Доступність посилання

ТОП новини

Сербський край Косово 1999 року став протекторатом ООН. Мiжнароднiй адмiнiстрацiї досi не вдалося створити умови для мирного спiвжиття етнiчних албанцiв i сербiв. Це, на думку оглядачiв, стало причиною вiдставки, котру подав Гаррi Голкерi, спецiальний представник генерального секретаря Об’єднаних нацiй в Приштинi.


Михайло Рамач

Белград, 27 травня 2004 – На чолi мiжнародної адмiнiстрацiї досi перебували француз Бернар Кушнер, данець Ганс Геккеруп та нiмець Мiхаел Штайнер. Фiнляндець Голкерi прибув до Приштини у серпнi минулого року. Формальною причиною його вiдставки став погiршений стан здоров’я.

В руках Голкерi вибухла бомба, котру залишили його попередники. Так каже лiдер косовських сербiв Олівер Iванович. Вiн при цьому має на увазi мiжетнiчнi заворушення, які сталися в березнi. Сербськi полiтичнi дiячi як у Косові, так i в Белградi стверджують, що йшлося про насильство над сербами та звинувачують мiжнародну адмiнiстрацiю, що вона не вжила вiдповiдних заходiв для захисту сербського населення.

Прем’єр-мiнiстр Сербiї Воїслав Коштуниця каже, що ситуацiя в провiнцiї стала ще складнiшою. Ґоран Боґданович, єдиний сербський мiнiстр в урядi Косова, зазначає, що Голкерi потурав албанцям , серби не можуть простити йому скасування чинностi в провiнцiї 30 сербських законiв. Окремi серби навiть стверджують, що Голкерi привiв Косово до порога незалежностi. А прем’єр-мiнiстр Косова Байрам Реджепi та iншi лiдери етнiчних албанцiв висловлюють задоволення результатами дiяльностi дотеперiшнього керiвника адмiнiстрацiї.

На думку белградських оглядачiв, нового адмiнiстратора в Приштинi буде призначено пiсля реконструкцiї неефективної адмiнiстрацiї. Сербськi джерела повiдомляють, що Європейський союз і НАТО прагнуть збiльшити свiй полiтичний вплив у Косовi. До призначення нового голови адмiнiстрацiєю керуватиме американець Чарлз Брайшоу. Кандидатами на керiвну посаду у Приштинi є й колишнiй заступник прем’єра Iрландiї Дік Спринґ, британський дипломат Пiтер Фейт та колишнiй iталiйський посол у Белградi Стефано Саніно.
XS
SM
MD
LG