Доступність посилання

ТОП новини

У белградському Вiйськовому музеї стався нечуваний скандал: знищили пам’ятки iсламської культури з 15 та 16 столiть. Один полковник таким чином прагнув помститися за руйнування пам’яток сербської культури у Косовi.


Михайло Рамач

Белград, 16 квiтня 2004 – Спiвробiтники музею, котрi не бажали бути названими, повiдомили журналiстам, що начальник вiддiлу в музеї, полковник Николич, кiлька днiв пiсля мiжетнiчних заворушень у Косовi власними руками знищив два iсламськi надгробки. Пiсля перевiрки виявилося, що iнформацiя неточна лише в одному: вiйськовий розбив надгробки не руками, а великим молотом. Вiн пояснив, що йшлося не про релiгiйнi об’єкти, а про декоративнi предмети, котрi в далекому минулому належали до турецької армiї. А Збройнi сили, на його думку, не повиннi зберiгати якусь там спадщину чужих армiй.

Надгробки свого часу перенесли до Белграда з Боснiї i Герцеговини. Двадцять рокiв тому, коли проходила Олiмпiада у Сараєвi, боснiйська влада марно просила армiю допустити, щоб кам’янi стовпи тимчасово вiддали для виставки в сараєвському музеї. Белградськi вiйськовi експерти тодi стверджували, що йдеться про унiкальнi пам’ятки, якi могли б зазнати пошкоджень пiд час транспортування. Нинi цi самi раритети полковник Николич називає турецьким мотлохом.

Генштаб Збройних сил розпочав слiдство з метою встановити подробицi та вжити заходiв щодо винуватцiв. Музеологи зазначають, що йдеться не лише про культурний, а й про полiтичний скандал. Якщо мечеть у Белградi нещодавно пiдпалили хулiгани, цим разом пам’язки культури знищила офiцiйна особа.

У Вiйськовому музеї у Белградi зберiгають бiльше тридцяти тисяч експонатiв. Точнiше, повиннi зберiгати їх. Преса повiдомляє, що значну кiлькiсть цiнних предметiв роздали заслуженим полiтичним дiячам чи генералам. А жодна державна iнституцiя не має права втручатися у вiйськовi справи, в тому числi й у справи Вiйськового музею. Згiдно з законом на особу, яка невiдповiдно зберiгає або пошкодить пам’ятку культури, можна накласти штраф на суму 150 євро. Законом не передбачено, що хтось мiг би знищити унiкальну пам’ятку.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG