Доступність посилання

ТОП новини

“Листи на Свободу”


Зиновій Фрис

Аудіозапис програми:

Прага, 17 квітня 2004 року.

Зиновій Фрис

Говорить радіо “Свобода”!

Минає ще один тиждень, Великодній тиждень і на хвилях української “Свободи” передача “Листи на Свободу”.

Звісно, в ці дні ми знову і знову згадуємо заповідь “Люби ближнього, як себе самого”.

Датський філософ і письменник ХІХ сторіччя Серен Керкегор писав свого часу: “Якщо правильно зрозуміти заповідь “Люби ближнього, як себе самого”, то можна прочитати в ній і зворотне твердження: ти зобов’язаний любити себе належним чином”.

Любов Чуйко

Люби себе. Я так розумію це не те, що смачніше поїсти, а піклуватися про свій духовний стан, щоб ти душею виглядав красиво не перед кимсь, а перед собою. Це моє кредо таке.

Люби себе, значить дбай про чистоту своєї душі, про свої наміри, про свої дії благородні. Це в першу чергу. А там, як одягнутися, нормально одягнутися, щоб не грошима шикувати, а своїм духовним станом. Мені здається, що саме це мають на увазі мудрі люди.

Зиновій Фрис

Ось так наша слухачка Любов Чуйко з села Шевченківка Магдалинівського району розуміє слова датського філософа і письменника ХІХ сторіччя про те, що кожен з нас зобов’язаний любити себе. Якщо ти не любиш себе – ти не можеш любити інших.

До Любові Чуйко я зателефонував щоправда з іншого приводу. Було цікаво почути її думку про єдиного кандидата від влади, від парламентської більшості Віктора Януковича, якого висунули буквально днями і ось що вона про це думає.

Любов Чуйко

Маєте на увазі, якби він став президентом?

Зиновій Фрис

Мабуть, так.

Любов Чуйко

Наприклад, якби його посада була виборною, народ ніколи не хотів би бачити його прем’єр-міністром, це людина з кримінальним минулим.

А його звіти про підйом нашої економіки – це сміх для фахівців. 4% безробітних (я читала в його звіті), такого нема навіть в розвинутих країнах, там він дорівнює 15%. Приросту промисловості теж ніхто всерйоз не сприймає. Мій добробут за час правління Януковича ніяк не покращився.

Зиновій Фрис

Ви написали в листі, що у Вас пенсія 90 з чимось гривень. Є і такі пенсії в Україні, так?

Любов Чуйко

Так. За два роки її вже додали, потім було 96, зараз 112 гривень.

Зиновій Фрис

І все ж таки, якби Янукович став президентом, чого, на Вашу думку, можна було б очікувати від його керівництва?

Любов Чуйко

На краще змін не було б. Через те, що такий кримінал, донецький клан. Я так гадаю, що це ж всі знають. Він же не перемінеться від того, що він стане президентом. Більше повноважень, більше крастимуть.

Зиновій Фрис

Словом, Ви проти цієї кандидатури?

Любов Чуйко

Він не порядна людина, мені так здається. Як він оце такі дає дані у звітові своєму, значить він бреше народові. А як можна йому довіряти? Правильно?

Зиновій Фрис

Вам судити.

Любов Чуйко

За кого б я голосувала? По-перше, треба знать всіх представників. На сьогоднішній день в мене особисто на першому місці Юлія Тимошенко.

Чого вона мене так приваблює? Тому що вона непохитно стоїть на своїй лінії і чогось її бояться. Значить, не знаю, якась у неї влада така чарівна є. І нехай би була жінка у нас президентом.

Ющенко теж високопорядна людина. Молодий, йому за 50, талановитий. У п’ятірку найкращих банкірів, правильно?

Зиновій Фрис

Входив колись.

Любов Чуйко

Поки він був банкіром. А далі воно покаже скільки буде кандидатів. І, безумовно, опозиція, щоб цю владу поміняти, щоб всі ці клани, щоб у нас було нормальне суспільство не кримінальне, щоб можна було спокійно ходить. Як люди живуть нормально, захищені.

Зиновій Фрис

А як Ви на оті 112 гривень все ж таки виживаєте?

Любов Чуйко

Ви ж подзвонили, я в селі живу. Так, що ті 112 гривень, як Вам сказать? Я аскет, я в магазини не ходжу. Я все своїми руками роблю на своїй землі.

Зиновій Фрис

І хліб печете самі?

Любов Чуйко

Звичайно, цукор не можемо робить, а так все сама. Таким чином, що поки при здоров’ї, то звичайно, а якби, не дай Бог, я не могла себе обходити, тоді, звичайно, на ці гроші ніяк не можна. Я чоловіка недавно поховала. Гроші ... , як Вам сказать?

Зиновій Фрис

І гроші на приймача немає. На коротких хвилях Ви нас не можете слухати.

Любов Чуйко

Я саме за “Свободу” переживаю, що радіо ловило Вашу станцію і я жила надією на краще життя. А тепер не знаю, як його буть. Як оце могли на “Довірі” так зробити? Наче не наші люди.

Зиновій Фрис

Пане Чуйко, Ваш племінник сказав, що у Вас, крім знання української мови більше нічого немає. Для мене це, як похвала прозвучала, звичайно.

А скажіть, будь ласка, у Вас, у Вашому селі Шевченківка, таке село, така гарна назва, ще й Магдалинівський районі, у Вас багато людей розмовляє українською мовою на Вашому рівні?

Любов Чуйко

На цьому рівні навіть вчителі не балакають. Я не все життя в селі жила, я з в 1988 року, якось відчула, що мені тут краще. І в мене все питали: звідки я, чи я вчителька, чи я з Полтави? А я самотужки якось так дізналася, що моє прізвище відповідає нації не російській. Я й по паспорту була росіянка, вже життя у місті вчилася. Хотіла і змогла. Це ж не японська мова, це не так уже складно. Треба мати бажання.

Зиновій Фрис

У Вас в основному в селі розмовляють по-російські, чи такий суржик?

Любов Чуйко

Суржик. І як людина вже ж звикла так балакати і вона не може перевчитися, їй здається, що вона правильна.

Зиновій Фрис

А Ви, розмовляючи з тими людьми, Ви розмовляєте так, як зі мною, чи переходите на загальну, щоб особливо не відрізнятися від тих, бо я знаю, що сприймають таких людей, як білих ворон?

Любов Чуйко

Я з самого початку вирішила і ніколи не переходжу. Мені снилося, що я заговорила російською і аж мене страх взяв. Ніколи, принципово. Ото, як Слава Стецько, що вона і ніколи не писала, що знала російську. Я її забула.

Ті, хто все життя зі мною балакають кажуть, що вони не звикли. А я їм кажу, щоб звикали. Ми на Україні живемо. Не з моєї вини. А хто ще буде моєю мовою розмовляти, як не українці, правильно?

Зиновій Фрис

Звичайно.

Любов Чуйко

Я почула в Вашій передачі казки Сашка Лірника. Мені вони дуже сподобались і я придбала диск у нього спеціально для нашої школи сільської.

І, на жаль. Діти не дуже цікавляться, їх українська мова не приваблює, їх батьків також. Єдині, хто з вдячністю слухають і з інтересом цікавляться, то це старі люди. Їм душу гріє ця мова.

В сусідньому селі Першотравенці відкрили церкву Київського Патріархату. Там правлять українською мовою. Наші сільські люди не стали ходить туди, бо мова не та, що вони звикли. А батюшка з нашої московської церкви побив українського батюшку.

Зиновій Фрис

Ось такі у Вас події відбуваються. Може б Ви хотіли ще щось сказати для слухачів “Свободи”, користуючись от такою нагодою. Про що би Вам найбільше хотілося аби почули слухачі?

Любов Чуйко

Я б дуже хотіла побажать слухачам “Свободи”, а також всім же нашим українцям, жителям України, щоб наступні вибори були на нашу користь, щоб вони змінили наше життя, нарешті.

Зиновій Фрис

Нагадаю, що це була наша слухачка Любов Чуйко з села Шевченківка Магдалинівського району на Дніпропетровщині.

Отже, дорогі слухачі, я запрошую Вас на прем’єру передачі “Світ у новинах”. Вперше, нагадаю, ця передача з’явиться в ефірі в понеділок о 7 годині вечора. Передача “Вечірня Свобода” виходитиме, як завжди о 20 годині за київським часом.

І я продовжую передачу “Листи на Свободу”. У п’ятницю, 16 квітня в передачі “Вечірня Свобода” в прямому ефірі відомий письменник, поет, журналіст, лауреат Шевченківської премії, професор, колишній редактор журналу “Огоньок” Віталій Коротич, крім всього іншого відповідав і на моє запитання щодо кандидатури Віктора Янукович на посаду Президента України. Ось фрагмент цієї розмови.

Ось вчора-позавчора стало відомо, що парламентська більшість висунула Януковича єдиним кандидатом у президенти України. Двічі сидів у в’язниці пан Янукович. Я не знаю, знаєте Ви його біографію.

Віталій Коротич

Ви знаєте, нічого страшного. Мене цікавить єдине: за що сидів і яким чином він з в’язниці вийшов. Якщо людина вийшла з в’язниці, то, значить, вона відбула своє покарання, та й все. В кожному разі...

Зиновій Фрис

І тепер може бути Президентом?

Віталій Коротич

А ким завгодно. В кожному разі, це можна опублікувати. Можна навести всі дані, які були, і залишити виборцям це питання для їхнього розуміння. І хай вони вирішують... Бо розумієте, коли ми будемо шукати людину абсолютно “стерильну” з усіх поглядів, то ми можемо знайти людину, яка ніколи не сиділа, ніколи нічого поганого не казала, але при всьому цьому вона не придатна для державної діяльності.

Зиновій Фрис

Вважає Віталій Коротич відомий журналіст, письменник, лауреат Шевченківської премії.

Наші слухачі, в кожному разі ті, з якими нам поталанило розмовляти мають дещо іншу думки з приводу єдиного кандидата Віктора Януковича.

Ось, що говорить киянка Лариса Руденко: “Висунення Віктора Януковича єдиним кандидатом від влади, власне кажучи, свідчить про брак достойних персоналій. Крім того, то це свідчить про те, що Кучма вже точно не піде на третій термін і що є певні домовленості, що убезпечуюють більш-менш спокійну старість нашого нинішнього президента, гаранта, з одного боку, а з іншого боку, очевидно, є певні домовленості, які влаштовують ці, так би мовити олігархічні угрупування навколо нинішнього президента.

З іншого боку, фігура сама по собі дуже сумнівна і буде спричиняти певний спротив у суспільства, тому що все ж таки не безхмарне минуле, пов’язане з його, так би мовити, в’язницями. Воно ніяк не сприяє зростанню його рейтингу, але коли Медведчук, з огляду на те, що канали: “1+1”, “Інтер”, “Перший національний” вже розкручують його дуже сильно, ця група теж сильно підтримує цього кандидата.

Для України від такого президента нічого доброго очікуватися не доводиться

і я абсолютно погоджуюся з Юлією Тимошенко, яка сказала, що у разі обрання Януковича президентом гімн України можна буде міняти на “Владімірський Централ” при чому в усіх смислах, тому що це буде абсолютно проросійський напрямок і всі намагання представити Януковича, як політика-прагматика вони не витримують жодної критики. Тому що, насправді, то це людина, яка звикла хазяйнувати. І вона буде на власний розсуд чинити далі, як робила раніше в своєму регіоні, так тепер у всій Україні.

Тобто, треба демократичним силам, справді демократичним силам. Тому, що коли Януковича називають висуванцем від демократів, то це виглядає, як просто зневага і цинізм щодо демократії, як такої. Тож, всім опозиційним силам покинути оцей розбрат і з’ясування якихось нюансів своїх, різних підходів до політреформи. Тобто, зараз треба не допустити такого сценарію розвитку подій, тому що, безперечно, адмінресурс зробить все можливе, коли вони зробили ставку на Януковича аби він виграв на виборах”.

Це була Лариса Руденко, киянка.

А ось ще один киянин, наш постійний слухач Олексій Гнатюк: “Що я можу сказати про Януковича? Людина, яка будучи прем’єр-міністром за, скажімо, більше, ніж 2 роки абсолютно нічим себе не проявила. Було затверджено 2 програми діяльності уряду декларативних, які фактично не були виконані, оскільки там були лише загальні гасла, які ні до чого не зобов’язували, скажімо, так.

Крім того, судячи з усього людина і не прагнула до виконання цих всіх своїх обіцянок. Крім того, людина, яку наполегливо всі пов’язують і звинувачують в зв’язках з структурами, двічі судиму. Людина, яка єдиний зараз найреальніший кандидат від влади на майбутніх президентських виборах, як можна от такій людині довірити свої голоси і казати, що це так, дійсно, ця людина достойна того, щоб бути президентом України.

Методи роботи будуть перенесені відповідні. Тобто, методи діяльності теперішньої президентської влади будуть, напевно, в них зроблено ухил саме на кримінал якийсь.

Тобто, при приході до влади ці методи діяльності, скажімо, теперішньої Адміністрації Президента, буде зроблено на якісь кримінальний ухил методи роботи оці всі “по понятіям” і т.д. Тобто, буде залучена от якраз отака схема розрахунків, така схема діяльності і взаємовідносин з центральними органами влади і регіональними”.

І з приводу Віктора Януковича свою думку має наш слухач Євген Білорус: “Я його, як людину не знаю, окрім того, що був собі чоловік якимось дрібним злодієм, десь посидів в тюрмі і не сіло, не впало раптом виліз у прем’єр-міністри.

Пам’ятаєте історію про Януковича, як тільки він був призначений. Там була якась домовленість з опозицією, зокрема, із Ющенком. Була якась певна домовленість і, начебто, на Погоджувальній раді десь він там погодився і потім його раптом призначили головою партії. Він сказав: “Я вже не можу сам вирішувати, я нічого вже не можу”. Тобто людина не тримається свого слова”.

Сьогодні в передачі “Листи на Свободу” ми обговорюємо кандидатуру Віктора Януковича на посаду президента України. Як відомо парламентська більшість висунула його єдиним кандидатом.

Ось, що з цього приводу вважає народний депутат вважає Василь Онопенко, колишній міністр юстиції: “Я думаю, що це серйозний крок більшості, оскільки Янукович являється прем’єром. В його руках зосереджена немала влада і він є найбільш конкурентноспроможний кандидат в президенти.

Ось про що мені хотілося б сказати. Про те, що вибори повинні проходити в демократичній обстановці і не повинно бути зловживань і використання адмінресурсу. Тому що ми знаємо, як часто в Донецькій області проводяться відповідні заходи. І хотілося б, щоб це був той кандидат в президенти, який би пройшов чи не пройшов демократичним шляхом, то вже, як вирішить український народ.

Але це досить потенційно сильна кандидатура і ми знаємо, що сьогодні в нього рейтинг сягає за 10%. Це один із претендентів, який має досить високий рейтинг. Звичайно, це не рейтинг Ющенка, але по суті цим висуненням уже розпочалася президентська кампанія”.

Вважає народний депутат, колишній міністр юстиції Василь Онопенко.

Я дістав буквально у п’ятницю електронного листа від Романа Ващука з Луганська: ”Я впевнений, що наступним президентом України буде щойно висунутий у кандидати Віктор Янукович.

Чому? Українцям, і Ви про це чудово знаєте, імпонує сам тип людини, якою є Янукович. Він солідний, респектабельний, гладенький, краватка завжди на місці, гарно говорить до того ж по-українськи. Це буде один із найсолідніших президентів у світі. За такого, як кажуть: “Не соромно”.

Зараз почнуть розкручувати Януковича на всі сто, людям дадуть по кілограму гречки і пообіцяють золоті гори і Янукович президент.

Як на мене, він буде добрим президентом, кращим, ніж Кучма, то це точно. І при ньому багато чого зміниться. Янукович, на тлі того ж, скажімо, Ющенка виглядає не лише солідніше, а й конкретніше. Ющенко романтик, Янукович такий собі трактор, він домагатиметься змін на краще за будь-яку ціну.

Особисто я буду голосувати за Януковича”.


У суботу 17 квітня я розмовляв телефоном з нашим слухачем Миколою Адаменком з Первомайська Миколаївської області.

На моє запитання про те, чи буде він голосувати за Віктора Януковича, то наш слухач відповів.

Микола Адаменко

Ви знаєте, що ні. Мене імпонує Юлія Тимошенко.

Зиновій Фрис

А чому Вам не подобається Віктор Янукович?

Микола Адаменко

Це кучмина більшість і вона мені не подобається. Я вважаю, що нам вигідно, щоб був Віктор Ющенко.

Зиновій Фрис

Один наш слухач написав, що Янукович буде кращим президентом.

Микола Адаменко

Та ні. Знаєте, що більш того, що якось він і конкретніше, і більше правди тут, і немає такого, як у їхніх діях.

Ви ж бачите по телевізору. Говорять, що все не дають опозиції говорити, все їх закривають, все вони бідні не можуть пробити правду. ЗМІ всі, потім телебачення все ж в руках Кучми, і влади, і його людей. Тому що я тільки так, за Ющенка.

Зиновій Фрис

Але й не проти Тимошенко?

Микола Адаменко

Так, Ви знаєте, що просто в неї буде менше голосів. Треба ж нам одного кандидата від опозиції.

Зиновій Фрис

Ви вірити, що Ющенко переможе?

Микола Адаменко

Ви знаєте, що вірю. Багато людей у весь час ведуть оці передачі. Наприклад, “1+1” веде оту передачу “Про те” постійно після “ТСН”, обливають болотом, як кажуть помиї люті. А Ви знаєте, що не всі люди розуміють, не такі вже й досвідчені. Починаєш їм пояснювати, Ви ж бачите, що чиє телебачення, хто має діло до нього.

Тому що Ющенко самий, як кажуть, що видно, що він буде президентом, от на нього все і ллють. Але не всі люди розуміють, але більшість розуміє.

Зиновій Фрис

Ось такою була моя розмова з Миколою Адаменком нашим слухачем з Первомайська, Миколаївської області.

Дорогі слухачі, наша передача добігає кінця і я чекатиму від Вас листів про те за кого б ви проголосували, якби президентські вибори в Україні відбулися вже сьогодні.

В наших передачах ми нерідко говоримо про те, як досягти успіху в житті. І цілковито на закінчення передачі я хотів би навести слова колишнього співака колишнього відомого дуету "Модерн Токінг" Томаса Андерса:

“З роками я вивів принципи "теорії позитивного мислення" якими й керуюсь. Вони прості.

- довіряйся Богові – він мудріший за нас і знає, що робить;

- не думай, що тебе забули і для тебе нема місця в цьому житті – Бог допомагає і слабким, і сильним; він турбується про долі;

- якщо тебе сьогодні переслідують невдачі, якщо ти потрапив у чорну смугу, варто розуміти, що це випробування, попередження, перевірка на міцність. І якщо ти зробив з цього висновки, то згодом обов’язково наступить біла смуга. У такий спосіб ти створюєш навколо себе світлу ауру, яка захищає від злих людей, занепадницьких думок, нещасть. Іноді події в житті відбуваються цілковито не так, як нам хочеться. І це видається нам несправедливим. Та з кожної, здавалося б, найгіршої ситуації ми можемо взяти для себе щось позитивне”.

Ось такий принцип теорії позитивного мислення, яким керується відомий співак, колишній член дуету “Модерн Токінг” Томас Андерс з Німеччини.

Це все на сьогодні. Передачу готував і вів Зиновій Фрис. Я зустрінуся з Вами у понеділок в новій передачі “Світ у новинах”.

На все добре! Щасти Вам, щасти Україні!

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG