Доступність посилання

ТОП новини

<font color="red">На суді на Лазаренком виступав колишній український дипломат з тюремним досвідом.</font>


Джастін Кейн

Аудіозапис:

Прага, 14 травня 2004 – У перебігу слухань у справі Лазаренка в четвер виступив колишній український дипломат – він розповів про деякі темні сторінки минулого Лазаренкового партнера Петра Кириченка й про те, як його самого, за власними словами, переслідувала Генеральна прокуратура України. Адвокати Лазаренка далі намагаються переконати суд, що їхній підзахисний не міг вимагати в Кириченка гроші – таке одне з головних звинувачень, які залишилися в справі проти колишнього прем’єр-міністра України.

Коли польські правоохоронці звинуватили Кириченка в убивстві 1995 року, Василь Коваль, який тоді працював у посольстві України в Варшаві, втрутився, щоб домогтися Кириченкового звільнення. У свідченнях, записаних на відео, Коваль заявив, що отримав листа і телефонний дзвінок від тодішнього міністра Кабінету міністрів Валерія Пустовойтенка з проханням надати допомогу Кириченкові. За словами Коваля, схожого листа написав і Лазаренко.

Кириченка звільнили через місяць після затримання. Але дії Коваля на Кириченків захист вилізли йому боком, коли 1999 року його арештувала Генеральна прокуратура України. Серед звинувачень Генпрокуратури проти Коваля було й знищення польських доказів у справі Кириченка; Коваль це заперечує. Коваля засудили до п’яти з половиною років ув’язнення.

Як стверджував захист Лазаренка поза залою суду, Ковалеві влаштували допити з залякуваннями й нелюдські умови у в’язниці – через те, що Коваль був пов’язаний із Лазаренком і партією «Громада». Скарги Коваля на Генпрокуратуру й на Україну, як заявили Лазаренкові адвокати, чекають на розгляд у Європейському суді з прав людини.

Коваль тим часом у своєму свідченні визнав, що був політично близький до Лазаренка. Але він заперечив, що допомагав Кириченкові з цієї причини. «Мої обов’язки перед Кириченком було встановлено законом», – сказав він. За його словами, українські громадяни мали тоді з польською владою стільки проблем, що в посольстві був спеціяльний працівник, який «підтримував постійні контакти з польськими правоохоронцями».

Коваль також розповів про поїздку Лазаренка до Варшави ще напередодні затримання Кириченка. Коваль вечеряв із Лазаренком і Кириченком у готелі «Марріотт», і за його словами, обидвоє «цілком дружньо» ставилися один до одного. Як посвідчив Коваль, Лазаренко, на той час голова адміністрації Дніпропетровської області, цікавився, як можна було б торгувати з Польщею на користь області, але не згадував про жодні особисті ділові інтереси.

Образок теплих узаємин між Лазаренком і Кириченком, що його змалював Коваль, повторив і Олександр Мазаренко, один із колишніх Лазаренкових особистих державних охоронців. За словами Мазаренка, Кириченко був один із малої жменьки людей, хто мав вільний доступ до Лазаренка в часи його прем’єрства. «Його (Кириченка) завжди радо вітали, – сказав Мазаренко. – Одного з небагатьох».

Мазаренко, який охороняв Лазаренка й у закордонних поїздках, сказав, що Кириченко супроводжував Лазаренка в усіх подорожах і взагалі «був членом його (Лазаренкової) команди», який відвідував кабінет Лазаренка по 10 – 15 разів на місяць. А на запитання, чи хоч коли-небудь здавалося, що Лазаренко залякує Кириченка, Мазаренко розсміявся, а потім відповів: «Ніколи». «Вони близько приятелювали, і, як у нас кажуть, були майже як брати», – сказав Мазаренко.

Адвокати передали для радіо “Свобода” фотографії Менської в’язниці, де перебував Коваль.


Менська тюрма
Менська тюрма
Менська тюрма
Менська тюрма
Менська тюрма

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG