Доступність посилання

ТОП новини

Саміт у Брюсселі


Михайло Мигалисько

Усього кілька тижнів після історичного розширення Європейський Союз швидко розгортає свою діяльність у контексті ухваленої минулого тижня програми «ширшої Європи» та відповідної цьому «європейської політики сусідства». Йдеться передусім про держави на східному кордоні розширеного Європейського Союзу. У Брюсселі побувала урядова делегація та лідери низки пострадянських держав. Тим часом саміт ЄС і Росія матиме місце завтра , 21 травня у Москві.

Це буде перший саміт Росія-ЄС після історичного розширення Європейського Союзу, до якого першого травня приєдналися вісім центральноєвропейських країн. До Москви прибуде делегація ЄС ,очолювана Берті Агерном - прем’єр-міністром Ірландії, яка тепер головує в Європейському союзі. У зустрічі на найвищому рівні візьме участь також Романо Проді, голова Єврокомісії, який наприкінці квітня уже провів важливі переговори в Москві з президентом Владіміром Путіним.

Тоді, згідно з офіційним повідомленням з Брюсселя, сторони завершили переговори щодо розширення на центральноєвропейські країни Євросоюзу домовленості ЄС-Росія про партнерство та співпрацю. Офіційні європейські представники не виключають можливості, що під час теперішнього московського саміту завершать переговори щодо двосторонніх домовленостей, які є необхідними для офіційної Москви, щоб Росія могла вступити до Світової Організації Торгівлі.

Крім того, головна увага буде звернена на створення передумов для реалізації спільних з Росією так званих «чотирьох просторів». Йдеться про економіку, безпеку та правосуддя й зовнішню безпеку. Четвертий аспект - це наукові дослідження, освіта та культура. Хоча в контексті переговорів мова йтиме й про деякі спірні досі питання. Згідно з офіційним прес-релізом, ЄС домагатиметься ратифікації договору про кордони Росії з новими членами Європейського Союзу - Естонією та Латвією. На порядку денному буде й питання про «поглиблення стабільності у спільних регіонах сусідства Росії-ЄС» – це передусім стосується вирішення так званих заморожених конфліктів у Грузії та Молдові. Офіційні представники ЄС обіцяють винести на порядок денний і справу війни у Чечні та вже висловили готовність надати “підтримку щирим прагненням мирного й тривалого врегулювання в Чечні”.

Слід зазначити, що напередодні теперішнього саміту Єврокомісія ухвалила пакет гуманітарної допомоги Чечні у сумі 16 мільйонів 500 тисяч євро. У документі Єврокомісії, оприлюдненому 18-го травня, мовиться, що в результаті конфлікту в Чечні виникла «широкомасштабна фізична та психологічна травма»: шістдесят тисяч мешканців опинилися в Інгушетії, а десять тисяч в Дагестані. Понад 150 тисяч осіб у самій Чечні були змушені покинути рідні домівки.

«Через чотири з половиною роки після початку другого конфлікту залишається й надалі дуже гострою гуманітарна криза в Чечні», – вважають представники Європейської комісії, головного виконавчого органу Європейського Союзу 25 держав.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG