Доступність посилання

ТОП новини
17 Липень 2018, Київ 17:36

Україна поверне Нідерландам картини й обіцяє чесно обрати свого президента.


Сергій Драчук

Прага, 19 квітня 2004 – Прем’єр-міністр Нідерландів повезе додому з Києва рішення України повернути цінну художню колекцію. В обмін Україна сподівається на підтримку Нідерландами українських музеїв. А ще від високого гостя, який скоро головуватиме в Європейському союзі, Київ хоче почути добрі вістки про зближення України з ЄС. Нідерланди ж не забувають, що в України попереду президентські вибори.

«Ті сили, які пішли на явні порушення законодавства в Мукачевому, обрали неприпустимий шлях», і Європа не сприйме нинішні навколовиборчі події в цьому українському місті. Так заявив прем’єр-міністр Королівства Нідерланди Ян Петер Балкененде лідерові блоку «Наша Україна» Вікторові Ющенкові, повідомляє прес-служба «Нашої України».

Принаймні вибори Президента України, сподіваються Нідерланди, будуть прозорими й чесними, а на будь-які події, що «виходитимуть поза межі законодавчого поля», буде відповідна реакція. Про це Ян Петер Балкененде говорив і з Президентом України Леонідом Кучмою, і з головою Верховної Ради Володимиром Литвином. Українські урядовці запевнили нідерландського гостя, що влада України таки має намір забезпечити вибори демократичні й прозорі.

Прем’єр-міністр Нідерландів недарма цікавиться становищем в Україні: влітку його країна на півроку очолить Європейський союз. І тому Леонід Кучма на зустрічі з Яном Петером Балкененде також висловлював сподівання, що вже на саміті Україна – ЄС 7 – 8 липня в Гаазі офіційний Київ отримає нарешті відповіді на свої питання про перспективи євроінтеґрації. А прем’єр-міністр України Віктор Янукович волів би почути від нідерландського колеґи, що ще до засідання Ради Україна – ЄС 18 травня Євросоюз дасть чітку відповідь про надання Україні статусу держави з ринковою економікою.

А ще Україна розраховує на технічну допомогу Нідерландів для облаштування українських музеїв. Такою, на думку Леоніда Кучми, могла б бути вдячність Нідерландів за український дарунок: Україна поверне цій державі українську частину колекції творів старих майстрів часів Середньовіччя й Відродження, котру зібрав перед Другою світовою війною нідерландсько-німецький банкір Франц Кеніґс.

Родом із Німеччини, Кеніґс 1939 року отримав нідерландське громадянство. Та нацистська Німеччина скоро дісталася до його збірки й там, коли окупувала Нідерланди. Понад 2 з половиною тисячі картин було розпродано частинами за дещицю справжньої ціни; чимало їх опинилося в приватних колекціях Адольфа Гітлера та інших нацистських керівників.

А потім Німеччину окупувала радянська Червона армія, і конфіскація повторилася на користь нового переможця. Понад 140 творів опинилися в Києві, в таємній схованці в запасниках нинішнього музею імені Ханенків; іще понад 300 їх потрапили до Москви. Нині Україна вирішила повернути, чи то пак подарувати, свою частину збірки Нідерландам. Прем’єр цієї країни сподівається, що Україна стане прикладом і для Росії.

Українська частина збірки Кеніґса в липні буде виставлена в одному з музеїв Роттердама. А тим часом її можуть оглянути шанувальники мистецтва в Києві, в музеї імені Ханенків (виставку тут урочисто відкрили нідерландський прем’єр разом із українським Президентом); по тому виставка завітає ще до Харкова.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG