Доступність посилання

ТОП новини

У белградському Вiйськовому музеї стався нечуваний скандал: знищили пам’ятки iсламської культури з 15 та 16 столiть. Один полковник таким чином прагнув помститися за руйнування пам’яток сербської культури у Косовi.


Михайло Рамач

Белград, 16 квiтня 2004 – Спiвробiтники музею, котрi не бажали бути названими, повiдомили журналiстам, що начальник вiддiлу в музеї, полковник Николич, кiлька днiв пiсля мiжетнiчних заворушень у Косовi власними руками знищив два iсламськi надгробки. Пiсля перевiрки виявилося, що iнформацiя неточна лише в одному: вiйськовий розбив надгробки не руками, а великим молотом. Вiн пояснив, що йшлося не про релiгiйнi об’єкти, а про декоративнi предмети, котрi в далекому минулому належали до турецької армiї. А Збройнi сили, на його думку, не повиннi зберiгати якусь там спадщину чужих армiй.

Надгробки свого часу перенесли до Белграда з Боснiї i Герцеговини. Двадцять рокiв тому, коли проходила Олiмпiада у Сараєвi, боснiйська влада марно просила армiю допустити, щоб кам’янi стовпи тимчасово вiддали для виставки в сараєвському музеї. Белградськi вiйськовi експерти тодi стверджували, що йдеться про унiкальнi пам’ятки, якi могли б зазнати пошкоджень пiд час транспортування. Нинi цi самi раритети полковник Николич називає турецьким мотлохом.

Генштаб Збройних сил розпочав слiдство з метою встановити подробицi та вжити заходiв щодо винуватцiв. Музеологи зазначають, що йдеться не лише про культурний, а й про полiтичний скандал. Якщо мечеть у Белградi нещодавно пiдпалили хулiгани, цим разом пам’язки культури знищила офiцiйна особа.

У Вiйськовому музеї у Белградi зберiгають бiльше тридцяти тисяч експонатiв. Точнiше, повиннi зберiгати їх. Преса повiдомляє, що значну кiлькiсть цiнних предметiв роздали заслуженим полiтичним дiячам чи генералам. А жодна державна iнституцiя не має права втручатися у вiйськовi справи, в тому числi й у справи Вiйськового музею. Згiдно з законом на особу, яка невiдповiдно зберiгає або пошкодить пам’ятку культури, можна накласти штраф на суму 150 євро. Законом не передбачено, що хтось мiг би знищити унiкальну пам’ятку.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG