Доступність посилання

ТОП новини

Вибори українського президента як головна подія для Америки у Європі цього року – Андерс Ослунд.


Мар’яна Драч

Аудіозапис:

Прага, 13 травня 2004 - У комітеті із закордонних справ Палати представників американського Конгресу вперше за останні два роки обговорювали становище в Україні. Слухання у Вашингтоні 12-го травня пройшли під назвою "Майбутнє України та американські інтереси." На слуханнях виступали Стіфен Пайфер із Державного департаменту США та двоє провідних американських експертів у справах України – Андерс Ослунд та Надя Дюк. Письмовий звіт представив лідер української діаспори в Америці Михайло Савків.

Сьогодні ми розповімо докладніше про виступ директора програм у справах Європи та Євразії Фонду Карнеґі у Вашингтоні Андерса Ослунда. Він був економічним радником українського уряду протягом 1994-1997-го років, і зараз також уважно стежить за подіями на берегах Дніпра.

Ослунд називає президентські вибори в Україні головною подією для Америки у Європі цього року. Він наводить дані, що на передвиборчу кампанію в Україні цього року збираються витратити 200-300 мільйонів доларів, тобто більше ,ніж тратить на своє переобрання президент США Джордж Буш. І це при тому, що ВВП України становить лише пів відсотка ВВП Америки. Як вважає Ослунд, від цих виборів залежить, чи Україна буде демократією, чи авторитарною державою. Також стане ясно, чи інтегрується Україна із Заходом.

Експерт Фонду Карнеґі має і конкретні поради для офіційного Вашингтона. Ослунд закликає різкіше засуджувати всі прояви тиску на незалежні мас-медіа в Україні і робити це на вищому рівні. Така реакція має бути, коли українська влада використовує податкові органи для тиску опозицію. З одного боку, президент США Джордж Буш гречно дякує президентові Кучмі за Ірак, а з іншого, представники Держдепу середнього рівня нарікають на утиски демократії в Україні. Напрошується висновок, що війська в Іраку важливіше за все, тому рівновагу в американській політиці щодо України треба відновити – заявляє Ослунд.

Крім цього, Захід повинен активніше допомагати Україні інтегруватися у західні структури, вважає експерт. В інтересах Америки є те, щоб Україна якомога швидше приєдналася до Світової організації торгівлі. Для цього у Києві мають ухвалити нове, суворіше законодавство у сфері інтелектуальної власності. І це станеться після виборів, незалежно від того, хто їх виграє, прогнозує Ослунд. Він також закликає Сполучені Штати визнати Україну державою з ринковою економікою. Експерт вважає, що Білий дім занадто багато уваги присвячує питання, у який бік має текти нафта трубопроводом Одеса-Броди. Це питання не повинно бути сферою американських інтересів з огляду на те, що в Україні вже є конкурентний нафтовий ринок, говорить експерт. Загалом у своєму виступі на слуханнях у Конгресі Андерс Ослунл присвятив чимало уваги українській економіці. На відміну від політичного життя, успіхи тут незаперечні. У 99-му році на зміну тіньовим торговцям, які більше заробляли на зв''язках зі владою, ніж на ринку, прийшли реальні компанії. Андерс Ослунд називає флагманами української економіки металургійні корпорації, такі як "Систем Капітал Менеджмент" та "Індустріальний Союз Донбасу" у Донецьку та "Інтерпайп" і "Приват" у Дніпропетровську. Ослунд переконаний, що важливу роль у відродженні українського господарства відіграли і російські компанії. З огляду на те, що Росія раніше почала ринкові реформи, її фірми успішніші, ніж українські. Як каже експерт, росіяни допомогли Україні створити мережу сучасних бензоколонок, запустити нафтопереробні заводи і загалом за допомогою конкуренції тримати нижчими ціни на пальне.

Російським бізнесменам, які працюють в Україні, теж важливо, хто буде господарем у Києві. Але їхня роль, за словами Ослунда, не є очевидною. На попередніх виборах росіяни, так би мовити, розкладали яйця у різні кошики. Тепер російська влада, мабуть, вимагатиме від своїх підприємців, щоб ті підтримували на виборах в Україні ставленика олігархів. Але з огляду на нинішню кампанію тиску на великий бізнес у самій Росії, це в Кремля може і не вийти. Не виключено, що реальний інтерес бізнесменів - обмежити вплив російської держави на Україну. Як припускає експерт, через це на виборах восени російські бізнесмени можуть стати непередбачуваною картою.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG