Доступність посилання

ТОП новини

В ізраїльському місті Кір’ят-Ям була проведена виставка українських рушників з колекції пані Людмили Батир.


Вольф Москович

Єрусалим, 15 квітня 2004 - Українське народне мистецтво вишивки має добру славу в Ізраїлі. Виставка стала притяжним центром для тисяч етнічних українців Ізраїлю.

Виставка українських рушників в Ізраїлі відбулася у приміщенні Товариства українців Ізраїлю на півночі країни з ініціативи служби українського радіомовлення в Ізраїлі.

“Експонатів не так і багато, - говорить господиня унікальної колекції рушників Людмила Батир, - однак кожний з них – це історія українського народу, я сказала б, українського жіноцтва”.

Саме рушникам жінки одружені і дівчата, які ставали на порі одруження, довіряли свої потаємні мрії, таємниці. Про це говорять малюнки, колір ниток, полотно, на якому вишивали рушники.

Наприклад, для судженого і майбутнього чоловіка дівчата вишивали рушники традиційно червоними і чорними нитками і хрестиком. А на честь народження першої дитини гладдю різнокольоровими нитками. Здебільшого – це мережки квітів. Для сина переважали жоржини, а для доньки мальви та листочки любистку, щоб людям люба була.

На таких рушниках, як правило, вишивали дату народження дитини та ім’я, інколи назву села. І це було притаманно для різних районів України.

Пані Людмила, етнічна українка, проживає вже 6 років у місті Бершева в Ізраїлі. Вона береже традиції свого народу, знає чимало українських пісень. І всі ці роки в Ізраїлі мріяла хоч би кому показати свій скарб. Однак нагода трапилася лише тепер.

Хімік за професією, Людмила почала збирати рушники років з двадцять тому, але до Ізраїлю привезла не всі, а найцінніші і найстаріші.

Серед 18 рушників, що експонувалися на виставці, є два унікальні.

Один тканий червоними і чорними нитками, йому близько 150 років. І пані Людмила знайшла його під час відрядження на Вінниччину.

І другий, вишитий білими нитками на білому коленкорі Євдокією Чумак в 1945 році, коли з Другої Світової війни не повернувся її останній і наймолодший син Сашко. Війна забрала чоловіка і п’ятеро синів. Тоді і вишила тітка Явдоха, як називали її в селі Ярешки, що на Київщині, цей рушник. Білі троянди на білому полотні як символ вічного життя в пам’ять про свою родину.

Виставка українських рушників, яка була відкрита упродовж двох тижнів, привернула увагу ізраїльтян, які приїжджали сюди з різних кінців країни. Вона стала притяжним центром для тисяч етнічних українців Ізраїлю. Виставка була для них ще одним символом постійного зв’язку з Україною та її народною культурою.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG