в практику, мовиться в українському розділі звіту. Країна наближається до утвердження політичної системи, що обслуговує вузькі інтереси невеликої групки олігархів, які мають схожі авторитарні політичні ідеї й спільні економічні інтереси.

Серед 30 держав світу, які потрапили до звіту, в одній групі з Україною опинилися Вірменія й Грузія – в них «обмежені демократичні реформи, що вже було розпочалися, з часом зруйнувалися й зупинилися, їм загрожує повний відступ назад».

Разючі провали в галузі громадянських свобод в Україні – це, наприклад, постійна неспроможність покарати правоохоронців, котрі вдаються до тортур, це проблема масової торгівлі жінками, це переслідування циган і меншин кавказького походження, це й погана інтеґрація громадських організацій у політичний процес, відсутність захисту від убивств і фізичних нападів на політичних супротивників і критиків влади.

Серед головних недоліків у дотриманні верховенства закону контроль і вплив виконавчої влади на систему судочинства, використання системи судочинства з політичною метою, сприятливе ставлення до союзників президента й чільних урядовців і неврівноваженість сторін у суді, де прокурор має перевагу над адвокатом захисту.

У галузі боротьби з корупцією, мовиться в звіті американських правозахисників, діяльність української влади характеризується непослідовністю й нечесністю, коли йдеться про серйозні звинувачення в корупції на найвищому рівні. Також наприкінці 2003 року, що його стосується звіт, виникло серйозне занепокоєння щодо можливості зміни влади в Україні, воно постало з пропозицій президента Леоніда Кучми про конституційні зміни; ці пропозиції, на думку деяких аналітиків, є спробою Кучми зберегти владу.

Так само непокоїть правозахисників і стан свободи засобів інформації в Україні. Влада й її союзники мають майже тотальний контроль над загальнодержавними радіо й телеканалами. І так гнітючий клімат для об’єктивної й незалежної журналістики ще посилили «темники» з президентської адміністрації, зазначено в звіті.

Результатом стало замкнене коло: без справжньої свободи преси й верховенства закону Україні бракує державних і приватних механізмів, що дали б їй змогу дієво вправитися з хронічною корупцією. Слабка ж повага до верховенства закону підриває здатність України дотримуватися громадянських і політичних прав і свободи преси.

Це коло в звіті пропоновано розривати малими кроками. Серед порад є й підвищити платню всіх державних і громадських службовців, піднести якість і дієвість підготовки правоохоронців та судочинців, твердо карати всіх порушників закону й прав людини, спростити процедури, що стосуються реєстрації й діяльності засобів інформації, громадських організацій і підприємств.

Серед іншого, Україні пропонують і переглянути імунітет парламентарів, урядовців і президента, який створює зручний щит, за яким дехто ховає свою нечисту поведінку й захищає своїх спільників.

Доки Україна не втілить демократичну практику й верховенство закону, відкладатиметься її членство в спільноті демократичних держав, як і її інтеґрація в європейські й міжнародні структури і пов’язані з нею вигоди, попереджено в звіті «Фрідом Гаус».

Нинішнє становище ще не є незворотним , але нещодавні намагання президента Кучми змінити конституційну й політичну систему на свою власну користь можуть мати щонайглибші й щонайширші наслідки для майбутнього України, наголошують правозахисники. Україна стоїть на межі втрати навіть найелементарніших ознак демократії , їй загрожує небезпека перетворитися на авторитарну політичну систему, що обслуговуватиме невеличкий привілейований клас, робить висновок звіт «Дому свободи».

Реакції України на цей останній документ наразі немає. Раніше офіційний Київ відкидав схожі звинувачення й стверджував, що в Україні таки існує справжня демократія.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG