Доступність посилання

ТОП новини

Дехто в Угорщині хотів би легалізувати використання червоної зірки як символу.


Василь Плоскіна

Угорщина, 15 квітня 2004 – В Угорській Республіці заборонено використовувати комуністичну символіку. Винятком є обеліски, споруджені на честь загиблих радянських солдат. Верхівку пам’ятників на братських могилах прикрашають зірки червоного кольору. Тим не менше дехто з лівих депутатів угорського парламенту хоче легалізувати зірку як символ старої епохи. Політики-соціалісти, наприклад, посилаються на законодавство Євросоюзу. В цих країнах, кажуть угорські ліві, такої заборони нема.

Використання комуністичної символіки заборонив парламент Угорщини ще на початку 90-х . З того часу минуло майже півтора десятка років. На світанку демократичних перетворень у цій країні суспільство не чинило спротиву такій забороні. Справа у тому, що старші покоління угорців добре пам’ятали репресії й арешти комуністичної влади в кінці 40-х років минулого століття. А події в жовтні 1956-го року для декого з них ще й досі є незагойною раною.

У 2002 році на парламентських виборах в Угорщині перемогла ліволіберальна партійна коаліція. Її більшість складається з депутатів - соціалістів, які заявлять, що вони є правдивими прихильниками соціал-демократичних цінностей. У відповідь на це консерватори іронізують, мовляв, добре виставляти себе соціал-демократом на людях у той час, як ти сам або твій батечко обіймав високі посади в центральному апараті компартії, яка називалася тоді робітничою. Незважаючи на те, що в Угорщині був ухвалений закон про люстрації, деякі другорядні функціонери старої системи успішно пристосовуються до нових демократичних умов і навіть намагаються привернути до себе увагу громадськості.

Політично реабілітувати червону зірку мріє депутат Державних Зборів Угорщини соціалістка Едіт Герцоґ. Точніше навіть не мріє, а хоче якомога швидше скасувати відповідний закон. Разом із двома своїми товаришами по партії вона подала минулого тижня петицію до парламенту. У ній троє соціалістів протестують проти того, що 4 квітня поліція затримала Аттілу Вайнаї, заступника голови Угорської робітничої партії. Він мав на лацкані свого пальто червону зірку і демонстративно носив її під час заходу з відзначення 59-их роковин звільнення Угорщини від німецької окупації. У петиції Едіт Герцоґ вимагає скасувати закон про заборону використання старої символіки. Вона мотивує свої дії тим, що у країнах Євросоюзу, до якого з 1 травня приєднається і Угорщина, заборони на використання червоної зірки як символу не існує.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG