Доступність посилання

ТОП новини

Конфліктна ситуація в Івано-Франківську: художній музей планують передати у власність римо-католицької громади міста.


Іван Костюк Івано-Франківськ, 21 травня 2004 року.

Найдавнішу культову споруду обласного центру Прикарпаття костел Непорочного зачаття Діви Марії, у приміщенні якого вже чверть століття міститься художній музей, влада має намір передати римо-католицькій громаді міста. Такий щедрий дарунок, на думку чиновників, мав би бути гідним у контексті відзначення року Польщі в Україні.

Травень в Івано-Франківську минає в безконечних чутках, які поширюються містом. Ідеться про те, що нинішній обласний художній музей, де розташована одна з найкращих у Східній Європі експозицій сакрального мистецтва, має бути передана у власність римо-католицькій громаді міста. Повернення культовим спорудам їхнього первісного функціонального значення – справа, звичайно ж, шляхетна. Однак музейних працівників непокоїть те, що представники обласної влади досі не визначилися, куди перенести унікальну експозицію сакрального мистецтва Галичини. Немає також остаточного рішення влади про виділення нового приміщення для художнього музею, фонди якого нараховують близько 16-ти тисяч експонатів.

У нинішній музейній експозиції представлено лише 1% музейних фондів. Директор художнього музею Михайло Дейнега повідомив, що експонована в колишньому костелі виставка сакрального мистецтва за художньою та історичною цінністю є третьою в Україні. Він також зауважив, що особисто не бачив документів, які б свідчили про передання художнього музею римо-католицькій громаді, однак відомо, що рішення про таку передачу підписане в Києві.

Цікавим є також той факт, що римо-католицька громада в Івано-Франківську, яка нараховує всього 2 тисячі осіб, має у власності чималий костел поблизу центру міста і значній кількості мешканців Івано-Франківська видається недоцільним передавати у власність римо-католиків ще одну культову споруду.

Свої міркування з цього приводу висловив член багатьох ініціативних груп щодо реконструкції історичної частини міста, архітектор Ігор Панчишин: “По-перше, невідомо, громада до кінця не знає процедури передачі. Не оприлюднені ті персонажі, люди, які претендують на художній музей. У першу чергу на цю тему повинне бути широке обговорення. По-друге, я думаю, що це абсолютно не обдумано. І цього не може статися. Цього не може статися бодай у силу того, що римо-католицька громада не є такою потужною, щоб утримувати таку споруду, якою упродовж років опікувалась держава. Також варто наголосити, що польська громада має гарний костел. І складається враження, що в місті польська громада чи не найбільша з національних меншин, хоч це так не є”.

Значно радикальнішим у своїй оцінці був також учасник ініціативних груп щодо реконструкції Івано-Франківська, директор видавництва “Лілея-НВ” Василь Іваночко: “Тут десь у нас у будь-якому селі з”являється півтора поляка, то їм уже віддають костьоли. Якби ж то віддавали українські церкви на українській території в Польщі: у Перемишлі і т.д. Що ж до костьолу, то це принципове питання. Тут нема настільки багато поляків, щоб вони могли собі таке дозволити. Я думаю, що це питання української громади, чи вони віддадуть, чи не віддадуть. А для мене це питання принципове. Часи окупації давно пройшли. Ми програли війну полякам у 1921 році. То що дотепер маємо це пам”ятати? Маємо тепер українську державу. І я сподіваюся, що українські державні мужі візьмуться за вироблення української державної політики”.

Отож громадськість Івано-Франківська напередодні прийняття складного рішення, чи буде існувати художній музей у костелі, який зараз займає, чи, можливо, приміщення передадуть римо-католицькій громаді. Чи, як звично, не буде жодного обговорення, а одного ранку музей зі своєю експозицією прокинеться на якомусь зі складів на околиці міста і працівникам зачитають відповідне владне рішення.
XS
SM
MD
LG