Доступність посилання

ТОП новини

“Права людини: українська реальність”: нові подробиці “мукачевських подій”; місцева влада Луганщини обмежує право журналістів на інформацію: спеціальне дослідження Комітету виборців України; у рубриці “Голоси скривджених” Володимир Бірецький проти Львівської податкової.


Надія Шерстюк

Аудіозапис програми:

Київ, 22 квітня 2004 року.

Надія Шерстюк

На хвилях української служби радіо “Свобода” ви слухаєте передачу “Права людини: українська реальність”. Перед мікрофоном у київській студії Надія Шерстюк. Звукооператор Артем Мостовий.

Ми вітаємо вас, шановні слухачі, і пропонуємо такі теми у цьому випуску:

- Нові подробиці “мукачевських подій”;

- Місцева влада Луганщини обмежує право журналістів на інформацію: спеціальне дослідження Комітету виборців України;

- У рубриці “Голоси скривджених” Володимир Бірецький проти Львівської податкової.

Мукачеве знову в епіцентрі головних подій. У середу Верховна Рада Україна знову обговорювала ситуацію довкола виборів мера у цьому місті.

Народні депутати заслухали з цього приводу керівників силових структур та парламентську робочу групу з вивчення подій у Мукачевому.

Силовики у своїх виступах звітували про порушення кримінальних справ, а робоча група вказувала на численні брутальні порушення прав людини, а також говорила про причетність до мукачівських подій владних структур.

Тему продовжує Марина Пирожук.

Марина Пирожук

Ситуація у місті Мукачевому, за даними голови парламентської комісії з питань виборів мера у цьому місті Юрія Оробця, залишається далі напруженою, попри запевнення міністра внутрішніх справ України Миколи Білоконя про контроль ситуації міліцією.

Виступаючи у парламенті міністр повідомив, що на всі заяви про хуліганство у Мукачевому порушені кримінальні справи, а за заявами народних депутатів про порушення, що відбулися в ніч на 19-те квітня, коли були побиті народні депутати, проводиться службова перевірка.

Пан Білокінь не відповів, щоправда, на питання депутатів про причетність до порушень у Мукачевому представників МВС, заявивши, що не володіє такою інформацією.

Тим часом представники “Нашої України” наполягають на тому, що сутички у цьому місті організовані саме працівниками правоохоронних органів.

Про причетність цих органів до порушень говорив також і керівник робочої групи парламенту з вивчення подій у Мукачевому, заступник голови Верховної Ради Олександр Зінченко.

Виступаючи вчора у парламенті, Зінченко заявив, що у Мукачевому грубо порушуються не лише законодавство, а й права громадян.

Олександр Зінченко

Порушення закону відбувалося на всіх етапах виборчого процесу і продовжується зараз. Ми, звичайно, не претендуємо на роль судової влади, а тому прошу не сприймати цю заяву як вирок. Це оцінка ситуації і позиція всіх членів групи щодо такої оцінки повністю співпадає.

Друге. В чому причина загострення ситуації і в чому небезпека мукачівських подій? Тут варто зауважити, що комплекс проблем накопичувався протягом років. Він має декілька складових: економічну, політичну, суто кримінальну тощо.

На жаль, в місті Мукачевому ми спостерігаємо тісне переплетіння інтересів влади, силових структур та криміналітету. Це вкрай небезпечна ситуація, яка вимагає термінового втручання. Інакше далі йтиметься вже не про порушення виборчого законодавства та адміністративні зловживання, а про цинічне і системне нехтування правами громадян (тобто під загрозою постають базові конституційні принципи).

Зважаючи на це, ми просто не маємо права допустити зневіру громадян у Конституції та дієвості демократії.

Марина Пирожук

Про втручання у виборчий процес говорить і керівник фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна. Вона каже, що під час проведення екзит-полу у Мукачевому представники соціологічних служб переслідувалися дивними молодиками у чорному вбранні.

Ірина Бекешкіна

Більше того, керівнику опитування від “Соціального Моніторингу”, яка намагалася розповісти 30 молодикам, що таке екзит-пол і як його проводять, вони її слухали, а потім сказали: “Ну что ми тут с нєй разговаріваєм, давай єйо в багажнік і вивєзєм в лєс”.

Марина Пирожук

Це була Ірина Бекешкіна

Надія Шерстюк

Лугансье обласне відділення Комітету виборців України провело дослідження проблеми доступу до інформації журналістів місцевих ЗМІ. Співробітники КВУ з’ясували, що місцеві органи державної влади та органи місцевого самоврядування систематично обмежують право журналістів на доступ до інформації про діяльність влади.

Детальніше про це Василь Соколенко.

Василь Соколенко

Луганське обласне відділення Комітету виборців опитало керівників 36 регіональних газет. Мета моніторингу зводилася до виявлення проблем з акредитацією журналістів в органах державної влади і місцевого самоврядування та своєчасним наданням інформації.

Окрім цього ініціатори опитування намагалися з’ясувати інші проблеми, які можна розцінити, як порушення права журналістів на доступ до інформації.

Під час опитування було з’ясовано, що таку форму роботи журналістами, як акредитація, використовують тільки прес-служби обласної адміністрації та Луганської міської влади. Прес-служби міліції, прокуратури, СБУ та інших державних органів акредитацію не практикують взагалі.

Деякі редактори під час опитування зазначали також, що вони не сприймають таку форму інформаційних стосунків з владою, як інформаційний запит. Причина у тому, що чиновники відповідають на них не своєчасно або взагалі ігнорують запити редакцій.

Ось як результати опитування коментує керівник відділення Комітету виборців Олексій Свєтіков:

Олексій Свєтіков

Результати моніторингу далеко не втішні. На сьогодні можна зробити висновок, що органи влади та органи місцевого самоврядування Луганської області часто грішать проти свободи слова.

Газети дуже часто обмежують від одержання інформації. Наприклад, не надається акредитація неугодним журналістам. ЗМІ не отримують відповіді на інформаційні запити. Іноді журналістів просто виганяють з заходів, які проводять органи місцевого самоврядування або органи державної влади.

Василь Соколенко

Заступник начальника обласного управління у справах преси та інформації Наталія Островерх на прохання кореспондента радіо “Свобода” прокоментувати результати опитування зазначила, що зараз не має змоги це зробити.

За її словами, працівниками управління дуже ретельно вивчають оприлюднені дані, перевірять їх і обов’язково зв’яжуться з редакторами районних та міських газет, які навели факти утисків журналістів, і тільки тоді зможуть дати конкретну відповідь наскільки правдиве проведене опитування.

До цього залишається додати, що на Луганщині журналісти поки що самі недостатньо захищають свої права на вільний доступ до інформації, а державні установи, тобто суди і прокуратура, які зобов’язані захищати це право за законом, часто займають абсолютно протилежну позицію.

Надія Шерстюк

Газета “Зміївський кур’єр”, що виходить на Харківщині, оприлюднила інформацію про результати перевірок Комсомольської селищної ради, які проводило контрольно-ревізійного управління Зміївського району Харківської області.

Журналістський матеріал став причиною того, що селищний голова Комсомольська Євген Морозов звинуватив газету у поширенні неправдивої інформації.

З подробицями наша харківська кореспондентка Вікторія Маренич.

Вікторія Маренич

Перевірка діяльності селищної ради Комсомольська Зміївського району на Харківщині виявила порушення на суму 1 080 000 гривень.

Оскільки ця сума була озвучена на селекторній нараді в райдержадміністрації, кореспондентка газети “Зміївський кур’єр” Анжела Карпенко цю інформацію, розширивши її коментарями працівників КРУ, що здійснювали перевірку, надрукувала на шпальтах газети.

Стаття закінчувалася такими словами: “Враховуючи, що значна сума коштів на рахунки місцевої ради надходить від сплати податків працівниками приватного сектору, звертаємо увагу підприємців, куди витрачаються сплачені ними кошти”.

В цій же статті А.Карпенко запропонувала тему для широкого обговорення як підприємцями, так і представниками місцевої влади.

Оскільки у підприємців, що працюють на Комсомольському ринку, за словами А.Карпенко, проблем виникає більше, ніж у представників влади, вони звернулися до редакції швидко.

Анжела Карпенко

Вони звернулися до нас в редакцію. І, оскільки проблема набувала такого загального характеру, то ми вирішили подивитися на цю проблему очима селищного голови. З чим і звернулися до Є.М.Морозова, але у відповідь я почула, що він відмовляється працювати з нашою газетою через те, що ми не об’єктивно висвітлюємо інформацію.

Вікторія Маренич

Поспілкуватися із селищним головою Комсомольська, паном Морозовим випала вдача і кореспондентці радіо “Свобода”.

Спочатку Євген Миколайович намагався мене як журналістку ставити, за його словами, запитання “по понятіям”, а потім сказав:

Євген Морозов

Ця газета в нас дуже цікава. Вона відловлює якісь моменти і висвітлює своє бачення. Але це не так. Починайте інші газети і ви побачите, що мої слова де-не-де з’являються.

Я сказав, що не буду давати інтерв’ю, оскільки там працюють правоохоронці, і я ніяких інтерв’ю давати не буду.

Вікторія Маренич

Журналістка зі “Зміївського кур’єру” А.Карпенко розповіла, що змушена шукати захисту від наклепів на газету і на її як журналістку з боку селищної голови Комсомольська у вищих інстанціях, тому вже звернулася із відповідними листами та заявами до районної прокуратури, обласної прокуратури та до народних депутатів України.

Надія Шерстюк

І на закінчення наша постійна рубрика “Голоси скривджених”.

Вже майже рік триває судова справа за позовом колишнього начальника управління дослідних перевірок податкової міліції ДПА у Львівській області Володимира Бірецького проти податкової адміністрації у Львівській області та її колишнього керівника, а нині першого заступника голови ДПА України Сергія Медведчука.

Володимир Бірецький звинувачує останнього у незаконному звільненні його з роботи. Наразі ця справа перебуває на розгляді у Верховному Суді.

Моя колега Галина Терещук спілкувалася із Володимиром Бірецьким. Послухайте її матеріал.

Галина Терещук

Володимир Бірецький був начальником управління, коли податковою міліцією керував Василь Рябошапка, останнього у 2002-му році перевели на посаду начальника УМВС області.

Одразу ж пан Бірецький відчув на собі тиск з боку керівників податкової адміністрації. Він отримує догану за малоефективну роботу по виконанню прогнозних показників.

Володимир Бірецький зазначає:

Володимир Бірецький

В суді я довів, і спростувати відповідач не зміг, що всі плани, які мені були доведені, мною виконані. Мені 9 місяців виплачують премію. По року мою роботу згідно атестації оцінюють добре, а пізніше звільняють. Ну абсурд повний.

Галина Терещук

Торік у травні Володимира Бірецького звільняють як людину, яка не справлялась зі своїми обов’язками. У цей період звільнили ще понад 10 осіб, людей Василя Рябошапки.

“Що вважає справжньою причиною свого звільнення,” - запитую у Володимира Бірецького.

Володимир Бірецький

Я думаю, що, в першу чергу, я був одним з команди Василя Рябошапки, тому що я займав посаду начальника України дослідчих перевірок. В цій службі я 10 років і в структурі дослідчих перевірок також 10 років. Це дуже великий термін.

Відповідно я свою роботу виконував. Київські перевірки жодного невиконання мною своїх службових обов’язків не знаходили.

Галина Терещук

Справу у позові Бірецького до ДПА у Львівській області розглядав Сихівський місцевий суд за головування судді Ірини Волоско. Володимиру Бірецькому, як і його адвокатам, так і не вдалося отримати копію листа із ДПА України від 26-го червня 2003-го року, де його звільнення за підписом голови ДПА Кравченка визнане незаконним і вказано притягнути до відповідальності винних осіб.

Суддя лист ДПА України як і висновки комісії податкової адміністрації, що розслідувала цю справу, взагалі проігнорувала. Як, зрештою, і тодішній керівник львівської податкової Сергій Медведчук.

Говорить Володимир Бірецький.

Володимир Бірецький

Суддя виконувала замовлення, тому що ясно вже по чому? Чому би в суді, якщо вона поставлена для того, щоб вершити правосуддя, не піти на те, щоб задовольнити прохання моїх адвокатів витребувати матеріали службового розслідування і лист, який надійшов в податкову на трьох сторінках.

Мені надійшов коротенький лист, щоб відновити на роботі, а їм на трьох сторінках з розписуванням всіх недоліків, за які я був звільнений.

Чому не витребувати? Чотири рази прохання було відхилене.

Галина Терещук

Згідно з рішенням Сихівського суду відхилене прохання Володимира Бірецького щодо поновлення на роботі. Він оскаржив це рішення у Верховному Суді.

Володимир Бірецький вимагає повернути справу на повторний розгляд у будь-який місцевий суд Львова окрім Сихівського, у якому усі рішення ухвалюють на користь СДПУ(О) та податкової адміністрації.

Надія Шерстюк

Шановні слухачі, це була програма “Права людини: українська реальність”. Її уклала і провела Надія Шерстюк. Мені допомагав Артем Мостовий.

На все добре!

Говорить радіо “Свобода”!

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG