Доступність посилання

ТОП новини

Президент України Леонід Кучма і прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган в Криму.


Володимир Притула

Симферополь, 5 квітня 2004 – Президент України Леонід Кучма і прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган цієї суботи відвідали Крим. І хоча їхні програми перебування на півострові були зовсім окремими і не перетиналися, обидва говорили про кримськотатарську проблему.

Формально Президент України Леонід Кучма прибув до Криму, щоб взяти участь у церемонії освячення головного храму собору Святого рівноапостольного князя Володимира у Севастополі, а також пам’ятника рівноапостольному Андрію Первозванному, спорудженого на території собору. Фактично ж, главі держави довелося займатися „розбором польотів”, тобто, діями республіканської влади і Меджлісу кримськотатарського народу під час останнього загострення етно-політичної ситуації в автономії.

На державній дачі „Зоря” у Форосі Леонід Кучма зустрівся з керівниками Криму і лідерами Меджлісу, розмову з останніми Президент назвав "дуже доброю". За його словами, під час цієї зустрічі обговорювався перебіг виконання доручень Президента щодо розв’язання проблем репатріантів.

"Сьогодні головна проблема - повернення історичної справедливості тим народам, які були депортовані, у тому числі, особливо у великих розмірах, кримських татар", - сказав Леонід Кучма.

Президент України також повідомив, що відзначення 60-ліття депортації кримських татар із Криму відбуватиметься на державному рівні, не нижчому, ніж відзначалося 70-річчя голодомору в Україні 1932-33 років. Він відзначив, що у питаннях, які ставлять кримські татари, багато соціальних проблем, зокрема, проблем землі. Президент висловився проти того, щоб їх „пускати на самоплив”.

"У мене зовсім інші підходи. Якщо залишати багато невирішених проблем, то на цьому виникають й інші негативні явища", - наголосив Президент України.

Водночас він заявив, що нікому і за жодних обставин не вдасться "розіграти кримськотатарську карту". А охочих, за словами Леоніда Кучми, є чимало і в Україні, зокрема, в Криму, і за її межами.

Проти розігрування кримськотатарської карти висловився і прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган, який теж у суботу побував у Криму. Він відвідав Симферополь та Бахчисарай і висловив занепокоєння недавніми подіями в Криму, які призвели до загострення міжнаціональної ситуації в регіоні. У перебігу зустрічі з кримськими властями, турецький прем’єр заявив:

„Настав час віддалятися від застарілої ідеології расизму і націоналізму” .

Реджеп Ердоган висловив сподівання, що спроби відродити цю ідеологію в Криму проваляться, а зусилля кримської влади „не дадуть шансів на успіх маргінальним групам”, які намагаються це зробити. За його словами, Крим – це та частина території України, яка найближча до Туреччини і є зв’язковою ланкою двох країн.
XS
SM
MD
LG