Доступність посилання

ТОП новини

У Вашингтонi проходить весняне засiдання Мiжнародного валютного фонду та Свiтового банку. Найбiльшу делегацiю на зiбраннi, як пише белградська преса, направили iз Сербiї i Чорногорiї.


Михайло Рамач

Белград, 26 квiтня 2004 – У сербiв є таке прислiв’я: “Хоча ми вбогi, грошi в нас є”. Згiдно з ним, людина повинна вдавати, що в неї усе гаразд, навiть коли перебуває в злиднях.

Так поводиться i держава. Незважаючи на дефiцит у бюджетах, на засiдання провiдних свiтових фiнансових iнституцiй поїхали делегацiя державного об’єднання Сербiя i Чорногорiя та окремi делегацiї держав членiв об’єднання. Кожна з них буде представляти окремi iнтереси: сербська свої, чорногорська свої, а спiльна мала б запевняти спiврозмовникiв, що ще iснує й курйозна держава, iм’я якiй Сербiя i Чорногорiя.

Курйоз полягає в тому, що в об’єднаннi є три парламенти, три уряди, двi полiцiї, двi валютнi та митнi системи й одна армiя. Нiхто не знає лише, скiльки є секретних служб. Повноваження згаданих iнституцiй вкрай переплутанi. Державне об’єднання має Конституцiйну хартiю, та не має конституцiйного суду. Голова державного об’єднання одночасно є прем’єр-мiнiстром. Сербiя уже два роки не має президента. Чорногорiя вiдмовляється фiнансувати спiльнi Збройнi сили. I так далi. І всi живi й здоровi.

У вiвторок, 27 квiтня, святкуватимуть День державностi. Свято свого часу встановив режим колишнього президента Слободана Милошевича на згадку проголошення 1992 року Союзної Республiки Югославiї, котра перестала iснувати минулого року. Держави немає, дату вiдзначають, оскiльки парламент не встиг ухвалити рiшення про скасування колишнього й запровадження нового свята. Зрештою, державнiсть вiдзначають лише в Сербiї. Чорногорський уряд торiк постановив, що немає чого святкувати. Щодо стосункiв iз Сербiєю, спiкер чорногорського парламенту Ранко Кривокапич напередоднi, так би мовити, одностороннього Дня державностi ствердив, що створення сербсько-чорногорського державного об’єднання сповiльнило iнтеграцiю Чорногорiї в Європу. А серби продовжують ставитися до чорногорців, як до молодших братiв і патетично стверджують, що державне об’єднання стало втiленням вiковiчних прагнень. З приводу свята не слiд згадувати, що об’єднання за рiвнем життя та усiма фiнансовими показниками перебуває на самому європейському днi.
XS
SM
MD
LG