Доступність посилання

ТОП новини

Конституційній реформі в Україні поки що не бути


Ірина Халупа Микола Оніщук, фракція “Трудова Україна”, перший заступник Голови Комітету з питань правової політики; Ярослав Кендзьор, фракція “Наша Україна”, член Комітету з питань культури і духовності.

Ірина Халупа

Добрий вечір, Україно! Радіо “Свобода” починає своє мовлення. Сьогодні – четвер 8 квітня, 20-та година. З вами передача “Вечірня Свобода”. Вітаємо всіх, хто нас слухає. Перед мікрофоном Ірина Халупа.

Конституційній реформі в Україні поки що не бути. Не вистачило 6 голосів. Отож, реформа провалилася. Цю тему сьогодні з нами обговорять два народні обранці: Микола Оніщук, фракція “Трудова Україна”, перший заступник Голови Комітету з питань правової політики та Ярослав Кендзьор, фракція “Наша Україна”, член Комітету з питань культури і духовності.

Отже, сьогодні Верховна Рада України сказала “ні” конституційній реформі. За зміни до Конституції проголосувало 294 депутати з необхідних 300. Отже, не вистачило 6 голосів.

Координатор більшості Степан Гавриш назвав провал політичної реформи не перемогою опозиції, а програшем влади.

"Це провал проекту широкої демократичної коаліції,” – сказав він.

Постійний представник президента Олександр Задорожній на запитання, що буде далі, сказав: "Далі буде гірше".

А представник СДПУ(О) Нестор Шуфрич, коментуючи поразку політреформи, сказав: "Ми маємо зробити висновок щодо позиції у більшості деяких депутатів, які не дотримались рішень, ухвалених більшістю” .

Ось як оцінюють сьогоднішню подію різні політики. Представник “Нашої України” Борис Тарасюк.

Борис Тарасюк

Це означає, що програв режим, який хотів “перекроїти” Конституцію під себе. Виграла Україна, виграла опозиція, виграв український народ. Я думаю, що наступний виграш – це президентські вибори.

Ірина Халупа

А далі лідер аграрної фракції Катерина Ващук.

Катерина Ващук

Мені важко судити, як рахували голоси ті, хто збирався підтримувати реформу, чого їх не було у залі. Але ні з чого не треба робити трагедію. Україна є, держава є, влада є. Треба працювати, просто працювати і жити.

Ірина Халупа

Трошки по-іншому дивиться на сьогоднішнє голосування ще один об’єднаний соціал-демократ Ігор Шурма.

Ігор Шурма

В сьогоднішній ситуації не проголосували, очевидно, ті люди, яким, на мій погляд, вдалося втокмачити про те, що неголосування за політичну реформу призведе до того, що будуть вишукуватися розмаїті шляхи, аби відмінити систему пропорційних виборів. Я для себе інакшого пояснення таких дій мажоритарників, які не проголосували, просто не маю.

Я не вбачаю абсолютно в цій ситуації жодної трагедії. Ми маємо таку владу, яку заслужив український народ. Ми маємо таку владу законодавчу (Верховну Раду), яку заслуговує український народ. Ми маємо таку ситуацію з політреформою, яку заслуговує український народ. Я просто до тих людей, які сьогодні не проголосували, які за інших обставин би голосували (це є блоки “Наша Україна” і Юлії Тимошенко), я так думаю, аби ті люди просто не стали заручниками власної безвідповідальності.

Ірина Халупа

Але до голосування пройшов день бурхливих та емоційних виступів з трибуни ВР. Юлія Тимошенко назвала цей день доленосним, оскільки йшлося не лише про зміни до Конституції, а про те, чи залишиться Україна такою, якою вона є сьогодні, де народ з одного боку, а політики з іншого. Чи буде Україна мати в жовтні хоча б шанс змінити щось на краще? Саме конституційна реформа сьогодні вирішує це питання.

Більшість в свою чергу намагалася довести свою справу до кінця логікою і тлумаченням. Представник СДПУ(О) Леонід Кравчук пояснював, чи потрібна політична реформа, і якщо потрібна, то коли.

Леонід Кравчук

Починаючи з 90-го року, в Україні кожен рік проводилася реформа. Я наголошую: кожен рік. При цьому, суть реформи зводилася, як правило, до перетягування повноважень між Президентом і ВР. А уряд залишався на околиці. Починаючи з 90-го року, ми багато разів вносили зміни до Конституції. В ’92-ому році ввели інститут представника президентства, в ’93-ому прийняли Закон “Про обрання місцевої влади”.

В ’94-му році скасували цю систему. В ’95-му році прийняли конституційний договір, згідно з яким уряд виконував повноваження координатора. Принаймні, там було записано: “Прем’єр-міністр є координатором уряду.” В ’96-му році прийняли Конституцію, згідно якої Президент стає главою держави, а уряд не може навіть призначити міністра або заступника міністра. Починаючи з 2000-го року почались розмови про політичну реформу.

Зараз ми маємо унікальний час, коли більшість ВР, і суспільство, і Президент прийшли до висновку, що така влада є неефективною і невідповідальною. Ми повинні створити таку систему влади, яка відповідає інтересам суспільства, а не інтересам окремих осіб або окремих угрупувань. Це буде початок, коли в Україні буде сформована влада, або такі внесені зміни до Конституції, що влада буде формуватись через вибори прозоро і уряд стає відповідальною ланкою влади. Відійде в минуле змагання ,хто першим відправить уряд у відставку : чи Президент, чи ВР.

В тому разі, коли реформа буде здійснена, уряд іде у відставку разом з ВР. Ми вперше в історії підходимо до нормального процесу формування влади. Коли це потрібно зробити? Наголошую: якщо ми не зробимо цього зараз, то якщо Президент обраний буде за нині чинною Конституцією, і коли він виставить свою програму на виборах, і ця програма буде схвалена народом, я не знаю в Україні такої людини, яка б відмовилась потім від цих повноважень. Треба буде поставити крапку або сьогодні, або принаймні через 10 років.

Ірина Халупа

Голова фракції “Наша Україна” Віктор Ющенко заявив сьогодні, що це не є конституційна реформа, а спроба державного перевороту, ініціаторами якого є Кучма, Медведчук і Симоненко. “Ïхня мета одна, – стверджує Ющенко, – не допустити до демократизації політичного життя в Україні, зберегти нинішню владу і просто перенести режим з однієї адреси на другу. Зміни до Конституції треба ухвалювати легітимним способом”. Віктор Ющенко апелює до депутатів.

Віктор Ющенко

Друзі, я хочу вас до одного призвати: Конституцію і реформу треба робити чесними руками...

Лунають голосні вигуки депутатів

Віктор Ющенко

...робити це публічно, робити це чесно, а не бути холуями цієї влади! І останнє...

Лунають голосні вигуки депутатів

Віктор Ющенко

...І останнє. Я прошу... Я звернув увагу на Вашу репліку! Я хотів би сказати: участь у спробі перевороту – це політичний злочин. І його співвітчизники в повній мірі поділяють відповідальність... Я ще раз підкреслюю: організатори цього злочину є Кучма, Медведчук, Симоненко. Я надіюся, Олександре Олександровичу, на Вас! Я надіюсь на Вас, що у Вас вистачить чесноти стати в цей ряд. Прошу Вас, зробіть це.

Лунають голосні вигуки депутатів

Ірина Халупа

Так що конституційній реформі поки що сказали у ВР “ні”. Пане Оніщук, в минулому лідери більшості і комуністи дещо хвалилися, що за політреформу проголосує 340 депутатів. Не дотягнули сьогодні до 300. Отже, що сталося?

Микола Оніщук

Насправді для голосування не вистачило не так багато голосів (я маю на увазі, щоб мати 300). Добре відомо, що у сесійній залі була відсутня значна частина депутатів, які представляють більшість. Я не готовий зараз коментувати, з яких причин їх не було. Але події сьогоднішнього дня могли розвиватися і по-іншому. Разом з тим маємо те, що маємо. Є рішення ВР стосовно того, що законопроект є відхиленим. І відповідно, маю надію, що політичний процес на цьому не зупиниться.

Ірина Халупа

А чому Ви не хочете сказати кілька слів про те, чому вони не прийшли. Я думала, що більшість працює ,як один орган.

Микола Оніщук

Ні насправді, не треба і драматизувати ситуацію, і ніби перебільшувати. Справа в тому, що більшість – це низка фракцій парламентських. У кожної фракції є свої політичні пріоритети, партійна дисципліна, фракційна дисципліна. Тому я можу в даному випадку коментувати лише те, що стосується членів нашої фракції, але, на жаль, не можу коментувати об’єктивно за всіх інших.

Ірина Халупа

Дякую. До речі, пане Оніщук, 37 Ваших колег по фракції голосувало. А у вашій фракції 42 особи.

Микола Оніщук

Так, це вірно. Те, що ті чи інші члени фракції не проголосували – власне, цим самим вони проявили свою певну політичну позицію. Я не думаю, що якраз відсутність пропорційної системи виборів, і, до речі, партійної дисципліни якраз говорить про те, що в парламенті неструктурованому і такі явища можуть мати місце.

До речі, вони можуть мати місце і в зворотному сенсі , коли, наприклад, більшість у парламенті, якщо допустити, може належати нинішнім опозиційним фракціям. Але частина народних депутатів, які, якщо вони не будуть обрані до парламенту за пропорційною системою, можуть вчинити точно так в ситуації, тільки вже з зворотного боку.

Ірина Халупа

Пане Кендзьор, можна це вважати перемогою для “НУ” – сьогоднішній день, сьогоднішнє голосування?

Ярослав Кендзьор

З моєї точки зору, все сталося закономірно. Сьогодні відбувся великий провал великої політичної авантюри. Мав бути саме такий фінал цієї авантюри, яку задумав Кучма, Медведчук за допомогою Симоненка, про що говорив сьогодні Віктор Андрійович Ющенко.

Тому що оця велика всеукраїнська брехня, яка уже багато місяців звучала із усіх ЗМІ, що справді цю авантюру політичну, яка має за мету лишень один момент – продовжити існування отих персоналій сьогоднішньої влади, всіх тих фінансово-політичних кланів ще на невизначений час.

А все це народу подавалося, як велике благо, що буде в разі здійснення цієї політичної реформи в Україні , як сьогодні комуністи казали, що буде світле майбутнє, щасливе життя і т.д.

Тобто, провалився цей намір, який дуже скрупульозно готувався в Адміністрації Президента. Я думаю, що зараз, от в цей час, коли справді втомлені депутати і від “НУ”, і від БЮТ, і ті поодинокі від інших фракцій не голосували, їм компенсує цю втому щастя реалізованого завдання провалити оцю конституційну реформу.

А більшість парламентська мабуть зараз у цей час у кабінеті Президента. І там ідуть криваві розбірки. Я думаю, що фіналом тих розборок про провал цієї стратегічної операції, яка була задумана, має бути звільнення головного режисера, тобто глави Адміністрації Віктора Медведчука, який переконував Президента, що все пройде гладко, вони вийдуть на фінал, Конституція буде змінена і всім тим кланам на чолі із Президентом сьогоднішнім і самим Віктором Медведчуком, і всім тим оточенням, так би мовити, волосинка з голови не спаде.

Тобто, я їм гірко співчуваю, але. Ще найважливіше, що я хотів з цього приводу сказати, що сьогоднішні результати голосування - 294 голоси. До речі, після голосування ми виявили ще десь 4 чи 5 депутатів, яких немає в межах України, але їхні картки проголосували. Так що результат навіть менший, ніж цей, що зафіксований на табло, 294 депутати. З цього приводу, звичайно, мусить втрутитися прокуратура за оце фальшування виборів, і тут ми спуску не дамо.

Але найважливіше, що сьогоднішній провал цієї операції – це початок краху цієї більшості. Повірте, я знаю, я спілкуюся з багатьма депутатами із різних фракцій більшості, вони з останніх сил уже трималися, бо той ресурс адміністративний, фінансовий, який був кинутий на те, щоб сьогодні за будь-яких обставин на табло засвітилася цифра 300, провалився.

І сьогодні можна було чути, я особисто від кількох депутатів, так знаєте, трошки єхидно і з підколкою кажу: “Шановний колего Іване, Петре, чи Миколо, чого такий похнюплений ідеш?”. Вони, відкривши душу, сказали: “Все, більше ми в цих авантюрах брати участі не будемо, ми будемо голосувати так, як буде говорити наш власний аналіз, наше власне сумління”.

Ірина Халупа

Пане Оніщук, що буде далі? Чи будуть якісь каральні заходи серед більшості? Чи буде більшість розбиратися серед своїх членів чому не вдався цей проект? Чи, наприклад, можна передбачувати, що з більшості масово почнуть втікати до “НУ”?

Микола Оніщук

Я не брав би на себе сміливість робити прогнози, в тому числі, стосовно питань, про які Ви сказали.

Ірина Халупа

Пане Оніщук, але ж політики постійно прогнозують.

Микола Оніщук

Але, очевидно, що робота, яка була проведена, в тому числі, і в межах конституційної реформи, вона не пройшла даремно, попри те, що не було сьогодні проголосовано, власне, змін до Конституції.

Адже ми маємо три нових виборчих закони. До речі, закон про вибори Президента і про вибори депутатів, які вже підписані, оприлюднені і набули чинності з урахуванням тих застережень, які містяться в цих законах. І це означає, що якби не було роботи над змінами до Конституції, то ми б і не мали цих нових законів.

До речі, мушу Вам сказати, що сумарна дія нового виборчого законодавства, можливо, не поступається між іншим, якщо вони будуть діяти, як закони, тим змінам до Конституції, які очікувалися. Адже, виборчий закон – це закон, через який і за допомогою якого формується влада у всіх рівнях.

Так що, попри те, що ми сьогодні негативно оцінюємо ситуацію з голосуванням у парламенті, я думаю, що необхідно зберігати певний оптимізм, пов’язаний з тим, що політичний процес на цьому не зупинений.

Що стосується того, як будуть розвиватися справи у більшості? Побачимо. Не думаю, що щось кардинально може змінитися до завтрашнього дня. Політичні партії і фракції формувалися на певних засадах.

Я думаю, що найголовніше сьогодні, щоб в Україні була збережена стабільність. Щоб ситуація, яка мала місце в парламенті, не привела до погіршення чи певного гемблювання демократичних інститутів. Оце, мені здається, найбільш важливо.

Ярослав Кендзьор

Я хотів би декілька таких дуже цікавих нюансів, які радіослухачі не могли побачити. В сесійній залі була інтригуючи політична вистава. Все робилося для того, щоб на табло висвітлилася цифра 300.

Головний координатор діяльності більшості в залі - Нестор Шуфрич, відбулася перекличка, ви чули, що Литвин зробив перекличку, порахували, що 18 депутатів відсутніх, стільки-то присутні в залі. Вони на калькуляторі порахували, що от не вистачає, оголошується тут же перерва.

Якщо б ви побачили, якщо б це був телевізійний екран, якщо б я всім дав вам показати цю заявку на перерву Симоненка і Мороза на депутатському бланку дослівно: “Просимо перерви (підпис)”.

Ні числа, ні мотивації, з приводу чого ця перерва має бути, підпис Мороза і Симоненка. Оголошена перерва для того, щоб підвести 2-3 депутатів.

І я вам скажу, якби ви бачили на власні очі, коли паралізованого, ледь живого Адама Чікала приносять у сесійний зал. І якраз зустрівся він на дорозі Віктора Андрійовича. І Віктор Андрійович каже: “Адаме, та де ж Вам у такому стані до парламенту?”

Йому розмовляти важко, він паралізований після інсульту, він розводить руками, мовляв, а що він може зробити, коли його привезли сюди.

Я переконаний, я зараз такий макабричний приклад наведу: якби цій сьогоднішній більшості - Медведчуку, і Кучмі, і всім тим, хто тут координував роботу в сесійній залі - ще було потрібно одного-двох голосів, і якщо б сьогодні, не дай Бог, якийсь би депутат із більшості уже лежав в труні ...

Ірина Халупа

Що новітні мертві душі, пане Кендзьор, були б, чи що?

Ярослав Кендзьор

Це те, що я побачив, мені таке, знаєте, зразу побачилося, коли я Чікала побачив у сесійній залі. То, якби, не дай Бог, таке сталося, розумієте, але ВР ще не прийняла рішення про позбавлення мандата депутата, який помер, його в труні привезли б у сесійний зал.

Я таку сюрреалістичну картину малюю. Але це, повірте, що більшість і цей головний координатор по кличці “Пейджер” Нестор Шуфрич, коли він підрахував, що немає 300 голосів, він підбігає до Симоненка, Симоненко до Мороза, і вони негайно кладуть Литвину на стіл заявку про перерву, і за тих півгодини вони завезли двох: Чікала і Антоньєву.

Але і цього, на жаль, не вистачило більшості для того, щоб отримати ось у такий спосіб, забезпечити собі 300 голосів.

Ірина Халупа

Шановні депутати, ваш робочий день такий цікавий, ви повинні відновити трансляцію, бо ви позбавляєте своїх виборців великого шоу.

Шановні гості, доки перейдемо до інших питань, пов’язаних з тим, що сталося сьогодні у ВР. Така маленька деталь, будь ласка, з’ясуйте мені і нашим слухачам. Голосування картками за інших депутатів, чи це взагалі дозволено?

Ось наприклад, скажімо, я хочу сьогодні голосувати, в мене позиція: я хочу підтримати чи не підтримати це чи інше питання, яке буде висунене на голосування сьогодні, чи я ,як депутат, маю право написати заяву і дати моєму колезі повноваження голосувати за мене? Існує таке, пане Оніщук, чи ні?

Микола Оніщук

Конституція України передбачає, що депутат повинен голосувати особисто, тобто передбачається, що він повинен висловити свою особисту волю щодо голосування.

До речі, в багатьох європейських країнах , пані Ірино, Ви ,мабуть, про це знаєте, інколи голосування в парламенті відбувається навіть подачею списку членів партії, які голосують за те чи інше питання.

Тому, мені здається, що це не є сьогодні те питання, яке по суті ми повинні педалювати. До теми, я хотів би доповнити в порядку полеміки із моїм шановним колегою Кендзьором, що те, що відбувалося в парламенті, до речі, як і завжди, це є елемент політичної конкуренції. Але ця конкуренція повинна природно відбуватися в межах ,визначених законом і відповідати регламентним нормам парламенту.

І зараз сказати, чи мав намір і Андрій Чікало, і пані Антоньєва, чи, можливо, вони запізнились на голосування, чи були інші обставини, я не став би виключно у негативному сенсі подавати цю інформацію. І тим більше, що не доводити ситуацію до абсурду.

Якби, до речі, парламент і більшість сьогодні пішли на порушення, то поза всякими сумнівами, що результат був би іншим. І саме те, що і голова парламенту, і більшість не намагалася спекулювати ситуацією, свідчить про те, що події відбувалися пристойно з точки зору дотримання правових норм.

Ірина Халупа

Чи можемо ми повернутися до цього питання під час цієї сесії ще, пане Кендзьор?

Ярослав Кендзьор

Щодо голосування за товариша, за колегу по парламенту.

Справді пан Микола точно сказав, що в Конституції є чіткий запис про те, що депутат голосує виключно за себе, особисто за себе. Тут можна було б, як є в деяких західних парламентах, що можна ( якщо це буде записано, і змінена стаття Конституції, буде передбачено це регламентом роботи ВР), що депутат, якщо не має змоги брати участі, то він залишає або записку, або прохання врахувати його голос за те чи інше.

Чи як є в деяких парламентах, що парламентська фракція дає список своїх депутатів, які голосують за те чи інше питання, за цей чи інший законопроект поіменно. Ось і все. Все це мало б бути визначено відповідним законодавством, тут проблем не мало б бути.

А те, що робиться у нас, то звичайно, на превеликий жаль, один депутат встигає, так ми хронологію робили, встигає за тих 10 секунд, поки спаде стовпчик, натиснути і зафіксувати 8 кнопок.

Микола Оніщук

Пане Кензьор, але це роблять як депутати більшості, так і депутати меншості.

Ярослав Кендзьор

Так, я погоджуюся, я не заперечую.

Ірина Халупа

Так що, бодай у цьому ви рівні. Шановні гості, минулого жовтня, в день святої Покрови у нас в гостях був Леонід Кравчук. Він тоді зробив певний прогноз щодо політичної реформи. Я хочу, щоб ви і наші слухачі послухали це.

Леонід Кравчук

Сьогодні Покрова і 14 число жовтня. Я хотів би помилитися, але я сьогодні кажу, що політичної реформи в Україні до виборів не буде. Якби її хотіли, то не засипали б Конституційний Суд проектами, не так мляво про неї говорили б і зійшлися б на одному законі про вибори.

Тому, що 300 голосів при стількох законах про вибори знову не буде.

Таким чином поки що йдуть розмови, і далі розмов ми не підемо. Я б дуже хотів помилитися.

Ірина Халупа

Місяць пізніше Леонід Кучма на одній зі своїх прес-конференцій сказав приблизно те саме.

Леонід Кучма

Я хочу поклястися, що Україні потрібна політична реформа, але якщо її не зроблять при діючому Президентові, то її ніколи не буде.

Ірина Халупа

Отже, шановні гості, не ухвалили депутати цю реформу. Як цей сьогоднішній крок вплине на майбутні президентські вибори, пане Кензьор? Кому він допоможе, а кому він перешкодить?

Ярослав Кендзьор

Без сумніву, він перешкодить тим сьогоднішнім кланам, які проштовхували цю так звану політичну реформу. Знаєте, я завжди, щоб люди добре зрозуміли, а нас мабуть слухає велика аудиторія...

Ірина Халупа

Сподіваюся!

Ярослав Кендзьор

Слухачів радіо “Свобода”, хоч, як кажуть, зараз є менше можливостей, щоб її слухати, але весь цей пропагандистський шквал, який летів на голови українських громадян, він все-таки не переконав. А я завжди, коли зустрічаюся з людьми, то намагаюся найпростішою формулою пояснити якусь політичну проблему.

Я завжди кидаю в зал таке риторичне запитання, кажу: “Люди добрі, скажіть: вже на десятому році, вже на завершенні своєї каденції нашого Президента і його оточення враз осінило, вони ніби прозріли, а до того вони були сліпі, глухі, глухонімі, враз їх осінило, що треба ощасливити український народ політичною реформою?

А чому ж Леонід Данилович шановний не розігнався на політичну реформу вже на другому році свого президентства? Він що, не бачив, так би мовити, що потрібно робити? Це по-перше, а по-друге, ми ж знаємо, яка влада є сьогодні в Україні, до чого вона довела Україну і український народ.

Невже, я кажу, якусь зграю кримінальну ми фіксуємо, і вона враз хоче доброю зробитися, і вона пропонує якісь реформи і так далі? Вона що, зробить щось на добре? Вона зробить в першу чергу все, щоб зберегти себе і залишити себе, як кажуть, непошкодженою”.

Щодо великого реформатора Л.М.Кравчука, то, знаєте, я є народним депутатом чотирьох каденцій. Я, як сьогодні, пам’ятаю його “великі реформи” чорноморського пароплавства, що, до речі, згадували і сьогодні.

Я пам’ятаю і Кудюкіна, і Чорноморське пароплавство, що з нього залишилося, я пам’ятаю матеріали про перерахування великих сум, мільйонів німецьких марок і американських доларів на рахунки його, так би мовити, молодшого чада, сина Олександра і так далі.

Тобто реформаторські початки, які зробив Леонід Макарович, успішно і достойно завершує Леонід Данилович, довівши Україну, як то кажуть, до ручки. І життя українського народу, мені здається, що тут не треба марнувати часу, бо всі щоденно переживають це життя, а жиріють, дуріють від тих крадених мільйонів, мільярдів оця купка, яка сформувалася навколо Кучми.

Ірина Халупа

Пане Оніщук, як це вплине на вибори? Чи, може, це переконає пана Президента ще раз кандидувати, це посилить якось кандидата від більшості?

Чи це навпаки послабить опозицію, оскільки пан Мороз заявляв не один раз і не двічі, що якщо не буде конституційної реформи, то він буде змушений кандидувати в Президенти?

Микола Оніщук

Я думаю, що радіо “Свобода” має можливість запросити пана Мороза безпосередньо на передачу і поцікавитися у нього цим питанням. Сам же хотів би сказати дещо про інше. Насправді сьогодні особливий день, в тому сенсі, що це Чистий Четвер, ми в переддень практично Великодня.

Всі події, які відбуваються, їх треба сприймати спокійно, виважено, я думаю, що саме такий настрій мають сьогодні українські громадяни, в тому числі і парламентарі.

Ви знаєте, я залишаюся твердим у своєму переконанні, що конституційна реформа - це був справді шанс для України мати сучасну модель організації влади. Час покаже, чи було це сьогодні на розвиток держави, чи було це на її, власне, стагнацію.

Тяжко зараз сказати, попри певний оптимізм, який мають наші колеги із опозиції. Насправді варто було б мати на увазі, що... Я особисто довіряю системам, системам управління у країнах, де правлять інститути, а не люди, тобто віра в доброго чи не доброго царя - це все ще із минулих років.

І мені не дуже хотілося б, щоб українська нація залежала тільки від особистих рис того чи іншого правителя.

Ірина Халупа

Зараз, пане Оніщук, але 70 років Україною правив інститут комуністичної партії, це теж інститут, це ні до чого доброго не призвело.

Микола Оніщук

Пані Ірино, Ви живете на Заході, Ви добре знаєте, що в тій же Чехословаччині чи Німеччині правлять інститути. Люди ж, яким довіряють владу, лише функціонують в цих інститутах, в цих правилах і в цих принципах, які ними опосередковуються.

Можливо, ми ще не доросли до того, щоб перейти до цієї моделі, але я абсолютно переконаний, що свого часу, можливо, пізніше, ми покличемо цю реформу до життя.

Я тільки шкодую, що ми згаяли дуже багато часу, і парламент в тому числі, і депутати, які працювали над проектом конституційної реформи. До речі, і депутати з опозиції тут доклали дуже багато своїх зусиль, адже парламент у свій час не приймав інших, можливо, інших важливих законів.

Ярослав Кендзьор

Пані Ірино, я хотів би трошки, так би мовити, подискутувати із паном Миколою.

Ірина Халупа

Пане Кензьор, дискутуйте швидким темпом, бо нам залишається три хвилини.

Ярослав Кензьор

Добре. Я сьогодні, виступаючи із трибуни ВР, звертався до Мороза, кажу: “Ви ж мудрий чоловік, а робите вигляд, що Ви, як школярик, не розумієте цілком очевидних речей”.

От всі б’ють на те, що потрібно міняти систему, і пан Микола каже, що мають працювати системи. Ну, в даному конкретному випадку, Миколо, не можете Ви не розуміти, що ми міняємо систему, повноваження із президентського кабінету передаємо вже на сформовану персональну компанію у Кабінет Міністрів.

В парламенті залишається не обрана, так би мовити, за нової системи виборів парламентська більшість, то про яку зміну можна говорити в державі, коли залишається вся ця кримінальна камарилья?

Микола Оніщук

Я з Вами погоджуюся, що на цьому дворічному періоді до парламентських виборів певна колізійність у співіснуванні інститутів дійсно була б. Але вибори в 6-му році на пропорційній основі, що називається, ситуація зміниться.

Ярослав Кендзьор

Так давайте ці зміни після парламентських виборів.

Микола Оніщук

Ловлю Вас на слові. Повернемося до цієї розмови у 2006-му році.

Ірина Халупа

Обов’язково, я пропоную повернутися до цієї розмови, власне, у нашій студії. Шановні гості, нам залишається одна хвилина. Якщо це насправді Чистий Четвер, то, може, побажайте всього найкращого вашим виборцям і слухачам, із наступаючим Великоднем!

Ярослав Кендзьор

Без сумніву, я особисто і моя родина, і всі мої друзі, і всі прихильники нашої країни будуть щасливо святкувати Великдень, Воскресіння Христове, тому що сьогодні це справді історична подія.

Сьогодні ми вберегли Україну від того, щоб її остаточно віддати в руки отим легіонерам римським, я вже так переношуся туди, Пілатам. Ми вберегли, ми врятували Україну.

Ірина Халупа

Дякую.

Микола Оніщук

Я хочу побажати, щоб справді в ці дні душі українців очистилися, а у всіх, у кого була образа, був якийсь негатив на людей чи на події, чи на обставини, щоб їхні тіла і душі стали чистішими.

Я шкодую, що українці, які варті кращого життя, його сьогодні ще не мають. Я переконаний в тому, що держава, як і всяке суспільство, обов’язково вибере для себе кращу долю.

Ірина Халупа

Дякую вам, шановні гості, я знаю, що сьогодні був тяжкий день для всіх народних депутатів, так що я вам особисто дуже дякую, що ви прийшли до нас, до радіо “Свобода”.

На цьому ми закінчуємо “Вечірню Свободу”. Нашими гостями сьогодні були два народні обранці: Микола Оніщук від фракції “Трудова Україна”, а від “НУ” з нами був Ярослав Кензьор.

Я, Ірина Халупа, прощаюся з вами до наступного тижня і бажаю вам ясної погоди у душі! Шануймося!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG