Доступність посилання

ТОП новини

Про вибори міського голови в Мукачевому: парламентська робоча група з цього питання вважає ситуацію в місті критичною.


Ірина Халупа Гості: Володимир Стретович – народний депутат України (“НУ”), голова Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (телефоном); Геннадій Руденко - народний депутат України (СДПУ(О), голова Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.Аудіозапис. Перша частина:

Аудіозапис. Друга частина:

Київ-Прага, 21 квітня 2004 року.

Ірина Халупа

Добрий вечір, Україно!

На черзі передача “Вечірня Свобода”. Перед мікрофоном Ірина Халупа.

Вітаємо всіх, хто зловив нашу хвилю! А на цю годину нашу хвилю ви почуєте в діапазоні 31, 25 та 19 метрів на таких частотах: 9 855, 12 035 і 15 115 кГц.

Наша тема сьогоднішньої “Вечірньої Свободи”: “Ще раз про вибори міського голови в Мукачевому: парламентська робоча група з цього питання вважає ситуацію в місті критичною”.

Цю тему з нами обговорять народні обранці: від блоку “НУ” Володимир Стретович, голова Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією (телефоном); від фракції СДПУ(О) Геннадій Руденко, голова Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Вітаю вас, шановні панове депутати, і дякую за участь у “Вечірній Свободі”.

Сьогодні парламентська комісія з вивчення подій в Мукачевому під час виборів міського голови звітувала у ВР. Голова групи, заступник спікера ВР О.Зінченко назвав ситуацію в місті критичною. Про цей звіт та його наслідки ми поговоримо сьогодні у “Вечірній Свободі”.

Якщо я не помиляюся, і тут я попрошу пана Стретовича в разі потреби уточнити, до парламентської комісії з вивчення подій в Мукачевому ввійшли голови кількох профільних комітетів: В.Мойсик, голова Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності; Василь Онопенко, голова Комітету з питань правової політики, Анатолій Матвієнко, голова Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування; В.Стретович, голова Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю, і О.Зінченко очолив цю комісію.

Виступаючи сьогодні в парламенті, пан Зінченко заявив, що робоча група виявила різні порушення на мукачівських виборах. Про їхню кількість можна сперечатися, але ігнорувати їх просто неможливо.

Він також сказав, що в Мукачевому переплелися силові структури, влада і криміналітет. Мукачівське протистояння, на думку пана Зінченка, ставить під сумнів основні цінності демократії. Олександр Зінченко

Порушення закону відбувалося на всіх етапах виборчого процесу і продовжується зараз. Ми, звичайно, не претендуємо на роль судової влади, а тому прошу не сприймати цю заяву як вирок. Це оцінка ситуації і позиція всіх членів групи щодо такої оцінки повністю співпадає.

Друге. В чому причина загострення ситуації і в чому небезпека мукачівських подій? Тут варто зауважити, що комплекс проблем накопичувався протягом років. Він має декілька складових: економічну, політичну, суто кримінальну тощо.

На жаль, в місті Мукачевому ми спостерігаємо тісне переплетіння інтересів влади, силових структур та криміналітету. Це вкрай небезпечна ситуація, яка вимагає термінового втручання. Інакше далі йтиметься вже не про порушення виборчого законодавства та адміністративні зловживання, а про цинічне і системне нехтування правами громадян (тобто під загрозою постають базові конституційні принципи).

Зважаючи на це, ми просто не маємо права допустити зневіру громадян у Конституції та дієвості демократії.

Окремо хочу зауважити на тому, що мукачівські події виявили новітні технології фальсифікації виборчого процесу, з’явилася власна українська виборча арифметика. Це тоді, коли абсолютно не важливо ,як проголосували - необхідний результат, відомий наперед. При цьому не важливі складові суми, а головне, щоб ця сума свідчила про переконливу перемогу.

Звичайно, не можна сказати, що це лише вітчизняне ноу-хау. Так Йосип Віссаріонович ще в 30-ті роки зауважив, що головне не власний факт голосування, а його підрахунки.

Значно пізніше ще один великий демократ Самоса цинічно заявляв про те, що його супротивники виграли вибори, а він виграв підрахунок голосів.

Але у Мукачевому наші доморощені генії ”чорних” технологій пішли ще далі і досягли раніше незнаних обріїв. Ми виявилися у глухому куті. Третій день після виборів минає, а правової бази для оскарження їхніх результатів немає, як немає легітимних результатів та правових підстав виконання обраною особою службових обов’язків.

Наявний якнайширший простір для будь-яких маніпуляцій. Адже режисери “мукачівського дійства” значною мірою використали дірки виборчого законодавства для тогою, щоб завести ситуацію у цей глухий кут правового цуцвану.

Не можу не згадати і роль ЗМІ, особливо центральних, які висвітлювали ситуацію відверто необ’єктивно і заангажовано.

Ірина Халупа

Олександр Зінченко також повідомив, що сьогодні в Мукачевому відбулося засідання міськради, на якому Ернест Нусер склав присягу голови міста. Зінченко назвав це засідання міфічним, оскільки на засіданні не було необхідного кворуму.

Натомість Нестор Шуфрич, народний депутат, активіст та представник СДПУ(О) сказав, що він “не має жодних сумнівів щодо легітимності Нусера як мукачівського міського голови”.

Нестор Шуфрич

Я радив би колезі Зінченко все ж таки уважно читати закони і не втручатися у справи самоврядування. Якщо в нього, як у громадянина України ,є претензії щодо легітимності сесії, на якій Нусер склав присягу, то хай звернеться до суду, а не займається судочинством. На сьогоднішній день О.Зінченко втратив реалії, які діються навколо нього.

Я думаю, що сьогодні питання має бути перенесене в площину оскарження рішень, якщо хтось незадоволений.

Мене дивує, що Балога до сьогоднішнього дня не подав жодної скарги. Це ще раз свідчить, що їм потрібен скандал, а не результати.

Єдине, що ускладнює зараз цей процес, після того, як Зінченко позавчора біля 10.30. провів у приміщення міської ради купу людей, прихильників Балоги, а потім, як ми знаємо, стався напад на приміщення територіальної виборчої комісії, після чого зникла документація стосовно виборів, то я думаю, що тут важко буде зараз встановлювати істинність вже навіть у суді.

Але якщо в них є якісь підтверджуючі документи, які я, до речі, вже третій день прошу, принаймні, в копіях показати, то я переконаний, що в суді можна буде поставити остаточну крапку. Хочу підкреслити, що виключно в суді. В якому суді? Це вже залежить від нашої судової гілки влади. Але ВР сьогодні поставила крапку, визначилася з цього приводу.

Ірина Халупа

Народний депутат Юрій Оробець перебуває на цю пору в Мукачевому. Він нам розповів, що в місті зростає напруження. Оробець також назвав нинішнє засідання Мукачівської міськради, на якому Ернест Нусер склав присягу глави міста, нелегітимним.

Юрій Оробець

Нусер зробив фальсифікацію засідання міської ради, кворуму не було. Мало бути 26 чоловік, а було лише 14. Отже, самопроголошення його було нелегітимним – це метод самозахоплення влади.

Я вважаю, що Нусер ніколи ним не може бути, тому що це все нелегітимно, і це просто фальсифікація.

А що стосується ... буде, то от зараз має бути проведений мітинг, але в мерії зібрався весь криміналітет області. Я особисто бачив кримінальних авторитетів.

На площу ще вивезена купа дров. Цілком очевидно, що готується провокація їхнього спалення або щось подібне. Одним словом, напруженість зростає.

В.Ющенку відмовлено у прийомі. Аеропорт блоковано. Ми надали прокуратурі копії справжніх протоколів, завірених. І таким чином можна провести справжню експертизу і відновити цю законність.

Ірина Халупа

Пане Стретович, Ви та інші члени парламентської комісії з вивчення подій в Мукачевому ще перебуваєте в місті. Оскільки парламент сьогодні заслухав звіт вашої комісії, скажіть, яке тепер є Ваше завдання у Мукачевому, що ви далі збираєтеся там робити?

Володимир Стретович

Дякую. Вітаю всіх слухачів “Свободи”! Ситуація виглядає таким чином, що комісія ,уповноважена ВР, точніше, Погоджувальною радою для вивчення ситуації, збору матеріалів зіткнулася з стіною глухого нерозуміння і провокацій, і замітання слідів з боку тих, хто винний в скоєнні подій і проведенні дій, що так дискредитують українську молоду демократію.

Я прокоментую слова мого колеги, які звучали, і все схиляється до суду. Вони дуже вміло підводять всіх до суду, оскільки, замітаючи сліди, позбавили сторону, одного з кандидатів на посаду міського голови матеріальної і процесуальної бази, доказової для того, щоб оскаржити рішення суду.

Ірина Халупа

Яким чином вони це зробили?

Володимир Стретович

Вони, по-перше, в понеділок ... . Який сенс комусь ( Зінченку чи тим особам, кого він привів - що є абсурдом) красти бюлетені, де зафіксована перевага Балоги над своїм переможцем, які є доказовою частиною?

Який сенс робити всі інші кроки, коли перемога вже доведена, вже результат треба, юридичний факт встановити? Але для того, щоб оскаржити і притягнути до фальсифікації членів територіальної комісії, в тому числі тих, хто перебуває в лікарні. Ми протягом трьох днів з Анатолієм Матвієнком - він, до речі, тут ,поруч зі мною, може пояснити радіослухачам ситуацію - не можемо добитися жодного документу: ні протоколу сесій, ні протоколу реєстрацій, ні протоколу територіальної виборчої комісії, ні підписів, ні бюлетенів, все блоковано. І тут приходить депутат міської ради Паульо з таким до мене і каже: “Чого ви сюди суєтеся? Чого ви сюди лізете? Не лізьте в Мукачеве, це наша територія”.

І в мене піт по спині йде, коли я йду біля цих бритоголових молодиків. А відомий свояк глави Адміністрації Президента Медведчука - Чубарко - організовує сьогодні шабаш, звозить весь криміналітет на 5 п’яту годину і в цей момент здійснює якісь дії.

У ці хвилини, коли я вам кажу, слідча група прокуратури міста, за участю представників Генпрокуратури не може проникнути в кімнату територіальної комісії, тому що вся обслуга міської ради, адміністрації зникла з робочих місць, їх просто немає, немає жодного ключа для того, щоб виконати слідчу дію.

Мова йде не про демократію, мова йде про злочинний елемент, який сьогодні породжений режимом, його уособленням - главою Адміністрації Президента. Тут немає ніякого секрету.

А щодо рішення ВР, я повірте, завтра, можливо, ми повернемося, в залежності від ситуації, що ми будемо мати сьогодні на кінець дня в Києві , і ми будемо приймати адекватні дії щодо захисту демократії.

Тому що ту наругу, той плювок, коли плюнули суспільству в обличчя, виносити нормальні люди не можуть. Оскільки я вважаю себе нормальною людиною, я буду виступати і викликати своїх колег, щоб ми виступали проти цієї наруги.

Гнуть на коліна міліціонерів, прокуратуру, СБУ для того, щоб вони працювали виключно на криміналітет. І те, що відбувається сьогодні, я більш детально не можу пояснити, тому що в нас обмежений ефірний час.

Ірина Халупа

Пане Руденко, парламент сьогодні заслухав звіт комісії, в якій лунали серйозні звинувачення. Члени комісії - це голови профільних комітетів. Голова комісії – заступник голови ВР, це не просто рядові депутати, але люди певної статури.

Отже, у звіті серйозні звинувачення: порушення законодавства, присутність кримінальних елементів, тощо. Але все одно депутати чомусь вирішили нічого з цього приводу не робити.

Чи Вам байдуже, як сказав пан Зінченко, що цінності демократії ставляться під сумнів?

Геннадій Руденко

Доброго вечора! Мені не байдуже, але я хотів би звернути увагу на те, що сьогодні ми розглядали конкретні пропозиції щодо заміщення посади одних людей на інших людей. Ми при цьому, на жаль, не вирішили до кінця, хто в чому винен.

Є емоції, є впевненість, що це зробила обов’язково така політична сила, яку я представляю – СДПУ(О). При цьому, соціал-демократи запевняють, що це не їхня провокація, це не їхні, вибачте, люди побили депутатів.

Я засуджую той факт побиття депутатів. Якщо ставиться буде питання про притягнення конкретних осіб, які побили депутатів, то мій голос буде першим.

Ірина Халупа

Ваш колега по фракції Нестор Шуфрич сьогодні в розмові на “Громадському радіо” сказав, що “НУ” хоче дестабілізації і “НУ” організувала скандал. Чи має він докази на такі твердження?

Геннадій Руденко

Я думаю, що сьогодні взагалі парламент досить збуджений. І стверджувати про те, що одна чи інша сила хоче істини, то я б не ставив так питання.

На жаль, ми вже вступили в таку глуху політичну боротьбу і дуже складно знайти якесь порозуміння. Тому для одних чим гірше, тим краще і навпаки.

Повторюю, що ми перевели мукачівські вибори в площину “НУ” і СДПУ(О), при цьому забувши, що є ще якісь треті інтереси. Є в кінці кінців місцева еліта, не обов’язково це політична еліта і ми взагалі про них не розмовляємо. Ми перевели конкретно в площину СДПУ(О) і “НУ”. При тому, що той же Нусер де-юре, він є представником СДПУ(О). Соціал-демократи підтримують цю людину.

Ірина Халупа

Так, він навіть у нашому ефірі нам це нагадував, що він не є членом партії, не є членом фракції, просто СДПУ(О) входить у групу його підтримки.

Але чомусь ваша партія,тобто, не ваша партія, бо Ви не член партії, Ви є представником фракції , відіграє головну роль у його передвиборчій кампанії і нібито його ніхто інший не підтримує, крім вас. Як це так склалося, як це пояснити?

Геннадій Руденко

Я хотів би пояснити свою позицію. Я, скажімо, для Мукачевого людина нова і мені просто було цікаво приїхати і бути свідком. Я чекав, що буде провокація, скандал. Якщо бути відвертим, то я знав, що обов’язково, вибачте, але добром це не закінчиться.

Але не знав, що я був фактично до пів п’ятого ранку на територіальній виборчій комісії, був очевидцем підрахунку голосів на двох дільницях. І був впевнений в тому, що в кінці- кінців мої сподівання не виправдаються.

Ірина Халупа

Які у Вас були сподівання?

Геннадій Руденко

Сподівання були, що все-таки будуть якісь провокації, обов’язково це чимось має закінчитися нехорошим. Я бачив і людей кримінальної зовнішності, які ходили по місту. Я відчував, що обстановка, як кажуть, досить гаряча.

Але, я запевняю, що на тих дільницях, де ми, зокрема, от я був свідком, у нас була чесна відверта боротьба. В одній дільниці Ернест Нусер виграв 45 голосів, в іншій програв 270 голосів. Все це було задокументовано, все віддано.

І коли я вже від’їжджав з Мукачевого, я був впевнений, що все буде нормально. І, на жаль, потім уже став свідком інформації про побиття депутатів, коли зранку їхав літаком з Ужгорода, то поруч були мої колеги.

Повторюю, що я засуджую такі дії, але при тому я не був уже свідком подій, конкретно побиття. Я вірю просто колезі Поліщуку, якого побили. Я повторюю, що мій голос за ним.

Ірина Халупа

Серед іншого пан Зінченко сьогодні сказав, що в нього і в інших членів робочої групи склалося враження, що місцевого самоврядування в Мукачевому немає. Міліція і прокуратура є, висять таблички на кабінетах, а самоврядування немає.

Отже, запитання до обох наших гостей сьогодні - і до пана Стретовича, і до пана Руденка: хто керує Мукачевом тоді: пан Різак, голова облдержадміністрації, чи Медведчук, чи Президент країни, чи Микола Білоконь? Отже, хто там тримає владу в своїх руках, пане Стретович, хто там бос?

Володимир Стретович

Ви знаєте, що визначити такі речі може тільки детальне вивчення ситуації. Єдине, що можу стверджувати, що сьогодні криміналітет, я можу назвати, що під керівництвом депутата міської ради, свояка глави Адміністрації Президента Медведчука Чубірка, відомого авторитета Паульо, відомого авторитета Молдавана сьогодні справляють тиск і чинять сваволю відносно громадян України.

Ми вчора з Анатолієм Матвієнко, отримавши інформацію, що на вулиці Миру на набережній річки Латориця збирається сходка хлопчиків-бойовиків криміналітету, як ми їх називаємо, взяли прокурора області пана Лемека, на його службовій машині проїхали, і він сидів і казав: “Ой, ой, ой!” Він бачив на свої очі, як близько 70 цих молодих качків сиділо на бровці, пило “Кока-Колу”, розмовляло. Вони готувались до якоїсь провокації, щоб її здійснити.

Коли ми вже пішки після цього з депутатом Матвієнком пройшли, щоб подивитися на свої очі і поспілкуватися, по телефону вони говорили таке: “На сьогодні все, на сьогодні закінчено, сьогодні роботи немає. Хлопці, роз’їжджаємось”.

Це означає, що це кримінальна структура, яка керована людьми. Хай СБУ слухає мій запис і хай вважає це заявою, я це опишу у своєму повідомленні – те, що я побачив на свої очі, із юридичною оцінкою, як все відбувається. Але найстрашніше, що місцева міліція виконує роль “шістачків” усіх кримінальних авторитетів.

Інформація, яка комісією приймається, моментально через міліцію доводиться до них. І вони чомусь за дивним збігом знімають охорону в той день, коли ми просимо її посилити, бо в нас була інформація, що будуть красти бюлетені. Ми не виконуємо вказівку, а навпаки. За логікою моєю, як державника, як правознавця, коли міліція повинна мати свою агентуру в кримінальному середовищі і отримувати звідти інформацію, щоб превентивно впливати на розвиток ситуації, навпаки, “братва”, криміналітет, які правлять Мукачевим сьогодні під егідою прапору СДПУ(О), мають своїх агентів на чолі керівництва міської міліції, заступників, які організовували викрадення.

Я це доведу, на прес-конференції я покажу схему, за якою це все здійснювалося. В нас є достатньо матеріалу. Але ж біда в тому, що вони ж під покровительством. Влада загнила в Мукачевому, її треба вже просто хлоркою травити, як тарганів рудих, що бояться світла.

Ірина Халупа

Сказав сьогодні пан Зінченко, що взагалі у Мукачевому треба змінювати всі верстви влади.

Володимир Стретович

Ви знаєте, мені в цій ситуації шкода по-людськи Президента як Главу держави, який так підставлений цинічно як Гарант Конституції головою Адміністрації, який не бачить... І він вчора це визнав на зустрічі...

Ірина Халупа

Бачите, пане Стретович, Вам шкода Президента, а мені чомусь шкода жителів Мукачевого. Пане Руденко, хто керує Мукачевим, на Вашу думку? Чому там такий, як кажуть росіяни, “бєспрєдєл”? Це виглядає, як якийсь бойовик голлівудський майже.

Геннадій Руденко

Я хотів би описати своє враження від перебування в Мукачевому, не досить великого за часом. Ви знаєте, я...

Ірина Халупа

Гарні враження у Вас залишилися?

Геннадій Руденко

В цілому, місто мені дуже сподобалось – дуже охайне, дуже красиве, дуже симпатичне. Я хотів би сказати наступне. Я розмовляв з мукачівцями. В них, чесно кажучи, вже ці вибори в печінці. Вони вже хотіли б визнати якісь результати голосування. Вони були активними, визнаю. Більше 60% проголосувало мукачівців.

Вони мені розповідали про перші вибори, які юридично проводилися не у Мукачевому. Були свідки, які розказували про те, що фактично по екзит-поллах, які так модно було на цих виборах приміняти однією політичною силою й іншою, переміг Нусер. Але враховуючи те, що більшість територіальної комісії і дільниць була симпатиками Балоги, колишнього губернатора і колишнього мера, так вирішили, що виграв Петьовка, симпатична, до речі, людина. Я спілкувався... Нормальні всі люди.

Я хочу просто сказати, чому в мене було відчуття, що готується конфлікт. Я вважаю на 90%, що пан Балога не збирався йти працювати мером Мукачевого, тому що самі вибори відбуваються в Мукачевому. Бо пан Балога коли був обраний мером в 2002 році і депутатом Верховної Ради, він вибрав Верховну Раду. Таким чином було оголошено нові вибори мера. І от 2004 рік, а він і нині там.

Тому знову обирається мер Мукачевого, і пан Балога, який пішов з мера і вакантна посада стала, знову йде балотуватися на мера. Я розумію, що маючи, як кажуть, “есдепізацію” влади, і те, що він політичний опонент, мабуть, все ж таки у пана Балоги, як людини, яка займалась комерційною діяльністю, як у кожного бізнесмена, є якісь проблеми з законом. Тому змінити цей мандат ВР на...

Ірина Халупа

Пане Руденко, пан Нусер теж є успішним бізнесменом. І успішними бізнесменами є дуже багато об’єднаних соціал-демократів...

Геннадій Руденко

Але він не є депутатом ВР.

Ірина Халупа

Але дуже багато народних депутатів є бізнесменами, в тому числі...

Геннадій Руденко

Я радий цьому. Я просто Вам хочу довести про те, що пан Нусер...

Ірина Халупа

Але Ви не відповіли на запитання, пане Руденко: хто керує Мукачевим, на Вашу думку?

Геннадій Руденко

Ви знаєте, на мою думку, керує міська рада, в якій є представники різних політичних сил. А ми були свідками лише виборів мера Мукачевого. Тому стверджувати про те, що взагалі там якийсь “бєспрєдєл”, я б не став. Те, що “бєспрєдєльна” була ситуація в кінцевому результаті на виборах, це я підтверджую.

Ірина Халупа

Дякую, пане Руденко. Шановні гості, сьогодні у ВР крім пана Зінченка також звітували “силовики” , як ми любимо їх називати. Чи Ви, пане Руденко, задоволені звітами голови СБУ і міністра внутрішніх справ - панів Смєшка і Білоконя ?

Геннадій Руденко Ви знаєте, я був сьогодні, якщо бути до кінця відвертим, не досить уважним. У мене сьогодні були парламентські слухання, о 3-ій годині починалися. Я паралельно, чесно кажучи, готувався до слухань. Те, що я почув, мене як депутата не до кінця задовольнило.

Тому ми обговорювали з моїми колегами по фракції, завтра будемо зранку ще фракцією о 9-ій годині. Ми будемо ставити, скажімо, більш жорсткі вимоги до МВС щодо розслідування факту побиття наших колег.

Ірина Халупа

Пані Тимошенко, Ваша колега, народний депутат, лідер блоку, сьогодні вимагала відповіді від міністра Білоконя не лише про те, де є виборчі бюлетені, а взагалі закликала народних депутатів вимагати його відставки. Вона вважає його “кримінальним дахом”, наставником голови АП пана Медведчука.

Я не хочу тут коментувати слова пані Тимошенко. Але взагалі я хочу запитати пана Стретовича (і, може, Ви знаєте, пане Руденко, оскільки Ви були у Мукачевому): де ж ці бюлетені? Хто їх взяв? Де вони зараз є? Пане Стретович.

Володимир Стретович

Я не почув Вашого питання. Тут “братва” збирається, знов зайшла в кабінет під егідою депутатів обласної ради.

Ірина Халупа

Серйозно?

Володимир Стретович

Якщо можна, повторіть, будь ласка.

Ірина Халупа

Де бюлетені? Де ті бюлетені?

Володимир Стретович

Бюлетені, які викрадені прокуратурою, їх успішно порахували. Правда, ми не знаємо технології, тому що це не наша функція. Але отримати протоколи територіальної виборчої комісії, щоб побачити (навіть ці лживі, фальшиві, як ми вважаємо, або ті інші), ми не можемо, тому що доступу до кімнати територіальної комісії на цю хвилину немає. І прокуратура разом зі слідчими і міліцією шукають, як відкрити приміщення.

Все блокується за командою того ж самого, я нагадаю, Чубірка і Паульо, які тут вдень привели цілий натовп, вистроїли їх і в цей час зробили свою справу. Ми не слідча комісія, ми є спеціально уповноваженими для вивчення ситуації.

Так де ті бюлетені? Одні бюлетені спалені в селі Лучок, на березі річки Латориця, під керівництвом заступника голови обласної міліції Руснака, під проводом самого заступника керівника міської міліції підполковника Швенди. Ми це все встановили. Це все є. Але хто ж буде це вести? Хто ж, коли держава прогнила – пальцем ткни і порхавка!

Це треба кинути спеціальну групу СБУ, сформовану оперативно-слідчу, Прокуратури Генеральної, міліції, і проводити оперативні заходи абсолютно активно, щоб вони відчули, що все-таки влада є. А влади в Мукачевому нема. Тут правлять Паульо, чи – я вже забув, як це прізвище...

Чоловічий голос

Чубірко!

Володимир Стретович

Чубірко, і інші, які тут ходять і штовхають плечима: чого ви сюди приїхали? От у такій обстановці ми працюємо. Але факти – річ вперта, і ми будемо про це інформувати вище керівництво держави. Я завтра нанесу візити секретарю Ради національної безпеки, поінформую. Те, що відбувається, не може пройти так мимо. Сюди вводити треба надзвичайний стан. Якщо ми цього не зробимо зараз, то воно, вибачте, спалахне з іншої...

Сьогодні спокійно. Сьогодні нема кровопролиття, за винятком того, що комусь набили там щоки і поламали ребра й ноги. Але далі це може бути... Сьогодні на мітингу, коли ми вийшли з Анатолієм Матвієнком оголосити, що ми мітинг не проводимо, бо є рішення суду, яке забороняє проведення мітингу, в нас полетіли яйця.

І міліція спокійно дивилася, як хулігани нас закидають яйцями. Я получив бойове хрещення, я це можу повідомити радіослухачам, одна контузія в ногу яйцем і в плече.

Анатолій Сергійович постраждав більше. Ми тут сьогодні у спортивних костюмах вже ходимо, а не в парадних, тому що мукачівські хулігани 15-16 років в нас кидали, відповідно, із плакатами “антинашеукраїнського” змісту.

Це нам зрозуміло, і хтось намагається нас ввести в площину “НУ” і СДПУ(О). Я правник, я заслужений юрист України, я автор Конституції, я працюю по праву, по фактажу, якого ми не можемо добитися, тому що він уміло паном Шуфричем і його “подєльніками”, я не боюся цього слова, бо вони будуть “подєльніками”, Медведчуком, був тут ще депутат Заєць.

Вони все це бачили, вони були свідками цих всіх подій, ми їздили в дільниці, ми бачили розбите скло, кров, зустрічалися із людьми, з нашими виборцями, які тікали через вікна, коли 50 бойовиків залетіло у 13-ту школу і почало погром влаштовувати.

Ми все це бачили, це все занотовано. В 7-му училищі те саме, де били депутата Поліщука. Це все відомо. Але чому це все так вмивається? Мені просто Гени Руденка шкода, того що він є в цій фракції.

Якби він побачив те, що є... Розумієте, колеги? Я до всіх звертаюся. Не може політичний інтерес іти на шкоду інтересам держави і національної безпеки. Не може, бо завтра, якщо ми зараз не закопаємо це зло, не викорінимо його, чи то чортополох з поля, то завтра в цій ролі буде інша політична сила.

Тому посіяно це зерно ворожби, напруги і корупції серед правоохоронних органів, я так про це і кажу...

Ірина Халупа

Пане Стретович, я Вас на секунду переб’ю. Ви сказали, що там знову збираються якісь “братки”, як Ви їх назвали. Скажіть, будь ласка, де Ви зараз перебуваєте, в якому приміщенні?

Володимир Стретович

Ми зараз у приміщенні заступника ,єдиного легального, міської ради, який сьогодні виконує свої функції, Отовчиця, але він утік, оскільки прийшла слідча група для здійснення процесуальних дій.

Ми не можемо знайти ключів, потрапити, нічого зробити, а весь час приходять депутати обласної ради напідпитку, таке враження... пристають до депутатів: чого ви приїхали, що ви тут робите - чиниться тиск.

Ніхто нас не охороняє, служба безпеки покинула нас і навіть не контролює, що ми тут діємо. Я вже не кажу, ми не просимо охорони, бо нічого не боїмося, але щоб втрутися і завадити, то у нас немає державної влади, значить тут інша держава – Палермо, як сказав Шуфрич.

Але я хочу йому сказати, що якщо хочете в Палермо, то їдьте в Італію, там вам чітко вправлять роги, а тут, в Україні для вас Палермо не буде.

Ірина Халупа

Сьогодні пан Зінченко також зазначив, що на виборах в Мукачевому існував окремий специфічний неконституційний вплив на виборчий процес з боку кримінальних і напівкримінальних структур.

У сам день голосування до 20-ї години в місті було відносно спокійно, порушення не носили тотальний характер. Атаки почалися після того, як стало відомо про перевагу одного з кандидатів.

Ви самі, пане Руденко, сказали, що вибори в Мукачевому звелися до двобою між об’єднаними соціал-демократами і “НУ”. Багато хто вважає Мукачеве полігоном президентських виборів, полігоном відібрання певних політичних технологій.

Чи можна такі атаки очікувати 31-го жовтня, коли відбудуться президентські вибори? Чи вистачить бритоголових добровольців, щоб покрити всі виборчі дільниці в Україні? Пане Руденко?

Геннадій Руденко

Я думаю, що, безумовно, сьогоднішня розмова відбувається в режимі двох опонуючих одна одній політичних сил. Мабуть, я не до кінця буду об’єктивним, коли буду стверджувати і відповідати на Ваше запитання про те, хто править Мукачевим.

Я хочу все-таки відповісти конкретно. Я думаю, на етапі виборів правили в Мукачевому депутати ВР, яких було від “НУ” 74 депутати, по-моєму, я точно не пригадую, від соціал-демократів було 8 депутатів.

Тому я вважаю, що, враховуючи наш статус, мабуть, правили на цей день в Мукачевому ми , депутати ВР. Також я хотів би сказати , що я згадав, що ,можливо, будуть треті сили, четверті сили.

Ми подивилися на цю проблему все-таки з простої політичної площини, забувши про місцеву еліту, якої ми не знаємо. У мене немає нікого зі знайомих, крім тих деяких виборців, з якими я познайомився, у мене немає знайомих у Мукачевому.

Я зрозумів, подивившись на той достаток, який є в Мукачевому, я вас запевняю, що у нас на Полтавщині мало таких охайних домівок, мало таких охайних доріг.

Ірина Халупа

Ну, зона вільної торгівлі.

Геннадій Руденко

Так, там ,мабуть, є власна еліта, яка ,мабуть, кормить багатьох людей. Мабуть, для кожної з цих груп еліти місцевої важливо, хто буде керувати містом.

Депутатів ВР цікавить політична площина, а для місцевої еліти цікаві якісь комерційні та економічні інтереси. Можливо, саме в цій площині потрібно шукати відповідь на те, хто був найбільш зацікавленим у тому, щоб переміг той чи інший кандидат, який пообіцяв, можливо, якісь преференції.

Ірина Халупа

Так що, не політика, не політичні принципи, а якісь комерційні інтереси?

Геннадій Руденко

Я думаю, що політики просто захопилися цією політичною боротьбою, ми звикли до боротьби, ми боремося у ВР. Так сталося, на жаль, хоча ми розмовляємо...

Ірина Халупа

Така Ваша робота.

Геннадій Руденко

Так, така наша робота, але повторюю, що ми забуваємо про те, що не завжди нас чекають, не завжди проблема саме в нас чи в політиці. Інколи вмішується і економіка.

Я хотів би сказати про те, що колись фантазував пан спікер про те, що якби відмовилися основні фаворити президентської гонки від виборів у президенти, то у нас був би нормальний розвиток подій, був би нормальний обраний Президент, який би відстоював дійсно національні інтереси.

На жаль, ніхто ж не погоджується. Та ж сама ситуація, на жаль, відбувається на цих виборах в Мукачевому. Пропозиція ж була – зняти представника, якого лобіювала СДПУ(О), і представника, якого підтримувала “НУ”, і хай проходять вибори без оцих антагонізмів.

На це не погодилися представники з “НУ”. Тому конфлікт в принципі намічався, на жаль.

Ірина Халупа

Наша програма потихеньку добігає кінця. Останнє запитання до вас обох, шановні гості. Сьогодні були пропоновані у ВР кілька постанов з приводу виборів у Мукачевому, пропонували ті постанови лідери фракції “НУ” і БЮТ, а також заступник фракції СПУ пан Вінський.

Перший пункт однієї з постанов передбачав звернення ВР до Президента з пропозицією звільнити із займаної посади голову Адміністрації Президента В.Медведчука.

В іншому депутатам пропонували висловити недовіру і звернутися до Президента України, міністра внутрішніх справ Миколи Білоконя і керівника Закарпатської облдержадміністрації.

Жодну з тих постанов не підтримали народні депутати. Чому? Навіть їм пропонувалося таємне голосування. Як це пояснити? Чи це вотум довіри “силовикам”? Чи це підтримка влади? Чи це прояв страху? Чи це просто депутатська безхребетність, пане Стретович?

Володимир Стретович

Я стривожений: в нашу кімнату, де ми працюємо, увійшла братва на чолі з Чубірком, тому я інформую про це через ефір голову СБУ. Будь ласка, передайте йому, хай вживає заходів...

Ірина Халупа

Так, зірвався зв’язок. Я сподіваюся, що там не буде жодних неприємностей, не буде жодних правопорушень! Ми намагаємося додзвонитися до пана Стретовича.

Я сподіваюся, справді, що там нічого страшного не відбудеться! Отже, пане Руденко, чому жодна з тих постанов не пройшла? Коротко, тому що наш час добігає кінця.

Геннадій Руденко

Безумовно, постанова там, де фігурує керівник партії, фракцію якого я представляю в парламенті, для мене особисто вона неприємна. Я готовий розглядати фактаж.

Ірина Халупа

Але оскільки були досить серйозні звинувачення у самому звіті, то чому таке легковажне ставлення у депутатів?

Геннадій Руденко

Ви знаєте, я ще не...

Ірина Халупа

Не визначилися.

Геннадій Руденко

...сьогодні не політизувати...

Ірина Халупа

Добре. Дякую, пане Руденко.

Геннадій Руденко

Немає ще закінченого процесу.

Ірина Халупа

Я тоді прощаюся з Вами, пане Руденко, дякую за участь у “Вечірній Свободі”. З нами були два народні обранці: з Мукачевого по телефону представник “НУ” Володимир Стретович, а в нашій студії був Геннадій Руденко з фракції СДПУ(О).

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG